VIDEO/ "Nuk na dalin llogaritë or miq. Hajde një pushtues e sill një fe, ik një pushtues e lër një fe'', ja thirrja e Gjergj Lucës për formularin e Censit

18 Shtator 2023, 15:24Sociale TEMA

VIDEO/ "Nuk na dalin llogaritë or miq. Hajde një pushtues e sill

Teksa ditën e sotme ka nisur Censi i Popullsisë dhe Banesave, biznesmeni Gjergj Luca ka publikuar një video në rrjetet sociale, ku shfaqet duke plotësuar pyetjet lidhur me përkatësinë fetare.

Me nota humori, Gjergji shkruan nuk na dalin llogaritë, ajde një pushtues e sill një fe, ik një pushtues e ler një fe.

Ndër të tjera, ai thotë se te përgjigjja e tij, te pyetja për fenë, ka shkruar se është shqiptar. Madje ai u bëri thirrje të gjithëve, që te feja të shkruajmë shqiptarë, sepse sipas tij, ne jemi për kombin përpara e për atdheun, pastaj për fetë.

“Unë kam nënën myslimane, babain katolik, gruaja ortodoks, një kalama e kam pagëzuar ortodoks, një tjetër sherri më ka shkuar te xhamia e lagjes, unë falem në kishë dhe shkoj edhe në xhami.

Ca të shkruaj unë këtu? Më ka zënë belaja, si ta plotësoj, nuk e di!

Mua të gjithë fetë më pëlqejnë, po e shkruaj shqiptar. Dhe ju bëj thirrje miq, të gjithë këtu tek feja të shkruajmë shqiptarë ,se ne jemi për kombin përpara e për atdheun, pastaj për fetë", shprehet Luca.

96 Komente

 1. i
  ilir

  Ly loqja eshte bere atraksion publik.

  1. A
   Arbereshi

   po ti mor bole jep mendimin tend per tematiken e mos bej si kurve llafazane duke marre neper goje te tjeret!

   1. R
    Raimond Vlonjati

    O Luc , aty tek feja, ti shkruje : " qefull" lol

    1. v
     vlonjati

     Kurse ti Rimonda Zaimi shkruaje "kepuc" lol

    2. E
     E verteta dhemb....

     E thjesht: BASTARDHOS!!!

     1. E
      E verteta dhemb....

      Nje census i vitit 1923 nga italionet m'Albanistan ku jetonin 814.400 pipell: 68,5%- sunite (558.000) 20,5%- orthodhoxe (171.000) 10.5%-katholike (85.000) Ne census te 1927 orthodhoxet kapnin shifren 23%,nga keta 4,5% ishin adherfia grekfoles(37.000) Ne nje pyetje qe i beri Stalini sumqirit Hoxha kur kishte shkuar ne Moskva se: sa jane orthodhoxet ne Albanistan ai i ishte pergjigjur:jane 30%!

     2. .
      .

      Shkruaj jam I tredhur. Kok misha si ty eshte turp te quhen Orthodhoks.

     3. b
      ben.

      Lluca Shqiptari me i madh i te gjithe kohrave, qe quhej gjergj ,kete dilemen tende ,qe me shume duket te jete trileme, e ka zgjidhur qe para 500 vjetesh. Flamur per shiptaret gjergji vendosi flamurin e bizantit qe identifikonte shqiptaret me ortodoksine Keto te tuat jane legenlleqe , per delenexhinj dhe selcuke. Po te beje kete pyetje ne kohen e gjergjit , ta kishte hequr koken nga supet ai, si legen dhe tradhetar njekohesisht

      1. A
       Andrea

       Çfarë lidhje ka flamuri bizantin me fenë ortodokse????? Si ja arriti feja Orthodhokse të përvetësojë flamurin Bizantin???? Bizanti ishte dhe u krijua nga latinët dhe grekët nuk kanë asnjë meritë për këtë, por si gjithmonë janë hajdutë.

       1. b
        ben.

        Hasono. 1.Bizanti si qyteze greke ka egzistuar, rreth 900 vjet para se kostandini ta bente kryeqytetin e perandorise romake. 2. Per te jatin e kostandinit burimet historike nuk jane te sigurta per etnine, ndersa e jema eshte e sigurt qe ishte greke. 3. Flamuri i kostandinit u be flamur i bizantit perandorise romake te lindjes ,ku feja zyrtare dhe e vetmja ishte ortodoksia. 4. Perandoria e romake e lindjes ose bizanti zgjati me shume se 1.000 vjet dhe te gjithe popujt ne kete perandori flamur baze kishin shqiponjen me 2 krere ,por nga vendi ne vend ndryshonte ngjyra. 5. Gjergj Kastrioti vendosi kete flamur per Shqiptaret ,per te treguar perkatesine e tyre fetare si ortodokse. 6. Si ju turqit dhe islamiket e tjere ne flamur keni gjysem henen ,per te identifikuar perkatesine fetare, ortodoksit kane shqiponjen me 2 krere. Pra te kuptosh ene ti hasono, Shqiptari autokton pervec gjuhes pjese te identitetit te tij kombetar ka edhe perkatesine fetare ortodokse. Ka plot nga ju hasonet qe Gjergjin e quajne bandit, vrases etj etj. Gjergji ishte eshte dhe do te jete shqiptari me i madh i historise dhe ai e ka berr te qarte KUSH ESHTE SHQIPTAR. Cdo gje tjeter vec identitetit kastriotas eshte ose bastard ose vetem turko mongol.

        1. P
         Pashko Bushati

         Si nuk lodhesh ore loqe qe nder 24 ore ne komente harxon 20 ore dhe te lexoj vetem tek tema.Vazhdo keshtu se per 500 mije komente Mero jep shperblim dhe vetem ti e meriton o Sunit Kaka

        2. .
         .

         Ju bej nje pyetje. Si eshte me mire te cilesohet Shqiperi neper Bot .... si vend I KRISHTER (si Evropa) si vend ATEIST (si blloku komunist), apo si vend ISLAMIK (si Pakistan, Turky, Arabi, Yjllemen). $$$$$$$$ Mendon si e doni te ardhmen e femijve tuaj dhe mos vononi te deklaroni. $$$$$$$$ Lere kete majmunin Hiko te llapaçiret, pret ndonje koncesion nga Erdogani ose qeveria.

        3. G
         Greko Ortodoksi

         UNE JAM GREK DHE JAM ORTODOKS!!!! FENE E TE PAREVE TANE FENE E BIZANTIT!!!

         1. I
          Illo

          Kush te pjerdh cfare je…

         2. V
          Vranakonti

          Shume miire e ka. Feja e shqipetarit eshte shqiptaria.

          1. .
           ...

           Turqit do e deklaron Fen e tyre desht e ti a po jo o Gjergj.

           1. .
            ...

            Turqit do e deklaron Fen e tyre desht e ti a po jo o Gjergj.

           2. T
            Taulant, Katana 138

            Kujdes se minjte e gjarperinjt nuk flen. Kane ardhur me kuc e mac per ate bastardin Bejlerin.

            1. A
             Ate

             Jam shume dakord me Z. Luca! Feja e shqiprarit eshte shqiptaria????????????

             1. D
              Detari

              skiptaria nuk eshte fe, vetem muslimanet mundohen ta gjithesojne kete. Arberit e kane fene e tyre, tjeter gje se ju sndiheni mire.

              1. T
               Taulant, Katana 138

               bastard i ndyre pse fyen duke perdorur fjalen 'skipetar' . Flet edhe Shqip po keshtu eshte kur falesh tek gjarpri Janusllatos qe punon vetem per grekqiret.

               1. A
                Adi

                Te hyft katana me sum o taulant anadolli.

                1. .
                 .

                 Skiptaria emer me 350 vjet Histori, kjo eshte nje realitet. Skenderbeu emrin Skiperi as nuk e njifte. $$$$$$$ Skiptaria eshte etnia qe u krijua pas debimit dhe tjetersimit te Arberve ne Turko-Skipetar. $$$$$$$ Skipetari Ali Pash Bastardi I perndoqi dhe I therri Suljotet Arberor (Arvanitas), vetem e vetem pse ishin Orthodhoks dhe armiq te Sulltanit.

                2. O
                 Operacioni Zjarri

                 Atdheu mbi gjithshka. Feja jone eshte shqiptaria.

                 1. T
                  TREGETARI

                  Do ta ket fut skepitari ne byth ty o orngotang i Janulles

                  1. A
                   Al

                   Po ti te qifsha sirenken flet edhe shqip mo loqe.. akoma nuk i mbarove sufllaqet ti?

                   1. B
                    Baca Bajram

                    Po ti duhet te jesh i njeti pavarshisht emrave qe perdor Al, Taulanti, Detari . Adi etj, nje bir-kurve, nje moterqire, nje shkerdhat e legen i shitur tek Greket, nje vemje qe ke shitur jo vetem bythen tende, por dhe nusen, vajzat, motrat, nenen e c'te permban pragu, mor jevg i pavatan, i cnderuar dhe skerdhyer. Po me qe i urren kaq shume Shqiptart c'pidh te satome kerkon qe shkruan keto e n'a perpiqesh te n'a tregosh dhe Historin, kur duhet te jesh nje rrote kari katnar me kater klas shkolle, qe ne kohen e Dulles dilje per te kullosur dosat apo gomeret, dhe nga njeher te pelqente te palloheshe nga derrat apo gomeret, dhe tani, qe qeke civilizuar nga Greket, te ka mbetur zakon e shkon e u a merr ne goj grekerve!!!!

                   2. S
                    Shqiptar ne gjak, shqiptar ne shpirt

                    Po nuk futet hunden ju grek q… nuk behet. Shqiptar, o rrace e qelbur jo skiptar.

                  2. D
                   Detari

                   tipiku tradhetar i pabese taleban pa piken e respektit per flamurin e kombit.

                   1. A
                    Aron

                    o Dekar, Shqipetaria ne fakt eshte fe, eshte besimi i Zeusit, me simbol shqionjen, po ju graqiret e leshte apo sic doni te quheni lashte, ku ta dini.

                    1. A
                     Adi

                     Aron ne arabisht haram emri ,ik ne anadoll te te afermit e tu

                     1. A
                      Aron

                      Po ik o Adi, se nuk eshte hebraisht emri, se fillon me Ar, njesoj si Arber.

                   2. K
                    Korabi

                    Feja Pidhi mottes Janulles e tjetra bythqira mutluman.

                    1. A
                     Ateisti i enverit

                     Haha ,,,,feja e shqiptarit shqipkaria ,,,feja e gjermanit gjermania ,,,,deklaroe fen qe ke ,, shqiptaria nuk te humbet,,,dhe ata qe i martoj enveri me tjeter fe ,,,femija ka fen e babajt ,,,,myslymanet shumica nuk duan ta deklarojne ,,,gabim bejne ,,,prodhosin besimin e gjysherve ,,qe e kan te trasheguar me breza ,,,,, allah ekber ...

                     1. D
                      Dakord

                      Feja është zgjedhje individuale dhe jo e babait o ateist. Ç'të të thotë babai nëse ti nuk beson fare? Të të detyrojë sipas teje??? Vendet më të zhvilluara të europës kanë shumicë ateiste. Shpresoj që pyetja të jetë a beson në zot e pastaj nëse po të të pyesin në cilën fe.

                     2. P
                      Poseidon

                      Bravo LUCA!! TA SHKRUAJME SHQIPETAR SEPSE FETE NA KANE NGATERRUAR.........NE VERTET I DUAM FETE AQ SA MUNDEMI DHE PAK A SHUME TE GJITHA KANE NJE QELLIM .....TI BEJNE NJEREZIT TE MIRE......POR TEK NE QE KEMI NJA 5 A6 FE VERTETE BEHET PROBLEM KESHTU TA SHKRUAJME ...SHQIPETAR......REALISHT KJO PYETJE NUK I SHERBEN ASKUJT NGA NE........BRAVO!!!@@

                      1. N
                       Noli

                       Kur feja i sherben politikave te ndyra shoviniste kalon ne fondamentalizem qe eshte tipar i perbashket pa dallim per te gjitha fete qe e perdorin qellimisht perte perligjur poshtersite ne "emer" te Zotit. Ne shqiptaret na karakterizon toleranca fetare dhe besojme ne fene e pastert qe percon mesazhe bashkimi e tolerance dhe per me teper shqiptaret nuk identifikohen me fene por me Kombin. Feja eshte zgjidhje personale e secilit.Zor se e hame sapunin per djathe.Luca jam dakord me ty.

                      2. G
                       Gerdeci

                       "allah ekber" i sat'eme....ne ferr vafsh.

                       1. S
                        Shqiptaria e para

                        Je shume I sakte. Eshte gje e duhur, patriotike.

                        1. D
                         Doda

                         Nese eshte pyetje e censusit te kete pergjigje per cdo gje.Lenia fakultative ka qellime jo te mira Pra duhet te shprehesh dhe per fene

                         1. p
                          popull

                          Turp per shtetin qe kerkon nga qytetaret te deklarojne perkatesine fetare! Madje edhe per perkatesine kombetare nuk duhet te pyeten, ashtu sic nuk pyeten qytetaret greke dhe turq ne Greqi e ne Turqi.

                           1. P
                            Patrioti

                            Z.Gjergj Luca je fantastic. Une jam me ju, shkruani Shqipetar. Feja e Shqipetarit eshte Shqiptaria.

                            1. D
                             Detari

                             ramazoni e barazon me = turk

                            2. R
                             Roland

                             Shkruaj Pilke keshtu thone andej nga korca ????

                             1. A
                              Arber

                              Feja e shqiptarit eshte BESA por çedo jemi shume te pa bese.

                              1. U
                               Undefined

                               Bravo Luca.......

                               1. r
                                ronny

                                shume mire e ka Luca kete rradhe, dhe kjo so do thote qe kush do me vendos cfare ndjen se eshte, katolik , apo ortodoks, apo mysliman, apo cdo gje tjeter, se kane ardh ketu edhe jesuite, e protestante, e budiste,,, e ndoshta nodnjoni eshte bere i tille,,,,le ta vendose,, spo thote gje njeri, por per kedo qe brenda ne shpirt, e mendje ndjen se me shume e terheq tek shqiptarizmi, dhe ska ndonje orientim te percaktuar fetar, spa ndonje gje nese e ploteson edhe keshtu edhe pse me sakte do ishte fjala ateist qe ska asgj te keqe edhe nese je ateist, agnosticist apo sekular (persona qe nuk kane ndonje lidhje te ngushte me ndone grupim specifik fetar), por qe nuk do te thote qe keta nuk kane ide, apo ndjenja ndaj zotit si zot, si fuqi universale, por pa emra e epitete specifike. Per te qene 100% te sakte ne kete pyetje eshte me mire te vendosen keto terma per ata qe si perkasin ngushtesisht asnjerit prej besimeve fetare, ateist ose sekular ose agnosticist.

                                1. r
                                 ronny

                                 shume mire e ka Luca kete rradhe, dhe kjo so do thote qe kush do me vendos cfare ndjen se eshte, katolik , apo ortodoks, apo mysliman, apo cdo gje tjeter, se kane ardh ketu edhe jesuite, e protestante, e budiste,,, e ndoshta nodnjoni eshte bere i tille,,,,le ta vendose,, spo thote gje njeri, por per kedo qe brenda ne shpirt, e mendje ndjen se me shume e terheq tek shqiptarizmi, dhe ska ndonje orientim te percaktuar fetar, spa ndonje gje nese e ploteson edhe keshtu edhe pse me sakte do ishte fjala ateist qe ska asgj te keqe edhe nese je ateist, agnosticist apo sekular (persona qe nuk kane ndonje lidhje te ngushte me ndone grupim specifik fetar), por qe nuk do te thote qe keta nuk kane ide, apo ndjenja ndaj zotit si zot, si fuqi universale, por pa emra e epitete specifike. Per te qene 100% te sakte ne kete pyetje eshte me mire te vendosen keto terma per ata qe si perkasin ngushtesisht asnjerit prej besimeve fetare, ateist ose sekular ose agnosticist.

                                 1. N
                                  Nje i moshuar

                                  O Njeres duhet mare seriozisht per deklarimin e fese se GREKU ka qellim te keq e genjen mendja kujton se do te perfitoi ndonje gje nga ky deklarim mundohet te mashtroi njerzit . Une jam dakord me Gjergj Lucen ta shkruajme Shqipetar . Te gjitha fete kane qellime te mira te frymezojnr per mire fatkeqesi se dikush i perdor per qellime te keqia prandaj te mos bjeme pre.

                                  1. T
                                   Trimi

                                   Ore se kuptoj me patjeter duet te bejne me fe! ku eshte qellimi? fete jane si parti politike zoti eshte nje vetem nje. Une aty ku thuhet feja do e shkruaj .>>zoti. Janullqaret dhe hoxhallaret le ti bjene kembes.

                                   1. Z
                                    Zaza

                                    Je i sakte luca. Beleris e qirie salinjte per lesh.

                                    1. P
                                     Petro

                                     Mendoj se veçanërisht shqiptarët ortodoksë duhet ta shpallin përkatësinë e tyre fetare për të mbrojtur kishen autoqefale fanoliane përballë uzurpatorëve shovinistë që synojnë greqizimin e saj kinse shqiptarët ortodoksë "jane te paktë".

                                     1. R
                                      RAIFI

                                      Ky maskara publikisht i propozoi Kryeministrit Edi Rama që Shqipërinë të ia bashkangjes Serbisë e tani na shet patriotizëm e bënë moral.Ftyrë Serbi.

                                      1. R
                                       Raufi

                                       Raif , i ke marre ilacet?

                                       1. R
                                        Realisti

                                        Është pjerdhur Raif Turku, nuk i bëjnë më efekt ilaçet...!

                                        1. R
                                         Realisti

                                         Është pjerdhur Raif Turku, nuk i bëjnë më efekt ilaçet...!

                                         1. R
                                          Realisti

                                          Është pjerdhur Raif Turku, nuk i bëjnë më efekt ilaçet...!

                                          1. R
                                           Realisti

                                           Është pjerdhur Raif Turku, nuk i bëjnë më efekt ilaçet...!

                                           1. R
                                            Realisti

                                            Është pjerdhur Raif Turku, nuk i bëjnë më efekt ilaçet...!

                                            1. R
                                             Realisti

                                             Është pjerdhur Raif Turku, nuk i bëjnë më efekt ilaçet...!

                                             1. R
                                              Realisti

                                              Është pjerdhur Raif Turku, nuk i bëjnë më efekt ilaçet...!

                                              1. R
                                               Realisti

                                               Është pjerdhur Raif Turku, nuk i bëjnë më efekt ilaçet...!

                                               1. R
                                                Realisti

                                                Është pjerdhur Raif Turku, nuk i bëjnë më efekt ilaçet...!

                                              2. P
                                               PRoShi

                                               Bravo Gjergj. Zgjedhjen më të bukur ke bërë. Shqiptar.

                                               1. J
                                                Janina kryeqytet i Shqiperise Etnike

                                                Feja e vetme e shqiptarit është Shqiptaria, të tjerat janë muhabete bythqirësh

                                                1. l
                                                 lesh e li

                                                 Problem eshte kjo feja. Prindi musliman, une s'kam shkuar ne xhami, as ne kishe. Periudhe refleksioni, pra asgje.

                                                 1. D
                                                  Daullxhiu

                                                  Po ku pjerdhin shqiptatet per fe? Gjith muslimat i ke neper kafenera, tap me raki w berxolla derri. Katoliker qe martohen me muslimane . Mos e merrni ne qafe popullin me keto pyetje.

                                                  1. J
                                                   Jimmy

                                                   Bravo Luca meriton nje falenderim te madh, Europa e ka me te futme, si gjithmone . Emigranti

                                                   1. V
                                                    Vezhguesi

                                                    O gazeta, ku e keni gjete ne Shqip kete fjalen "Censi" ju? Apo eshte me lehte te shqiperoni "census" nga Anglishtja se sa te perdorni fjalen Shqipe "Regjistrim". Late nam.

                                                    1. d
                                                     deda

                                                     mos lodh kot o lucë se prandaj jemi të fundit për çdo gjë se zoti na ka dhënë vendin më të bukurnë botë dhe dreqi na ka marrë mend dhe njerzit pa mend janë këto që jena

                                                     1. G
                                                      Gjysh Hasani

                                                      Shqiptaret nuk duan ta deklarojne fen ,,,pothuajse myslymanet ,,,mir bejne ,,,sa jan gjall jan shqiptar ,,po kur te vdesin ,,HOXHA do u vi me KURAN ,,,do ta lexoj ne arabisht ,,,dhe do te percielli per ne XHEHNET,,,,,

                                                      1. K
                                                       Kanina e Ismailit

                                                       O luce, shume e thjesht !! ! Perse Ne formular te SPECIFIKOHET perkatsia fetare ?Kujt i sherben?! Kesaj radhe nje bravo!! POR ngelesh gjithmon nje rrufjan politik!

                                                       1. C
                                                        Cimi vlora

                                                        Kjo pyetje nuk duhet te ekzistonte sic nuk ekziston edhe ne censusin italian ,besimi ne fe eshte personal ,dhe demostrohet nga sejcili, nuk deklarohet .gjithashtu dhe kombesia nuk vetdeklarohet deklarohet vendlindja ,ashtu si ne censusin italian,kombesia duhet te vertetohet ne baze tenje ligji te vacante.

                                                        1. A
                                                         Ana

                                                         Bravo , sygjerim shume i bukur . Feja jone eshte Shqiptaria . Te gjithe ta shkruajme “ shqiptar”. Ne i pranojme dhe i respektojme te gjitha fete . Mbi te gjitha jemi shqiptar . Faleminderit Z.Luce ! Bekime dhe shkofsh lart e me lart me sukses.

                                                         1. A
                                                          Arilda

                                                          Bravo Z. Luca! Kemi shume nevoje per kete motivation sepse jemi dhe do ndihemi shqiptar kudo qe jemi. Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria. Rrofte populli me i mencuar, me i zgjuar, me i dashur ne bote populli shqiptar . Sa me mungon Shqiperia ime, te dua shume Shqiperia ime , me mungon shume shume pafundesisht , me mungon cdo pellembe toke e vendin tim . Cdo dite shpresoj , enderroj dhe besoj te kthehem ne Shqiperine time. Ta shijoj kete vend te bekuar , te contriboj me gjithe shpirt dhe ta shikoj mire dhe me mire gjithmone dhe perhere. Te gjithe se bashku per nje Shqiperi me te lumtur . Bekoje zot vendim tim , bekoje zot Shqiperine time, bekoje zot popullin Shqiptar dhe ndricoja rrugen e jetes. Amen!???????????????????????????????????????? Te adhuroj Shqiperi ! Ju dua o popull Shqiptar !❤️

                                                          1. E
                                                           E verteta dhemb....

                                                           Cili Zot eshte ai qe do te ndihmoi bastardhet (qe nuk besojne ne Zot) kristiane apo muslimon brother's qe mohojne origjinen,fene dhe DNA e tyre turke!?

                                                          2. F
                                                           Fcb

                                                           Me te thjeshte se ti nuk e ka njeri . I Pafe , Hajdut, Servil.

                                                           1. P
                                                            Paul Saddy

                                                            Pse pyet hyjnori per fe ?Hyjnori eshte feja vete O GJERGJ.

                                                            1. A
                                                             Ata qe deklarojne myslyman Jane mbetje sperme oto

                                                             ....o qelbesira injorante shqiptare qe poshteruan fene e te pareve tane.

                                                             1. J
                                                              Jugu

                                                              Po pse nuk kthehesh moj zonje. Ja ky Luca atje jeton dhe nuk ankohet. Ka disa vite qe shoku i Luces, Rama, e ka bere bahce me lule vendin. Ti cfare pret atje ku je, shko sa me pare qe ta shijosh dhe gezosh.

                                                              1. Deklarohu ashtu sic je Jorgo, i pafe, pa din e pa iman qe ke lekun perendi.

                                                               1. H
                                                                Hamdi

                                                                Ti shkruaj qe je rrote kari hajdut e shoku i edvin potures, ja kete shkruaj

                                                                1. N
                                                                 Neti

                                                                 Ska asgje te keqe te shkruash , Shqiptare tek feja. Luca ka te drejte. Ska pune me komunizmin ka pune me kohet qe kane ardhur. Te gjithe jemi te perzier ne familje. Vetem kombesine e kemi njesoj. Ndoshta nje te mire e ka bere dhe komunizmi qe na ndau nga feja e pushtuesve.

                                                                 1. T
                                                                  Tironci

                                                                  O Luce je i modh , nuk ke faj , gjyshi myslymon gjyshja bektashie nona ikrishtere baba ateist , hajde shkruj kujt feje i perket po deshe.

                                                                  1. E
                                                                   Erdogan

                                                                   Titoja I ka quajtur kosovaret pakice myslymane duke I dhene liri te bridhnin ne Evrope Greku I ka quajtur camet turq.Mlladici u tha boshnjakeve:hajde ikni shkoni ne Turqi c'doni ketu.Edhe kjo qe po behet tani eshte prape loje e trinomit Serbi-Greqi-Turqi.Nuk Ka as nje vend te botes se civilizuar qe kerkon cfare feje je kur dihet qe te bardhet jane te krishtere,Afrikaner,arabet,Lindja e Mesme dhe nje pjese e Azise(Indonesia, Malaysia) jane myslyman dhe perjashtim ben nje pjese e Ballkanit Shqiperi,Kosove,shqiptaret e MV dhe BH qe eshte ku e ku me lart se pjese tjeter e te pafeve perendimore prandaj nuk ka dal kot shprehja:Ballkani fuci baruti.

                                                                   1. A
                                                                    Arbëri

                                                                    E para,Lucen skam pse e komentoj,ka mendimin e tij dhe ne kete rast pavarsisht populizmit te tij ,ka te drejte! E dyta,pse qeveria nuk nxjerr publikisht,apo ju gazetat nuk jepni informacion,nuk e veni ne dijeni opinionin publik,se cili eshte pyetsori,a ka një formular apo jo? E treta,nuk mund te identifikohet nje besim i caktuar me kombin. Shikoni Wikipedia-t e shteteve perendimore,psh Franca 92.2 % francez dhe 7,8% te tjere dhe nga keto vetem 41% jane kristian ( roman catholic) ,se te tjerat jane 40% no religion,6% muslim …etj,ose psh Danimarka,86.11 % danez dhe 13.89% te tjere dhe nga keto,75.8% kristian ,19.1% no religion,4.4 % islam etj,apo psh Islanda,86% islandez,6% polak,1% Lituanian,7% te tjere dhe nga keta 72.4% kristian,25.2 novreligion e tj.. Per te mos e zgjatur,besoj se formulari do kete marre parasysh qe pyetjet t’i filloje me pasaporten qe ka ,te kujt kombesie eshte,shqiptar ,egjyptian,bullgar apo grek dhe pastaj të vazhdojë me pyetjen ,-“ a i perket ndonje besimi” dhe ketu pyetsori duhet te jete i qarte me: a- jam i besimit x,y,z…. b-nuk i perkas asnje besimi,ose jam ateist c- nuk deklarohem ( e drejte qe ma jep kushtetuta) Dhe sipas meje nese behet censusi i drejte ,do te korigjohet ajo qe eshte percaktuar deri tash si vend musliman.( respekt per muslimanet e muslimanizmin,por duhet t’i tregojme botes ate qe jemi ne te vertete. Brenda familjes time ka bektashian,katolik e ortodoks,nese i referohemi prinderve,gjysherve dhe stergjysherve,por te qenurit i nje feje është bindje si çdo ideologji tjeter dhe nuk mundet nje qe s’kel kurre ne kishe te quhet kristian,katolik o ortodoks,apo nje qe ska shkel kurre ne teqe e xhami dhe ka emer kristiani dhe te quhet mysliman. Kjo ka qene e gabuar ne censuset e meparshme,sepse t’i perkasesh nje besimi duhet te pyetet vet personi dhe jo ajo te vendoset apriori ,se shqiptaret jane shumice myslimane ,ku ska asnje bazë të vërtetë. Të vetmit që kanë tjeter qasje ne Wikipedia jane grekët,të cilët i pērcaktojnē gjithë greket ortodoks. Për mua censusi duhet te kete afersisht kete rezultat: -92% shqiptar -8% te tjetet Dhe besimi - 36% kristian,nga keto 16%katolik 12 %ortodoks grek 8% ortodoks sllav -22% mysliman -28% jo besimtar -14% te padeklaruar

                                                                    1. d
                                                                     demokrati

                                                                     Goja mjalte Gjergj Luca.Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria dhe Zoti Yne mbi Dhe eshte Gjergj Kastrioti.Shqiptare jane ata qe falen per Dhe, Qiell, Buk, per Koken e Nenes dhe te Babes.Rrofte raca dhe Kombi Shqiptare, YlliroEpirot.

                                                                     1. *
                                                                      *****

                                                                      Feja ben sens te pyetet ne census per ato shtete qe e kane pjese perfaqesuese ne identitet. Ne Shqiperi feja nuk ka pasur dhe nuk ka per ta pasur kurre fuqi themeluese derisa Shqiptaria te konsolidohet ne fe.

                                                                      1. X
                                                                       XXXL

                                                                       O Lluc ke lene se ngreni peshk dhe ja ke filluar me ngjala, por i ke ngate-rruar ngjalat e detit me ato te lumit dhe te kane bere real soon.

                                                                       1. N
                                                                        NL

                                                                        Lini daton prej 8000 vjet. Berati e Shkodra datojnë prej 2400 vitesh. Çfarë feje kishte ky popull? Çfarë feje kishin popujt e tjerë? Ky popull është më i vjetër se besime të ndryshme, që gjithkush ka të drejtë të besojë.

                                                                        1. L
                                                                         Liri

                                                                         Gjergj me kenaqe. Kur te me takoje radha do shprehem me te njetin term Shqiptar. Jemi po aq te vjeter sa profetet e Semiteve. Tempujt e perendive pellazge ishin te mrekullueshem dikur, Zeusi, Hera...

                                                                         1. E
                                                                          Erdogan

                                                                          Ky Census do vendose per Arnautet te Nderojne Identitetin e tyre Epirin te mohuar nga Veziret,Pashallaret,Bejleret,Agallaret,Hoxhallaret,Muhipet,Dervishet etj apo te Identifikohen si vend Islamike ne Identitet qe perpiqet te vendose Emra Koti.

                                                                          1. K
                                                                           King

                                                                           O Mero Corapja, keni fillu me i thirr shkurt "censusit" , "cens"?:) Paskeni bo mire qe keni mare ne interviste kete 'kapacitetin e peshkut" se ne fakt tru peshk eshte. Ky i do shqiptaret te besojne tek Marksi e Ramazani vetem jo ne fete e tyre shekullore.

                                                                           1. A
                                                                            Agimi

                                                                            Odjali i dy PRINDËRVE TË MIRË,të lumtë goja.Këtë thuaje akoma më fortë dhe çdominut,orë,dhe ditë qëzagart qënuk njohin rilindasit Shqipëtar të mos ngatërojnë thëniet, e të bëhen shqiptar.Agimi

                                                                            1. a
                                                                             accidentally_genius

                                                                             je i madh gjergj luca ,,, do mbetesh i madh , si dy prinderit e mrekullueshem qe ke patur,, respekt per ty

                                                                             Lini një Përgjigje