Katar 2022/ Shiritat e kapitenëve me ngjyrat e ylberit, FIFA nën presion

21 Shtator 2022, 20:13Sport TEMA

Katar 2022/ Shiritat e kapitenëve me ngjyrat e ylberit, FIFA nën

FIFA është vënë nën presion nga qëndrimi i disa federata evropiane të futbollit që duan që kapitenët e tyre të mbajnë një shirit me një zemër me ngjyrat e ylberit gjatë ndeshjeve të Kupës së Botës në Katar, si pjesë e një fushate kundër diskriminimit.

Franca dhe Gjermania, dy fituesit e fundit të Kupës së Botës, janë mes tetë nga 13 skuadrat evropiane të futbollit të kualifikuara në “Katar 2022”, të cilat iu bashkuan fushatës “One Love”, e cila filloi në Holandë.

Përfaqësuesja holandeze do të përballet me Katarin pritës në Grupin A, më 29 nëntor. Rregullat e FIFA-s i ndalojnë skuadrat pjesëmarrëse për të vënë në krah të kapitenit shirita sipas modelit të tyre në Botëror. FIFA këmbëngul se duhet të përdorin pajisjet e ofruara vetëm nga organi zyrtar. Shiritat e kapitenit janë ndoshta mënyra e vetme që lojtarët të japin mesazhe në Kupën e Botës të organizuar në Katar, ku aktet homoseksuale janë të paligjshme dhe trajtimi i punëtorëve migrantë që ndërtuan stadiumet për turneun ka shkaktuar polemika prej një dekade.

2 Komente

 1. Z
  Zeqo Pilafi

  Ma dhe presion të madh ushtrojnë këta byqirët! Nuk kanë asnjë hall tjetër në këtë dynja veç kujdesit për bythën e tyre. Epo të luftosh me kaq konsekuencë për ngritjen e statusit të bythës në nivel të njëjtë me atë të piçkës, kjo është të luash vëndit. Po pikçka është e bekuar nga Zoti, or të paudhë, respekti për të është i barabartë me jetën. Ndaj kot përpiqeni për t'a fyer dhe poshtëruar, duke dashur që bythën tuaj të përgërë t'a krahasoni me të. Piçka është krenare për misionin e saj të ndritur, atë nuk ka zot t'a shmang dhe largojë nga udha e saj si misionare më autentike në përhapjen e dritës së paqes e mirësisë, jetës dhe kënaqësisë sublime. Mallkuar qofshin ata që ëmbëlsinë e saj kërkojnë t'a zëvendësojnë me tmerrin pështirosës të përdorimit të bythës për prerogativa jashtë natyrës normale njerëzore.

  1. T
   Turi

   Byth qirat e FIFA Duan qe te duken sikur Jane shumice.

   Lini një Përgjigje