Vanity Fair: 10 arsye për të shkuar me pushime në Tiranë

24 Mars 2024, 19:20Turizëm TEMA

Vanity Fair: 10 arsye për të shkuar me pushime në Tiranë

Pavarësisht se shumë kanë filluar të kalojnë pushimet verore atje, Shqipëria është ende një destinacion jashtë radarit.

Dhe kryeqyteti i saj, Tirana, është destinacioni ideal për një fundjavë ndryshe nga zakonisht.

Ka shumë arsye për ta zgjedhur atë: klima mesdhetare, muzetë origjinalë, përzierja unike e arkitekturës dhe një nga kuzhinat më të mira në Evropën Jugore.

Vitin e kaluar Shqipëria tërhoqi mbi 10 milionë turistë (sipas asaj që raportohet nga INSTAT, instituti kombëtar shqiptar i statistikave) dhe shumica e tyre u ndalën edhe në Tiranë.

Këtë vit shifrat, sipas statistikave, do të jenë edhe më të larta.

Këtu janë dhjetë arsye të mira për të organizuar një udhëtim në Tiranë të sjella nga “Vaity Fair Italia”

Qyteti është një përzierje unike e arkitekturës

Ka pak kryeqytete në Evropë ku brenda pak metrash mund të gjesh një kishë katolike, një kishë ortodokse dhe një xhami.

Ku ndërtesat e epokës komuniste janë të rrethuara nga ndërtesa të stilit italian, bunkerë dhe struktura të stilit brutalist.

Mjafton të ecësh nëpër rrugët e qendrës për të kuptuar menjëherë përzierjen unike të arkitekturës që karakterizon kryeqytetin kaotik shqiptar.

Një kafe në Kopshtin e Milleniumit, përgjatë pedonales ose në kafenenë Opera në sheshin Skënderbej dhe më pas filloni të eksploroni Tiranën.

Sheshi i madh, në qendër të të cilit ndodhet statuja e heroit kombëtar me të njëjtin emër nga vitet 1400, ka pamje nga Muzeu Kombëtar, Kulla e Sahatit, Teatri i Operas dhe Xhamia e Et’Hem Beut.

Pak metra më tutje shfaqet Katedralja Ortodokse.

Deri te Katedralja Katolike e Shën Palit dhe Xhamia e Namazgjasë, më e madhja në Ballkan.

Është afër dhe e lehtë për t’u arritur

Nëse deri para disa vitesh ishte e komplikuar dhe e kushtueshme të arrije në Tiranë, sot falë lidhjeve të shumta ajrore mund të arrish Shqipërinë në më pak se dy orë fluturim nga Italia.

Linjat ajrore Wizzair, Ryanair, Ita Airways dhe Air Albania lidhin çdo ditë aeroportet kryesore italiane me Aeroportin Ndërkombëtar të Tiranës “Nënë Tereza”, gjysmë ore larg qendrës së qytetit.

Në Tiranë mund të udhëtoni gjatë gjithë vitit, falë klimës së butë.

Sezoni i ulët ju lejon të gjeni oferta të favorshme për fluturime dhe hotele, për të organizuar një udhëtim në fundjavë me buxhet të ulët në qytet.

Edhe pse çmimet janë rritur edhe në Shqipëri vitet e fundit, për turistët që vijnë nga Italia pushimet në kryeqytetin shqiptar – dhe në përgjithësi në vend – janë ende të favorshme.

Tirana, në fakt, krahasuar me kryeqytetet dhe qytetet e tjera, edhe në rajonin e Ballkanit, është ende e lirë.

Sidomos kur bëhet fjalë për restorante, muze dhe hotele.

Kostoja e biletave të hyrjes në muzetë kryesorë varion nga 3 € në 6 €.

Për 50-60 € mund të flini në dhomë dyshe me mëngjes të përfshirë.

Ndër shumë, Hotel Mulaj pranë Piramidës, qendrës më të madhe multifunksionale në Ballkan, është një perlë e vogël me dhoma te bollshme.

Nëse, megjithatë, kërkoni një akomodim luksoz, The Crown Boutique Hotel me spa, restorant dhe një pamje të pabesueshme të xhamisë, ose Marriott Tirana e re pranë Stadiumit Air Albania, janë adresat që duhet të shënoni në ditarin tuaj.

Me 25-30 € mund të hani për dy në një restorant, porcione të bollshme.

Kafeja? Kushton 1€ dhe nuk ka asgjë për t’ia pasur zili asaj italiane.

Kuzhina shqiptare është e shkëlqyer

Gastronomia është një nga arsyet e mira për të shkuar në Tiranë.

Vitet e fundit, kuzhina shqiptare është zhvilluar me ritme të jashtëzakonshme, veçanërisht në kryeqytet.

Propozimet e restoranteve variojnë nga pjatat tradicionale në menutë bashkëkohore, deri në një përzierje të suksesshme të të dyjave.

Shumica e shefave të kuzhinës shqiptarë që kanë fituar përvojë në restorantet më të mira evropiane janë kthyer në vendlindje për të hapur restorantet e tyre.

Pavarësisht sundimit të gjatë osman – rreth 500 vjet – dhe shpalljes së ateizmit shtetëror gjatë diktaturës komuniste (me pasojë ndalimin e praktikimit të feve), Shqipëria, megjithëse sot është një shtet laik, është jashtëzakonisht tolerante ndaj të gjitha besimeve fetare.

Në territorin e saj jetojnë myslimanë, të krishterë ortodoksë, të krishterë katolikë, hebrenj dhe bektashinj.

Tirana është gjithashtu shtëpia e Qendrës Botërore Bektashiane, një vend i paharrueshëm, unik në panoramën evropiane.

Është një teqe e madhe me mozaikë mermeri hipnotik, dhoma kushtuar adhurimit dhe një muze, në dhomat e së cilës tregohet historia e Bektashinjve, një vëllazëri islame me origjinë sufi e themeluar në shekullin e XIII.

Muzetë origjinalë për t’u vizituar

Disa nga muzetë më origjinalë të kontinentit të vjetër ndodhen në Shqipëri, në Tiranë.

BunkArt1 është një muze i ndërtuar brenda një bunkeri gjigant anti-atomik në periferi të qytetit.

Shtatë kate nën tokë ku tregohet historia e vendit nga pushtimi fashist italian e deri te komunizmi.

Mirëpo, pikërisht në qendër, BunkArt2 – krijuar në ambientet e bunkerit të vjetër të Ministrisë së Brendshme – është ndalesa për të thelluar njohuritë tuaja për historinë e Shqipërisë komuniste gjatë viteve të diktaturës së Enver Hoxhës.

Së fundi, në ish-selinë e shërbimit sekret, Shtëpia e Gjetheve, fituese e Çmimit Muzeor të Këshillit të Evropës, i kushtohet veprimtarisë spiunazhi në kohën e diktaturës.

Shumë ngjarje për të shënuar në ditar

Qyteti ishte Kryeqyteti Evropian i Rinisë në 2022, Kryeqyteti Evropian i Sportit 2023 dhe në 2025 do të jetë Kryeqyteti Kulturor Mesdhetar.

Ka shumë ngjarje që zhvillohen gjatë gjithë vitit.

Në maj, Color Festival feston ardhjen e verës.

Në fillim të shtatorit, Mural Fest, kushtuar artit të rrugës, tërheq artistë nga e gjithë bota që krijojnë murale në fasadat e ndërtesave të kryeqytetit.

Nëse e doni kinematografinë, Festivali Ndërkombëtar i Filmit TIFF-Tirana, me vëmendje të veçantë për artistët e rajonit, është ngjarja për t’u shënuar në ditarin tuaj.

Maratona e Tiranës tashmë prej disa vitesh është një ngjarje fikse në vjeshtë.

Panairi i Librit është eventi më i madh shqiptar kushtuar botës së botimeve dhe mbahet çdo vit në muajin nëntor.

Më në fund, në dhjetor, Sheshi Skënderbej shndërrohet në një qytezë Krishtlindjesh me stenda ushqimore, shtëpi prej druri dhe lojëra.

“Mbi-turizëm?” Këtu (ende) nuk ekziston

Jeni lodhur nga radhët e gjata kilometërshe përpara hyrjeve të muzeve, galerive dhe pikave turistike me interes?

Jeni të lodhur nga nevoja për të nxituar për t’u futur në një klub apo për të pozuar për një selfie të zakonshme që është e gjitha bujë në Instagram?

Atëherë Tirana është destinacioni ideal.

Është qyteti ku mund të strehoheni për disa ditë për t’i shpëtuar turmave.

Tirana është një kryeqytet i ri, jo i fryrë, që rezulton të jetë një surprizë.

Një fundjavë këtu është një mundësi jo vetëm për të kursyer para dhe stres, por edhe për të zbuluar një qytet të ri në një mënyrë më të thelluar, etike dhe të ndërgjegjshme.

A ka ende kuptim të vizitosh muzetë më të famshëm në botë me nxitim, pa e kuptuar domethënien e tyre, duke shmangur një mori turistësh, vetëm për t’u thënë miqve apo të afërmve që ke qenë atje?

Për një herë, a nuk do të ishte më e përshtatshme t’i kushtonit kohën tuaj zbulimit të një muzeu më pak të njohur mbi historinë e një kombi?

As 40 km nuk e ndajnë Tiranën nga Durrësi, një qytet me pamje nga Adriatiku dhe porti kryesor shqiptar.

Nëse keni në dispozicion një ditë shtesë udhëtimi dhe dëshironi të kaloni disa orë në breg të detit, është e lehtë të organizoni një udhëtim jashtë qytetit duke filluar nga kryeqyteti.

Durrësi është një nga qytetet më të vjetra në Mesdhe, me mbetje të shumta arkeologjike, ndër të cila spikat Amfiteatri Romak, i ndërtuar midis shekujve 1 dhe 2 pas Krishtit.

Një vizitë në qendrën historike dhe më pas direkt në plazh, edhe jashtë sezonit.

Së pari, megjithatë, një ndalesë e shijshme në Sardi, një restorant peshku me një pamje magjepsëse të Adriatikut.

Vlen të porositet përzierja e peshkut dhe kallamarit të pjekur në skarë.

Durrësi ka plazhe të gjata me rërë të artë, me ujë të cekët dhe mjafton të lëvizësh disa kilometra nga qendra për të gjetur ujë të pastër dhe gjire sekrete ku të pushosh.

Pak minuta me makinë nga Tirana është gjithashtu e mundur të zhyteni në natyrën më të egër.

Parku Kombëtar i Malit të Dajtit, 25 km në lindje të qendrës së Tiranës, mund të arrihet me makinë, taksi ose me teleferik Dajti Ekspress, i cili arrin në majë për rreth njëzet minuta.

Është një parajsë për të apasionuarit e aktiviteteve në natyrë, argëtim në çdo stinë të vitit.

Këtu ndodhet edhe Parku i Aventurave të Dajtit, një park aventure për të rritur dhe fëmijë i krijuar në zemër të pyllit.

Nëse preferoni ushqimin e mirë sesa aktivitetet sportive, pak jashtë Tiranës ka shumë shtëpi fermash ku mund të hani ushqime të shijshme vendase.

Marrë nga “Vanity Fair”, përshtatur për Albanian Post 

2 Komente

 1. S
  Shiste fiq njehere dhe nje kohe

  E kene gabim me arsyen e pare. #1 - Te takojne Kryekarin e bashkise dhe eksperting e mbjelles se fiqve Lali Qorrin. Pas takimit ai do tu jape çelesin e qytetit, qe i ka me shumice.

  1. b
   bebee

   pse nuk nxjer fotografi xhamin e namazgjas ,,,ku tirana ka 90% myslyman,,,po na nxjer kishe orthodhokse ,,,ku sjan as 7%orthodhoks,,,,apo do vin turistat ,,,,

   Lini një Përgjigje