Këngëtari grek iu kërkon falje shqiptarëve: Disa herë Greqia ju ka lënduar

12 Prill 2024, 11:59Sociale TEMA
Këngëtari grek iu kërkon falje shqiptarëve: Disa herë

Këngëtari grek Andonis Remos ka dhënë një koncert mbrëmjen e djeshme në Pallatin e Kongreseve në Tiranë bashkë me një tjetër artiste të njohur greke, Marinelën.

Në minutat e para të koncertit ai kërkoi ndjesë për lëndimin e emigrantëve shqiptarë në Greqi në vitet e para të emigracionit.

Remos shpjegoi se e kupton mirë se ç’do të thotë të jesh emigrant e të rritesh si fëmijë emigrantësh në vend të huaj, duke rrëfyer historinë e tij si një fëmijë i lindur në Gjermani nga prindër grekë.

“Dua t’ju them pak fjalë që burojnë nga zemra ime. Në vitet 1995-96 unë hodha hapat e para në karrierën time si këngëtar. Në vitet 90’ filluat të vinit dhe ju në Greqi.

Kaluan shumë vite që atëherë, u rritët, krijuat familjet tuaja, fëmijë, u rritën edhe ata fëmijë. U rritëm dhe ne bashkë.

Ajo që dua të them nga zemra janë vetëm dy fjalë: Faleminderit shumë! Kërkoj falje! Faleminderit se ndihmuat vërtet Greqinë tonë, në momentet që kishte nevojë. Dhe një “Më fal” se Greqia shumë herë, jo të gjithë, por disa herë Greqia ju lëndoi!

Dhe ndjej se ju u lënduat, ashtu siç jam ndjerë dhe unë si fëmijë emigrantësh në Gjermani. U linda në Gjermani, e di çfarë do të thotë të jesh fëmijë emigrantësh në një vend të huaj.

Kështu, thellë nga zemra ime, me shumë dashuri e respekt, ju them këto dy shprehje. Sepse duke ardhur këtu, pashë një vend që tashmë ka hapur krahët e fluturon vërtet shumë lartë në hapësirën qiellore, me kaq arritje e ndryshime të bukura. Unë pashë një qytet kaq të bukur, Tirana është vërtet një qytet mrekulli" – tha Remos.

58 Komente

 1. D
  Dani

  Bravo një njeri i mirë. Bota akoma ka njerze të mirë dhe të cilivizum. Jo të gjith në kët botë plot hallë, janë islamo-komunist dhe shovnista barbar...

  1. p
   pilo Lala

   Populli Grek eshte popull shume i mire, njesoj si ne. Problemi atje eshte qeveria greke dhe Kisha, ata bejne politike antishqiptare.

   1. .
    .

    Problemi nuk eshte as Kisha dhe as shteti. Problemi Turqit dhe Turk-Arnautet qe Minoan fqinjesin e mire. $$$$$$$ Rasti me tipi eshte "masakra e Peshkepis" qe u organizua dhe dirigjuar nga Turkofili Islamik i SHISH, Gasidete, per tu armiqesuar me Greqin. $$$$$$$ Ishte pikerisht shteti Shqiptar qe e mbylli kete ceshtje pa e cuar kurre deri ne fund. $$$$$$$ Gjithmon qe Greqia kryente operacionin "fshesa", gjithmon kishte nje provokim Shqiptar I nxitur nga Turqia.

    1. U
     Undefined

     Ik o rrote kkk...shko bej gjilperen dhe rri brenda mos dil jashte se mos te shkel ndonje makine......

     1. S
      Sunit Shiit = Shit

      Faleminderit Republike Helene qe more hason dhe hysen turkoshqiptare dhe i bere me xhinse dhe iphone.

     2. G
      Gaqiu

      Inshalla e peson dhe ti si viktimat e Peshkpise dhe pastaj na fol nga "paradiso"

     3. s
      shënues

      Si esht e mundur qe nje populli I mirë zgjedh qeveri te tille, si eshtë e mundur qe te jesh I mirë dhe te shkosh mbas prifave qe mallkojnë shqiperin çdo dit,

     4. P
      Pashai Turk

      Ky ngjan si Saimir Braho ai kengetari cam. Zaten nje sua jane cam mysliman me cam kaur.

      1. M
       Mahmude Hasani

       Po turku kur do kerkoje falje per turqizimin e arnauteve shqipfoles, lol

      2. K
       Klaus

       Bravo! Fqinjesia e mire, eshte e mbare per cdo kend. Njerez jemi te gjithe! Kemi fot qe jemi ne qenderte Botes, midis Romes dhe Athines. Dhe ata kane fat qe kane fqinj Shqiptaret, nje popull i vjeter sa dhe ta, kaq i dashur me te huajt!

       1. t
        tetovari2

        Natyrisht që kanë patur fat që Shqipërinë e kanë patur fqinj, prandaj gllabëruan tokat shqiptare dhe kryen gjenocid. Ligjin e luftës as që u shkon ndërmend ta pezullojnë!Njëjtë edhe sërbët! Kjo është e vërteta z.Klaus.

        1. p
         pjeter

         Kurreshtje per emrin e tij,Andon Ramo,grek puro?

         1. L
          Lala i Lushnjes

          E ka mbiemêr arti, mbiemrin e vërtet e ka Paskalidhi. Është me origjinë pondios, Andonis Paskalidhis.

        2. A
         Alb

         Mire thua per Tiranen por nuk na I pelqen Kellicit qe humbi me 60 mije vota si tja bejme ne tani

         1. T
          Triumfi

          Neve tani na plasi llari ......Kerricit i pelqejne te tjera gjera vec Tirana jo ....lere te shijoje ato qe i pelqejne ...Foltorja , Rithemelimi , shpifjet , intrigat , mashtrimet , poshte pallatit dhe koka laert se mos i bien bolet Saliut , dhe shum e shum te tjera te tilla ...me keto nuk shkon as ne hale sot e jo te zgjidhesh kryetar bashkie ...dhe e Tiranes qe nuk e hane me sapunin per djath si me Lyl gjumin .....

         2. j
          janulles me rrocke bythes

          ou ! paska edhe greke qe u funksionon truri ?!?!?!

          1. L
           Leonardi , Passau Bayern de

           Sigurisht qe ka , ashtu sic ka dhe shqiptere qe nuk u funksionin truri ....

           1. E
            Erdokurves me rroçke ballit

            Epo sjan si turkoarabet e qelbur si juve

            1. d
             dhimktraqi kollodakis

             Avash ti djali perpara se ti permendesh arabet pyet motren ose nenen per veset qe kane, por ti qenke i zgjuar se shqipen e shkruan shume mire pavarsisht se spermen e ke puro arab Kujdes

            2. b
             ben

             Ka edhe shqiptare qe nuk i funksionon truri, sic ka edhe greke me tru. Ti o rrocke, krahason njerezit e thejshte me politikanet apo nje shtrese idjotesh, qe per fat te keq, eshte pjese e cdo kombi.

            3. X
             Xha Braho

             KENGETAR BRILANT, DHE NJE NJERI I RRALLE… BRAVO ….

             1. S
              Saranda

              Cfare bravo, o barkuritur. Si ka mundesi qe mirpritet greqiri ne Tirane derisa Gre qia e greqiret nuk lane te zeze pa ua bere shqiotarve? Po vien ky lirshem ne Tirane dhe mirepritet, mbush xhepat me par dhe tall bythen me ca fjale te mira. A nuk ju vjen turp sa posht keni rene? Shqiptaret jane mendjeshkurter, harrojne dhe u katandiset memoria deri aty sa hasmin e quajne mik.

             2. V
              Vasilis

              Te lumte or trim, fjale me vend ne vendin e duhur.

              1. V
               Vorioepiroti nga Tropoja Hasan(Thanas)

               Bravo Andon Rrema!

               1. S
                Shkembi

                Artistet mbeten artiste e jo zagare, sic jane politikanet. Respekt per Marinelen dhe Antonis Remos!

                1. T
                 Toni Montana

                 WEEL DONE MATE....LIKE YOU SELF THE REST OF GREECE ....SHOULD THINK AND TALK.

                 1. P
                  Po

                  Edhe ky eshte njeri se ska lindur ne Greqi prandaj.

                  1. A
                   AJET DELAJ

                   Nje bravo te madhe per nje artist te vertete pasi arti i afron popujt e komeet e aq me teper fqinjet. Respekt e sukse ne karjeren e jeten tuaj

                   1. Q
                    Qazim Mulleti

                    Po ku pjerdhim ne per falje mer..ne s kerkojme falje per vjedhje,perdhunime,drogerat etj qe iu furnizojme...dhe mur e menon si erdhem te ju etj 91...E kush e hongren?!Shqiptaret e ndershem,te pervujtun preh namit te keq te bastardave tane

                    1. T
                     Trojan

                     Kengetar i mire por i ka ike koha,per te mare leke do thote dhe fjale te mira ,vete shqiptaret e dine se c kane hequr ne greqi ,greket na urrejne sepse kemi ecur para

                     1. A
                      Andri

                      Jo te gjithe . Mos i pergjitheso . Un jetoj ne usa ka kohe po kam lene miq e shoke qe me kane ndihmuar e i kam pas vellezer . A ka njerez te keqinj sa te duash e ne krye jane minoritaret tane . Se kam kuptu kurre cfare e kishin ate mllef kundra nesh . Respekt per fjalet me se te verteta qe ka thene .

                      1. N
                       NIku

                       Ne ato vite qe ben fjale ky, u dynden 500,000 shqiptare si ne Itali dhe ne Greqi. Imagjino te te vijne 500,000 emigrante ty ne Shqiperi si do trajtoheshin. Megjithe problemet, shumica e grekeve jane sjellur mire, kane ndihmuar me aq sa kane mundur. Mediat dhe politika duan konflikt, ne ata 500,000 ishin dhe 4-5,000 te dale nga burgu qe na dhane nam te keq, dhe vetem ato raste permenden ne lajme, nuk thote njeri fjalen e mire. Por shumica ishin hallexhinj qe kerkonin buke e pune, qe i dhane hov ekonomise, u bene greket me leke nga qerate e bodrumeve dhe krahu i lire i punes. .

                       1. e
                        emigranti

                        Bravo Niku-ke thene fjale me vend. Ishin mediat qe benin propogande kunder nesh ne Itali, ku kam emigruar ne 1991-shin. Populli italian na priti dhe na dha shume ndihma, derisa arritem te ecim me kembet tona. Une akoma mbaj marrdhenie me miqte e mi italiane, packa se sot jetoj ne Kanada. Per mua ato miq qe gjeta ne Itali do te mbeten te tille derisa te jem gjalle. Kete jua kam lene amanet edhe femijeve te mi, qe ti mbajne keto lidhje me brezin tjeter te atyre familjeve qe mu gjenden ne nje kohe shume te veshtire per mua dhe familjen time. E njejta gje ndodhi edhe ne Greqi. Ndryshimi eshte se ne Greqi, pervec shtypit, edhe organet qeveritare dhe ato te policise, keqtrajtonin emigrantet. Natyrisht qe ka patur edhe individe greke qe i kane shfrytezuar shqiptaret dhe ne fund i denonconin ne polici, per te mos i paguar per punet qe benin atje. Shumica e grekeve, kane ndihmuar shqiptaret dhe per kete duhet me ja u ditur per nder. Shqiptaret e vertete nuk jane mosmirenjohes, packa se shikoj shpesh disa individe qe mundet te jete edhe i njejti person, qe vazhdimisht del me ofendime ketu tek TEMA per shqiptaret, duke kerkuar qe te mbjelle urrejtje mes shqiptareve e grekeve. Problemi i vertete eshte politika greke qe kerkon gjera qe nuk i takojne dhe vazhdimisht fut hundet ne punet tona te brendshme.

                      2. W
                       Www

                       Gia ta lefta ta kani ola! Tani u zgjat b.thën shqiptarëve, se grekët nuk dinë se ku e kanë dhënë b.thën e tyre. Vari.arët.

                       1. L
                        LALA, shoku i Kiços, në kurbet.

                        Nuk i ka problem lekët, besomë.

                       2. L
                        Luli

                        Bravo te forte,me dy ‘rr’,Andonis Remos!Per here te pare nje grek tipik,si ty ,femije i nje emigranti grek ne Gjermani,kerkon falje per sjelljen e grekeve gjate qendrimit ne Greqi te emigranteve tane,qe u rriten bashke me greket.Te kam ndjekur ne Athine,ne nje koncert qe ke dhene bashke me kengetaren greke Keti Garbi.Edhe ne kete koncert reflektoje kete sjellje….

                        1. A
                         Allvanoz

                         Kam jetuar ne Greqi shume vjet dhe Greket qe vinin nga jashte ndryshonin 100% me Greket e Greqise. Aq sa edhe vete njerezit ne Greqi nuk ju thoni greke por Australian, Gjerman, Anglez apo Amerikane. Kishin nje dallim mjaft te madhe kulturor dhe ne sjellje. Fatkeqesisht ne Shqiperi eshte e njeta gje, ata qe vijne nga jashte si vende si Gjermania, Franca apo vende te tjera jane 100 vite para atyre qe jetojne ne Shqiperi.

                         1. Q
                          Qazim Mulleti

                          Bravo

                         2. B
                          Beni

                          Eshte I lindur ne Gjermani dhe ka marre kulturen Gjermane qe jane njerez te drejte dhe punetore qe e vlersojne sinqeritetin

                          1. B
                           Bujar

                           Mbi te gjitha e ka vujt kurbetin . Kam 33 vjet ne kurbet kam bere prokopi sa se kam menduar kurre qe do arrija deri ketu porrrrrrr… Me besoni Kurbeti eshte Kurbet dhe e kan thene mbi 100 vjet para te mocmit tane . Dhe kryesorja nuk ka emocion me te forte se kur shkel token ku ke le e ke rrenjet pavaresisht se kush je ….

                           1. e
                            emigranti

                            Shume e drejte i dashur Bujar. Nuk thone kot pleqte se "guri i rende eshte ne vendin e vet". Problemi eshte se ikem nga vendi yne ne nje kohe teper te veshtire dhe brezi yne gjithmone do ta kete koken mbrapa. Femijet tane ne te shumten e rasteve u linden dhe u rriten ne kurbet, ku krijuan edhe familjet e tyre me vendasit. Eshte teper e veshtire per ato qe nje dite te kthehen ne Shqiperi. Nese do e benin kete gje, une dhe ime shoqe do ti ndjekim nga mbrapa ne te njejten dite. Gjithe te mirat per ty dhe familjen tende.

                           2. K
                            Komunisti skandinav

                            Ti shoku, këtë opinion për gjermanët e ke me të dëgjuar apo me të jetuar?

                           3. E
                            Emigranti

                            Bravo djale ! Te lumte nuk ke ndryshuar ,te kam ndigjuar dhe para 10 vjetesh je po i njejti Dashamires dhe mirnjohes

                            1. E
                             Erdogan

                             Kur ish Epirotet sot shumice Islamike ne Albanistane do ndalojne te festojne Arabisht kur do ndalojne te "Besojne" ne nje Fe te ardhur nga Pusht-Ues me Dhune,Perdhunime,Vrasjatehere ky popull i e,Prerje Kokash etj atehere do Themi qe Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria. Te tjerat jane Dhima-Gogia (Demagogji greq) dhe Propagande antikombetare. Ne si ish Epirote jemi te pushtuar akoma nga Turqia. Ata qe themeluan kete State (Shtet "shqip") luftuan per Sulltane. Ndryshuan Topo-Onomat (toponim "shqip") Greke te Vorio Epirit. Kjo Eshte e Verteta Historike (Este Vero Istoria).

                             1. C
                              Concili

                              Je idiot. Kur ka ndodhur qe shqipetaret te kene bere keto? Mos na krahaso me andratet grek qe ashtu si serbet vrisnin pleq, gra e femije se me burra vetem me kara luftojne ata, se ndryshe nuk jeni per te qene. Sic tha edhe Garibaldi, po te mos ishte per shqipetaret, greket nuk ishin gjekundi e as do e kishin fituar kurre pavarsine. Po hidhni vickla tani, se u mori Europa e Rusia me te mira qe ne fillim per qellimet e tyre, pa diskutim. Gjithashtu, shiko sa mire, po gjen qe gjuha shqipe ka motivuar si ate greke dhe latinishte, si gjuha me e vjeter. Vazhdo keshtu.

                              1. E
                               E verteta

                               Erdogan, qe ti je kokrra e gjakeprishurit, kjo nuk do shume mend. Te gjitha gjerat qe ti permend kane ndodhur ne çdo vend te botes perfshire edhe Greqine e sotme. Me pushtuesin kane luftuar arbereshet-shqiptaret dhe jo te ashtuquajturit neo-greket. Trimat me fustanella kane qene arberore-shqiptare dhe jo greke. Sa per Vorio-Epirin qe eshte nje term shovinisto-nacionalist i dale ne fund te shekullit te 19 pas krijimit te shtetit te ri grek, nuk ka lidhje me ndryshimin e emertimit pasi shqitaret kane qene dhe jane epiriote. Ne Epir eshte folur gjuha shqipe dhe jo neo-greke. Hap te gjitha studimet e bera nder shekuj e tregojne qartazi perberjen e popullsise ne ate zone. Deri tek libri qe i dhuroi Napoleoni papes eshte e shkruar shqipja dhe emertohet gjuhe epiriote. E kjo para se te krijohej shteti i ri grek. Kur thua Vorio be kujdes se ke edhe jugun e Epirit qe nuk i takon patridhes tende. Ata qe e themeluan kete shtet, nuk luftonin per sulltane jo, se do te kshim mbetur nje province osmane. Shtetin e ri grek e krijuan fuqite e medha se lufta e arberesheve nuk kishte shume lidhje me ate qe ndodhi me pas. Manupilimi sikur lufta e shenjte u be per shtetin e ri eshte dhe mbetet nje manipulom i politikes nacionalisto-fetare neo-greke. Keshtu qe palikari, mos enderro kot per Vorion se patridha jote na ka edhe jugun e Epirit borxh. Se shpejti shqiptaret do te kerkojne te drejtat e tyre. Duro dhe do te shohesh mos u beni merak!

                              2. K
                               Kaq e thjeshte.....

                               Shqiptaret nje rrace ....b..q...palacosh...legenash e klloune...qe nuk kane piken e ndergjegjes e krenarise......greku ju shkerdheu cfare ju mban ai prag...ju poshtroj...ju grabiti...ju degjeneroj...ju masakroj ju vrau....nder shekuj...por prap legenat shqiptare shkojn e harbojn me kenget e kriminelave te tyre....si dhe me Fen myslimane te perdhunuseve te tyre.....prandaj nuk eshte aspak rastesi qe nuk ka Shtet te konsoliduar shqiptare por nje pacavure 100 vjecare qe rraca me inferiore e Ballkanit e quan "Shtet"....me politikane se Sali Berisha e Ilir Meta korrupt e bastard...me nje karagjoz si Edi Rama e me nje deshtak si Lulzim Basha...e lloj lloj...zagaresh qe vertiten rreth Kuvendit per te bere pazare por jo politike per tufat injorante te atij vendi.....popull me legen e zagare zorr se e gjen ne Planet....popull qe nuk i hyne ne pune dreqit e jo bashkesise nderkombetare....thjeshte popull a-social.....

                               1. n
                                nje janullist i thekur

                                epo kot nuk thone, qiju nenen te te thone baba

                                1. J
                                 Junanistan

                                 Po ku e fut veten tende moj pjelle e ushqier me qumesht gjarperi,,??cfar gjaku ke ty moj certifikate miu???si ofendon nje popull te tere ty moj gojore xhungle

                                 1. S
                                  Someone

                                  ahaha certifikate miu nuk e kisha degjuar ndonjehere. E po te drejten po thote po e ka thene vrazhde, ne vija te trasha. Mos na ca shume trapin tani se e dime qe ka dhe shume e shume margaritar te rralle populli jone, qe lene gjurme ne bote dhe histori. Por e pergjithshmja le pak per te deshiruar. Me te beses me me vlera duhet te ishin shqipet per njeri tjetrin. Une jam jashte dhe shqipet ma kane futur pas shpine shume here. Ose me kane braktisur si nje lecke e vjeter. Qe Edi Rama eshte rrugac dhe Saliu kriminel psikopat kjo nuk ka diskutim. E c'mund ti thuash nje populli qe prodhon te tille politiakan? Ndoshta kjo eshte e pergjithshmja ne bote? Mbase, nuk e di me cte them

                                 2. E
                                  E verteta

                                  Te gjitha ato qe ke thene per ne shqiptaret, meqe veten e perjashton dhe per kete e falenderoj Zotin, mor vemje gojeshthurrur qe leshon helme, fekale gojore perfaqesojne me se miri karakterin tend te deformuar. Turp te kesh per ndyresite qe leshon pa fre. Ke nevoje per ilaçe. Te keshilloj te mos qendrosh me ne Shqiperi se ju vetem e ndotni kete vend. Shkoni pirdhuni andej ku e shikoni vetem qe merrni "fryme", mohoni origjinen, madje kaq sa te semure jeni sigurohuni qe ta nderroni edhe gjakun qe ju eshte bere helm i zi se shkenca mjekesore eshte zhvilluar shume. Po ketu ne kete vend tipat si ju duhet te debohen e te shpallen te padeshiruar. Fatkeqesia eshte qe edhe atje ku mendoni se jeni apo do te jeni mire, edhe atje nuk do jeni pasi kjo semundje mendore qe ju ka kapur nuk ka sherim. Keshtu me mllef dhe helm do ta çoni jeten. Si perfundim, t'i hash mune shqiptareve ti mor plehre e pariciklueshme.

                                 3. T
                                  Trimi

                                  Respekte zotri kto fjale i sherbejne njerzve te te dyja aneve. dhe jo si disa phlera antishqiptare qe rrine duke shkrojtur ketu ne Tema.

                                  1. K
                                   Karaxhiç shkerdheu Sheqeren dhe doli maloku Viçido

                                   Si mund te shkruash qe Andoni Remos dha koncert ne Tirane me nje kengetare te njohur qe e quajn Marinela. Kjo eshte fyerje per Marinelen,ju me duket se nuk keni njohuri fare nga fama dhe njihja e kengetareve. Marinela eshte legjende e gjalle e muzikes greke..e pa ariteshme. Eshte njesojj sikur te vinte Xhenifer Lopez ne Tirane te jepte koncert me Xhensilen dhe ju te flisnit me shume per Xhensilen.

                                   1. H
                                    Hahahahaha....

                                    Po dhe pastaj,,,,,,se na qenka legjende e tallaves greke,,,,,kush e pjerdh ne kete Planet muziken greke.....hahahaha....pervec disa jevgo-ballkanikeve...te trashe e analfabete....ik o tyte te dhjefsha Marinelen.....akoma ke Marinela nje cope jevge keni mbetur.....tragjedi....e cmenduri bashke...

                                   2. G
                                    Gjermania

                                    Respekt për këtë njeri të mirë! Megjithatë, Greqia nuk mund të krahasohet me Gjermaninë në trajtimin e emigrantëve.

                                    1. A
                                     Aleko

                                     Faleminderit per faljen dhe fjale te Mira per Tirane dhe shqipetaret,edhe pse e dime qe ke pak konflikt interesi…,.haha ..Je Arvanitas Andon…

                                     1. a
                                      american23al

                                      Keto jane kulace perpara ose pas kerbacit, greqi dinake, nuk ka gje me kengetarin se as e njoh dhe degjuar ndonje here por nuk besoj ne hipokrizine greke...

                                      Lini një Përgjigje