“Do thuash që e ke mamanë nga Greqia” - Sokol Kushta tregon si refuzoi te Olimpiakosi që të luante si vorio-epiriot: Stop, unë jam shqiptar

29 Shkurt 2024, 10:45Sport TEMA
“Do thuash që e ke mamanë nga Greqia” - Sokol Kushta

Sokol Kushta ka dhënë një rrëfim vërtet shumë interesant në “Soccer Talk Podcast”.

Në një intervistë apo bashkëbisedim me trajnerin e mirënjohur Skënder Gega, është folur për historinë e karrierës së Kushtës.

Kushta tregon më shumë nga koha e tij në Greqi dhe qasjen që grekët bënin karshi lojtarëve shqiptarë, duke i aktivizuar në fushë si Vorio-Epiriot, ku nuk quheshin “të huaj”.

“Në 91, kam ikur në Greqi. Nuk kisha lidhje fare me gjuhën greke. U bë një parakontratë me Olimpiakosin.

Në Greqi ishte një miku im, sekretar ambasade. Pritej që të mbarohej kampionati këtu, duhej 4 ndeshje që të mbyllej kampionati, po Flamurtari kishte dalë kampion.

Një ditë, nuk e di si u zgjova dhe i them babait: “Më dërgo me makinë deri në Kakavijë se do të arratisem”. Ka qenë ditë e hënë.

Kishte disa momente të vështira edhe te kufijtë atëherë. Kur shkova, gjej në anën tjetër dy lojtarë të Shqipërisë: “Po ti më thanë mua?” Iu thashë: “Ma dha truri, do iki”. “Mirë më thanë, po kalove trarin, është makina me doktorin e Janinës këtu”.

Kështu hipi në makinë dhe shkoi në Janinë, atje i takova të gjithë, me Foto Strakoshën, ishin 5-6 shqiptarë. Aty ishte streha e parë e shqiptarëve. U bë një ndeshje atje dhe i them Fotos:

“Më gjej një palë këpucë që të luaj”. Luajmë një ndeshje kundër ekipit të parë të Janinës që ishte në kategori të parë.

E mori vesh presidentin e Olimpiakosit dhe më takoi, vazhdimësia pastaj ishte një gabim i imi i madh.

Te Olimpiakosi më ofruan gjithçka. Por kur e morën vesh që isha nga Vlora, më thanë: “Je homogjen”. Pra jo vorio-epirot, po homogjen.

Iu thashë: “Cfarë është homogjen”. Më thanë: “Po kemi tre rusë në ekip dhe nuk na lejohet një i katërt i huaj, homogjen është sikur e ke mamanë nga Greqia”.

Unë iu thashë: “Jo unë jam shqiptar, STOP”. Pastaj më thanë: “Mirë, do të blejmë si të huaj në dhjetor”.

Aty doli një menaxher, jo i mirëfilltë, por një menaxher që na mblodhi të gjithë ne shqiptarëve ishte Lekbello, Josa, unë rreth 12 lojtarë.

Nga të 12 lojtarët, i vetmi që luajti si shqiptar isha unë, të gjithë të tjerët luajtën si vorio-epiriot. Kjo është fakt, 12 lojtarë që ishin ajka e futbollit shqiptar kanë luajtur si vorio-epiriotë, vetëm unë si shqiptarë”, tha Kushta. 

 

35 Komente

 1. P
  Po

  Ku luajte zotrote se me olimpjakosin se besoj. Ata te tjeret kan qen kaur pa dyshim . Mos n'a bej me katolik se papa

  1. T
   Taulant

   Kaur po nuk ishin vorioepiriot o debil qe nuk njeh historin e vendit.

   1. s
    shqip

    Taulant, ai e njeh historine por ate qe i kane treguar prifterinjte ne Greqi. Sokol Kushtes i lumte qe nuk eshte shitur si ata 11 te tjeret. Kemi qene te varfer, pasi keshtu na la regjimi komunist, por kurre nuk e kemi tradhetuar dheun e te pareve, aty ku kemi lindur dhe nje dite shpresoj se do prehem, prane prinderve te mi. Turp per ata qe kane shitur shpirtin per dy aspra.

    1. Z
     Zoti me shqipetaret

     Bravo shqip.......fjale me ven

    2. P
     Pordhe me rigone....

     Legen burre,vlonjat i qelbur.....i tredhur (atheos)

    3. X
     XhaFCK

     Po-plat pas kurrizit thone andej nga jugu o symshqier. Po Luan Shabani mor plehre, kaurr ishte? Po Alfred Xhelili mor pocaqi, kaurr ishte? Po Mirela Manjani mor bole, kaurrke ishte? O ju jeni bere me keq se Alfred Cako. Kushta dilte neper Athine mor klluf i lales dhe bente dhjetra ndalesa se nuk kishte shqiptar mos e ndalonte e te fliste me ate. Po ti mor pocaqi, ke ndonje dhunti, apo vetem sumshqier i talentuar je?

    4. M
     Miranda, Florida...

     Koli djale i kendshem,megjithese ishte ritur me tere te mirat, djale drejtori, pa folur per talentin ne futboll,ishin super grup te gjithe te Flamurtarit, sa nostalgji e paharueshme,njeri me i bukur se tjetri,cuna me humor,eeehhh kur dilnin nga stervitja te Plazhi i Ri ne Uje te Ftohte ,yjee prek verteti,ja gjithe gocat....kishin lezet ato kohe...

     1. H
      Humoristi

      Deklare e sinqerte e nje shqiptari ,qe ka lene emer ne furbollin vlonjat, e ne kombetaren shqiptare.Gjekmarkaj e Ndoka cfare duan ne Greqi!?

      1. .
       .

       Na kenaqe o hummorist me "sinqeritetin" e Kolit. $$$$$$ Perse Kushta nuk sqaron nje hollesi e cila ndryshon krejt opinionin e keq qe le kjo intervist ndaj Greqis ??? Por hedh qellimisht helmin e propagandes armiqesore vetem e vetem qe te lartesoj egoizmin e vet. $$$$$ Dhe hollesia eshte qe skuadrat e medha Greke kishin nje kufi te caktuar te numrit te lojtarve te huaj (jo per ceshtje recizmi, por e vendosur nga FIFA). $$$$$ Dhe e vetmja zgjidhje e ketij ngerci eshte deklarimi si Homo-gjen. Kjo per ceshtje praktike dhe jo per shovinizma dhe propaganda. $$$$$ Kjo sjellja e Kushtes jo vetem qe nuk tregon sinqeritet, por dhe maskarallek, duke u munduar te injoroj bashk lojtaret e vet Shqipetar.

      2. v
       vasil qerozi

       vitet kur keta futbolliste luanin ne stadium ne Vlore, bertiste tere Vlora si qytet. Edhe mos te ishe me stadium, kuptohej a be gol apo e humbi. Vite te paharrueshme me keta legjenda te Flamurtarit.

       1. h
        hektor

        Sigurisht je nga Vlora....????

        1. N
         NO PASION

         I MADHI KUSHTA....VETEM SE ME VJEN KEQ SEPSE UNE KAM NJE KASETE ME TE GJITHA GOLAT E SHQIPTAREVE QE LUANIN ATO KOHE NE GREQI PASI I SHIKOJA NGA STACIONI TELEVIZIV ERT 1. DHE I RREGJISTROJA NE KASETE .QE NGA LULZIM BERSHEMI ...I PANIONOSIT E DERI TE ZAIMI I PRODHEFTIQISE .....KAM DHE GOLAT E KUSHTES ME IRAKLIS I SELANIKUT...POR QE TE THUASH ISHA TE OLIMPIAKOSI ESHTE NJE GENJESHTER SA E MADHE AQ EDHE TURPERUSE PER NJE LOJTAR SI KUSHTA...PER HIRE TE SE VERTETES I VETMI QE KA LUAJTUR ME EKIPET BIG KA QENE BLEDAR KOLA ME AEK...TE TJERET LUANIN ME FUNDET E TABELES ...GOLIN ME TE BUKUR SHQIPTAR E KA BERE INDRIT FORTUZI ALLA MESI NGA MBROJTJA ...ME SHUME GOLA NGA SHQIPTARET KA BERE ZAIMI I PRODHEFTIQISE ...NUK ME KUJTOHEN SA POR EDHE EMRI ME DUKET SE E KISHTE KAMBER....SORRY NQS NUK ESHTE E SAKTE ...MADJE KUSHTA GENJEN KUR THOTE ME THANE QE TE THEM SE KAM MAMANE GREKE...E VERTETA E PAMOHUSHME ESHTE SE TE GJITHE SHQIPTARET QE SHKUAN NE GREQI NE ATO VITE PERPIQESHIN ME TE GJITHA MENYRAT QE TE LUANIN DHE LIGJI PER EXTRAKOMINITARET QE SE NUK LEJOHESHIN MBI TRE EXTRAKOMUNITARE...KESHTU QE DUHET TE ISHE NJE STAR QE TE FEDEROHESHE DHE GREQIA I NDIHMOI TE GJITHE TALENTET SHQIPTAR DUKE I QUAJTUR HOMOGJENE ME QELLIM QE ATA TE LUANIN DHE ATO VITE LUAJTEN TE GJITHE DHE SHKELQYEN TE GJITHE...POR KUSHTA QE NE FUND TE SHKELQIMIT DHE IRAKLISI NUK E PA SI INVESTIM I SE ARDHMES QE TA QUANTE HOMOGJEN....

         1. T
          Taulant

          Nuk thote qe luajta tek Olimpiakosi por i premtuan per ne dhjetor. Ne nje interviste qe ka dhene para disa kohesh ka thene qe ne dhjetor nuk beri kontrat me Olimpiakosin. Pra asnjeher nuk ka thene qe ka luajtur me Olimpiakosin. Ka deklaruar qe ka pasur vetem bisedime por pa bere nje mareveshje.

          1. N
           Nafta

           Ore ti di shqip mire? Po shkruan te njeta gjera qe thote Kushta.

          2. T
           Tifoz

           Kujtese qe Bledar Kola ka luajtur me pare me Panathinaikos per 4 vite (1996 - 2000) dhe me pas tek AEK per 2 vjet. Tek PAO shkoi pas nje dyvjecari fantastik tek Apollon Smyrnis, ku luante bashke me Demis Nikolaidhis, i cili u be idhulli i tifozeve te AEK. Te dy iken si yjet me te mire ne 1996, Kola tek Panathinaikos ndersa Nikolaidhis tek AEK. Zaimi quhet Roland. Sulmues me shume gola dhe kontribut tek Proodeftiki.

          3. T
           Taulant

           Vetem Kushta mund te refuzonte nje gje te tille sepse ata nuk e arrestonin dot apo ta vrisnin ishte lojtar i nivelit Evropjan. Ne 1991 -1994 po mos te deklaroheshe si Vorio-Epiriot ishte automatikisht i spiunuar arrestuar dhe jo rralle i torturuar prej policise e i vrare prej ushtrise greke ne kufi. Llogaritet mbi 1000 Shqiptar te vrare ne vitet 90-te ne greqi. Te spiunonte edhe nje fshatar i humbur grek ne polici asnje punedhenes grek nuk te punesonte po mos te deklaroheshe si vorioepiriot. Ishte nje dhune prej te gjitha instancave shteterore e hale-helenistanit ndaj Shqiptareve te varfer qe shkuan atje. Kohet ndryshuan tani hale-helenistani kerkon emigrant ne Bangladesh e Indi sepse nga Shqiperia as coban nuk shkojn me ne ate vend te poshter e te ndyre.

           1. T
            Tim

            Bravo Taulant ????????????

            1. D
             Dakord

             Vend i poshtër e i ndyrë. Nuk e luan topi.

             1. X
              Xhaxhi

              Shume e vertet. Sot po qajne po kerkojne shqiptare por nuk po gjejne. Te mbajne kurdet e afrikanet qe i donin shume, shtet pleh.

             2. N
              Naim Frasheri i ri

              TË LUMTË,TË LUMTË. GJAKU NUK BËHET UJË. TABANI NGELET TABAN.

              1. D
               Deep Purple

               Bravo i madhi Sokol Kushta.

               1. A
                Albina

                Bravo o "patriot" pe cari Rrofte Atdheu se te tjereti vune milionat neper banga sepse luajten si vorioepiriote ...Rri prit pensionin 100 000 lek te vjetra ti Atdhetar ????????????????????

                1. X
                 XhaFCK

                 Po te gjithe nuk do shesin bythen si ty o aderfoula. Ti je etalob. Shet cdo gje per pará.

                2. E
                 Erdogan

                 Termi Omio-Genis (Homogen "shqip) greqisht ka kuptimin Gen i Njejte i Nje Kombesie. Kurse Termi Greke Vorio Epirote (jo Epiriote) eshte zone Geo-Grafike (Toke e Emertuar greq). E keqja ka qene Turqia qe ua ndryshoi Kombesine Greke dhe Identitetin myslimaneve "Skiptare". Keta persona dikur Epirote por me tituj (title angl) si Vezire,Pashallare,Bejlere,Agallare,Dervishe,Hoxhe,Muhip etj ishin Administrata Osmane. Prandaj dhe populli Greke dhe te ashtuquajturit Arvanitas na considerojne Vellezer Omiogenis. Sokholi i shkrete e tha qe per gabimin Tim nuk pranoi Realitetin (Reality "shqip").

                 1. j
                  janullatos arxidoglyftis

                  brravo ! e ke hak nje loqe bythes

                  1. b
                   ben

                   Erdogan, natyrisht qe nuk kam as me te voglen deshire per te debatuar me individe te nivelit tuaj, por po e shkruaj kete koment per te tjeret qe lexojne TEMA-n. Se pari ndalo se perkthyeri fjale e fraza nga gjuhe qe nuk i njeh. Sado qe GOOGLE translate eshte online, zotrote perseri nuk di me e perdorur. Se dyti, eshte e vertete qe Osmanet dhe me vone turqit, si trashegimtare te Perandorise Osmane, bene edhe te pamunduren qe te ndryshonin identitetin tone, por arriten qe me masa shtrenguese ekonomike te ndryshonin vetem emrat dhe fene e nje pjese, ku ato kishin kontrollin ne vend. Sidoqofte, nuk arriten kurre qe te ndryshonin identitetin tone. Nuk kane qene te tere "Vezire, Pashallare, Bejlere, Agallare, Dervishe, Hoxhe, Muhip etj.." sic shpreheni juve. Kjo shprehje tregon edhe nje here per injorancen tuaj ne fushen historike, per te cilen merrni persiper te beni komente me informacione totalisht te pa sakta. Administrata osmane, ka qene e perbere eskluzivisht nga vendas, jo vetem ne Shqiperi, por edhe ne vende te tjera te pushtuara, perfshi edhe Greqine tuaj. Vete te dhenat e ADN-se te banoreve ne trojet tona, tregon se virtualisht ka zero banore me origjine turke ne keto troje. Te vetmit te huaj ne administraten osmane, kane qene valinjte te shperndara ne krahina te ndryshme te Ballkanit, bile edhe ata, nje pjese e konsiderueshme kane qene vendas. Keshtu, Bushatllinjte ne veri ishin shqiptare 24 karatsh dhe po keshtu edhe Aliu qe ju "rregullonte" grate, perseri ishte nga Tepelena. Jam i bindur se edhe zotrote, por te besh ADN-ne do dalesh dobici i Aliut. Ne te kunderten ose je shqiptar ortodoks ose je nga ata qe erdhen nga Azia per te zevendesuar shqiptaret myslimane pas lufterave Ballkanike qe sot ne Greqine tende i quajne "Ponti". Edhe vete ata qe sot popullojne Greqine, ose jane shqiptare ne pjesen derrmuese, vlleh ose jane Ponti, pa llogaritur nje pjese te turqve qe qendruan ne Greqi dhe arriten ti shpetonin masakrave barbare te kafsheve me fytyre njeriu qe "shpiken" demokracine. Shqiptaret kurre nuk e kane ulur veten ne nivelin tuaj qe te vrasin te pambrojturit, pasi ne jemi rrace fisnike, prandaj na quajne bijte e shqiponjes, e cila, me qe ra fjala, nuk e ha mishin e ngordhur.

                  2. N
                   Nafta

                   Kushta i vetmi ne ato vite qe vinte ne kombetare me lekt e veta kur te tjeret fshiheshin. Jam deshmitare vet vinte ne Athine me makine me targa shqiptare dhe nuk e mohonte kurre qe ishte Shqiptare. Jo vetem lojtare i madh por njeri qe gezon respekt nga te gjithe.

                   1. V
                    Vlore

                    Ky greku me emrin Erdogan do ta kene shkerdhyer turqiit. I ka pelqyer bythqirit dhe vendos te shkruaj me pseudonimin Erdogan ne nder te loqes se Erdoganit

                    1. T
                     Trapajane hesapi

                     Sa e njihks historine ky me siper...!Ma shpjegon dot fjalen Epir?cila eshte permbajtja e saj ne greqishten e vjeter dhe te re?po' ne shqip?Pastaj fol sa te duash per skipetaret e turqise.Tuqididi ,(Ke degjuar ndonjehere per te?) kur shkruan per banoret e asaj qe quan Epir ,i cileson "barbare",dmth banore Jo greke.Keshtu i quanin ne ate kohe.Po fjalen ,Athines a e zberthen dot ne greqisht? Ne shqip Ka dy kuptime,Pra ne ilirishte,ne gjuhen epiriote:-1-Atena-ati une.Vendi ku njerezit e kohes i faleshin atit ,zotit ,Zeusit.2-Atena,-eshte Jona. Me qe ti urren shkipetare,t turq,une po' te zberthej fjalen "greqi"-gru e qi,dmth grua e qire.

                     1. m
                      mirel

                      Koli kingu! Je i madh je i pavdekshem

                      1. k
                       kasemi thoshte kozma

                       Kushta me mir te thosh ,,jam myslyman,,,,nuk jam kaur ,,,,se ne greqi ,,po qe se je kaur ,,je defakto vorioepirjot ,,,,prandaj me pas turkalvanit filluan te fallsifikonin dhe ndryshonin emrat ,,,,vendosnin emra te kaurve ,,qe te dukeshin si orthodhoks ,,,kaur ,,,,haha

                       1. N
                        NO PASION

                        BRAVO TAULANT....ME NXORRE MALLIN E BERISHES TJETER GJE E PYET E TJETER GJE PERGJIGJET.....TEMA QE..... QE SOKOL KUSHTA THOTE QE SDESHA TE QUHESHA HOMOGJEN SE PO TE DESHA DO LUAJA ME OLIMPIAKOSIN E PIREUT....GJE QE ESHTE NJE GENJESHTER E TURPSHME PER TE SFUMUAR LOJTAR SI BLEDAR KOLA... TUR LEKBELLO ...INDRIT FORTUZI .ROLAND ZAIMIN ..E ARJAN BEQAJ E SHUME TE TJERE QE NUK ME KUJTOHEN NE KET MOMENT QE KANE LUAJTUR ME PANATHINAJKOS-IN E AEK-UN APO PAOK-UN ..ARIS -IN ..ETJ.. DHE QE LUANIN SI SHQIPTAR ..BILES NUK JAM SHUME I MIRE ME TEKNOLOGJINE SE DO TE TE POSTOJA VIDEO ME ZE E FIGURE SE SI KOMENTUSI GREK E QUAN ;;;SHQIPTARI KOLA ;;;BLEDAR KOLEN...PASTAJ PER SJELLJEN E GREKEVE NDAJ SHQIPTAREVE ATO VITE ESHTE TJETER GJE...ESHTE SI TE THUASH PSE IZRAELITET LUAJNE NE EKIPE GJERMANE KUR HITLERI I SHUAJTI NGA FARA...

                        1. E
                         Erdogan

                         Kasemi thoshte Kozma ne Greqi se Kozmai u be Kasem per periudhen 500 vjecare. Si thote kenga. Nato Maja rripa rripa Nje here ma hipe nje here ta hipa. Kurse Greket e Vertete te Vorio Epirit ruajten Identitetin,Emrat,Istitucionet Greke. Po mos te ushim Ne you Genitsarot e turqizuar do ishit nje zgjatim i Turqise.

                         1. D
                          Detari

                          keta jane arnautat qe shesin gjithcka per 2 lek, te pabese.

                          1. T
                           Trotski

                           Respekte Sokol Kushta.I paharruar Goli yt ne Beograd !!!! Ja u plase Serbve si Edi Rama me mes te Boegradit !

                           Lini një Përgjigje