FOTOT: 15 qytetet më të sigurta në botë për të udhëtuar gjatë vitit 2024

14 Maj 2024, 13:50Turizëm TEMA

FOTOT: 15 qytetet më të sigurta në botë për të

Po kërkoni për vendet më të sigurta për të udhëtuar? Berkshire Hathaway Travel Protection (BHTP) së fundmi zbuloi raportin e saj vjetor të Destinacioneve më të Sigurta të Udhëtimit, i cili rendit 15 qytetet më të sigurta në botë për të udhëtuar. Këtë vit, dy qytete të SHBA-së u renditën në listë, me Honolulu-n si qyteti më i sigurt në botë.

Përveç anketimit të udhëtarëve aktualë që kanë vizituar qytetet, BHTP analizon disa burime të dhënash të palëve të treta - duke përfshirë Departamentin e Shtetit të SHBA, The Economist etj.

Gjatë katër viteve të fundit, raporti ka dëshmuar ndryshime të dukshme, duke reflektuar peizazhin në zhvillim të udhëtimit. Ndërsa kombet skandinave dhe Evropa Veriore tradicionalisht dominonin listën, raporti i këtij viti tregon një formacion të larmishëm, me qytetet aziatike dhe të Amerikës së Jugut që bëjnë diferencën e tyre.

Për vitin 2024, Honolulu pretendon vendin e parë. Pavarësisht vulnerabilitetit të tij ndaj fatkeqësive natyrore, Honolulu i impresionon udhëtarët me sigurinë e tij të përgjithshme, duke e bërë atë një destinacion ideal udhëtimi.

Në vendin e dytë në listë është Montreali. Qyteti kanadez njihet mbi të gjitha për sigurinë e tij të transportit, ku merr notat më të larta. Një shqetësim, sipas BHTP janë zjarret, pasi tymi nga zjarret në veri të Quebec mund të zbresë deri në Montreal, duke ndikuar në cilësinë e ajrit.

Qytetet më të sigurta në botë për të udhëtuar në 2024:

Honolulu

Montreal

Rejkjavik

Sydney

Amsterdami

Dubai

Kopenhagen

Londra

Seul

Venecia

Tokio

Berlini

Parisi

Barcelona

Orlando

(TemA)

2 Komente

 1. T
  T

  Si I.klasifikojne nje zot e Di,po Montreal,Paris apo.londra te sigurta????

  1. l
   lani

   Londra Parisi ?????

   Lini një Përgjigje