Te fundit

22:40

22:25

22:10

22:00

21:50

21:40

21:30

21:20

2023-11-18 21:30:00Sociale TEMA

18 Komente

 1. f
  foshnja

  Pushtimi otoman ishte nje mallkim per shqiptaret. Ne fund shkoi si sindroma e Stokholmit kur rame ne dashuri me perdhunuesin tone.

  1. P
   PO , PO

   Nje shtet i pa varur i zgjedh vete aleatet . Hegeli , m,e gjenialitetin e tij na meson se gjithecka eshte ne levizje , ne zhvillim e ne ndryshim te pa nderprere ne luften e dy te kundertave . Ate qe sot e ke mik per koke , neser pa pritur te behet armiku me i rrezikshem dhe e anasjellta , qe te dyja jane dukuri krejt normale per shoqerine njerezore . Kete realitet njerezimi e perjeton cdo dite dhe nuk ka pse shtrohet fare kjo pyetje . Te sillesh ndryshe ketij ligji te natyres do te thote te jetosh jashte realitetit , ose te shtiresh si i tille per interesa meskine .Ne keto ujra kerkojne te notojne butaket qe diskutojne ketu duke abuzuar se tepermi me zakonin e hershem shqiptar te BESES , duke e kthyer permbys ate .

  2. D
   Detari

   ja ku eshte dhe profesor tzufi turku. mieqsia turke hahahaha gezuar ramazonin sunita dhe mos harroni turkia e ndalonte gjuhen me ligj

   1. P
    Prostituta Kombetare Sali

    Si mund te jete mik nje vend i cili hap shkolla turke dhe u ben shperlarje te trurit studenteve?!

    1. .
     .

     Sipas llogjikes tende Prostitut na dilka Ramuti qe na bene vellezer me Turqin, qe eshte çiraku besnik i Erdoganit, sepse Berisha ka thene te qindat per rolin e dyshimt te Turqis dhe Erdoganit ndaj Shqiperis. $$$$$$$ Apo mos je dje ti pak bith-levizur ???

     1. P
      Prostituta Kombetare Sali

      Dhe shoku i Daktorrit, prostitute eshte, nje nga me keyesoret por Daktorri mbetet 1.

     2. K
      Kolonel Janulla ne shtratin e vdekjes

      Te gjitha shkollat e tjera , pervec shkolles shqipe , fshehin interesat e atyre vendeve qe i financojne . Pse , gjuha greke , bullgare, serbe apo ruse e shfardo tjeter , nuk synojne te ngjizin ne popull qellime antishqiptare ? ! Per qellime shkencorte , diplomatike , ekonomike etj. shteti dergon per studime kontigjente per te plotesuar ato nevoja , por jo arsimim masiv , per vite tera , jashte programeve e kontrollit permes politikave te tij .

     3. S
      Shaqo

      Nuk te quhet o profesor se po shave Zogjin l, duhet patjeter te shash Enverin. Enveri kishte marrdhenie te nivelit shume te larte me Turqine, aq sa Turqia kercenoi Greqine ne rast sulmi ndaj Shqiperise. Pse keshtu o profesor?

      1. O
       Orhan Pamuk: birazere tourkalvani,mos luani shqipt

       Te qifshin edhe 500vjt te tjera o plehre turke Xhufke...

       1. P
        PO , PO

        Pse te dogji kaq shume bitha o Orhan Pamuku i lagjes Fanar ? Kaq i trashe qenke , sa qe beson se greket i kurseu nuk i c`virgjeroi per 400 vjet sulltani , qe sot na shtiresh si i virgjer zotrote ?! Duhet te jesh fare injorant qe te mendosh si ti !

       2. F
        Faktet ta thejnë kokën!

        Turqia erdhi në shekullin e 14 kur nuk kishim shtet, Italia na pushtoi në shekullin 20 kur kishim shtet. Greqia do të na pushtonte edhe sot po të guxonte! Turqia ia then kurrizin po e sulmoi Shqipërinë! Kjo është e vërteta, propagandën anash! Turqia e njohu Kosovën e pavarur që në ditën e parë, Greqia as sot nuk e njeh! Populli turk nuk i urren shqiptarët, populli grek na urren që çke me té!

        1. G
         Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

         Trekendeshi i se keqes per tere shqiptarine eshte Serbia-Greqia-Turqia!

         1. P
          PO , PO

          Rrezik permanent per sigurine si komb e si shtet Shqiperia dhe shqiptaret e kane pasur e kane dhe veshtire te shqiten hijenat serbe dhe greke . Ndaj , ne cfardo rrethanash shqiptaret nuk do t`iu zene bese kuuuuuurrre grekeve e serbeve dhe natyrshem qe do te kene kurdohere mbeshtetjen e Turqise . Politika e Edi Rames per ta trajtuar Turqine si aleat strategjik , kane nje kuptim te thelle e permbajtje thellesisht ne perputhje me interesat kombetare . Idjoti Berisha ka treguar me nje mori faktesh te provuara ne keto tre dekada , qe eshte teresisht i kundert me Edi Ramen dhe antishqiptar teper i rrezikshem per kombin tone .

        2. K
         Kujtim

         Çfarë 500 vjet luftë thua o kaqol! Cili komb lufton 500 vjet kundër një Perandorie !??? Kinezë na di ne ky turku ? Vetëm një komb sa kinezët mund të luftojë kaq gjatë sepse ata nuk mbarohen.... Një gjë nuk po kuptoj dot: Mirë ose keq ne shqiptarët e kemi një histori. Pse vazhdojmë të gënjejmë veten duke u shtirur si të tjerë!? Duke dashur të dukemi më të mirë nga ç'jemi po këpusim ca kopaçe që nuk i ka dëgjuar askush më parë... Ti,luftë me turkun!??? Turkun që të zbriti nga gërxhet ku ruaje dhitë dhe të bëri zengjin,të dha pushtet dhe emër.Të bëri komandant dhe zotëri në gjithë Perandorinë. Të mohoi shkollat? Pse ç'të janë dashur ty shkollat? Njihni veten o njerëz!

         1. H
          Himarioti

          Prof. Xhufi, më duket se edhe ti paske shkuar për lesh. Për çfarë miqësia flet ti me Turqinë? Me Turqinë Shqipëria ka pasur mardhënje të mira, diplomatike dhe tregtare por, nuk mund të mendohet miqësi. Ke dëshirë të na rikthesh nën ombrellën e Turqisë?

          1. a
           astrit

           Shqiptaret u ndergjegjesuan si komb ne kohen e Perandorise Osmane. Me perpara ne kohen e perandorise te Romes e ne vazhdimin ne kohen e perandorise se Bizantit ne ishim vetem fise e kishim disa Fuedeal qe ishin besnik te Bizantit deri ne fund. Kjo skallaveri nga Bizanti u perfundua me ardhjen e Osmaneve. Osmanet te cilet i riben mardhenjet ekonomike me shqiptaret shume ma te favorshme se sa shqiptaret kishin me Bizantin, Osmanet ngriten dhe i vleresuan shqiptaret si individ ne fuksionet me te larta te Perandorise. Ballkanin Osmanet e kane komanduar duke i dhene pushtet apsolut shqiptareve. Propoganda anti turke eshte thjesht injorance nga kendveshtrimi historik.

           1. p
            pinoku

            Ka ende shumë mbetje të sulltan- salepit në Shqipëri. Kështu spjegohet edhe vajtja e shumë shqiptarëve si ushtarë të ISIS-it dhe Daesh-it në Lindjen e Mesme. Turqia na ka shkretuar përgjatë pothuajse 500 vjetëve. As gjuhën shqipe nuk na e lejuan. Duhet lexuar çfarë shkruan turku Tosun beu sesi Turqia i bëri "zap" shqiptarët duke i grirë me jatagan. Dhe na la myslimanizmin si "peshqesh"!

            1. D
             Dajti.

             Kush i beson sigurine,turkut,per te garantuar lirine,i humbet te dyja.

             Lini një Përgjigje

             20:20 Sociale

             18:48 Sociale

             10:30 Sociale 7 komente

             10:22 Sociale 1 koment

             22:41 Sociale 1 koment

             21:40 Sociale 3 komente

             17:15 Sociale 30 komente

             17:06 Sociale 45 komente

             16:52 Sociale 2 komente

             16:26 Sociale

             Më të lexuarat

             10:44 Kronika 2 komente

             11:20 Sport 7 komente

             10:53 Politika 70 komente

             12:13 Sociale 22 komente

             10:50 Bota 31 komente

             14:47 Kronika 7 komente

             Blog Tema

             21:50 Blog

             18:59 Blog 10 komente

             09:54 Blog 51 komente