U zgjodh kryebashkiake në Itali, 31-vjeçarja shqiptare rrëfen rrugëtimin e vështirë

17 Maj 2023, 12:02Sociale TEMA

U zgjodh kryebashkiake në Itali, 31-vjeçarja shqiptare rrëfen

Sindi Manushi është një 31-vjeçare me origjinë nga Përmeti, lindur në Elbasan, e cila është bërë shqiptarja e parë që mundi të zgjidhet në një post kryebashkiaku në një qytet në Itali.

Manushi fitoi zgjedhjet lokale në qytetin e vogël Pieve di Cador. Në një intervistë të dhënë për Euroneës Albania, 31-vjeçarja rrëfeu vështirësitë e rrugëtimit të saj nga emigrimi deri në triumfin në zgjedhje. 

Ajo tha se ka emigruar në Itali me familjen në moshën 9-vjeçe dhe se fillimet kanë qenë tepër të vështira. Ajo nënvizoi se u arsimua për juridik dhe aktualisht punon si avokate. Shtoi se politikën e ka pasur një passion, të cilin mundi ta materializonte në këtë fitore.

“Kjo fushatë elektorale e vogël e imja më ka rrëmbyer dhe nuk kam mundur të ndjekë zgjedhjet në Shqipëri. Përpiqem të informohem çfarë ndodh në Shqipëri, por kësaj radhe qe një rast special nuk kam mundur dot për shkak të angazhimeve.

Isha në mëdyshje nëse doja t’u thoja mediave për këtë fushatën time dhe thashë mbase nuk sjell fat. Thashë më mirë të fitojmë njëherë pastaj t’u themi mediave.

Unë kam shkuar në Itali kur kam qenë 9-vjeç, kam bërë deri në klasën e 3-të në Shqipëri. Kam studiuuar këtu, kam mbaruar juridikun dhe tani jam me profesion avokate. Fillimet kanë qenë shumë të vështira. Si çdo emigrant fillimet nuk kanë qenë të lehta. Ne patëm fatim të vijmë në një qytezë të vogël ku të gjithë njihen.

VItet e fundit ka patur një zhvillim për sa i përket shqiptarëve, pasi në fillim në vitet 90 kemi pasur një faë të keqe dhe të pamerituar. Por vitet e fundit ka pasur zhvillim nga kjo pikëpamje.

Kam pasur dhe diskriminime nga një pjesë e popullsisë që është e djathtë dhe ndjek ato trended e të djathtës ksenofobe italiane”, tha ajo.

4 Komente

 1. F
  Frenk

  Nje vajze e mrekullushme qe na nderoje tè gjithe shqiptaret e na ngriti moralisht.respekt .

  1. S
   Shkodrani

   Urime te perzemerta per fitoren. Femijet tane po tregojne vletat e veta ne nje vend te huaj por nuk mund te kontribuojne ne vendin e tyre sepse skena politike Shqiptare eshte zene nga dinozauret e korrupsionit. Ata jane shkaku i largimit te ketyre femijeve.

   1. R
    Raimond vlonjati

    E rrezaton qe eshte vajze e zgjuar nga menyra si arsyeton, Urime urime ! Suksese ne pune dhe ne jete ! Meso aty dhe me vone hajde ne Shqiperi te behesh politikane dhe drejtuese , se per te rinj si ty ka me te vertete nevoje Shqiperia

    1. M
     Muhameti

     Ju iroj nga zemera suksese ne karieren tuaj dhe i lutem zotit qe shume nga ju te rrinjte Te ndihmoni shqitaret dhe me vone te jeni pjese e politiles ne shaiperi

     Lini një Përgjigje