“Po të toleroj se ke moshën e gjyshit tim”, Neritan Ceka sherr me gazetaren: Kush je ti? Mëso njëherë!

1 Qershor 2023, 09:25Sociale TEMA

“Po të toleroj se ke moshën e gjyshit tim”, Neritan Ceka

Studimet shkencore janë kthyer në temë debati mes historianit Neritan Ceka dhe gazetares Fatmira Nikolli.

Kjo e fundit i është drejtuar Cekës duke i thënë se komunikimi i tij kundrejt saj nuk ka qenë i përshtatshëm ndërsa shtoi se e toleroj për shkak të moshës.

Ceka në një moment është revoltuar duke i thënë gazetares që të lexoj mirë e më pas të vij të bëjë debat me të.

Ceka: Doni mësim juridik

Nikolli: Mënyra juaj e komunikimit kundrejt meje sonte ka qenë tërësisht e palavdërueshme, ju toleroj se keni moshën e gjyshit tim

Ceka: Këto që bëhen në media janë falsifikime. Të më bëni ju gënjeshtar në moshën time, nuk pranoj. Nga i nxirrni këto. Lexoni mirë dhe hajde bëni debat.

Fatmira Nikolli: Akademia e Shkencave është vetëm një institucion që mblidhet për të bërë konferenca dhe kaq. Punën studimore nuk e bën. E bën Akademia e Studimeve Albanologjike.  Ajo që i mungon Akademisë së Shkencave është forca e studiuesve  për të bërë kërkime shkencore për të bërë punime.  Asambleja  nuk punon dot për kërkim shkencor

Neritan Ceka: Nga i di ti këto gjëra. Nuk ju kam parë asnjëherë në Akademinë e Shkencave. Ligjin se kenie lezuar dare. Ligji për akademinë e Shkencave i ka të gjitha këto gjëra që thoni ju nuk i ka. Nëse unë ju dëgjova, më dëgjoni dhe mua.

48 Komente

 1. V
  Vini

  Ja dhe Neri qe ne jete te tij s'ka bere gje tjeter vecse te shijonte komoditetin e te qenurit i biri i Hasan Cekes dhe qe trafikonte me antikitetet me shume se kushdo, dmth nje cope trafikanti.

  1. S
   ShkoDrani

   Neritan Ceka para se te merret me politike eshte studjues i historise dhe arkeologjise tone.

   1. I
    Ilir

    Ka bere shume pazare ne kurriz te popullit e vendit. Ne Durres, e kam degjuar vete me veshet e mi, ne nje lokal te nje te afermi te tij, te thoshte:ta dije populli c'kemi bere ne...! E kishte akoma nje fije ndergjegje... ndoshta, dhe shihej njefare pendese e sinqeriteti kur fliste. Ky drejtonte "Aleancen", dhe une isha nje nder ata qe nuk donin te votonin as berishen kriminel, as nanon sarahosh e pazarxhi, e "Aleanca Demokratike" dukej si nje grupim qytetar idealist por... dolen me te pa dinjitet se te tjeret... U shiten per poste per vete e familjaret.... nje qelbesirllek i vertete. Harram votat e mija... me shume se nje here!

    1. P
     Prec Ulaj

     Me mire te kishe tradhetuar gruan kaq here, ......

    2. T
     Toni

     Ky eshe 1 kryehaidut maskara qen dhe bir qeni qe shet kombin per lek osé me mir shet bythen per lek .sic shiti dokumentat e vjetra letrat prei dylli ne Vaticano Ishte pron kombetare gjuha shqiptare . Ky bir kurve I shiti

    3. S
     Sorry

     Ti or fytyre e qelbet, nuk je asgje tjeter, perveç nje hajdut dhe plehre....

     1. C
      Cen Dymi

      Akoma gjalle eshte njeriu i Ramiz Alise ne P.D - ne e krijuar nga Ramizi me njerziit e tije Spiuna te Sigurimit Neritan Ceka, Prec Zogaj ,Arben Imami , Azem Hajdari ,, Genca Ruli , Dash Shehi Shab Memia , Genc Pollo e shume e shume Spiuna te llojit te poshter si ky Neritani , pa ngordhur kjo rrace e shpifur skemi hajer.

      1. I
       Ilir

       ke haruar me kryesorin Saliun

      2. C
       Cen Dymi

       Akoma gjalle eshte njeriu i Ramiz Alise ne P.D - ne e krijuar nga Ramizi me njerziit e tije Spiuna te Sigurimit Neritan Ceka, Prec Zogaj ,Arben Imami , Azem Hajdari ,, Genca Ruli , Dash Shehi Shab Memia , Genc Pollo e shume e shume Spiuna te llojit te poshter si ky Neritani , pa ngordhur kjo rrace e shpifur skemi hajer.

       1. R
        Rampall

        Ke harru kryespiunin Saleh Berisha! Apo të ka ndonjë dosje ty?

       2. d
        dragojt e kuq smokthine

        i ka ikur koha e pati shansin qe pak e paten, mirupafshim

        1. R
         Resepekt per zonjen Gazetare .

         Rinia perpara...Nje bravo te madhe kesaj z. Fatmira Nikolli qe vertete ketij pacavure shokut te Partise Neritan Ceka i pergjigjet se ashtu e meriton... Shoku Neritan Ceka ike Cake ike pordhe dhe ti me shokun Sali...

         1. z
          zhaku i pamposhtur

          Heheheeee mer 'Cen'-o e fillove por e le ne mes mendimin....po Ceka ka qene njeri I ish nomenklatures komuniste dhe ai do te mbahet ment per tradhetine me te madhe qe I eshte bere popullit shqiptar...ishte momenti qe ne nje nga revoltat e 1990 turma e egersuar kerkonte te merrte hak dhe u drejtua nga ish blloku e ky sharlatani Ceka doli ne krye te turmes dhe e ktheu ne shesh duke I ruajtur te gjithe gjakpiresit e ketij populli,ky fragment ka ngelur si nje njolle e zeze tradhetie ne historine e 'demokracise' shqiptare. .Neritan Ceka i hipur mbi shpinen e protestuesve te kujton ate skenen 'Lenini ne tetor'...kjo ishte thika mbas shpine qe ky person I dha demokracise dhe popullit shqiptar...te tjerat jo hajdut trafikant etj etj nuk kane asnje vkere,per mua figura me e urryer e 'demokracise' eshte ajo e Neritan Cekes sepse kam qene vete personalisht ne ate turme dhe ne ato momente nuk e kuptuam qe ishim te tradhetuar...levizja jone kishte ne krye te gjithe keta sharlatanet we permendi ky shoku I mesiperm dhe e keqja e popullit tone jne pikerisht keta sharlatane te ish nomenklatures

          1. N
           Na mbyten patriotet e leshit

           Po mire ti e kuptove pse nuk vajte ne bllok?O koqe a kupton cfare flet ju pengoje ate dite po ditet e tjera pas saj pse nuk shkuat mbasi e kuptuat?Nuk ishit aq trima dmth nuk kishit bythe dhe per kete nuk ju a ka fajin Neritan loqja.Ky zoteri ka kusure te tjera qe ska burrni dhe shkon nga fryn era eshte i peshtire ne gjykimin e gjerave akoma permend biografine qe djali i tij eshte nip i gjithe burrave te ndritur te kombit.I jati Hasani ka qene me bindje fashist dhe emri i pare i Neritanit ka qene Adolf.Kuptohet qarte tani ka nje fare moshe dhe kush e kundershton e si vjen pas avazit gricet dhe ju kujton kush eshte argumentat kane mbaruar dhe pampersi i peshon shume.

           1. z
            zhaku i pamposhtur

            Pooo e kuptuam pak me vonese lojen e 'demokrateve' tane sepse po ta kisha kuptuar qe ateher do ti kisha shqyer bythen neritanit dhe tipave si puna jote qe I bejne veri pardesy-bezheve..

            1. M
             Me qe deshe nje pergjigje

             O bole ti te rruan ate mikun une skam asgje kunder teje si koncept ne aresyetim thjesht qe I fryn kot nje ndodhie te kohes qe eshte tamam si ajo shprehja sikur te kishte halla koqe.Zoteria ne fjale nuk eshte burre ne karakter dhe e fundit mua nuk me plas trapi per politike kam 20 vjet qe nuk votoj.

          2. T
           Tironsi i Vjetër

           Ky Ceka të ngjanë më shumë me një mbetje arkeologjike se me një studiues. Një sharlatan i vërtetë. Kur do ta kuptojnë këta banditë se koha e tyre ka kaluar?

           1. d
            demo

            O llum i barbarise! Vjedhja eshte ne genin tuaj. Ramiz Alia shahet sot se nuk e mbushi bulevardin me te vrare si maloku juaj,. Kush ju qi nenen e njihni per babe./ Kur ju vijne pocaqite e greqise,,karagjozete tip Zgarbi i Italise,lordat pordhace te Anglise dhe ju dhjesin ne ftyren tuaj fshatarake,,BYLIS ESHTE QYTETERIM GREK,,EPOKA HELENISTIKE,,., kY BURRE FLOKEBARDHE JUA TREGON SINORET. se ju jeni tapa topi,dini big brother,dini te vidhni koncesione ,PPP, dini lloqe kavaje,por nuk dini shkence,. Me hybridet grekafone,me pordhacet e Evropes MATET KY BURRE,SE ESHTE CA ME I DITUR DHE CA ME I SHKOLLUAR se nuk ka keshrtjelle e monument qe nuk e ka prekur dore e tij. E pate si u zbyth Zgarbi ne ballafaqim direkt,,I thoshte signor Ambasciatore,,signor ambasciatore !Ka qe ne 68 qe i jep mend Botes,,jo juve mor qelbesira proletare!

            1. K
             Kuçioti

             Neritan Ceka ka qene dhe eshte nga historianet dhe arkeologet me te mire qe ka pasur shqiperia,si ne ate sistem dhe ne kete sistem.Gabimi i Profesorit qe futja ne politike,dhe e prishi pak karakterin e tij,dhe uli figuren e tij.E kam pasur pedagog,dhe ka qene nje njeri i shkelqyer,por politika si nena e kurves te degjeneron..Por po e kupton gabimin dhe tani po mbron zanatin dijet dhe kulturen e tij Respekte per ju profesor.

             1. L
              Llazi usa

              O kuciot, Neritani eshte nje hajvan qe se ka shokun, e fitoj ate vende ne saj te Hasan Cekes dhe jo se kishte mente.

              1. S
               Skenderi

               Ne profession Neritani eshte numri 1. Per te tjerat ka per te shtuar....

              2. E
               Erdogan

               Per cfare shkence (sience) dhe Istorie (Histori "shqip") do flase Akadhimia e Arnautise o fukarenj. Arxeo-Llogjia dhe Polis Terma keto Greke ne Vorio Epirin e pushtuar nga Veziret,Pashallaret,Bejleret etj dhe bijte e tyre sot eshte e Kombit Greke te Perendive Greke te Apollonit ne Fier,te Artemises ne Buthrotos,te Pirros ne Antigonea. Ky vend i takon populit te Perendorit Ilyre Greke te Bizantit Megas Kostantinos,te Jeorgios Kastriotis etj dhe jo te 'Myslimaneve" turq te vetequajture Skiptare. Theatrot,Agorate,Polis etj jane Pasuri dhe Histori e Kombit Greke te Epiroteve,Ilyreve,Maqedhonasve (jo sllavet e njohur nga colonizatoret Angloamerikane),Ioneve ku eshte sot Turqia nga vjen dhe termi Ionios Pelagos (Deti Ion jo Juaji). You nuk njifni Vorio Epirin o Arnaute. Ironia eshte se Iroan (Hero "shqip") tuaj te quajture qellimisht Iskander-Beu Evropi e Bastarduar nga Fete Abrahamike e njeh si Prijesin Epirote! Por a e kini bere pyetjen perse you si Islamike ne Identitet,Fe,Ndergjegje you "fillon" historia ne prag te nje pushtimi si ai Osmane me renien e Perandorise Greke te Romes Lindore? A kishte Tradita,Histori,Politizmo (Culture "shqip"),ky vend perpara Beut Iskander? Jini per te ardhur keq.

               1. B
                Bragjini

                Ik ore na ha mune

                1. N
                 Nga Durresi

                 Per te gjithe keto pyetĵe qe ke bere pergjigje te jep ai burri me thinja dhe ti jep te sakta por e keqia e tije eshte qe u morr me politike siç th nje foles me perpara

                2. B
                 Bilushi

                 Familje me kontribute për Shqipërinë! Tani në pleqëri,duhet ti dëgjohen fjalët jo pordhët...

                 1. A
                  Agimi

                  Ti thuadh ketij trushpelarit Ceka qe nuk ka dy pare mend ,professor eshte ofeza me e madhe qe I behet te pakten brezit te vjeter.Ky spiun ,hajdut dhe veshgjate duhet te ishte strukur ne ndonji qoshe burgu ,cfar I beri turmes se shqiptareve ,qe lejoi dhe lejon akoma ish komunistet dhe kriminelet e ppsh me ne krye kryekriminelin gjinushi te jene ne pushtet.Te ofendosh kete laraman qe vetem gure ka nxjere nga toka dhe ka remuar dhe ,eshte shume pak. Te flasi ky lango per shkence eshte lemeri.kush e njeh e din we my zagar I ppsh ka livadhisur nga ana e fisit te te shoqes Jo nga m I jati dhe k I biri. Z gazetare ,duhet ta kishe nxjere per bythe jashte kete plak matu me tru te thartuar.

                  1. z
                   zenel

                   Po qe se ka keq kjo goca...Akademia eshte grumbull njerezish qe marrin ca para...

                   1. T
                    Tirona

                    Sa e dhjere ngeli kjo gazetarucke pjese e kazanit, kur arkeologu i nderuar Ceka ja mbylli ate halen e qelbur. Ceka do beje mire qe kete gazetarucke qe dukej si nje mumje ta mare dhe ta vendosi si nje objek arkeologjik qe u gjet ne fillim te shekullit 21 per ta pare turistet disa gazetare te Kazani i jane ngjitur si ferre e keqe Shqiperise

                    1. S
                     Semani

                     Nje maksime e lashte greke thote se nuk ka shkencetar te vertete qe do te linte shkencen per politike. Per fat te keq nje pjese e mire e atyre qe specializoi Enveri kryesisht ne France treguan se me shkencen ilidhte vetem interesi material (as shkolla as specializimi nuk te ben shkencetar). Platoni, filozofi me i madh i te gjitha koheve ka lene te shkruar kete fraze: "Njerezit e mencur nuk i futen politikes, por per te keqen e tyre sepse, ne fund te fundit, ata sundohen nga budallenjte". Per fat te keq kjo ndodhi edhe ne Shqiperi pas permbysjes se komunizmit Sa per Akademine e sotme, ajo eshte vetem nje karikature e asaj Akademije qe kishim. Neritani nuk eshte budalla, por njeri qe ka ditur te shfrytezoje rastet qe iu dhane edhe ne kohen e Enverit edhe ne te kesaj "demokracije" Me mentalitetin e sotem shqiptar ai eshte "qerata" dhe "i zgjuar" Shkenca dhe Neritani jane vite drite larg njeri tjetrit.

                     1. A
                      Astroboi

                      Gazetarja në fjalë nuk është aspak e vlefshme dhe e ngjashme si moderatore dhe analiste siç kemi ne Shqipërin Londineze,të mirëarsimuara dhe të kuruara dhe të përmbajtura.Tejet të rafinuara në mirësjedhje dhe shumë femërore që nuk e gjendet fare tek kjo folëse.

                      1. B
                       Botnori

                       Është e vërtetë për protesten qe e ktheu mbrapsht tek Ura e Madhe e bulevardit... Ne mos gaboj, ka folur me megafon... Mund të kem qenë jo më shumë se 40-50metra larg... U thyhem lehtë: unë personalisht por besoj dhe të tjerët s'ishim mësuar me gjak masiv... Dhe ngaqë menduam kaq e pat sistemi, u permbys, pa ditur se c'luhej mbrapa shpines së popullit... Si rrodhi historia më pas, do të kishe qenë cliruese vershimi i turmes ne bllok, do të kishim vrarë friken njehe e mirë, dhe si akt do t'i kish prerë rrugën pazarlleqeve te pista të Ramizit...

                       1. v
                        vetem llafe

                        Po ta kishit bere ate sulmin ne bllok dikur nje gje eshte e sigurt. Qe ne Tirane do kishte 30 budallenj me pak sot me ty bashje. Prandaj o burra, perpara ta hidhni kativicen tani qe e kuptuat.

                       2. A
                        Artan

                        Neritan Ceka eshte nje Xhentellmen dhe Shqiperia ka fat qe ka te tille Burra. Me vjen keq qe emri I ketij Profesori, neperkembet nga ca mostra qe nuk din Shkrim dhe Kendim. Profesor Ceka, here tjeter mo's prano te japesh intervista vend e pa vend. Respekte dhe jete te gjate.

                        1. r
                         rita

                         hahahaha, edhe ti nji xhentelmen i shkerllyer mbrapa si Neritan spiuni i sigurimit.

                         1. T
                          Tirona

                          Ndersa Ju Rita jeni nje kurve mumje e shekullit 21 ku sebashku me mimjes tjeter gazetare e keni vendin ne hanemet e vjetra te Tirones

                        2. p
                         prokurori

                         Neritani ështl figurë kryesore në shkencën arkeologjike shqipëtare. Futja në politikë s’prish asnjë punë për mendimin tim.Mos stabiliteti politik i Neritanit gjatë një segmenti jo të shkurtër kohe e cënon figurën e tij. I uroj punë të mbarë në aktivitetin shkencor dhe jetëgjatësi.

                         1. n
                          njaj pra

                          Na kishte marre ne qafe po te pirdhej nga kjo jete

                         2. B
                          Botnori

                          Ishim skllever të rrahur, dhe skllavi e ka të vështirë të ngreje krye... Per Demon: Skenaristi për pas 1990, duke perfshire dhe ligjin 7501, është Ramiz Alia, Berisha është kryeregjizori, të tjeret ndihmes regjizore... Një nga qindra pasojat e skenarit të Ramizit është që dje Europa ndau për Shqiperine 70 milione dollare ndërkohë per të gjithe Ballkanin 1 miliarde...

                          1. M
                           Mësuesi i klasës së 4-t fillore

                           Citoj nga teksti, fjalia e fundit: "Ligji për akademinë e Shkencave i ka të gjitha këto gjëra që thoni ju nuk i ka". Tashti... i ka apo nuk i ka?

                           1. X
                            Xhulio

                            Ky, ceka. Hajduti i varreve të vjetra, ku sot ka njerëz që ky, ka ardhur në pjesën e bregut, dhe ka gërmuar natën me njerëz që i paguante. Ka dëshmitarë okularë, ku ky njeri ka marë nga varret e hapura, sende me vlerë. Lëreni se çfar llomotit, por keni njerëz që faktojnë mbi lukuninë e vjedhjeve dhe varreve të hapura natën. Shum vepra arkeologjike, janë shitur prej këtij bastardi, kur në momentin që ky do thirret nga drejtësia, do keni dëshmitarë të këtij urithi, që punonte natën, në zonën e himarës dhe lukovës. Do të shikoni dhe dëgjoni nga blerësit e këtyre objketeve, se kush është ceka.

                            1. H
                             Ha eshte e vertete apo jo !

                             Ne rrethin shoqerore te ketij pacavurit Ceka thojne qe Saliu ja hoqi Dosjen e Spiunit qe kishte ne Arkivat ! dhe e mabnte peng gjoja si kundershtare ne Politike ! por ne mbremje Pacavuri Ceka kollitej tek KryeSpiuni Sali !

                             1. H
                              Ha eshte e vertete apo jo !

                              Ne rrethin shoqerore te ketij pacavurit Ceka thojne qe Saliu ja hoqi Dosjen e Spiunit qe kishte ne Arkivat ! dhe e mabnte peng gjoja si kundershtare ne Politike ! por ne mbremje Pacavuri Ceka kollitej tek KryeSpiuni Sali !

                              1. a
                               astrit

                               Neritan Ceka la arkeologjine per politiken. Sot nuk e kuptoj eshte arkeolog apo politikan? Kam pershtypjen se te te dyja ka deshtuar!

                               1. S
                                SADIU

                                E lezeçme kjo miza cece në rolin e gazetares dhe ca bubuzhel bajgash sulmojnë njohësit me të mirë dhe udhërrëfyesin e arkeologjisë sonë. Kërkojnë ti tregojnë edhe rrugën se si zhvillohet shkenca. E tmershme, kërkojnë këmbët ti bien kokës, prandaj jemi këtu ku jemi, na mbyti llumbi.

                                1. Botnori

                                 Një arkeolog, personalitet i arkeologjise Europiane Perendimore, ardhur disa herë ne Shqiperi, kur e pyeten per Z. Cela, u sjpreh: perderisa merret me politike, është i papaster...

                                 1. d
                                  demo

                                  Ajo zona Himares o xhulio ka nje mut..Atje po te gjermosh gjen ca hajvane si fredi belleri,,si Sofo Lagji,si Pano Penalltia qe shesin dhe kokallat e gjysherve per ti bere greke.,gjen kokalla dhe nje mut mender.

                                  1. d
                                   demo

                                   Ajo zona Himares o xhulio ka nje mut..Atje po te gjermosh gjen ca hajvane si fredi belleri,,si Sofo Lagji,si Pano Penalltia qe shesin dhe kokallat e gjysherve per ti bere greke.,gjen kokalla dhe nje mut mender.

                                   1. D
                                    Drini I bardhe i zi bashke.

                                    Jo mor Demo jo, ka qe me 1962 qe punon ne fushen e arkeologjise.

                                    Lini një Përgjigje