FOTOT: Në ditëlindjen e 88-të, Ajola Xoxa rrëfen historinë e jashtëzakonshme të gjyshes dhe gjyshit të saj

19 Shtator 2022, 11:27Sociale TEMA

FOTOT: Në ditëlindjen e 88-të, Ajola Xoxa rrëfen

Postimet e fundit në Instagram, Ajola Xoxa ja ka dedikuar dy prej njerëzve më të rëndësishëm të saj:gjyshit dhe gjyshes. Kjo e fundit, feston përvjetorin e 88-të dhe Ajola nuk u kursye të ndante me ndjekësit copëza nga jeta e veçantë e gjyshes dhe historia e rrallë e dashurisë që pati fatin të përjetonte.

"Në foton e parë, gjyshja ime Ganimet Vendresha, është 25-vjeç. Sot ajo mbush 88-vjeç. Më e vogla e 8 fëmijëve. 16-vjeç u largua për në moskë, për të studiuar pranë Shkollës së Baletit të Bolshoi Teater, e në këtë udhëtim u njoh me gjyshin tim. Atje jetuan 8 vite e kur u kthyen themeluan Shkollën e Baletit e më vonë, ishin drejtuesit e parë të baletit në themelimin e Teatrit të parë të Operas dhe Baletit në Shqipëri. 

Gjyshi ka patur pasion fotografinë, duke na lënë një pasuri ta pamatshme. Gjithashtu, ai ka mbajtur ditar deri në fund të jetës së tij. Që e vogël nisa ta lexoja dhe është ndër historitë e para të dashurisë që kam lexuar përmes fjalëve të vetë gjyshit, nga djalë në burrë. Eshtë edhe më e bukura. Dashuria (edhe jeta) e tyre ka qenë si ato që ëndërrojmë të gjithë: e vërtetë, e pafund, e pamposhtme, pa hije. 

Sot, gjyshja mbush 88 vjeç dhe në 6 javët e fundit ka hyrë e ka dalë nga spitali 3 herë. Një pjesë të saj e kemi humbur përgjithmonë. Javët e fundit kanë qenë shumë të rënda për familjen tonë. Unë jam rritur nga dy prindërit e mi dhe kjo gjyshe, e pas humbjes së babit 3 vite më parë, sëmundja e gjyshes më ka copëtuar shpirtin, por në të gjithë këtë trishtim vazhdoj mendoj se një jetë si jeta e saj është fati më i madh që dikush mund të ketë. 

88 vite të mbushura me dashuri, shumë dashuri, me qetësi, mirësi, besim dhe vërtetësi, duke kërkuar të mirën e të bukurën në çdo gjë"-shkruan ndër të tjera Ajola, e cila e mbyll dedikimin ndaj gjyshes duke i uruar jetë të gjatë dhe duke shprehur mirënjohjen për fatin e madh që ka si mbesa e saj. 

 

27 Komente

 1. P
  Patronazhisti i Ajola Xoxes

  Kjo Ajola ja merr hakun vence atij Erion Velise per tere ato rrenat qe leshon qe nga shitja e Fiqve e der tek rrembimi e abortimi i Griseldes se Artur Roshit te Kavajes...qe nuk ishte fare shtatzene.

  1. S
   Studenti

   Shkruar me shpirt per gjyshin dhe gjyshen nga nena. Te mrekullueshem ishin dhe gjyshrit e tu nga babai, te paharruarit Jakov e Dhurata Xoxa, model i intelektualeve te shquar dhe me zemer te madhe. Vleresim i bukur per gjyshrit. Te lumte!

   1. M
    Mirvjena

    Ti je me fat se rrjedh nga te dyja anet nga njerez fisnike. Keo reflektoen edhe ne miresine tend.

    1. S
     Suada

     Pordhi kali ne goje te mizes e nuk e pa njeri. Pas Ajoles do dale dhe lali Eri nese i ka dale akoma dehja nga coca qe mori ne US. Mjaft me keto kuçka!

    2. P
     Pislliku nuk lahet me historine e familjes

     Gjysherit i ke pasur te nderuar nga te dyja anet, por vete je bere pis dhe pisllikun nuk ta pastron e shkuara as trashegimia dhe as historite me gjyshe

     1. M
      Mal Cori

      Po pse është pis, or pis....? Fshatarët bythëgrisur ka ardhur koha të gjykojnë .......... Po pse ta urresh nëse me rrënjë e me degë është familje e kulturuar dhe e kultivuar.....

      1. S
       Skerdi

       Themeluesit e Baletit shqiptar, po ca genjen keshtu moj delirante . Se na e shpifet.

     2. Roberto

      Njerez te nderuar. Dhurata Xoxa zysha ime kujdestare nje grua e forte,kerkuese dhe zemer mire. Familje intelektuale. Respekte dhe mirenjohje pa fund.

      1. E
       Eshte e kuptueshme dhe e llogjikeshme

       Eshte Gen Qytetareje dhe gjithcka tregohet e pershkruhet nga Ajola Xoxa nji nder Familjet e shquara Atdhetare Shqiptare ,eshte e admirushme dhe e natyreshme .Rrespekt per kte rrace te kulturuar qytetare Shqiptare . Sa mir do ishte te ishte shumica ne ate vend e tille .

       1. A
        Arbër

        ...gen qytetareje nga fshati Vendreshë i Skraparit (siç ia thotë vetë më lart mbiemrin) ?

        1. A
         Arbër

         ...gen qytetareje nga fshati Vendreshë i Skraparit (siç ia thotë vetë më lart mbiemrin) ?

        2. l
         lili

         Ajola e shkrete mendon se kamuflon lluksin ne te cilin eshte mbuluar me 4 foto te gjyshes qe demek paska qene e perparuar qe ne ate kohe por ajola ska foto ne bote, as dasem ne kalane ku shkeli kemba juaj bastarde, as veshje designer, as botox e filler qe te rregullon ty dhe mjeranin me te cilin ke shitur shpirtin. Kjo gjyshja qe te ka qepur... ty fustanet paste jeten e gjate, po ti dhe familja jote ne cdo sec qe frymoni merrni mallkimet e nje qyteti qe e late pa nje mm te lire, pa pune, pa qetesi, pa te ardhme, pa shprese.

         1. B
          Bregdeti

          Pse shan or legen. Ajo shkruan sinqsrisht e njerezisht, ndersa ti shfryn politikisht. Ky eshte dallimi midis qytetarise dhe harbutllikut. Lexon keto rrjeshta dhe kenaqesh per jete te lumtura dhe modele njerzore. Po natyra jote e eger nuk e ndjen fisnikrine as e ndot dot. Ti thjesht nxjerr helmin tend o shpirtzi. Nuk e njollos dot te miren, te bukren dhe fisnikrine e tjetrit.

          1. l
           lili

           Mua me vjen keq per veten qe me ra per pjese te jem pjese e ketij vendi e per sa te tjere se deleve si ty bejne mire qe ua bejne mu ne koke. Fisnikeria e ketyre te la pa buke ty o kafshe. Keta bejne dasma neper kala, kane miliarda neper llogari e shkollojne femijet ne londer e ti ke mendjen te fisnikeria e ajoles qe ka lindur ne mocalet e myzeqese. Ku e sheh sinqeritetin ti te fustani 4 mije euro qe thoshte ma qepi gjyshja....Nuk ka asgje te bukur e as fisnike ne kete soj bastard qe na rrjep lekuren.

         2. m
          mos me keqkuptoni thjesht nje opinion

          hahahah po kujt i plasi moj ajola, ty po do i kesh 20-30 manjake qe duan te ta leshojne njehere brenda kabullin e internetit me fiber optike se duket qe erjoni eshte lgbt, po kjo eshte teme tjeter....te qendrojme brenda temes, thuaji gjyshes te shkoje ne te semes nga ju lindi juve kurva se na rropet nga leket

          1. Z
           Zana Heta

           Arjola Xoxa vjen nga dy familje te nderuara shqiptare, qe kane bere shume per vendin tone. Eshte vajze e mire dhe shume punetore. Ka marre nje burre te keq, por ajo eshte vete vajze e mrekullueshme.

           1. M
            Mira

            ..."burri i keq" po trajnohet ne Washington D.C. te SHBA-se per te drejtuar Shqiperine deri kur ty Zana Hata te te kete mbuluar balta!

           2. D
            Denisa M

            A ishin keta Xoxat qe ia Mitrush Kutelit te poradecit.Me falni njerez por ju nuk I njihni cfar p..... jane plehrat shkojn te plehrat

            1. J
             Julia

             Deeeeeeeenisa M. duhet patjeter me bo nji vizite ke Daktorri nji kontroll rutine truve ,se duket ke devijime te renda

            2. n
             ngelet duke shar Qytetaret o kerma shpellesh

             eshte skandaloze qe te flitet ne kte menyre kaq te ulet per Ajola Xoxen dhe Familjen e saj por edhe lali Erin . Katnar kaptin pa rrur -qytetare joooooooooo s'keni me u bo Kurr . Behem xheloze edhe femrat se Ajola eshte nji nder me te mirat sdo mend . Vazhdoni e pellisni sa te shikoni nji fytyre qytetari o shpellar te deshperuar

             1. F
              FCB

              Sdi cte them , por me sa lexova po me vjen keq per Gjyshen , e beri pis.

              1. S
               Shpellaret e Deshperuar

               Shpifja eshte nji nga armet qe na dha Demokarrcia e kryetarit te fisit tone saleh hamutin i cili na frymezon cdo dite ,si ka ba edhe 31-vjet me radhe , me Shpifjet e tija mbreslenese saher cfaqet medieve . I urrejme qytetaret jo se ne vet jemi te shemtuar nga brenda e jashte por derisa te bejme OP Plastike damethan Sbukurimi te axhujstojne Kafkat ,nofullat, te fryjme buzet ,te axhustojme Hunden tone qe tradicionalishte e kemi si krrabe katundi , te mbushim bythet me silikon ,si Mona do behemi te tere ,e do ju aklojme ,do dukemi ne me te bukur se Ju qytetaret e Shqiperise por prisni dhe pak yyyyyyy sa inat ju kemi ju qytetaeve ,prania juaj na ben ne te ardhurve nga shpellat e malet e katundet e fshatrat - te dukemi si Neandertaler si majmune e kte ne smundet ta pranojme dot . Do shpifim sa te duam

               1. R
                Real

                Ajola Xoxa , vajze e mrekullueshme , me prejardhje te dy fishte fisnike si rralle kush . Dikush me siper , shkruan qe nuk e ze meraku per Ajolen , e cila shkruan ne gazete per gjyshen e saj . Ajola nuk shkruan ne gazete , por ne Istagram , ne llogarine e vet ; gazeta e ka marre nga Istagram i i saj dhe , per mendimin tim , ka bere shume mire .

                1. T
                 TALAVAJA

                 I kam njohur qe te dy, Dhurta ishte shoqe e mamase dhe e vjehrres qe te treja ishin mesuese shume te kerkuara ne Tirane, dhe Jakovin e ka njohuredhe abai edhe vjehrrri dhe kishin edhe marredhenie pune. Po cfare t'i besh, ka vershuar katundaria e keqe ne Tirane e kudo dhe jeta duhet te filloje sic thone ata, nuk duhet te kete te kaluar ky vend, packa se njelloj merrnin leke nga shteti, te gjithe ishin njelloj. Ndryshimi ishte te truri, te aftesite intelektuale, te origjina. Por sot eshte koha e patronazhisteve te shokut Sali dhe Ilir, qe kujtojne se duke shpifur ne internet, do zhbejne kete te kaluar. Njerezit e kane mendjen ne vend. I madhi Sefer Daja thoshte: Nga katundi ke ardhe,/ N'Tirone ke zon vend, /tu ka bo kaptina sa i koqe dardhe,/ do me na dhon ene mend. Keshtu ndodh edhe me keta, por jane me te keqinj, se kane urrejtje qe nuk kane cfare te tregojne, dhite qe kane shetitur, asnje liber qe mund te kene lexuar, apo drogen qe perhapin. Qytetaria eshte xhelozi dhe mungesa e saj eshte inferioritet i tmershem. Jane sojsez dhe sojsezi nuk behet sojli.

                  1. l
                   lili

                   Tirana katund ka qene per vete e dashur dhe mbi te gjitha ca lidhje ka jakovi and co me tiranen kur kane lindur, rritur e shkruar per myzeqene e myzeqarin. Dhe me me rendesi nga te gjitha qe nuk te ben Tirana detyrimisht qytetar. Ja shiko ajolen qe beri krushqi me erjonin nga ura vajgurore dhe mgjth dasmen ne kalane ku soji i tyre bastdard nuk kishte vend e me gjithe leket pa fund qe kane vjedhur do mbeten e do vdesin si fshatare te babezitur. Megjithate deleve qe hane bar si juve e impresionohen me perralla gjyshesh u vijne hakut mire dhe per kete u heqim kapelen.

                  2. d
                   demo

                   Familje e fisme.Jakov Xoxa Apostull i letersise.Katundari degjeneru qe ka zaptu Tiranen nuk rri pa sha.se i kane met peng grate e motrat neper rruget e botes.

                   Lini një Përgjigje