Çudit ustai 72-vjeçar: Pres të iki në Gjermani të punoj - Euronews Albania

4 Shkurt 2023, 21:20Sociale TEMA

Çudit ustai 72-vjeçar: Pres të iki në Gjermani të

I ftuar në emisionin “Real People” këtë të shtunë ishte një usta i quajtur Meti, i cili merret me patinime dhe lyerje. Ajo që e bën të veçantë Metin është mosha e tij. Edhe pse 72-vjeç, ai nuk rresht së punuari dhe shprehet se këtë do ta bëjë sa kohë të ketë fuqi.

Meti thotë në intervistën më gazetarin Flor Gjini, se së shpejti do të shkojë në Gjermani ta ushtrojë dhe aty profesionin e tij.

“Bojaxhi për mua është kot, është ofenduese. Ndërsa usta është në rregull, Një patinim i mirë nuk duhet të jap dritëhije dhe të ketë valëzim. Drita anësore është skaner. Kam 32 vite që merrem me këtë zanat.

Patinim aty e qaj unë profesionin. Kam punuar në Itali në Firence, në objekte të vjetra restaurime. Aty kam punuar dhe murator dhe suvaxhi. Vepra më e vështirë janë restaurimet në gurë. 

Të nxjerrësh gurin e pastër. Pas Italisë kam qenë në Greqi dhe Francë. Tani pres mos iki për Gjermani për të punuar aty. Janë çuna të rinj që duan të më marrim. Jam 72-vjeç dhe do vazhdoj të punoj”, tha Meti.

5 Komente

 1. P
  Pordhe me rigone....

  Gezuar ramazonin......

  1. k
   k

   Bravo dhe urime per te vazhduar punen dhe të marrin shembull rinia shqiptare dembele stambolli që zvarritet gjithë diten kafeneve.

   1. P
    Pashai

    Jo më kot e tha i pari i vëndit kur hyri në zyrë! 300K vënde të reja pune do të sigurojmë dhe e kishte fjalën për në Gjermani!

    1. V
     Vlora.Vlora

     Kurajo e madhe bravo ,, bythqiri i rilindjes i beri shqiptaret te ikin prape,, mjafton te vjedhin nenpuneset e rilindjes nga 500 mije euro dhe gjithshka e kalon me "pergjegjesia eshte personale "

     1. V
      Vezhguesi

      Ja qe Shqiperia nuk ka vetem kurva qe na i nxjerrin perdite ne TV. Njerzit e punes gjithmone jane ne hije.

      Lini një Përgjigje