Perla e Fidel Yllit: Do e vendosë qeveria sa lekë do luani baste, sipas rrogën që keni

8 Shtator 2022, 10:44Sociale TEMA

Perla e Fidel Yllit: Do e vendosë qeveria sa lekë do luani baste,

Një nga zërat më të fortë për hapjen e basteve sportive në Shqipëri, ish-deputeti Fidel Ylli thotë se Shqipëria duhet t’i legalizojë bazuar në ligjet e shteteve të Bashkimit Europian, të cilat i kanë të lejuara me ligj.

Ylli mori rastin e Suedisë duke thnëë se në rastin kur një person e ka rrogën 2500 euro, nuk do të mund të luajë më tepër se 500 euro. Ai tha se kuotën se sa para mund të luhen, do ta vendosë qeveria.

Ish-deputeti, si shembull, nxorri në emision një paketë duhani me mbishkrimin “Duhani vret”, duke thënë se qeveritë e lejojnë të shitet, edhe pse ata që ta sheshin thonë se “të vret”.

“Në të gjithë vendet që duam të shkojmë ne në Europë, ka baste. Unë kam këtu të gjitha ligjet e vendeve europiane. 

Suedia e ka, sa e ke rrogën minimale ti? 2500 euro, nuk luan dot më shumë se 500 euro. E kontrollon sistemi, se do fusësh kartën ti. 

Nëse e ke ves, do luash me shuma 2 dollar, 5 dollar, 10 dollar, do luash me shuma që do t’i vendosë qeveria. 

Unë këtu kam një paketë, lexojeni (tregon paketë cigaresh – Duhani vret), si ka mundësi që një qeveri të lejon të shesësh atë që ai që ta shet thotë që të vret?” u shpreh Ylli në emisionin “Open”.

10 Komente

 1. q
  qeka Karagjoz i Madh ky mer

  si s'ju vjen turp o kafshe !

  1. J
   Je i poshter

   Ti je kriminel me një fjale do ti marresh leket e bukes. Ti do shkoshe në funde të ferrit në çofte se ekzistone. Sa familje do shkatrrosh dhe sa vet vrasje do bëhen një Zot e di je i poshter.

   1. B
    Bakja

    Pse nuk mbyllen kazinote por po shtohen ne mes te Tiranes. Jane 1 milion here me te demshme se bastet sportive. A mund te me jap kush pergjigje?

    1. P
     Partia e Lirise⁸

     Doli ky rote kari qe hidhet ne te tera krahet sa djathtas ,majtas ne qender,qe per lek nuk ka asnje pik dinjiteti.Kerkon hapjen e llotove qe te shtoje me teper pasurine.

     1. f
      fideli

      Ky qelbesira e fisit Ylli qe ka ngrene me shume se meriton gjithe jeten!!!! Ky felliqesire qe edhe ate dashnoren plake qe ka e ka hajdute qe vjedh edhe stafin e ministrise ku punon

      1. E
       Entela Domi

       Ky eshte bere si kufome vdekjeje, ua sa i shumtuar. Duket qe ne surest qe eshte njeri i lige. Gjynah qe nuk ja japin per ushqim atyre kafsheve tek Kopshti zoologjik.

       1. K
        Kiko

        Nga ana familjare dhe jetike jam kunder hapjes se basteve. Nga ana juridike dhe politike jam dakort per disa arsye. Ne rradhe te pare keto te behen monopol shteteror ,ku shteti te nderhyj dhe me vleren e2% te ja japi KOKSH,ku pastaj te behen terrene sportive, fusha, pallate sporti ose pagesa per ndonje ekip qe ndodhet ne veshtiresi finanziare.Pastaj leket e tjera shteti tipo fusi ne buxhet per ndertim rruge,spitale, pse jo edhe per ngritje rroge. Te kete kontroll kur kalohet 1 shume e madhe fitimi(1000 ) euro te mbahet ne liste. Eksperienca na ka mesuar punojnes banke, gjykates dhe shume raste te tjera kane lene leke ose kane fituar shuma te medha. Shteti te vendosi, psh 1 kuote 10000 ( te vjetra) per cdo perdorures karte bastesh ( edhe keto te leshuara me emer, mbiemer ( fitimi ti cohet ne banke) keshtu shteti e ka te thjesht.

        1. K
         Kiko

         Nga ana familjare dhe jetike jam kunder hapjes se basteve. Nga ana juridike dhe politike jam dakort per disa arsye. Ne rradhe te pare keto te behen monopol shteteror ,ku shteti te nderhyj dhe me vleren e2% te ja japi KOKSH,ku pastaj te behen terrene sportive, fusha, pallate sporti ose pagesa per ndonje ekip qe ndodhet ne veshtiresi finanziare.Pastaj leket e tjera shteti tipo fusi ne buxhet per ndertim rruge,spitale, pse jo edhe per ngritje rroge. Te kete kontroll kur kalohet 1 shume e madhe fitimi(1000 ) euro te mbahet ne liste. Eksperienca na ka mesuar punojnes banke, gjykates dhe shume raste te tjera kane lene leke ose kane fituar shuma te medha. Shteti te vendosi, psh 1 kuote 10000 ( te vjetra) per cdo perdorures karte bastesh ( edhe keto te leshuara me emer, mbiemer ( fitimi ti cohet ne banke) keshtu shteti e ka te thjesht.

         1. K
          Kiko

          Nga ana familjare dhe jetike jam kunder hapjes se basteve. Nga ana juridike dhe politike jam dakort per disa arsye. Ne rradhe te pare keto te behen monopol shteteror ,ku shteti te nderhyj dhe me vleren e2% te ja japi KOKSH,ku pastaj te behen terrene sportive, fusha, pallate sporti ose pagesa per ndonje ekip qe ndodhet ne veshtiresi finanziare.Pastaj leket e tjera shteti tipo fusi ne buxhet per ndertim rruge,spitale, pse jo edhe per ngritje rroge. Te kete kontroll kur kalohet 1 shume e madhe fitimi(1000 ) euro te mbahet ne liste. Eksperienca na ka mesuar punojnes banke, gjykates dhe shume raste te tjera kane lene leke ose kane fituar shuma te medha. Shteti te vendosi, psh 1 kuote 10000 ( te vjetra) per cdo perdorures karte bastesh ( edhe keto te leshuara me emer, mbiemer ( fitimi ti cohet ne banke) keshtu shteti e ka te thjesht.

          1. A
           Asd

           Ha ha ha. Fideli do marre tenderin per lojrat e fatit dhe do me i rrjep te gjithe. Madje do ta bejne qe te luajne te gjithe shqiptaret...me detyrim, por... sipas rroges.

           Lini një Përgjigje