Sazan Guri nxehet me akademikët: E di unë, e kanë me mua ata. Më urrejnë!

25 Shkurt 2024, 22:30Sociale TEMA

Sazan Guri nxehet me akademikët: E di unë, e kanë me mua ata.

Ambientalisti Sazan Guri ka reaguar lidhur me një peticion të ngritur sëfundmi në rrjetet sociale nga një grupim intelektualësh, të cilët janë të shqetësuar për mënyrën sesi po merr peshë në publik, edhe përmes mediave, hapësira që po zënë njerëz të cilët nuk përfaqësojnë atë që është realisht shkencore.

Në emisionin “Review” në Euronews Albania, Guri tha se intelektualët dhe akademikët që kanë firmosur peticionin, e kanë me të dhe me 3-4 persona të tjerë.

Ai tha se këta intelektualë bëhen përjashtues, pasi nuk shkojnë të dëgjojnë tezat e tij dhe kolegëve të tij lidhur me historinë dhe gjuhën shqipe.

Po ashtu Guri tha se të jetë për peticion, ai e ka shumë të thjeshtë dhe mund të mbledhë deri në 2 mijë vetë për ta firmosur.

“Edhe ne, në 2000 veta që janë intelektualë, 60 prej tyre e firmosën. Disa gjuhëtarë, disa historianë, dhe të tjerët figura publike, si miku im Erjon Kristo. Nëse ai ka gjetur 60 vetë, unë gjej 2000 veta. Kjo është një fletëpalosje. Tre veta jemi ne aty. Unë jam ai për të cilin e kanë pasur peticionin.

Fakti që e fokusojnë te gjuha shqipe, te gjuha e natyrës, në këtë e ndan, sepse atë që bëjmë ne, se ke ndjekur, ndiqe emisionin. Atë që solli Taulanti që mua më vjen zor t’i marrë në emision gjithë këto gjëra… Ata nuk kanë ardhur të debatojnë, të marrin pjesë, pastaj të dalin përjashtues”, tha Guri.

16 Komente

 1. Z
  Zagali

  Jepi Sazan jepi,me te lumt sqepi.

  1. K
   Koli

   Ky o Kar fare,nje Ish Fshatar qe eshte bo Tirones kalu Tironsve.Ky eshte Ambjentalist,cfare do ky qe flet perdite per Gjuhen Shqipe ,gjuha me e Vjeter,edhe Latinishtja vjen nga Shqipja,etj,etj.Po ta njohesh kete nga afer,ky eshte Idiot fare.Ne Shqipni ka kaq shume Idioter,sa te gjithe kjo Fare Katnaresh dalin per nate ne TV duke i dhane mendje te gjitheve.Pyeteni Idiotin Sazan ku ka lindur dhe e kuptoni cfare Rrace eshte.

   1. P
    Pano Mballomatari

    Si mund të diskutojë a debatojë dikush që përfaqëson mendimin racional dhe të argumentuar, bazuar në fakte, me ëndrrat e tua halucinante e fantazmagorike. Nga e ke gjetur ti origjinën shqiptare të Krishtit, duke i vënë edhe emrin Emanuel?! Budallallëqet tuaja të rrëzuara janë, sepse nuk kanë funksion informues, madje kanë funksion zbavitës dhe qesharak. Del tani në vitin 2024 njëfarë idioti, Feri Arifi, i cili sapo ka botuar në Prishtinë librin “Kontinenti i shqiptarëve dikur quhej PELLAZGJIK”, libër në kopertinën e të cilit është një hartë e Euro-Azisë e rrethuar që nga Uralet e gjer në Gorenlandë si vendin e pellazgëve shqiptarë. Ikni ore idiotë me patentë! Kur mjeku psikiatër diagnostikon një të sëmurë nga mendtë, një gjë të tillë e bën kur pacienti thotë dërdëllitje si tuajat. Turp të keni jo vetëm për idetë që shpërndani, por sidomos me guximin patologjik që dashkeni edhe të ballafaqoheni publikisht! Ky guxim është veprim i ngjashëm me atë të ndonjë endacaku që del me pantallona e mbathje të grisura nëpër rrugët e qytetit.

    1. l
     lexuesi

     Ke te drejte apo jo nuk vendoset me daciboe kineze por me argumenta , vetem frikacaku dhe injoranti perdor censuren per metode, vazhdoni rrugen ne pasionin tuaj per sa kohe qe nuk ka ndonje argument tjeter tu hedhi poshte, suksese….

     1. T
      Tani

      Sazi,nuk te kane inat. Por ja fut kot. Nuk behet shkenca me hamendje. Nuk te vije fjala Aferdite nga afer dita se nuk ka fjale qe nuk ka ndryshuar per 2000 vjet. Evoluimi I fonemave ,I tingujve duhet vertetuar kur dhe si ka ndryshuar ,sa fjale,tinguj kane ndryshuar ne ate menyre. Kete e ben shkenca. Pastaj hamendje ka plot.

      1. X
       Xena

       HAHAHAH nga e di ti se fjala ka apo nuk ka ndryshuar per 2001 vite? HAHAHAH

      2. K
       Koha

       Po shkaterroj e shqiptarizmin, po rrezojne teorite e Sazan Gurit. Deme i madh!

       1. S
        Sa budallenj e hajdutë po nxjer ky komb

        Ti je një gomar i vërtetë

        1. a
         akademik sovjetik

         Keta 'akademiket' shqiptare kane ndonje pune me se te merren apo shohin Sazan Gurin?

         1. T
          Tava

          Parazite kafeneshe te cilet kalojne kohen me thashetheme.

         2. L
          Lymi Tymi

          Ti more debil, kur fillon atë dërdëllitjen tënde të pafund dhe shtjellonë tezat e tua pseudoshkencore, kthehesh në etalonin njerzor të shprehjes: si kodra pas bregut

          1. E
           ENTSOE

           Budallai e hedh gurin ne lume, te mencmit nuk e nxjerrin dot! Vetem me ligj dhe me gjobe mbyllen gojet e liga dhe te shllurura!

           1. K
            Kume Peza

            Nuk je vetëm, jeni bërë shumë Sazan.

            1. p
             paemer

             nga inxhinier gjeolog nafte ky tipi ka perfunduar ne gjithckadites......po faj kane edhe mediat te cilat ftojne sazon me shoke per cdo lloj teme qe te mbushin oraret e studiot ,ftojeni kur flitet per dicka qe lidhet me profesionin e tij jo per kometen halley......

             1. Z
              Zot na fal cfare ke krijuar !!!!!!!!!!

              Shko bej shoqeri Vampirit !!!!!

              1. I
               Intelektuali

               Sazan, e verteta eshte se ky popull te urren dhe te urren shume....gjeje ti pse

               Lini një Përgjigje