FIFA publikon renditjen e re, Kombëtarja “zbret” në tabelë, “Dardanët” ngjiten me 4 vende

30 Nëntor 2023, 14:44Sport TEMA

Pas diçka më shumë se 1 jave, që prej përfundimit të përballjeve të Kombëtareve, që ishin programuar për t’u luajtur në mujani nëntor, organi më i lartë i futbollit, në botë, FIFA ka publikuar listën e përditësuar, pas marrjes së pikëve të radhës, me Kombëtaren e Uruguajit, e cila ka bërë më mirë se gjithkush tjetër.

Përfaqësuesja “Celeste” arriti të fitojë të dyja sfidat e këtij muaji teksa fllimsiht mposhtën, skuadrën e Argjentinës, me rezultaitn e pastër 0 me 2 e më pas Bolivinë me rezultatin e thellë, 3 me 0, për t’u ngjitur nga vendi i 15-t, në të 11-tin.

Përsa i përket “Legjionarëve” tanë, dy barazimet ndaj Moldavisë e Ishujve Faroe na kanë kushtuar shumë, duke u pozicionuar tashmë në vendin 62-të të renditjes ose e thënë ndryshme kemi humbur 3 pozicione në tabelë, që nga përditësimi i fundit.

Në krahun tjetër, Kosova arriti të marrë 1 fitore, 1 barazim dhe 1 humbje, në 3 përballjet e nëntorit, respektivisht ndaj Izraelit, Zvicrës dhe Bjellorusisë, mirëpo humbja nuk është se ndikoi shumë, me “Dardanët” që janë ngjitur me plot 4 vende në renditjen e Kombëtareve. 

FIFA publikon renditjen e re, Kombëtarja “zbret” në

5 Komente

 1. I
  I

  Edhe poshte Ganes. Fundja, nga mut, ne mut edhe me te thelle, c'ndryshim ka?

  1. X
   Xha

   Gana o copë k***, ishte në botërorin e kaluar

  2. K
   Konstatim

   Se kuptoj pse Anglia eshte renditur e treta ne bote. Nje ekip ordiner qe perparon neper kampionate duke mundur ekipet e dobeta, ja merr kenges "it's coming home", pastaj sa perballet me nje te forte, merr valixhet per ne shtepi. Argjentina eshte mbajtur e para vetem prej boterorit ku kopili i vogel Mesi merrte penalltite nga arbitri cdo ndeshje, sapo e prekte njeri me gisht. Italia duhej te ishte me lart, kurse Gjermania ka marre te tatepjeten drejt renies.

   1. N
    Na mbyten bolet

    O kokarkosta Messi ka gjuajtur penalltite dhe ate qe mori e humbi.Mos fol qesim rrote kari kur snjeh futbollin antipatite nuk te ndihmojne ato tregojne se je nje morr bythe asgje me shume.Duhet te jesh tifoz italian qe gjithmone shkojne me breket neper kembe i moren vendin Ukraines prej nje penalltie neto te padhene.

   2. B
    Belgium

    Urime Belgjikes qe eshte futur ne peseshen e ekipeve me te mira ne bote, krahas gjiganteve si Franca, Brazili, Anglia, Argjentina. Prove qe vogelsia e shtetit nuk eshte pengese per te arritur majat.

    Lini një Përgjigje