Kukësi në garë me Hasin, për Mbretëreshën Elizabet

19 Shtator 2022, 11:05Sociale TEMA

Kukësi në garë me Hasin, për Mbretëreshën Elizabet

Ditën e sotme do t’i jepet lamtumira e fundit mbretëreshës Elizabeth II, monarkes më jetëgjatë në Angli e cila qëndroi në fron për 70 vite me radhë.

Qyteti i Kukësit ka vendosur ta nderojë ndryshe mbretëreshën duke vendosur para pallatit të Kulturës bustin e saj.

Nuk dihet kush ka qenë ideator dhe realizues i kësaj vepre ndërkohë që një gjest i tillë në nder mbretëreshës është paralajmëruar edhe nga qyteti i Hasit.

Pas ndarjes nga jeta të mbretëreshës, bashkia e Hasit shprehu ngushëllimet më të thella për këtë humbje duke e lidhur figurën e saj me shumë të rinj nga ky qytet që kanë emigruar drejt Britanisë së Madhe ndër vite.

Capture
Busti i vendosur para pallatit te Kultures ne Kukes

3 Komente

 1. C
  Celo Mezani

  Hiqeni me vrap se late nam o Kuksiansa. Pu, pu, pu u beme gazi i botes. Bust pa krah, me nje fytyre dhe shprehi qe nuk ngjan asnje fije me Elisabeten. Mbi nje piedestal qe duket sikur e kane ngrene qente diten e inagurimit dhe me germe te shkruara per turp.

  1. T
   Tropoja

   Turp,nuk eshte bujaria e mbretereshes as ftesa a saje qe shqipot te ikin ne Angli si klandestin te hapin shtepi bari.Eshte faji edvin vuçiç qe ikin shqiptaret por mbreteresha s'ka lidhje me "mireqenien" e shqipove pse kane bere pune ilegale e kane shkelur ligjet e Britanis.Ku eshte ndihma e mbretereshes ketu? Si mundet te mendohet qe ajo monarke e para e shtetit jo vetem e Britanise por dhe shume te tjerave eshte perkrahese e atyre qe nuk zbatojn ligjet e shtetit te vet? Çudira shqiptare

   1. R
    Roberto

    Nje bust i shemtuar sa qe ulerijne dhe malet e Kuksit.Kush ishte ai IDIOT skulptor qe ka bere kete pacavure??? Nuk ka asnje fije floku te ngjashme me Mbretereshen Elisabeth.Duket si nje burre ose me mire si nje ushtar i kthyer nga lufta i pluhrosur nga koka deri tek kembet. Hajde artist hajde.Skuptor me keq se KOCI i TETO SOFKES tek filmi "Zonja nga Qyteti"Funderrinat e artit Shqiptar.

    Lini një Përgjigje