Kozeta Mamaqi: U bënë 10 vite…bir!

20 Nëntor 2023, 17:41Sociale TEMA
Kozeta Mamaqi: U bënë 10 vite…bir!

Nga Entela Resuli

Si sot 10 vite më parë, në mbrëmjen e vonë të 20 nëntorit në një mot të lagësht me shi, raportohej për një aksident që kishte ndodhur në rrugën e vjetër, Elbasan-Tiranë.

Ajo çka e bënte këtë aksident të përcillej me titra në televizionet informative, e më pas me iniciale, emrin e personit që ndodhej brenda në makinë ishte fakti se, kishte humbur jetën një prej politikanëve të spikatur deri në atë kohë, deputet e ish-ministër, Sokol Olldashi.

Përplasja fatale dhe plagët e marra bën që Olldashi të humbte jetën në mënyrë të menjëhershme.

Ky aksident pati shumë pikëpyetje për nga mënyra se si kishte ndodhur, por edhe për nga koha politike në të cilën gjendej Partia Demokratike.

Vetë Sokol Olldashu nuk e kishte në atë kohë mbështetjen e Sali Berishës, i cili kishte dhenë dorëheqjen si kreu i PD-së dhe emri që donte të vazhdonte drejtimin e partisë ishte Lulëzim Basha (Sot pas 10 vitesh dihet se si kanë shkuar punët mes të dyve).

Humbja e jetës së Sokol Olldashit shkaktoj shumë reagime po ashtu e mbushi me mister dhe dyshim përplasjen e tij fatale për të cilën sot janë të shumtë ata që besojnë se nuk ishte një aksident me makinë...

Por përtej politikës Olldashi ishte djalë, vëlla, baba dhe bashkëshortë.

Ishte i martuar me Enkeleda Olldashi dhe kanë dy djem, Glaukun dhe Kleitin. Kohët e fundit, djali i madh Glauku ka filluar të aktivizohet me Partinë Demokratike, duke qenë pjesëmarrës në protesta të ndryshme, duke vendosur të ndjekë rrugën e të atit.

Ajo që nuk ndalon asnjëherë së kujtuar djalin e saj është e ëma, Kozeta Mamaqi. Të njëjtën gjë ka bërë edhe vëllai i tij Ardian Olldashi këtë mëngjes në rrjetin social, Facebook.

"Unë besoj se ka vetëm një formë madhështie për njeriun. Nëse një njeri mund të mbushë hendekun midis jetës dhe vdekjes. Dua të them, nëse ai mund të jetojë pasi të ketë vdekur, atëherë ndoshta ai ishte një njeri i madh. Për mua i vetmi sukses, madhështia e vetme, është pavdekësia.(James Dean)"- shkruan vëllai i të ndjerit. Komenti që tërheq më shumë vëmendje është ai i nënës së tij.

Kozeta Mamaqi shkruan: Po, zemër, vëllai yt e ka mbushur këtë hendek, për gjersa e kujtojnë kaq njerëz të mirë. Ne do ta kujtojmë sa të frymojmë, bir! Sot flisnim të dy në telefon, më shumë pa fjalë. Nuk na linte dhimbja , që të bën ngërç frymën dhe shpirtin. U bënë 10 vite …bir…!"- shpreh në këtë mënyrën dhimbje e saj teksa i shkruan të birit, nëna e Sokol Olldashit.

Sot, më 20 nëntor bëhen 10 vite pa Sokol Olldashin. Njeriu dhe politikani që e donin të gjithë, e që me ikjen e tij la pas shumë dhimbje dhe një boshllëk të madh në politikën shqiptare.

Olldashi u nda nga jeta në një aksident tragjik, teksa udhëtonte nga Elbasani drejt Tiranës mbrëmjen e 20 nëntorit 2013. (Voxnews)

40 Komente

 1. g
  gazetar te hengert dheri

  Kush eshte kjo Entela Resuli, qe merr persiper te shkruaje ne gazete pa ditur shqip. Fjalia e meposhtme ...."Humbja e jetës së Sokol Olldashit shkaktoj shumë reagime......" duhet shkruar: "Humbja e jetës së Sokol Olldashit shkaktoi (jo "shkaktoj") shumë reagime. per me teper: Folja shkaktoj ne te tashmen: une shkaktoj; ti shkakton; ai ajo shkakton.....Folja shkaktoj, ne te kryeren e thjeshte: une shkaktova, ti shkaktove; ai/ajo shkaktoi. E merr vesh Entela???...injorante te pandreqshem. Ju a ben mire "Ai i gjati" qe ju quan "kazan"

  1. C
   Cfare mendon Ilirjan Celibashi per kete aksident?

   Do isha shume kurioz te lexoja nje artikull ne lidhje me aksidentin ku humbi jeten i nderuari Sokol Olldashi, nga personi qe ishte ne makine kur ndodhi ngjarja. Te fshihet e verteta nuk eshte e drejte. Faj per kete ka Saimir Tahiri, qe e mbajti te fshehte teksa ishte nga te paret qe u informua si Minister i Rendit.

   1. B
    Bureto

    Nuk ishte aksident, por një krim që u mbulua me shpejtësi, pa autopsi (!), pa sekuestruar telefoni, pa u bërë transparent ku ishte dhe nga po kthehej, nga erdhi telefonata që e nxorri nga shtëpia, ku shkoi dhe me kë u takua, me kë ishte në makinë kur ndodhi 'aksidenti' etj, etj, dilema e dyshime të pasqaruara nga hetimi që nuk u krye kurrë. Pse?!. Si mund të shpjegohet që "aksidenti", ndodhi rreth orës 9.00 të mbrëmjes dhe varrimi u bë me urgjencë të paprecedentë, rreth orës 10.00 të paradites të së nesërmes, dmth brenda afro 13-14 orësh. Si shpjegohet indiferenca e Enkeledës, gruas së tij që është juriste, në mos ndriçimin sipas dyshimeve të shumta, të përfolura rreth "vrasjes" së bashkëshortit të saj?! Gjithsesi, vdekja e S.Olldashit për opinionin publik ngërthen në vetvete shumë dyshime. Nuk di të them për familjen, e cila e përjetoi realisht dhimbjen e humbjes së tij. Ndoshta një ditë do dalë e vërteta.

   2. J
    Jimi

    Ke te drejte por nuk eshte i,e vetmja gazetare qe bejne te tilla gabime ne zgjedhimin e foljeve dhe jo vetem. Por faji nuk eshte vetem i tyre, por edhe i ketyre redaktoreve, te cilet jane vete per t'u redaktuar. Neve qe nuk jemi te fushes edhe mund t'na falen gabimet ne drejtshkrim, por njerezve te letrave kurrsesi.

    1. V
     Vranakonti

     Nuk do shume mend. Sokolin e vrau Sai Berisha se ra ne kundershtim me idet e Saliut per drejtimin e PD-ke. Sokoli kishte mendime shume te avancuara per reformimin e PD-ke,por kjo nuk i vinte pas mides apao avazit te saliut dhe vrau Sokolin per te vene idhullin e tij,nxenesin e tij flokrxhelin Lulzim Bashen. Me ne fund edhe Basha i dhjeu ne koke Saliut e perjashtoi nga partia. Gjithemon,Saliu ka vrare njerzit e PD-ke qe i dilnin kundershtar.

     1. H
      Habia

      Lerini me keto perrallat ishte Olldashi perparimtar a thua se nuk e kishim para syve perdite. Nje grup hajdutesh që donte ti zinte vendin nje grupi tjeter. Kjo eshte historia e pluralizmit ne Shqiperi.

     2. G
      Gjuha

      Keni shume te drejte.. Fjalen "bashkoshort" ajo e shkruan: "bashkeshorte".. Ne cfare duarsh gazetaresh jemi..as nuk shkruajne sic duhet dhe as ulen te mesojne gjuhen shqipe.

     3. L
      Lala i Mezeqesë malok si Ju

      Ndjekja e rrugës me atë parti që ju vrau baban, vëllan apo djalin e dashur, është e kotë, është rrugë pa krye, në rastin më të mirë. Për ndryshe.......!!!!!????? Sidoqoftë qe djalë me tru që e humbi edhe ai vet rrugën.

      1. I
       Ilir

       Familjes: Te rroni dhe ta kujtoni. Po familjes: pertej dhimbjes nje gje nuk kuptoj. Perse e qani kur vazhdoni to mbeshtesni e keni si idhul vrasesin e tij? Favore? Do ishte shume e ulet per nje nene, djale apo vella.

       1. R
        Raimond vlonjati

        Olldashi u vra se ishte me dashnoren brenda ne makine, dhe nuk e kish mendjen tek drejtimi i makines ndaj dhe doli nga rruga dhe humbi jeten. Nuk ka lidhje fare me Berishen sic thoni ju me keto perallat tuaja . Ai eshte rasti i vetem ne Bote qe humbi jeten me shpejtesi 30 km ne ore. Por pervec kesaj ai ishte i korruptuar dhe ata fshataret atje i gjeten kuleten plot me para ne dollare te cilat i moren fshataret. Edhe policia beri sikur nuk i pa ato gjera sepse ai ishte me femer brenda

        1. V
         Vironi ke stacioni i trenit

         Qivja motren...lamashi i di te gjitha. Po motra emori provimin...apo ashtu me breke neper kembe.

         1. R
          Raimond vlonjati

          O te shkerdhefsha motren e cte mban pragu, Une kam vellezer, nuk kam moter sa per dijeni, Por ti po ke moter sille ketu tja rras njehere lopthi, ti nxjerr bythen nga vendi

          1. A
           AY

           haha sherr vlonjatesh vazhdoni jepini :D

        2. T
         Tarras-Bulba

         Po mire more Ilir, familja mund t'a qaj, kujtoj dhe pernderoj kujtimin e Olldashit..., por vetem nje gje s'e kuptoj, po a thua i vellai, e ema e shoqja s'e din se ne c'rrethan vdic dhe me ke ishte ne makin i ndjeri, mga po vinte dhe me ke ishte darkosur... Prandaj mjaft me filozofime e elozhe, lereni te prehet ne paqe te ndjerin, se s'ishte ndonje engjell apo shenjtor.

        3. l
         lani

         sa gjynah R.I.P ...cfar ka ajo nane o ZOT

         1. B
          Badlonja

          Fytyrat me te poshtra jane Foltoristo-Berishistet qe bejne sikur perkujtojne Sokolin!

          1. P
           Pal Vata

           Na plasi lari! Anetar i organizates kriminale qe mban peng 30 vjet Shqiperine! Shkofshin e ardhshem te gjithe si Shkurta ime!

           1. M
            Moza

            Aman se na keputet shpirtin me kete "trim" qe ishte kokrra e kurvarit, kapte grate e motrat e shokeve.

            1. P
             Per Glaukun

             Ti hapet dosja ne Prokurori urgjent. Ka shume per te bere per te vene te drejten ne vend. Sa per Glaukun, kam nje pikepyetje te madhe se perse dhe ky sikurse Rudina Hajdari shkojne te japin kontribut te nje parti anetaret e kryetaret e se ciles jane ultra kriminele te paudhe qe u kane vrare baballaret???? Perse?? Eshte e pallogjikshme!

             1. M
              Mondi

              Leku qyl te ben te lepish ate qe ke peshtyre.Po te ishte I zoti ,ky dhe pinjollet e tjere te foltoristeve do I degjohej zero neper bote si plot te te there.A u thua u kane mbaruar parate dhe lidhjet per favore?

              1. L
               Leli

               Për këtë mund të pyetet Balluku!

              2. S
               Shpresa vdes e fundit

               Ngushellime familjes dhe te afermit te tij. Do ta kujtojme si djale me ideale te larta demokratike dhe kishim bindjen se ishte me i miri ne PD. Shume demokrate e kujtojne me respekt .Kemi bindjen se po qe se do ishte gjalle Pd-ja nuk do ishte ne kete gjendje jo e jo por do ishte sot ne qeverisje. Le te frymezohemi nga Sokoli per te punuar te gjithe sic punonte ai per ta sjelle sa me pare Pd-ne ne pushtet dhe me kryesore ky vend te kthehet nga vend diktatorial ku te gjithe pushtetet jane uzurpuar ne nje vend demokratik ku te rrinjte te mos largohen por te kontribojne per vendin e tyre.

               1. E
                Eroldi

                Mos u nerzit nene...por kujdes nipin djalin e Kolit se po I shkon nga mbrapa atij qe I ka vrare babain.

                1. X
                 Xhezo Smokthina

                 Ndoshta nuk është etike që sot në këtë ditë perkujtimore të vihen në dukje dobësitë e Olldashit në politike, por mendoj se Olldashi ishte modeli më i shëmtuar i politikanit. Olldashi gjatë gjithë aktivitetit të tij politik ka treguar se ishte koburja me e fëlliqur e Sali Berishës. Olldashi ka qenë rripi i transmisionit që lidhte Berishën me botën e krimit. Gjatë gjithë aktivitetit të tij ai veproi si dikush që i pëlqente të tregonte se mund të ulej pa patur frikë mbi një iriq. Dhe natyrisht, hajde gjeje sot se kush ishte ai gjemb i iriqit që bëri të largohej nga kjo botë. Olldashit I pelqente t'a kalonte jetën nën shoqërinë e kriminelëve me të rrezikshëm, me bindjen se ishte ai që mund t'i drejtonte, por harroj fatkeqi se kur shoqërohesh me hijenat, vdekjen prej tyre do e kesh. Gjynah për ata që la pas, por ai gjeti atë që më aq ngulm e kërkonte.

                 1. s
                  sali

                  pertej familjareve qe jane ne te drejten e tyre ta kujtojne me dhimbje njeriun e dashur te tzre, ky autorri ishkrimit pse hedh vetem tym,,,,dhe nuk e thote te verteten,Ate te vertete qe u faktua ne vendngjarje,Ku ishte dhe cfare detyre kishte qene,Kush e shoqeronte,,,,,,,Suçerlativat qe ju shprehwni per kete politikan,,,,shfryhen nga qellimi i udhetimit te tij diten e aksidentit,AVENTUR banale ee tij do mbahet mend me shume,,,,,

                  1. k
                   kete kisha tani per tani

                   Perflitej per Sali Berishen, por djali Sokol Olldashit shkoi ne preher te Saliut; perflitej per Sali Berishen edhe per Azem Hajdarin, por djali Azemit shkoi ne preher te Saliut, pastaj, ti thua se Sokolin e donin te gjithe! Ti je gazetare me duket dhe fjalet duhet ti keshe plot bereqet; e donte Saliu? Po te tjere qe shkonin prapa Saliut e donin? Po pse shkoi Sokoli ate nate ne Elbasan, ku shkoi dhe ndenji e piu, pse nuk u zbardh ndonje here per ne ketu poshte? Kush femer e shoqeronte ne makine dhe ku eshte ajo sot? Ect Ect, Ect, zonja gazetare. Iku koha qe atij populli i hidhej hi syve per te mos ditur te verteten; ai popull sot i di te gjitha, veç se sot nuk e ka me vitalitetin dhe forcen te ndihet se i eshte njomur baruti dhe çdo kush qe ndihet, e shtyp makina aksidentalisht dhe prokurori thote qe shoferi iku ne drejtim te paditur ! Ky sistem u ndertua dhe autori tij, vazhdon me krime si 1992, 1994-95, 1997-98, 2011 e sot po i ve flaken parlamentit e asnje nuk e ndalon dot. Ju qajeni Sokolin si te afermin tuaj, por jo si politikanin qe e donin te gjith. Me kete , te pakten, mos na genje ose na thuaj te mbyllim syt e pastaj thuaj ç'te duash. Keqardhje per nenen, se sido qe te jete, ajo eshte nene , pa gruaj dhe femijet po i shikojme te te gjitheve atyre qe Saliu i kaloi ne shtrunge, nuk duan ta dine, veçse duan jeten e tyre.

                   1. T
                    TIRONA

                    “Aksident mafios “qe dine te bejne vetem katilet si saleh karaxhic

                    1. E
                     Emigranti 1991

                     Më vjen keq o nënë, por mqs. e rrite me thërrime. Të vazhdonte të hante buken thatë. Deshi shumë luksin, shumë, ndoshta ma fort se nanen e tij. E shijoj e shkoj, i ngopur deri ne fyt. Edhe i biri, më duket se i ka ngjarë. Sorry, por...

                     1. S
                      Shqiptari

                      I ardhur ne politke nga media pas nje kalvari te gjate vuajtjesh,internini ne Selenice,Sokoli ishte nje politikan me vlere i PD-se,ndoshta ndryshe nga shume te tjere.Koha tregoi se shume qendrime te tij publike dhe ligjerimet ne kuvend tregojne se Olldashi paska patur te drejte.Tani qe ai nuk eshte me,do ishte njerezore qe gjuha e mbushur me sharje dhe etiketime eshte krej e papranueshme,Sokoli ishte njeri si ne te tjeret,bir nene,baba,bashkeshort,vella,mik dhe shok me shume njerez.Pavaresisht krahut qe ai peefaqesonte,ishte dinjitoz,korrekt dhe tejet i edukuar.Ne kete 10 vjetor te largimit te tij aksidentalisht nga kjo bote mund te shprehim vete ngushellime dhe kujtime te mira per Kolin

                      1. B
                       Bureto

                       Për shkak të dënimit të gjyshit, ish anëtar i Komitetit Qëndror të PPSh, dhe kryeredaktor i PPSh, Dashnor Mamaqi, në Selenicë u internua vetëm e ëma, Kozeta, të cilën si komunist e divorcoi Vangjeli, i shoqi i saj dhe babai i Sokolit. Ky u rrit në Durrës, prej atij dhe vëllezërve të tij. Aty u shkollua dhe i'u dha e drejta e studimit për drejtësi, fakultet që u rezervohej jo gjithkujt. Për të shtuar empatinë ndaj dikujt, në këtë rast Sokolit, nuk është mirë të thuhen (dhe për askënd) të pavërteta si psh, ishte i internuar, i përndjekur, i burgosur etj.

                      2. T
                       Tersi

                       Familja e din se e ka vra shoku sali por ai e vrau për të mirën e partisë për të mirë të atdheut dhe popullit!. Rroftë partia me shokun sali në kry!.

                       1. N
                        Na myten

                        Ku e di kjo qe e humbi jeten nga aksidenti dhe per me teper ne menyre te menjehershme?!

                        1. J
                         Jimi

                         Kokoli e dha jeten per partine demokratike dhe Sali Burishen Heronjte nuk qahen, keshtu qe ti nena e Sokolit hic mos u pezmato, por po ti duhet Saliut edhe djalin e Kokolit, qe i rri ne krahe atij mos hezito po beje kurban per te. Lavdi heronjeve dhe i perjetshem kujtimi i Kokolit i cili e dha jeten ne krye te detyres, per te ardhmen e Partise.

                         1. K
                          Kosovari tirons

                          I qiu nonen ne pill, Sala. Te gjitheve: Sokol Olldashit, Azem Hajdarit, Meksit, e me rradhe te gjitheve. Vrau e preu Haklajt. Si nuk doli nje burre malsie ti zhduki Sal e kompani, Xenin, Giten pidhshpume, dhe karucet e tjere rrotull.

                          1. S
                           Selenica

                           Sa ligesi ne komentet tuaja. Pike njerzilleku per nenen e plagosur dhe pike respekti per te vdekurin nuk e keni. Ku do e çoni ate shpirt o njerez ? Te pakten te heshtnit sot , vetem sot . Sokoli ka qene djale i mrekullueshem e shume inteligjent, i kishte shoket e rralle. Eshte rritur nga prinder te mrekullueshem plot kujdesje e dashuri. I perjetshem kujtimi i tij ne zemrat e atyre qe e kane dashur !

                           1. "
                            "BOHOTINA"

                            Rajmond! Eksportiza dhe mjeksia thone se kur nje njeri vritet derdh deri 2.5 kg gjak. Ne makine nuk kishte asnje pike gjaku. I jep dot shpegim ti kesaj qe po tu prek SaliHU ben namin...

                            1. S
                             Spak

                             PD u krijua nga njerez te poshter! Respekte Nenes se Olldashit,por djalin e kishte berishist dhe dihet kush eshte Saliu! Se ku e kishte te miren Olldashi vetem maskarnjte e dine!

                             1. T
                              T

                              Gjynaf si njeri qe ka vdekur por ska qen bure i mire .

                              1. K
                               K

                               Gynah dy her makari , Sespe mir qe e vrane po i qn edhe gruan nashi

                              2. F
                               Fshatari

                               Ngushellime per familjen! Por si gjykoni shprehjen e Sokolit per ngjarjen e 21 janarit: "Po te Isha une si Saliu, jo 3, po 300 demostrues do te vrisja!

                               Lini një Përgjigje