Serbët planifikojnë sulme me nitroglicerinë në Kosovë

17 Shtator 2011, 10:22Politika TEMA

Dy maune të terrenit me nitroglicerinë janë fshehur nga grupet kriminale serb në ish-uzinën ushtarake në veri të Mitrovicës, raporton “Koha”.

Po sipas këtyre burimeve, këto dy maune të premten janë sjellë nga Serbia në Kosovë përmes rrugëve alternative. Grupet kriminale, maunet i kanë marrë nën kontroll dhe i kanë vendosur në ish–bazën ushtarake të ish–Jugosllavisë dhe aty janë të vendosur edhe mbi 40 serbë të armatosur.

Maunet kanë targa të qytetit të Pançevës së Serbisë.

Sipas “Kohës”, grupet kriminale këtë material tepër të rrezikshëm kanë ndër mend ta përdorin kundër konvojeve të KFOR-it si dhe atyre të Policisë së Kosovës nëse hynë në veri të Mitrovicës.

19 komente në “Serbët planifikojnë sulme me nitroglicerinë në Kosovë”

 1. lira says:

  Ate qe nuk kane bere kurre shqiptaret kundra Serbise, qe eshte terrorizem, Serbet tregojne se e kane metode pune…

  1. raimondi says:

   Kosova duhet te krijoje ushtrine e saj te armatosur me arme tamam moderne , se serbet nuk do i lene rehat –Ata do bejne lufte prape

   ——-Ndaj patjeter kosovaret duhet te armatosen — dhe te heqin dore nga feja , se per shkak te fese EU dhe USA mund ta braktisin Kosoven gradualisht dhe serbet pastaj do bejne masaker kunder tyre

   1. denkoka says:

    reuzoluta e ahtirasit ua ndalon krijimin e ushtrise….vec kur te ruhen nga nato a okb…
    ne kete mes ka vetem interesa ekonomike…nuk pyt kush mo per nacionalizem..serbeve u prish pune nqs kan regjim doganor me kosoven..se minimalisht mallarat qe shkembehen do tatohen…
    un mendoj qe ne do bim rehat…kur te futemi gjith si shtete ballkanike ne BE….e mos te kete kufinj…me treg te perbashket….pa taxa.

    1. raimondi says:

     Nuk ka me rendesi ca thote rezoluta –Politikanet kosovare duhet te kerkojne armatosjen e Kosoves
     ——-Ata duhet ta justifikojne kete fakt para politikaneve te EU dhe USA , se duke qene se serbet po behen gjithmone e me shume agresive ,
     atehere eshte mese e domosdoshme qe Kosova te kete Ushtrine e saj te armatosur ,
     –Aq me teper qe duke pasur edhe ushtrine e saj Kosova merr tamam formen e shteti te pavarur

     —- Ndaj politika kosovare duhej te fokusohej me mire per te bere propagande tek EU dhe USA qe te lejohej Kosova t e kishte ushtrine e saj te armatosur ,
     –Ne kete menyre behej de facto e pavarur , dhe edhe Perendimi
     me Amerikanet
     jane te gatshem te ndihmojne ne kete drejtim , por eshte politika kosovare ajo qe duhet ta kerkoje e para kete gje

     –Biles President Bush tha i pari qe : Te armatoset Kosova — Dhe nqs politika kosovare lobon tek republikanet ameirkane , ata jane gati ta aprovojne krijimin e ushtrise ksosovare , sepse eshte pjese e politkes se tyre antisllave

     —— Ndaj populli i thjeshte ne Kosove duhet tu beje presion politikaneve kosovare qe te kerkojne krijimin e ushtrise kosovare per t e mbrojtur vet veten

     Sepse gjithe veprimet kriminale te serbeve bijen mbi popullin e thjeshte –ndaj populli i thjeshte duhet ta krkroje i pari krijimin e ushtrise per mbrojtjen e tij

   2. Donika says:

    Nese na braktisin ata ju kemi juve na, hahaha…

    1. vlonjati says:

     @Donika Jo jo ju keni bac salen qe do tu shesi nafte serbeve si me 199 kur theu embargon.

    2. raimondi says:

     Ne fkat ashtu eshte , qe ne duhet te mbrojme Kosoven , Eshte detyre e Shqiperise qe t embroje Kosoven ,, por ne nuk kemi ushtri fare — se ushtria jone ka vetem pushke druri —–

 2. stalinsali says:

  Duket qe kosovareve nuk ua mban. Jetojne akoma me friken e sllobodanit. Vetem plumbi kokes ua tregon ketyre njerezve qe jane ne anen e gabuar te kufirit, gje qe kosovareve nuk ua mban bytha ta bejne dhe serbet e dine mire kete tashme.

  1. mucobregu says:

   kosovaret e kane mendjen ti marin hakun afganistanit dhe palestines ,se per ata vene e bejne xhihad, kurse kundra serbeve nuk jua mban bytha,

  2. Donika says:

   Nese kosovareve nuk ua mban b…atehere pse nuk veproni ju te Shqiperise meme, jemi nje komb apo jo, apo jeni gjak-greku ju te gjithe qe thoni se kosovareve nuk ua mban b…mos harroni se Adem Jashari ishte nje kosovar, dhe siq dihet ka akoma Adema Kosova…

   1. Gjergji says:

    @Donika
    Cfare doje me teper nga shqiperia ti me cupe 1 milion refugjate a nuk ti priti?Arme nuk ju dha?Gjeneral nuk ju coi(vullnetare?Apo ti kishte borxh? Ju qe keni banoni atje cfare po beni?Sic erdhet me autobuza ne shqiperi per tu raf per salen per zgjedhje ashtu te shkoni ne mitrovice po jeni frikacak nuk keni by.. nje cet paramilitare nuk cuat dot ne mitrovice.Dhe Adem jashari prej frikacarise tuaj u vra me familje e late vetem me serbet atje e asnjeri nga ju nuk u shkoi ne ndihme?FRIKACAKE.Vetem per tu bo si patriota neper internet.Ti thoni faliminderit asaj amerikes 30 here e ata ti quani vllezer jo magjupet turq te erdoganit qe ju kane lene kaq te prapambetur.

    1. raimondi says:

     K ashume te drejte Donika –Shqiperia duhej te futej ne Lufte per t emos i lene kosovaret vetem –Por problemi ishte se Sala i kishte shkateruar armatimin e rende te Shqiperise —E megjithate ne prape duhej te futehsim ne lufte kunder Serbise dhe jo te rinim sehirxhinj kur shqiptaret i masakronte serbi

     -Megjithate ato kohe iken –Tani te mesojme nga e kaluara –

    2. Donika says:

     Me te prapambetur se ju rebelat e Shqiperise a ka kund ne bote, ju vrisni mem e at per 10 lek,ju nuk dini c eshte familja etj etj…

   2. EDI DETROIT says:

    Donika, mos e tepro, dhe ndonjehere kur nuk ke ndonje gje te mencur per te thene, me mire hesht. Mos na thuaj ne grek, dhe sidomos te krishtereve shqiptare ju thoni grek, kjo eshte shume e rrezikshme. Ne jemi shume te gezuar per Kosoven, por juve ju duhet te jeni me shume mirenjohes Shqiptareve te Shqiperise. Sa per luften UCK me 100 veta etj etj, mos na bej moral, se te ishte per ju dhe per A. Jasharin sot dihet ku do ishit. Nje nga gjerat me negative ne njeriu eshte mosmirenjohja, dhe ju e keni kete mosmirenjohje, ndaj USA dhe SHqiperise. Perallat per luften heroike ndaj serbeve dhe clirimit te Kosoves nga UCK, tregojuani brezave tuaj pas 100 vjeteve jo ne.

    1. Donika says:

     Edi me vjen keq por nuk komentoj me ate qe ka gjak-greku si ty…klm…

  3. denkoka says:

   kosovaret skane pse ta vene ujin ne zjarr,prej 100 horrave qe ngrihen me lek..e bllokojne rruget….me kalimin e kohes do lodhen….pastaj qeveria kosovare eshte kukull…koseven e drejtojn piter faithat e eulexat….bashk me ate ambasadorin e SHBA.

  4. Cakalli7 says:

   ue cfare ke pire qe the nje llaf tamam mer leng bananeje

 3. fatjon says:

  tamam morr burre nje cet paramilitare nuk derguan atje ne veri dhe ka ca pastaj nga keta islamiket qe shajne ameriken serbet me ameriken e shif ca bejn imagjino mos te kishte hyre amerika kush e di ca do kishte ndodhur.keta islamiket kosovare kamikaze qe vrau dy ushtare ne gjermani pse nuk vajti ne mitrovice.

  1. plaku says:

   More djama, nuk arrij te kuptoj se cfare keni. Na Kosove jane forcat e KFORIT. Pra forcat e NATOS. Lerini serbet te hedhin bomba tymi dhe fishekzjarre. Ne se bejne akoma provokimi zgjasin me teper kohen e mosfutjes ne BE. Jepini Cesarit ate qe i takon cesarit. Lereni qeverine kosovare te veproje, ajo ka me teper informacjon dhe di shume gjera me teper se neve qe jemi anetare te ketij forumi. Kosova eshte e pamvarur dhe le te jargaviten serbet sa te duan ne kufi. Pershendetje.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje