FOTO LAJM: Dikur kreu i Gjykatës Kushtetuese dhe ambasador në Gjermani, sot Xhezair Zaganjori udhëton me autobus në Tiranë

17 Nëntor 2023, 17:06Sociale TEMA
FOTO LAJM: Dikur kreu i Gjykatës Kushtetuese dhe ambasador në

Ish-kreu Gjykatës Kushtetuese dhe ish ambasador në Gjermani, Xhezair Zaganjori sot shihet teksa udhëton me urban në Tiranë. 

Foto është publikuar nga historiani Kastriot Dervishi, i cili shkruan se ish-ambasadori shfrytëzon trasnportin publik, duke shtuar se shqiptarët me raste të tilla i shohin vetëm në vendet nordike ku ministrat apo deputetët apo edhe ish-zyrtarët udhëtojnë me biçikletë apo autobusë.

Ky rast habit, pasi nuk sheh shpesh zyrtarë ao ish-zyrtarë shqiptarë, të udhëtojnë me transport publik.

“Ish kryetari i Gjykatës së Lartë, ish anëtari i Gjykatës Kushtetuese dhe ish ambasadori z.Xhezair Zaganjori, duke shfrytëzuar transportin publik në Tiranë.

 Jemi mësuar me shembuj nga vendet nordike me ministra apo presidentë, apo ish të tillë, që udhëtojnë me biçikleta apo me tramvaj, por nuk shohim raste (shumë të rralla gjithsesi) kur intelektualë të spikatur si z.Zaganjori shfrytëzojnë transportin publik”, shkruan Dervishi.

45 Komente

 1. S
  Shkërdheni

  Dervishi, jo të gjithë janë hajdutë, por mund të kenë dhënë vendime të influencuar dhe gabuara, të cilat të bëjnë ambasador,drejtor, ministër etj. Megjithatë mund të të bëjnë dhe aktor. Unë mendoj, se ky nuk është rasti i Zaganjorit. Por që ky ka dhënë vendime të gabuara, ta garantoj.

  1. R
   Rebeka

   Bo kot si pamendje, ky eshte hajdut si te gjith tjeret

   1. M
    Mjerimi

    Nuk eshte e vertete se ky Zagarnjori udheton me urban! Ky idh gjyqtar ka qene ARMIKU ME I MADH I IDH USHTARAKEVE! Kjo foto eshte e qellimeshme per reklame,se ai nuk eshte kaq fukara qe nuk paska nje veture,bile luksoze!

   2. I
    Illo

    Zagonjori eshte jurist klasi, dhe qe ka dhënë vebdime te gabuara eshte e vertete! Por vrtem vendimi i tij dhe anetareve te Kushtetutes per detin i ka shlyer te gjitha gabimet! Vendim patriotik dhe i arrire nga ana juridike!

    1. V
     Veting leshi

     Jo te gjithe jane hajdute po kete e shkarkoi "vetingu" !

     1. N
      Noc

      Po ish eshte ai tashme e mesa duket sdi te ngasi makinen, pse nuk perdori transportin publik sa ishte ne detyre? Dhe pyeteni njehere per pronat qe ka..se vetingu e hoqi..

      1. S
       Sinqeritet

       Je malok i pandreqshem dhe zemelig!

     2. f
      fellenxa

      Ka qene kelysh i Sal spiunit serb

      1. .
       .

       I paska lene leket bixhoz

       1. D
        Doktori

        Pse habiteni! Ai eshte zotni dhe zog Zotnie brez pas brezi. Nje qytetar,shkodran,shqiptar i mire. Respekte pa fund!

        1. H
         Hajdutet me range

         Habitemi se e shkarkoi drejtesia "e re" !

        2. D
         DMK

         Ca cate trapin një fshatar komunist sikur kushedi kush është mbreti i Anglisë

         1. A
          Agimi

          DMK do te thote (do me rruash k _ _ _ _)e di vete ti.

          1. A
           Agimi

           DMK do te thote (do me rruash k _ _ _ _)e di vete ti.

          2. T
           Tarja

           Kete Zaganjorin tend ,zoti Dervish beu,kur ishte atje ne maje te kupoles se drejtesise e kam par te udhetonte ne klasin e pare ne avion dhe me nje bukuroshe me vehte.Te tjerat pse udheton me urban gjej nje arsyetim tjeter mos e krahaso me perendimin.

           1. L
            Luani

            O tajarja do ma gjejesh ne cilin vend te artikullit z. Kastriot bene krahasim me perendimin

           2. M
            Mashkullori

            Kastriot o Kastriot,kaq pershtypje te paska lene ky milioneri ne euro,Zaganjori? Ketij nuk i mungojne eurot,ketij i mungon kurajua te ngase makinen.Ky ka patur nje merrite: Te xhvatete euro ne cdo function qe ka patur... Edhe kur e propozuan per palopresident,qull ne djerse u be,e pane te gjithe ne TV-i... Sic duket as makinen nuk ka ditur ta ngase sepse pas bythe ka patur shofer... Ka intelektuale te shquar,dinjitoze dhe te pergjegjshem ne detyrat e tyre,qe rrojne me ate palo pension,qe vuajne per buken e shendetin e tyre,te cilet ecin ne kembese nuk ju dalin pensionet edhe per bilateral autobuzi... Kujtojuni dhe shkruani per te tille intelektuale dhe jo per hajdute te damkosur nga voting...

            1. J
             Julieta coreli

             Bravooooo..

            2. A
             Agron

             Pse nuk eshte ne burg??

             1. U
              Ujku Plak

              Ne Burge shkon dikush qe Rregullon Çatin se mos i pikon, dikush ne Fshat qe pret nje Ferr se i demton Prodhimin etj. Sa per Xhezon, eshte normale qe nuk shkon ne Burge, se eshte Milioner, i njeh dhe ja nxjerre pislluqet atyre qe do i bein Letrat. Shihe pak se Vemjet Berisha-Mutaj tallen me Drejtesin, Ripjelljes nuk i intereson qe ata te jene ne Burg se i iken Pushteti, dhe kushe e ha? Si Gjithmone Populli.

             2. V
              Veting ting ringe ring

              Xhezo, megjithese i rrepte, nuk ka qene kurre i korruptuar. Natyrisht, ventingu i bere nga shoqet e partizanit Meke, do e hiqte. La plot gjyqtare te korruptuar, po hoqi Xhezon se skishte paguar tatimet e dyqanit me qira. Dyqan qe e kishte nga e shoqja si ish pronare. Sharkimi i prof.Zaganjorit eshte absolutisht turpi me i madh i reformes ne drejtesi. Po kjo eshte Shqiperia. Keshtu prej qindra vitesh. Kjo toke nuk e mban njeriun e mire e te zote.

              1. K
               Këta ropën populli,ky i bën heronj

               Ky bashkë me shokët e tij milioner,duhet të ishte në burg dhe jo në autobuz

               1. A
                Askushi

                E kam njohur: nuk eshte njeri hajdut, por lepires po, si pothuaj te gjithe qe bejne karriere!

                1. U
                 Universi shpresa ime

                 KY si zelenski nga actor , politician. Kta hajdutat e pushtetit nga ploitikan kthejen në komedian të përbuzur

                 1. S
                  Sali ndyraqi

                  Ky duhet te Ishte Brenda ky koqja na e ben hero,ma vai a fare nel culo thone itaianet mor testa di cazzo

                  1. L
                   Liria

                   Nje fshatar tipik,pordhac dhe me parer te madhe. Ky Dervishi paska qene me kete fshatarin nga rrethinat e shkodres per me qa hallet e te varfeve ne autobuz. Zago-njari eshte nje tipik se si shfrytezohet posti.

                   1. U
                    USA

                    Zaganjori eshte nje nga figurat me te spikatura ne drejtesi ne SHiperi . respekre per punen tuaj te shkelqyere Zaganori, persa ju perkte komentatoreve , ju flisni simbas oreksit the jo realiteten, respekt te påfund per ju si figure e ndritur , usa

                    1. D
                     Daullxhiu

                     Zaganjori ka qene dhe eshte zagar. Kryehajdut dhe bythlepires i plakut te vicidolit

                     1. S
                      Shkodrani prej Shkodre

                      Ua u cuditka ky gomari Dervish pse ne leviske Zaganjori me autobuz , mos e do te lavize me avion neper Tirane kete hajdutin more pis gazetar ky duhet te ishte brenda ne burgsi i shkarkuar nga vetingu dmth i cilesuar hajdut .

                      1. S
                       Shkodran

                       Po ja qe vetingut i kane shpetuar hajdutet!

                       1. B
                        Bureto

                        Kujdes! Vettingu nuk shkarkon vetëm se mund të kesh sipas ligjit pasuri të pajustifikuara, por dhe për vendime të gabuara, dhe pastërti morale apo thënë ndryshe, integriteti. Nuk dimë se cilat nga këto të treja, kanë qenë ato arsye që e kanë shkarkuar, por me sa kemi parë e dëgjuar, Zaganjori nuk është ankuar për shkarkimin, siç kanë bërë disa kolegë apo kolege të tij, deri në Strasburg. Mos harrojmë se Zaganjori ka qenë dhe anëtar apo kryetar i Gjykatës së Lartë, aty ku merren vendime të rëndësishme gjyqësore, ku luhet për interesa të mëdha pasurore dhe politike. Rreth veprimtarisë së tij, ndoshta aty mund të fshihet lepuri dhe jo në Gjykatën Kushtetuese, e cila ka tjetër fushë veprimi, vendimet e saj janë kolegjiale nga 9 anëtarë, pra dhe nuk ka ose është shumë e vështirë të "ndyhesh". Për krahasim një shembull: Besnik imeraj, ish anëtari i GjK, aty shkoi prej Gj.L. me rekomandim të Salës, ku prej "non gratës" aty iu bë presion publik nëpërmjet medias dhe aulës parlamentare, për një çështje shumë sensitive për interesat e tij. Kur, vendimi u mor si e deshi monstra, i bëra Besnikut vërejtje shoqërore se pse veproi ashtu, pra nga shantazhi u thye, më tha: A ke fëmijë ti ?!?! Pra kushedi se në ç'pozita të rënda do kish qenë i ngrati. Gjithsesi, jo vetëm që nuk pati konseguenca, por ishte Salehu që e çoi në Gj.L. Me fillimin e vettingut, Imeraj ishte nga të parët që për të mos u vettuar, dha dorëheqjen. Arsyet...?! Ndaj ne nuk dimë se si janë punët dhe shpesh flasim ose komentojmë si "e ëma e Zeqos majë thanës". Janë të zotët e punës ata që i dinë se si qëndrojnë 'hallet' e secilit prej tyre. Kështu dhe Zaganjori.

                       2. l
                        lexuesi

                        Perse cuditesh per keta qe nuk bene asgje per te patur nje drejtesi te pavarur por e lejuan korrupsionin apo mos me thene qe jane dhe te korruptuar vete..aspak respekt..

                        1. R
                         Riqi

                         Ka marre urbanin mo plak se binte shi. Ca lidhje ka intelektuali ketu, pse kane alergji keta nga transporti?! Ne fakt ky rast mund te jete krejt spontan, por ca te bejme kur lali eri merr bicikleten per show dhe nga ana tjeter ka disa makina luksoze qe e shoqerojne - tipik rq.

                         1. S
                          Shqiptari

                          Kaço! Jepi ndonje makine me shofer nga parate qe ke bere,pasi eshte per te ardhur keq per Zaganjorin fukara qe udheton me autobus. Gjyqtaret s Saluk hajnit jane ne pike te hallit!

                          1. N
                           Noci

                           Shkruesit ate pune kane,te shajne,te bejne hajdut,kriminel e shume epitete te kendeshme per t'a..Ne kete rast i sulen te Matit,se ka qene ambasador i Sales ne Gjermani,pastaj vazhdoi me drejtesine.Une mund te them se eshte pjestar i nje familje shume te mire ,ne qytetin e Shkodres.

                           1. S
                            Shqiptari

                            Kolegji i posaçem i Apelit e ka larguar Xhezair Zaganjorin si person i papershtatshem per te qene pjesetar i drejtesise pasi nuk arrine te justifikoje pasurite e patundeshme,apartament rreth 300m2,apartament 90m2,apartanent 80 m2 ne Plazh Durres,Zyre,garazh,magazine ne Tirane.Dy femije qe studiojne ne Angli dhe ne Gjermani me banesa atje dhe me pagese etj , Ne asnje rresht te vendimit te KPA nuk thuhet qe Zaganjori nuk eshte familje e nderuar.I kam njohur Zaganjorte ne Shkoder,madje nje nga te afermit,gjysh ose axhe ka qene Imam.Vetem Enver Hoxha bente biografite e njerezve dhe i vriste,burgoste dhe internonte ata qe kishin biografi te keqe.Dakord me ato qe thuhen per biografine e Zaganjorit,por KPA e ka larguar per mosjustifikim te pasurise qe ai nuk justifikon.

                            1. M
                             Maloku

                             Imagjinoni cfare paradoksi, Pamela Balluku ose Qirko si te doni, e cila ne tere karrieren e saj ka perfaqesuar Amc ne gjykim per mospagim tarifash telefoni, shkarkon Kryetarin e Gjykates se Larte, pedagogun dhe shume cilesi te tjera dhe Roland Ilia qe per te vene nje note kaluese studenteve ju zhvaste lejet e bukes qe prinderit mezi i siguronin, e kuptoni se cfar niveli jane anetaret e Komisionit te Vetingut. Turp e faqja e zeze.

                             1. S
                              Shkodra

                              Te lumte goja

                             2. S
                              Shqiptari Guximtar

                              Nje milion euro deklaroi ky fukarai kur doli para trupes se vetingut. Se nga i gjeti…ku i gjeti ????????????

                              1. X
                               Xhota

                               O sa gjynahe ka ky njeri në kurriz. Ky bashk me zegjine sallakun, e me gjonat, kanë rivrarë njerëz me vendimet e tyre. Ky zagar njori, të gjitha vendimet e ankimuara nga apeli tiranës, i linte në fuqi të vendimeve të zegjines apo gjonit. Ky ishte personi që nuk dinte se kishte garazhd 10x15 metra, ky nuk dinte se kishte hyrje në durrës. Jo mor jo, ky duhej çuar para drejtësisë, po kështu si ky, kërkojn të dënohen të gjithë. Mbas tre katër vjetësh e ke prap në gjykatë, se domosdo nuk mund ta lënë kështu këta fëlliqësirat e pushtetit, se ju ka bërë punë.

                               1. E
                                Eri b

                                Ky eshte hajdut, ,profesjonist ju thoni ka familje te mir dhe fisin e mir domethen qe ky te vjedhi , Pune shqiptaresh,FLM.

                                1. d
                                 drejtesi

                                 o Zot ,cfare po ndodh! S'ka mundesi te ndoshin keto gjera ne Shqiperi! Nese eshte e vertete ,shpresoj qe sjellja e tij te sensibilizoje te tjeret,te pakten te mos vjedhin pa hesap.

                                 1. a
                                  albatros

                                  Është pasardhës i një mbiemri shumë të nderuar shkodran. Dhe po qe fis nuk e bën veten pis. Këtë se luan topi!

                                  1. R
                                   Rrnofte LEXHENDA ! dhe zagaret

                                   Gszetari KAZANI

                                   Lini një Përgjigje