Vendim historik për shqiptarët, ja përfitimi i madh i futbollistëve që luajnë në Itali

30 Mars 2024, 11:44Sport TEMA
Vendim historik për shqiptarët, ja përfitimi i madh i

Federata Italiane e Futbollit ka mbajtur më datë 28 mars 2024 mbledhjen e Komitetit Ekzekutiv, i cili ka marrë disa vendime të rëndësishme. Një nga pikat e diskutuara në rendin e ditës ishte edhe ndryshimi i rregullave që lidhen me regjistrimin e futbollistëve ekstra komunitar për sezonin 2024-2025 në vendin fqinj.

Në lidhje me këtë çështje Federata Italiane e Futbollit ka vendosur që duke filluar nga sezoni i ardhshem t’i konsiderojë lojtarët shqiptarë si vendas dhe jo të huaj.

Në lidhje me këtë ndryshim shumë të rëndësishëm për komunitetin shqiptar në Itali dhe jo vetëm, FSHF dhe në veçanti Presidenti Armand Duka ka insistuar gjithmonë edhe në takimet me Presidentin e Federatës Italiane, Gabriele Gravina për të arritur një marrëveshje në lidhje me këtë çështje.

Ky vendimi do të ndikojë drejtpërdrejt në aktivizimin e talenteve shqiptarë për të konkurruar në mënyrë të barabartë në një nga kampionatet më të rëndësishme në botë.

4 Komente

 1. P
  Pinguini

  Jashte zezaket?!Jo mor,fuori i idioti albanesi da Albania e d intorni.E son tantissimi

  1. T
   Tifizi kuq e zi

   Ky eshte lajmi me humoristik te Europe,qe konsiderohet si arritje e”Dukes se krimit!?”

    1. p
     pikepaja ime e palekundur

     Shume mire, tani i thoni dhe Fredi Belerit qe ta beje kete gje me Greqine se Armando Duka ka te njejtin pozicion qe shqiptaret s'e luajne dot, por ai mund te beje çfare te doje me ta. Saliun dhe Armandon vetem me dyfek mund ti largojne shqiptaret e ndershem!

     Lini një Përgjigje