"Kam përjetuar racizëm në Britani", aktivistja: U sulmova fizikisht se isha shqiptare

13 Nëntor 2022, 17:08Sociale TEMA

"Kam përjetuar racizëm në Britani", aktivistja: U

“Protestë kundër poshtërimit të shqiptarëve në Britani”. Me këtë thirrje komuniteti shqiptar në Angli organizoi grumbullimin një ditë më parë pranë parlamentit në Londër.

Tubuesit protestuan kundër racizmit të shprehur nga sekretarja e brendshme britanike Suela Braverman, e cila pohoi përpara ligjvënësve vetëm shqiptarët e mbërritur me gomonet e jo 11 nacionalitetet e tjera të rreth 40.000 personave që kanë zbarkuar këtë vit në brigjet angleze, duke i etiketuar kriminelë.

Arlinda Ballcaj, aktiviste dhe lobuese në Partine Konservatore në Britani tregoi në një intervistë për Euronews Albania se është përballur me racizëm dhe dhunë fizike në Britani, kur ka kandiduar për kryetare bashkie në qytetin ku jeton.

Sipas saj, është e pavend që të përgjithësohet një komb i tërë me disa individë.

“Unë jam një person që jam përballur me racizmin. Kam kandiuar si kryetare bashkie në vendin ku jetoj dhe jam sulmuar online dhe fizikisht nga persona të caktuar që mendonin se nuk ishte normale që një shqiptare si unë dhe e çuditshme, kjo është fjala që përdornin, të isha kryetare bashkie. 

Më kanë sulmuar me një qen bulldog dhe kam përfunduar në spital me hemorragji. Fatkeqësisht unë nuk mora votat e duhura, por kam pozicione të mira në Partinë Konservatore dhe jam në listën për deputete e ardhshme. Nuk mund të përgjithësohen të gjithë njerëzit”, tha ajo.

12 Komente

 1. E
  E verteta dhemb....

  E rend me qen.... korrak!

  1. .
   .

   Nga ndonje Shqipo eshte sulmuar ne Angli patjeter, nuk meret A glezi me hickla po nuk e ngacmove.

   1. .
    .

    . para Pandemise kur filloj kriza Financiare u mbushen Bordellot Greke me Prostituta Greke - Te zeza e te peshtira me nji surrat toidhjo si Micotakis .- Nji shok me tregoj nji dite njeren qe pasi e kishte palluar nji dite me pare ne Bordello e pa me burrin grek ne nji "restorant sufllaqesh grek " duke u shtir se kur s'ishte ajo dhe pa nga burri grek sikur shqiptari kishte gabuar adres (sa putana jan ) ,kur ai Shqiptari e pershendeti gjermanisht hahah dhe Pronari Grek i kjoskes Sufllaqi Grek , i kishte then shqiptarit qe ajo vjen nga nji familje politikanesh Grek dhe s'eshte ajo qe mendonte ai haaaaaahahahahaaa shqiptari kishte qeshur pak dhe per Kulture i kishte then Pronarit ; Ajo mundet te jet kush don vet .un s'kam asgje kunder nji Hrekeje por e pershendeta se diku e kam njohur ,por " per momentin s'me kujtohet " per mos ta ofenduar natyrishte .Mbas nji far kohe ,ajo u cua dhe doli perkrahu me burrin grek si dy korrake te dhjer . Un vet njoh nji studente greke qe punon me ore te zgjatra nates per te permirsuar kuleten .eshte nga Athina

   2. .
    .

    Μπράβων παλληκάρι μου…

    1. j
     janulles me dras pas koke , pastaj qethini mjekren

     Korak thuaj vetes tende qe kalove kohen duke u quravitur neper lisha per lemosh dhe pak dhrahma .....Ka cip ne faqe tjetra seshte si gruaja jote qe e shkerdhyen ne byth rojet e kufirit ta lejonin te kalonte .....

     1. A
      Albion

      Nga forma e kokes dhe fytyres maloke eshte kjo cika.Cfare do ti moj loke te behesh kryetare bashkie ne Angli.Merrni kot jeni vite drite larg nga mentaliteti formimi i britanikeve.Keni shkuar me maune ose gomone tani doni te beni dhe te paret e vendit te komandoni dmth.Kurajo e madhe nga keta njerez profan dhe primitive

     2. T
      Tropoja

      He mos e bej kaq te madhe ne na sulmon rama e tregon racizem ndaj nesh e po durojme deri ne zgjedhje jo me ti nga britaniket,hajde me ngadale

      1. M
       Momqirsi grekofoneve

       Greket, u nisen ne Gjermani si emigrante ne baze te demshperblimit te luftes. Treni i mbushur plot me greqirë, u la ne stacionin e mallrave per 1 jave. Greqirët aty dhisnin, aty hani, aty flinin dhe aty ja sëllonin njeri tjetrit ne vërë te sumes, sic e kane zakon. Nuk ka race me te ndyre se nje bashkim turko-arab me moma kurva grekfolese. Rrace me keq se muti.

       1. z
        zeni

        Ik moj bunder se na qat karin sikur britania u ka bere kerkes qe te shkoni, mire ju kane bere E keni nxire emerin e shqipetarit ku keni shkuar, ne greqi po, itali po,bruksel po ju dinj vetem si te perdhunoni, te mashtroni,te vjedhni, te merrenj me droge, britania eshte mire tu qij me shume qe te flisni me pak, go way bich

        1. M
         Mirmroma

         Saktë. Shqiptarët e rregullt nuk ndjehen, nuk ua rruan trapi, ata që kanë ardhur ilegalë jo të rrinë urtë e shohin punën e tyre, po dalin si kara që janë duke nërë luftë me shtetin. Dhe kryekarit tonë I vjen rëndë pastaj, se nuk po I del plani që "çunat" të jenë të qetë. Robqira!

        2. D
         Deti

         Po eshte partija joqe moje shoqe qe po na sulmone nuk te vjene cile turpe Ty qe je pjese e atyre ndyrsirave cnservatorve

         1. A
          Anglezja

          Ka 23 vjet qe jetoj ne Mbreterine e Bashkuar, mbi 15 vjet qe kemi biznesin me bashkeshortin ne rrugen kryesore te nje qyteti te vogel. I kemi lene vend vetes ta themi me koken lart qe jemi shqiptare atehere kur te tjeret mund te ulnin koken. Vazhdojme e respektohemi dhe mbas deklarates se Suella Braveman ne parlament. Populli thote mos i shiko gunen por punen!

          Lini një Përgjigje