Rama: Gati plani për prodhimin e supermakinës shqiptare

2 Qershor 2023, 15:07Sociale TEMA

Rama: Gati plani për prodhimin e supermakinës shqiptare

Kryeministri Edi Rama bëri të ditur sot se është gati plani për prodhimin e supermakinës shqiptare, si një partneritet i kompanisë Timak me shtetin shqiptar.

Kryeministri ndau në rrjetet sociale një foto me Arjeta Pucën, sipërmarrësen që aktualisht prodhon makina në fabrikën e saj në Shqipëri dhe është përzgjedhur nga OKB për të prodhuar 500 autoambulanca që do të dhurohen për Ukrainën.

''Gati plani për prodhimin e supermakinës shqiptare, si një partneritet i kompanisë Timak me shtetin shqiptar'', shkruan Rama në Facebook.

Së bashku me familjen, Arjeta ka themeluar në vitin 2016, kompaninë TIMAK, duke prodhuar deri tani mbi 150 autoambulanca, për spitalet shqiptare si edhe për vendet fqinje si Maqedonia e Veriut, Bullgaria, Turqia etj.

47 Komente

 1. R
  Robespier

  Po nga satelitet a kemi ndonje lajm o i madhi Padishah? Te lutem na thuaj cfare behet me Satelitet tane ne hapsire Albania 1 dhe Albania2… Supermakina shqiptare do jete autombulance, traktor, suv, veture apo makine loder per te luajtur Zaho? Motorin si do ta kete? Kush do ta prodhoj?

  1. T
   Trajtori i Mehmetit

   Ai tall bythen me shqippt dhe ju komentoni te Mero-ja… lol Tcafsha Kimete!

   1. T
    Tung

    Po na i super rrakete do besh more gjatosh?

   2. M
    Marat

    Motorrin do ta imitosh ti duke lehur,robespier. Ham hamham hamhamham.

    1. T
     Tolstoi

     Tek libri “Cufoja dhe Bubi kacerrel” ka nje pjese ku derrkuci simpatik shpiku dhe ndertoi motocikleten e pare te pyllit. Te gjitha kafshet u mblodhen per te pare mrekulline e Cufos. Edhe Ariu Zebo la punen edhe erdhi te shikonte. Motocikleta bente zhuuuu zhuuuu…. papritur nga bidoni i shales doli nje zhuzhak i madh te cili po i merrej fryma edhe kullonte tere djerse. Ik i tha Cufos, nuk bej me si motor. Te gjitha aranxhatat qe me dhe i kullova djerse. Te gjitha kafshet ngelen pa fjale me mashtrimet e Cufos

     1. g
      gaqo bushaka

      gjenial liber

     2. E
      Emisioni

      Albania 1 dhe Albania 2 si Indipendence1 dhe 2 te filmit Armagedon. Padishahu Edi jone eshte ne pozita te favorshme per te tallur loqet me kete popull. Me kete popull akoma neper dege ben cte duash edhe 500 vjet. Ne cilesi na e merr si Maqedonia si Mali i zi nje grusht vend, por popull me identitet. Tani do vazhdoje te beje *car-in shqiptar.....mungon vetëm emri. Un them t'ia vere Ide.......edi mbrapsh, ashtu siç ka kthyer edhe popullin, shkon.

      1. .
       .

       Ju karagjoza, meruni me Saliun .... me "kocken" qe ju hedhin medjat e kontrolluara nga Rama per te mbuluar karlleqet e veta. $$$$$$$ Ahhhhhhh morr popull IDJOT sa keni per te vuajtur akoma.

      2. J
       Jean Paul Marat

       "Robespier"! Per keto pyetje kliko ne WWW.FOLTORE.SAHALEILIRMUNIKA.GOPISATOM.COM//htsp ziliqia impotencia zuzarllia

       1. n
        na bete banale more pocaqi! Si u durojne ata njere

        komentue shpirtzinj qe s'u hyne gje ,ne sy, veç u hyne ai i saliut, megjithese tani do dy ton uje te ngrohet me sapun.

        1. L
         Lafajet

         Te tallesh karin me Ramen nuk do te thote se je me Berishen! Une per vete i peshtyj ne surrat. Te dy “Legena psikotik “edhe narcisist qe po i marrin frymen ketij populli.

        2. T
         TURIEMIGR

         VETEM NJE KORIGJIM PA TE KEQ . NUK PRODHON POR PERSHTAT MAKINANAT NE AMBULANCE ! POR SHUME KOMPANI SOT GJIGANDE KESHTU E KANE FILLUAR , NGA BICIKLETA ,E MOTORI . MBESHTETJA APO BASHKEPUNIMI ME QEVERINE ESHTE POZITIVE. DHE PSE JO TE MOS E PRODHOJME

         1. T
          TURIEMIGR

          VETEM NJE KORIGJIM PA TE KEQ . NUK PRODHON POR PERSHTAT MAKINANAT NE AMBULANCE ! POR SHUME KOMPANI SOT GJIGANDE KESHTU E KANE FILLUAR , NGA BICIKLETA ,E MOTORI . MBESHTETJA APO BASHKEPUNIMI ME QEVERINE ESHTE POZITIVE. DHE PSE JO TE MOS E PRODHOJME

          1. T
           TURIEMIGR

           VETEM NJE KORIGJIM PA TE KEQ . NUK PRODHON POR PERSHTAT MAKINANAT NE AMBULANCE ! POR SHUME KOMPANI SOT GJIGANDE KESHTU E KANE FILLUAR , NGA BICIKLETA ,E MOTORI . MBESHTETJA APO BASHKEPUNIMI ME QEVERINE ESHTE POZITIVE. DHE PSE JO TE MOS E PRODHOJME

           1. E
            Eni

            Ore a jeni mire...kjo cupa eshte e zonja e I lumte por vetem karrocerine me aksesore vesh. Sa per makinen urojme ra veje por ....

             1. V
              Vito mashtruesi, shoku i Orneles se Varuzhanit

              Ky eshte idiot, pervec se eshte hajfut dhe LEGEN

              1. K
               Komunist me Rolex

               Si do ti prodhojnë?? Apo një bojë të re Ca lëpirje se latë namë ne me zor bejmë bakllava ju thoni makine

               1. A
                Alfred

                Po sfidon traktorin e Mehmetit ky I gjati?!....

                1. U
                 USA

                 Bravo Edi Rama Keshtu e kane filluar dhe firmat me te mira te makinave

                 1. D
                  DikManJaku

                  Si e kane fillu mer amon na e trego dhe ne

                 2. R
                  ROÇKODAN

                  kur do filloje prodhimi I boeing 747 ?

                  1. E
                   Emiljano

                   Si do jene makinat e kesaj cupes,si satelitet ne hapesire.Tallje trapi me rrafishat

                   1. R
                    Rezi

                    Dhe pershtatjet e makinave ne autoambulanca I Ben me nje cilesi qe len per te deshiruar

                    1. n
                     nga Enveri tek Edveri

                     Super-makina e pare e Edvinit si ai i famshmi super-traktori i pare i Enverit

                     1. e
                      erdokari

                      allah allah , do bejm dhe automobila ? lum si na qr jetojm ne Arnautistan do hame me lug floriri

                      1. S
                       Shit pm

                       Na trago te lutem prodhimet e tua te vlefshme apo ndonje prodhim te djalit apo te gruas tende !!! Ohm I forgot! Gruaja jote prodhoj ne pleqeri lol me ndihmen e laboratory’s we don’t know which one lol djalin tend Laborday four eye boy made in Alb.

                       1. C
                        Cen

                        Pike se pari nderto nji fabrike qe prodhon gozhde.

                        1. S
                         Sali Serb Berisha

                         Shpellaret vetem negativitet komentojne. Nuk e kane idene qe satelitet kane muaj qe jane ne hapsire, por i kerkojne akoma tek Tema. Sa ishte katili i tyre Sali Serbi ne pushtet, i zhvati me firmat. U mesuan ti zhvasin dhe e kerkojne prape. Futi kollodokun keture zhaponjve te Foltores o Rama. Vetem ashtu ngopen.

                         1. K
                          Koqevari

                          Po ja arrite që ti ndryshosh dhe mbiemrin do të jetë vertet mrekulli

                          1. D
                           Detari

                           pse genjen kq shume ky ramazoni? cfare marke makinash prodhon kjo femra?

                           1. N
                            Nuk behet ky vend me nihiliste cmirezinj

                            Ate ku qihet gruaja dhe vajza jote.

                           2. a
                            arrifi

                            Shqiperia Eshte I vetmi vend ne bote qe nuk ka transport hekurudhor , domethene edhe vende te botes se 4 kane trena .Ky tall karin me kete Pucen dhe me 1milion Puces qe kane mbetur ne Albanistan

                            1. K
                             Kimëmevezë

                             Prandaj e puthi atë shalqinen e Italisë? I tha që do t'ja kalojmë edhe Ferrarit tat

                             1. m
                              mirel

                              Vajza nuk prodhon por monton pjeset qe prodhohen jashte Shqiperise, megjithate suksese per kete sipermarje te guximshme, ky eshte vetem fillimi. Mbeshtetja e qeverise eshte per tu vlersuar, duan apo nuk duan shqupisat ndyresira te Salikadvres.

                              1. T
                               Tom koDoshi

                               Mos e ka fjalen per makine rroje, per te rruajtur delet?

                               1. d
                                demokrati

                                Kjo zonje meriton te gjithe mbeshtetjen , vemendjen dhe respektin.Kjo eshte rruga me e mire per perparim ekonomik, industrializimi.Hap i vogel , gjithmone ka nje hapesire qe vendet dhe kompanite e medha nuk mund ta mbulojne.Vecse nje gje, kerkohet vazhdimesi dhe perkushtim.Mos u kushtoni kurrfare rendesie nihilisteve dhe atyre qe qeshin e perqeshin.Hundai kur e nisi,ne te njejten kohe Shqiperia beri nje perpjekje per makine bujqesore, ishte objekt tallje.Koreanet ulen koken,punuan dhe sot prodhojne e fitojne jo pak per nje treg jo te vogel.Koreanet nuk turperuan, shqiptaret si fevzinjte ende tregojne barsaleta.Koreanet kane Hundain dhe Samsung, lider te teknilogjise.Shqiptaret qe shkuan pas pashko fevzinjeve nuk bejne dot as Yllin dhe Dajtin as Butrintin ne 2023, por prodhojne kamariere e sherbetore per tu sherbyer shtrembanukeve qe rreziten ne modelin tajlandez te ekonomise shqiptare.Kjo zonje do mbeshtetur pa asnje rezerve, eshte dinjitet per Shqiperine.

                                1. E
                                 ELEKTORATI GRI

                                 Komentuesit nga qe jane te paafte i mendojne te tjeret si vehtja .

                                 1. W
                                  WC muhabet

                                  Pordhoni sa më shumë pordhime në vendin tonë se era e mirë do ndjehet kudo.

                                  1. K
                                   Kalec Dega

                                   Po qe e kane seriozisht komentuesit e Meros se Ramiut...lol ==== ===== Ne fakt Amerikanet e Kimetes do ta sabotojne....armiqte e jashtem e diversantet e regjimit...lol

                                   1. B
                                    Bravo vajze

                                    Komente pa sens a thua se Rama eshte budalla dhe te ju zgjuarit e dheut.Ajo vajze meriton vetem pergezime si nje njeri me shpirt krijues dhe novator. Edhe sikur te mos kete nje fare ecurie pozitive duhet te inkurajohet ketu eshte dhe thelbi qe kryeministri e mbeshtet kete projekt qe te zgjohet ai shpirt krijues qe mund te kete kushdo qe eshte i afte ne zanatin e tij.Por bolet shqipetare qe jane me shumice nihiliste dhe ziliqare ju vjen me pershtat te jene destruktive se inkurajues.Keta njerez heqin edhe nje bole qe tjetrit tja heqin te dyja.

                                    1. B
                                     Bravo vajze

                                     Pse nuk I botoni komentet more bythqire

                                     1. A
                                      Ana

                                      Edhe ne kohen e Dulles prodhonim televizore, dmth i blenim ekranet , telat, llampat nga jashte te gjitha dhe i montonim ne Durres. Ah po karkasen prej kompesate te televizorit e prodhonim ne vend. Ishte made in albania.

                                      1. S
                                       SPARTAK

                                       ore shpellare...kjo cupa eshte me tru.nqs per ju ecje perpara eshte toka e xanun dhe kanuni i lek dukagjinit...per shume te tjere ecet perpara me ide.dhe nqs qeveria e perkrah ska asigjo te keqe.po ju sali berishajt dhe ilir metajt...se keni trunin per te kuptu kto gjona.bravo goce ...vazhdo kshu...leji keta shpellaret te lefin,se vec te lefin dine...se po jetojne akoma me renten qe u la saliu ne 92 mbasi shkatarroi kete vend....do vije dita qe do ktheheni andej nga keni ardhur....nga shpellat....

                                       1. I
                                        ILYRIA

                                        Ndoshta mbas disa viteve ne qoftese inxhinjerja e talentuar e industrise se prodhimit te automjeteve do te kete mbeshtetjen e Shtetit shqipetar edhe mund te prodhohet Makina e pare shqipetare...........Vajza/inxhinjerja ishte shume njeri kurajoz dhe teper fisnike, teper e thjeshte ne artikulimin e proceseve te teknologjise bashkohore ne prodhimin e Automjeteve dhe kishte experienca te panumerta ne sektorin e Automobilistikes nga Gjermania-USA-ja deri ne Korene e jugut e Japoni..........Mendoj se eshte personi adapt qe ka mundesi (me shume pune, dije e djerse) te realizoj nje projekt teper te komlikuar..........I UROJ VETEM MBARESI, DURIM dhe KEMBNGULJE ne punen e saj........ZOTI qofte me te ne cdo moment te punes se saj......

                                        1. A
                                         Askushi

                                         Askushi Jetoj jasht por ju them diçka, ju komentues partiak qe shani dhe ironizoni shqiptaret e keni shume gabim qe flisni me perçmim. Prapambetja qe la enver halja u vazhdu nga bashkpuntoret e tij duke e çu zhvillimin e shqipris 100 vjet mrapa.Ne jemi poplli ma vital Ne Bote .shqipot kerkojn te bojn çdo gjo deri ne ekstrem. Sot ka ardh koha qe jo vetem makina ,por çdo gjo mund t boj truni shqiptarit. Ambientet qe kan ndertu shqipot jan 100 vjet para botes, sidomos ne industrin e sherbimeve Dhe pse ndodh kjo sepse shqiptaret duan te arrijn gjithmon ekstrmin. Qeverin shajeni sa te doni por jo shqiptaret. Korrupsioni i pa skrupullt qe ka qene dhe vazhdon nuk i gjuunjzoi shqipot por punun dhe kan bo mrekullina. Sot mund te bojsh çdo gjo me koperim me te tjeret qe kan esperienze mjafton te kesh pare. Sot ka shqiptar qe e kan kte mundsi. Mos u merrni me ideologi ,po me pune dhe vullnet arrihet arrihet e pamundura, ideologjit e çdo lloji kan shkatrru boten. Keni besim teshqipot

                                         Lini një Përgjigje