"Shoh lapidarët e dëshmorëve" - Artan Hoxha debat me sekretarin e OMONIA: Nuk kemi detyrim të bëjmë ç'na thotë Qirjako Mitsotaqisi për Belerin

2 Qershor 2023, 09:08Sociale TEMA

"Shoh lapidarët e dëshmorëve" - Artan Hoxha debat me

Gazetari Artan Hoxha ka debatuar në emisionin "Të Paekspozuarit", me sekretarin e OMONIA, lidhur me arrestimin e Fredi Belerit, kryebashkiak i zgjedhur i Himarës, i cili u la sot sërish në qeli nga GJKKO. 

Marin Suli e ironizoi Hoxhën lidhur me deklaratat e tij për masakrën e Peshkëpisë, ku përfshin edhe Belerin. 

Marin Suli: Ne po ju themi, nëse ka prova, absolutisht t'i dënoni këta njerëz. Nuk mund të ndodhë që një kandidat ta marrësh dy ditë përpara zgjedhjeve. Ai nuk ikën as me vrap, as xhiron filma sepse zoti Hoxha sheh telenovela me masakra.

Artan Hoxha: Unë shoh lapidarët e dëshmorëve të atdheut.

Marin Suli: Atyre t’ju ndrijë shpirti por nuk janë lapidarë që kanë lidhje…

Artan Hoxha: Vrasësit e tyre janë të lirë. Nuk ja kërkoj unë Greqisë këtë por ja kërkoj Shqipërisë. Fatmir Shehu, dëshmor i atdheut!

Marin Suli: I ndritë shpirti! Kush e ka fajin për këtë?

Artan Hoxha: Ai të dorëzonte armën… Tre gjykata e kanë lënë në burg.

***

Artan Hoxha: Ai ishte i dënuar në Shqipëri dhe iu shmang drejtësisë. As Strasburgu nuk i dha të drejtë. Ju punoni dhe keni pashaporta shqiptare, por nuk njihni gjykatat.

Marin Suli: Zoti Beleri është i pafajshëm e ka mbyllur SPAK...

Klodiana Lala: Jo nuk ka pafajësi. Zoti Beleri është marrë i pandehur nga Prokuroria e Krimeve të Rënda.

Artan Hoxha: Mos u fut kot te këto për ti bërë bisht çështjes. Thuaj më mirë nuk njoh gjykatën.

Marin Suli: Unë e njoh. Ti je rast pas rasti, kur të intereson...

Artan Hoxha: Nuk jemi ne të detyruar të bëjmë atë që do Qirjako Mitsotakis. Jepni fakte.

Marin Suli: Po çfarë fakti? Që ti thua i kam provat në telefon?

Artan Hoxha deklaroi javën e kaluar se Fredi Beleri, kryebashkiak i zgjedhur në Himarë, dikur ka djegur flamurin shqiptar. 

Hoxha u pyet nga sekretari i OMONIA, Marin Suli, nëse disponon prova për këtë. 

Gazetari deklaroi se Beleri është dënuar nga gjykata, ndërkohë që edhe GJEDNJ në Strasburg nuk e ka hedhur poshtë vendimet e gjykatës shqiptare. 

Artan Hoxha: Zoti Beleri u largua dhe nuk u paraqit. U shpall në kërkim dhe nuk u ekstradua, derisa dënimi u parashtrua.

Marin Suli: Ma trego pak, ke ndonjë foto? Ke ndonjë foto të djegies së flamurit?

Artan Hoxha: I kam edhe ato pa merak.

Klodiana Lala: Ka vendim gjyqësor për këtë. E pranoni këtë vetë, që ka kaluar dhjetë vjet dhe u parashkrua? 

Marin Suli: Mos u shqetëso kot.

Artan Hoxha: Për vendimin e vitit 2003, edhe ai vendim u paragjykua dhe u quajt si vendim i dhënë nën presion. Çështja shkoi në Strasburg dhe në 2015, kur ishte kandidat zoti Beleri, ai kërkoi, që gjykimi ishte i padrejtë, pafajësi dhe dëmshpërblim. Gjykata e Strasburgut e quajti të drejtë vendimin e gjykatave shqiptare.

Marin Suli: Më jep pra një provë që ka djegur flamurin.

Artan Hoxha: E ke në gjykatë, ka mbaruar punë me këtë çështje.

Marin Suli: Nuk ka foto dhe video dhe nuk ka patur djegie flamuri.

Artan Hoxha: Unë që kam qenë aty nuk e paskam parë. Kush i ka nxjerrë fotot dhe videot atje? Sa të thashë që Strasburgu e ka nxjerrë vendimin e gjykatës shqiptare të drejtë.

22 Komente

 1. M
  Mohamed

  Tan Hoxha,turp qe je ulur ne nje studio me nje pacavure sic eshte marin Suli qe gjith luften e ben pasi ka disa biznese ne himare,livadhe dhe kte fshatarin nga progonati qe thote jam grek e ka edhe ortak. Ky vemje qe ju ve gjoba kamarierve per mos u dhene rroge,ky ordiner me"shkolle" ska lidhje me nje studio televizive normalisht por tek ne kur ka pronar mediash injorante normale ka edhe drejtues emisionesh te tille. Ai bashke me dhulin por jo vetem te bejne gati" valixhet" se ne dy cel e belerit dhe te kokoneshit ka ca gjera qe do veje gjate lista.

  1. j
   janullatos arxidoglyftis

   bythqirat e janulles kerkojne ta bejne te bardhet ne zeze para syve edhe pse kapen me presh ne dore. PBDNj e gjithe bythqirat Beleri

   1. B
    Ben

    Marin Suli, Suljot sa turp te degjonte Marko Bocari qe nje Suljot te ishte kunder gjakut te tij. Historia perseritet! Shqiptaret debatojne si ne 1821 por ne kampe te ndryshme perseri. Marini, greke i lashte sa ironike dhe per te qeshur. Solomos thoshte: se po nuk u thame Grekeve te rinj te verteten qe nuk kane lidhje me greket e lashte me vone do degjojme marrezira. Dhe kish te drejte sepse greket jane Arvanitas(Albanians) Arumun (Vlachs) and Turq ortodoks si Karamanlit and Co te ardhur me traktatit e Lozanes 1923 dhe te vendosur ne Maqedonine jugore. Keto qe permenda me lart jane fakte, dhe jo opinione qe tradhetar per interesa personale mundohent te shtremberojne historine.

    1. b
     ben

     Ben adashi-me sakte se e ke shkruar prishet. Keshtu ndodh kur historine e shkruajne politikanet. Kam debatuar me nje nga keto neo-greket kur e degjova qe ti thoshte nje grupi djemsh te rinj ketu ne Kanada se anglishtja ka rrjedhur nga greqishtja. Te shkretet djem, e degjonin por dukeshin te coroditur. Nderhyra duke i kujtuar kerricit neo-grek se greqishtja, ashtu si te gjitha gjuhet e tjera ballkanike apo latine, kane gramatike si baze te gjuhes, ndersa anglishtja ka fonetiken. Nuk mundet te pretendosh- i thashe-qe anglishtja qenka e rrjedhur nga greqishtja duke u bazuar ne disa terma te matematikes apo fizikes, qe perdorin alfabetin grek. Mbeti i surprizuar nga nderhyrja ime dhe me pyeti se nga isha. Kur i thashe se isha shqiptar, me pyeti se kur u be Shqiperia shtet? I pergjigjem se vendi im ka qene shtet qe ne antikitet, kur njihen disa mbreteri ilire, ku me e Ben adashi-me sakte se e ke shkruar prishet. Keshtu ndodh kur historine e shkruajne politikanet. Kam debatuar me nje nga keto neo-greket kur e degjova qe ti thoshte nje grupi djemsh te rinj ketu ne Kanada se anglishtja ka rrjedhur nga greqishtja. Te shkretet djem, e degjonin por dukeshin te coroditur. Nderhyra duke i kujtuar kerricit neo-grek se greqishtja, ashtu si te gjitha gjuhet e tjera ballkanike apo latine, kane gramatike si baze te gjuhes, ndersa anglishtja ka fonetiken. Nuk mundet te pretendosh- i thashe-qe anglishtja qenka e rrjedhur nga greqishtja duke u bazuar ne disa terma te matematikes apo fizikes, qe perdorin alfabetin grek. Mbeti i surprizuar nga nderhyrja ime dhe me pyeti se nga isha. Kur i thashe se isha shqiptar, me pyeti se kur u be Shqiperia shtet? I pergjigjem se vendi im ka qene shtet qe ne antikitet, kur njihen disa mbreteri ilire, ku me e shquara ka qene Mbreteria e Ardianeve me mbretereshen Teuta, qe kontrollonte detet e Adriatikut dhe Jonit e deri ne MEsdhe me anijet e saja te luftes, te ndertuara nga iliret Liburne. Juve nuk keni patur kurre shtet ne Greqi - i them- pasi u krijuat si shtet vetem ne 1831-shin, nga fuqite e medha. Ne antikitet keni patur vetem disa qytet-shtete, pasi fjala Greqi, nga romaket presupozonte nje zone gjeografike dhe jo nje shtet. Bej ADN-i them-me siguri do dalesh ose shqiptar, ose vllah, ose turk ose aziatike te tjere qe u sollen ne Greqi, mbas perfundimit te Lufterave Ballkanike ne shkembim me popullsine vendase qe ishte konvertuar ne islam. Edhe i shoqi "grek" i dentistes time, qe eshte portugeze, kur beri ADN, doli 80% shqiptar, gje qe kurre nuk i kishte vajtur ne mend.shquara ka qene Mbreteria e Ardianeve me mbretereshen Teuta, qe kontrollonte detet e Adriatikut dhe Jonit e deri ne MEsdhe me anijet e saja te luftes, te ndertuara nga iliret Liburne. Juve nuk keni patur kurre shtet ne Greqi - i them- pasi u krijuat si shtet vetem ne 1831-shin, nga fuqite e medha. Ne antikitet keni patur vetem disa qytet-shtete, pasi fjala Greqi, nga romaket presupozonte nje zone gjeografike dhe jo nje shtet. Bej ADN-i them-me siguri do dalesh ose shqiptar, ose vllah, ose turk ose aziatike te tjere qe u sollen ne Greqi, mbas perfundimit te Lufterave Ballkanike ne shkembim me popullsine vendase qe ishte konvertuar ne islam. Edhe i shoqi "grek" i dentistes time, qe eshte portugeze, kur beri ADN, doli 80% shqiptar, gje qe kurre nuk i kishte vajtur ne mend.

     1. .
      .

      Po poooo cfar konfuzi ke ne kok nga injoraca qe je brumosur. $$$$$$$ Suli Greko Arvanitas nga Turko-Arnautat Alinjt, Hoxhat dhe Spahinjt u masakrua ore idjot. $$$$$$$ Akoma nuk e ke kuptuar qe Ethnosi artificial Skipetar u krijua me "brumin" (Fen dhe kulturen) Arabe per te dominuar ne tokat e zbrazura te Arberit. Duke therur dhe Arbereshet e fundit te Mores, te Sulit dhe Himares dhe duke i detyruar te degdisen matan Adriatikut ne Itali. $$$$$$$ Si mund te besh Marko Bocarin pal me Dervishin, Hoxhen, Fevziun, Spahiun, Aliun ... A je ne vete or idjot.

      1. B
       Ben

       Pse nuk te pelqejne faktet ty dhe vazhdon te ofendosh. Ti nuk ke kuptuar as nje gje nga shkrimi im. Une nuk them qe Hoxhen dhe te tjere jane shqiptare por ka mundesi te jene edhe turq nga mbiemrat dhe feja qe ti si i perdor. Feja eshte e ndryshueshe apo jo? Une them qe sot ka greqi por nuk ka grek. Le te fillojme pak me analizen e Geroge Finlay "the Greek Revolution" Ne athine asnje nga shtepite nuk flete gjuhen e lashte greke (p.46). Banoret e atikes nuk kane as nje lidhje me greket e lashte. Tani shiko pak emertimet: Marushi (mar) rush (perno stafidhja) dhe te tjera. Ke te drejte kur thuaj Spahiu, Alinjt nuk jane shqiptare, por Karamanlinjte, karaxhaferi, arnautoglu, Haxhinikolau cfare jane? Grek besoj jo, me thuaj cfare jane? Te heqim nje paralele turq jane. Kurse suliotet dhe himarjotet jane Arber (Shqiptare). Ndaj lexo me shume, mos degjo peralla por lexo autoret anglez dhe grek seriozet jo propogante idioteske.

      2. s
       shqiptar tirone

       Keni harruar te citoni edhe artikullin e botuar ne gazeten "Koha Jone" ne vitet 2002-2003, ku flitej per nje albanolog austriak qe kishte vertetuar me dokumenta, qe greket e sotem jane kryqezime ndermjet sllaveve dhe egjyptianeve ( nga rrjedh edhe termi "magjyp").

      3. A
       Alban

       Keta me mbiemrin Suli dhe Curri jane Mirditore te paster. Edhe sot i gjen keto mbiemra ne Mirdite. Se nga na u bene greke keta legena nuk e marr vesh

       1. .
        .

        O Hoxha ... o kok mish, as Beleri e as Greqia nuk kishin asnje interes qe te vriste 2 ushtar mjeran Shqiptar (qe prisnin te mbaronin ushtrin dhe te emigronin ne Greqi). $$$$$$$ Ne 1993-in Shqiperia ishte e falimentuar, nevoja per Greqin ishte Jetike. $$$$$$$ Kete e shfrytezuan Torq dhe kriminel Turk-Alvani per te krijuar nje incident qe te prishnin imazhin e Greqis tek populli Shqiptar. $$$$$$$ Kj eshte e vetmia e verte qe e dn mire shum Shqiptar, por edhe ti o Hoxh kok mishi o hipokrit dhe mashtrues.

        1. s
         shqip

         Shko mor debil qe kerkon te mbulosh diellin me shoshe. Nuk ka dyshim qe nuk e beri shteti grek masakren e Peshkepise, pasi s'kishte vertet asnje interes, por e bene disa kriminele te financuar prej qarqeve ekstremiste ne Greqi, qe edhe sot pretendojne per te ashtuquajturin Vorio-Epir dhe dihet shume mire se Fredi Beleri ka qene pjese e grupit qe vrau ne pabesi ushtare te pafajshem shqiptare. Problemi eshte se ne ate kohe, shteti shqiptar sapo kishte dale nga regjimi komunist dhe gjykata tona ishin shkaterruar nga nje agjent i UDB-se si Salih Berisha. Po te kishte qene kohe tjeter, te pabeset e Greqise nuk do ja mbante qe te hynin ne token tone, pale me te mendonin te vrisnin ushtaret tane. E provuan legenet neo-greke qe te hynin ne Shqiperi ne gusht te 49-tes, dhe lane kockat neper ferrat e maleve tona. Duhet qe ti faleni nga mengjezi ne darke "baba" Stalinit, qe e ndaloi ate "budallain" tone qe vrau veten me vone, se po te ishte per te, do e kishte mbajtur vrapin ne Athine.

         1. A
          A T E I S T I

          Ti qe komenton , me nick-un " . " je nje klloun i vertete , qe na zbavit me idjotesite e tua te sajuara ne menyre teper te trashe , qe mund t`i shkojne per shtat vetem nje fshatari , qe nuk ka dale ndonje here pertej fshatit te lindjes , modeli i nje injoranti te perkryer qe ka vlere vetem si mumje e gjalle mesjetare . Jane pikerisht kerma si puna jote qe i fryjne zjarrit te urrejtjes midis dy vendeve fqinje dhe me kafsherine tuaj edhe pas gati dy shekujsh , nuk ndertoni dot nje shtet te vertete modern . Politikanet tuaj , mund te ulen ne karriken qe i voton populli , vetem pasi te bien me gjunje me koken ulur dhe te puthin doren e k/peshkopit ! A mund te ekzistoje kund nje injorance e kesaj shkalle ne gjithe boten e sotme , pervec shteteve islamike ekstremiste ?!

         2. e
          edmond( koder rreshen)

          Ju flisni ne vija te pergjithshme dhe e keni gabim . Brezi qe u torturua jeton dhe secili mund te tregoj per grat e perdhunuara kur kapeshin nga ushtaret grek,Shqiptaret qe ju ngelnin ne dor ushtarve Grek te cilet benin eksperimente me lend djegese luftarake ( e keni me video ne tv) nuk mohohen sepse nuk jan raste te izoluara me dhjetra apo me qindra,por jan raste (nuk do te ngurroja po te thoja) me qindra mijra. Ne 95 jam torturuar ne menyren me cnjerzore ne repartin ushtarak te doganes greke ne Kapshtic,se bashku me shum Shqiptar te tjer ku na kapen per kalim te paligjshem te kufirit,dhe e dini se ku na mbajten te izoluar ? ishin dy gropa me beton 2 X 2 gjersi,dhe 2 metra te larta ,te bera per ujrat e zeza te repartit, kishte nje vrim 50x 50 cm mbi tok, dhe me pak se 10 metra nga dera e hyrese e repartit nje katesh te vogel . Ne qe na mbanin te izoluar,e benim me radh per te nxjerr koken tek vrima lart dhe per te marr ajer . Keshtu qe ju "zoti" komentues nuk mund ta mohoni realitetin e hidhur qe vuajtem ne Shqiptaret ! Mund te justikoheni dhe te thoni se ju Shqiptaret keni ber shum te zeza,dhe un do ju thoja se keni te drejt,por e keqja e Shqiptarve ishte individuale,kurse e juaja e Grekeve ishte kolektive (ushtarake) me urdher nga lart dhe Shteterore. meqe Shteti Grek nuk ka kerkuar asnjeher falje per keqtrajtimin e Shqiptarve,te pakten "te shpresojm" ta bej Kisha Greke,se Zoti esht nje per te gjith dhe nuk esht vetme per Helen apo Elinas .

          1. b
           ben

           edmond-me vjen keq per vuajtjet tuaja dhe te bashkatdhetareve tane te tjere qe jane treguar nga juve, por problemi nuk eshte qeveria greke, por vete kisha qe kontrollon politiken antishqiptare atje.

          2. N
           Neandertali shpellave bizantine te mesjetes

           Ti , me emrin pike . te rente pika mu ne koke dhe aty ku te dhemb me shume....ore qelbesire qe shpik historira identike si historite e shtetit mesjetar qe ti adhuron ,historira te stisura te tipit: camet jane ardhur (ata musulmane,ortodokset i ka pagezuar papuli me dru), shqipja eshte e krijuar ne kohen e enverit etj etj etj( pyesni arbereshet qe kane 500 vjet qe e ruajne ate gjuhe) kafsherira si keto....ore funderrine, shteti yt i qelbur mesjetar eshte nje shtet terrorist qe ka 150 vjet qe i nxin jeten shqiptareve , dhe se cfare ndodhi ne kufi ate vit e dine me mire fshataret e zones dhe ushtaret qe e pesuan ate gje te pabese sic jeni ju vete......jezu krishti ju vrafte me gjithe ckeni....hipokrite skupidhja

           1. H
            Himarë

            Te lumt Artan Hoxha. Keshtu duhet Shqiperia, ksshtu duhet e verteta. Respekt pa fund per Z.Artan Hoxha.

            1. g
             goni

             po cminoritare jane keta ,ca oportuniste te vegjel si ne stature edhe ne mendje ....thjeshte disa shqipo qe ndihen greke dhe kane kompleks inferioriteti ndaj grekeve te anes se pertejme ...

             1. T
              Thjesht

              Beleri, Kokaveshi, Suli thjeshtë s'janë mbiemëra grekë. Këta janë safi agjent, asgjë më tepër.

              1. T
               Tony E

               Thjesht harrove dhe ate djalin e babait te Bledi Manes kurven Arian Çani qe hiqet mbrojtes i minoritetit

               1. E
                Erti

                Kryetari seksionit te PDs ne Vlore qe pasdite rrinte me vellain e kandidatit te PS. Nje mejhane me plote gojen l Nje spiun 80 leksh

                1. T
                 Trimi

                 Arroganca Greke me Shqiptaret po I vjen fundi, Cdo Shqiptar ju njef mire gjate ketyre 30 vjetve, jo se sju kemi njofur dhe me pare, te paret tane gjithmone thoshin Greket jane te pabese. Rrahjet torturat masive jane ne cdo trup te emigrantve prandaj dhe Jezu Krishti qe ju besoni do tju denoj do ju denoj dhe kohl.

                 1. e
                  edmond( koder rreshen)

                  Trimi ! Le te jemi realist dhe te pranojm te sotmen e hidhur dhe te ardhmes qe nuk i dihet per ne Shqiptaret. Arrogances greke nuk po i vjen fundi,por ata po jetojn momente historike si nje komb qe po i ben karshillek te forteve nen mbeshtetjen e Amerikes dhe BE per arsy strategjike dhe gjeopolitike. Greket,Izraelitet,dhe Italjanet,jan Kombet me lobimet me te fuqishme ne Amerike . Greket per disa vite arriten te bllokojn modernizimin e flotes ajrore Turke,duke lobuar ne Amerik dhe Amerikanet anulluan shitjen e 100 Avioneve F 35 te nje vendi bashk prodhues i avionit sic ishte Turqia,Greket lobuan tek Amerikanet qe ata mos te modernizonin avionet e vjeter Turq F16 duke ja then hapur Amerika- Turqis se ne nuk ju ndihmojm sepse ju kercenoni Greket .Presidenti Amerikan para fushates presidenciale i lepihej komunitetit disa milionesh Grek ne Amerik (per ti marr votat) duke then : Un jam Bajdonopulos ! Per nder te festes se Pashkeve qe kaluam,nje nga politikanet me ne ze Amerikan,uroj nje grup Greko Amerikan (ne Shtepin e Bardh ne mos gabohem) duke ju then : Kam ber zgjedhjen e duhur qe bashkeshortja ime esht Greke ! Lidhjet dhe ambicjet e Grekeve per te kapur politiken amerikane kan qen te forta dhe kulmin e tyre e arriten me Aristotelis Onasis i cili u martua me ish gruan e Presidentit Amerikan Xhorxh Kenedy . Greket ne fillim te viteve 90 i ben nje dem te pa imagjinueshem reputacionit te CIA me super agjentin Pontios te lindur ne Amerik,i cili punoi per CIA dhe Politiken Amerikane ne disa Ambasada ,dhe ju jepte informacione te klasifikuara per shum vite sherbimeve sekrete Greke ne lidhje me arsenalin luftarak Turk . E kam degjuar intervisten e agjentit Grek i cili thonte: I sherbeva vendit tim Greqis,dhe nga vendi im u tradhetova ,dhe perfundova ne burg per tradheti ndaj Amerikes ! Shqiperia esht nje vend jo strategjik,jo i zhvilluar ekonomiksht,i mvarur teresisht tek Turqit,dhe do te ishim naiv po te mendonim se Amerikanet apo Europa do te mbante anen ne te drejten e Shqiptarve . I vetmi Shqiptar qe shikon enderra me sy hapur esht Spartak Ngjela i cili thot se esht koha e Shqiptarve,dhe per mua esht kenaqesi ta shoh Spartakun neper intervista,sepse me kompenson Portokallin e dalur boje,Al Pazarin me cilesi te dobet si rrobat e Gabit,apo disa programe humori, qe vec humor nuk kan.

                 2. t
                  taso kume

                  Akoma mereni me spiunet e Gerqis ,dhe kur SULI sot eshte kethyer ne djepin e Agimit te arte,ne revanshista ku dhe njerzit e ndershem te Gerqise e ncoren jashte ligjit, kush i ftone keta karabusha te shitur ne studjo televizive ,keta tipa jane per no grata per studjot e medjave, keto studjo te dhjera po luajn njesoj si SHpellari dhe Like floriri qe kaniduan vrasesin e Peshkepise nen petkun e demokracise te medjave .

                  Lini një Përgjigje