Zbulohet oferta e ‘çmendur’ për Messin nga Arabia, më e lartë se ajo e Ronaldos

18 Mars 2023, 14:44Sport TEMA

Zbulohet oferta e ‘çmendur’ për Messin nga Arabia,

Për të ardhmen e Lionel Messit është folur shumë ditët e fundit. Dhe pikërisht pas eliminimit të PSG-së në Champions League, gjithçka tregon se argjentinasi nuk do të vazhdojë të luajë më në Parc des Princes.

Mediat e huaja shkruajnë se një propozim tashmë është në tryezën e argjentinasit. Futbollisti dhe babai i tij, i cili vepron edhe si menaxher i Jorge Messi, kanë marrë dy oferta, njëra prej të cilave mund ta shndëronte Messin në lojtarin më të paguar në histori.

Parisien shkruan se në tavolinën e “pleshtit” janë dy opsione. Një nga MLS, ku ekipi amerikan është gati t’i plotësojë çdo kërkesë ekonomike dhe e dyta është nga Arabia Saudite, aty ku Al Hilal po bën çdo gjë për ta bashkuar edhe një herë me Ronaldo-n në një kampionat.

Oferta e Al Hilal besot të jetë 600 milionë euro për dy sezone, duke e shndërruar pleshtin në sportistin më të paguar në planet.

Financimi nuk do të vinte nga arkat e klubit arab, por nga shteti saudit, i cili do të siguronte një pjesë të madhe të parave siç bëri me Cristianon. Basti është i qartë: promovoni futbollin në Gjirin Persik dhe sigurimi i një kandidature për Kupën e Botës të vitit 2030.

Lini një Përgjigje