DOSSIER/ Libri francez i 1804: Veshja e grave shqiptare në Athinë dhe mënyra e tyre e kërcimit në ceremonitë martesore

11 Tetor 2017, 09:22Dossier TEMA

Në librin “Recherches sur les costumes, les mœurs, les usages religieux, civils et militaires des anciens peuples. – Hulumtime mbi kostumet, zakonet, ushtrimet fetare, civile dhe ushtarake të popujve të lashtë.”, të Joseph Malliot (1735 – 1811), botuar në Paris në vitin 1804, nga shtëpia botuese P.Didot, gjejmë një shkrim që trajton veshjen e grave shqiptare dhe mënyrën e tyre të kërcimit në dasmë.

Në fakt, autori francez, në veprën e tij, duke folur për “shqiptarët e lashtë, popull Ilir, të cilët nxitohen të largojnë trupat e atyre që vdesin me të gjitha objektet që u përkasin”, citon bashkëkombasin e tij, njohës i çështjes shqiptare, Julien-David Le Roy (1724 – 1803).

Nga Aurenc Bebja

Veshja e ceremonisë së shqiptarëve – thotë Le Roy, duke folur për ato të sotmet , në veprën e tij mbi rrënojat e Greqisë – më dukej shumë e lashtë ; ajo ngjan me atë të heronjve të Greqisë, që na kujton medaljet dhe statujat.

Mënyra e përgatitjes së grave të tyre është e veçantë ; duket se i përket kohëve të hershme, ku përdorimi i stolive nuk njihej ende.

Gratë e pasura nuk patën menduar asgjë më të mirë për të treguar pasurinë e tyre, sesa të vinin monedha prej ari ose argjendi në qafë ; dhe kam parë në Athinë disa gra shqiptare, të cilat kishin një sasi kaq të madhe piastrash mbi stomak, sa që gratë tona do të konsideronin mbajtjen e këtyre stolive si një punë të rëndë.

Gratë shqiptare i bëjnë flokët gërsheta dhe i hedhin nga mbrapa ; ata mbulojnë pjesën e bishtit që është pranë kokës me monedha shumë të mëdha dhe pjesën tjetër me monedha më të vogla deri në majat e flokëve.

Siç mund ta imagjinojmë, ato nuk duhet të jenë shumë të lehta me këto zbukurime.

Kështu, unë vëzhgova se burrat lëviznin shumë kur kërcenin vetëm ; ndërsa vallet ku kërcejnë gratë realizohen me më shumë rëndësi.

Në këto valle, burrat renditen në rresht dhe mbahen dorë për dore, ndërsa gratë të gjitha së bashku gjenden në mesin e grupit.

Ata kërcejnë duke kënduar disa melodi me ritme të ngadalta dhe vetëm prindërit mund t’i mbajnë për dore gratë (vajzat)”(darsiani.com)

14 komente në “DOSSIER/ Libri francez i 1804: Veshja e grave shqiptare në Athinë dhe mënyra e tyre e kërcimit në ceremonitë martesore”

   1. adi says:

    turq te ardhur ne arberi
    eshte krenari kombetare e shqiptareve te shohin se si shqiptaret , (e kam fjalen per shqiptaret jo shqipfolesit) vleresohen nga te huajt qe kudo ku emigruan mbas debimit nga turqit islamike ruajten edhe kostumet edhe gjuhen edhe fene.
    po trishtohesh kur shef se ne tokat e tyre mbas debimit u vendosen turq qe per veshje kane citjanet e callmat, dhe per fe islamin .
    dhe akoma me keq kur keta turq me citjane e callma , me fe islamin kur e kane punen pisk thone qe jane shqiptare.
    ja kjo duhet te mare fund.

    1. hahaha says:

     Pirdh pirdh se lirosh o kokrra e kkkk tipa si ty jane te degjeneruar qe ne gjeneze bashke me ata qe ju pollen e ju sollen ne kete Bote

 1. Vëzhguesi says:

  Ja se si Europa i njihte hajdutët e historisë,por heshtëte. Ashtu heshti atëhere
  kur krijoi Greqinë me histori të vjedhur, ashtu heshti edhe kur ambasadorët
  e coptuan Shqipërinë pa e pyetur popullin dhe politikanët shqiptarë
  më 1913-n.Ashtu heshtin edhe sot ndaj problemeve shqiptare,ose flsin në mënyrë të gabuar!

 2. Nona-Madona says:

  Shqiptaret nje nga popujt me te vjeter te Europes,dikur kishin krenari dhe me dinjitet,sot jane te traumatizuar, te trembur,te perçare e shpendare si zogjte e korbit.
  Ather punonin dhe festonin,ndersa sot ….vegjetojne dhe presin te pikoj nga qielli.

 3. ha ha gazetare qe ngaterojne shifrat 1084 me hapat e pare te bizantit me 1804 dy dekada para revolucionit grek kane pare ne athine dhe ca arvanitase greke e u ka bere pershtypje veshja lajm vari veshjen

  1. Vëzhguesi says:

   O trap grek( nga Kavaja!!!!????) E di ç’do të thotë “arvanitas grekë” ? Koqe kandari je!

   1. .. says:

    Arvanit domethen Hellen,Arnaut domethen Tyrk,Arberesh domethene Byzantin

   2. undefined says:

    “Grek” domethene turk ortodoks

 4. SHQIPE-Free says:

  “Studiusi”:::”SHKENCETARI”..”Teologu”:::”Analisti”…”Histroiani” i madhe ..Moterqiri Mustafa Nano…eshte AI qe nuk njeh Gjenezen dhe Rrenjet Ilir te Shqipetareve…KY KURVE ISLAMIKE..duhet Varur ne mese te Tiranes..lol

 5. latifi says:

  Jo vetëm që shqiptarët janë nga popujt më të vjetër të Evropës dhe të Botës mbarë, por kohët e fundit “historianë të ndritur” të tipit “Xhufi & Co”, kanë vërtetuar me fakte të pakundështueshme “shkencore”, se edhe Homo Sapiens dhe Njeriu i Neandertalit, ishin shqiptarë…(???!!!) E vetmja histori e vërtetë dhe “e virgjër”, në botë, është ajo që nuk ka asnjë fjalë të shkruar, asnjë gjetje arkeologjike, pra …”HISTORIA E LAVDISHME E SHQIPOVE”…(?!) E gjithë historia e popujve të tjerë, është e stisur dhe e vjedhur nga historia e shqipove (që akoma nuk dinë të shkruajnë emrin)…!!!!! Hahahahahahahahahahhaaaaaaaaaaa………..më trutharë dhe debila se raca jonë, nuk kam parë, prandaj jemi katandisur në këtë derenxhe, ku tallen me neve, na përdorin si shëmbuj negativë dhe nuk na do njeri…! Dhe tani, ju lë radhë, të shani sa të doni, që të çfryheni…

 6. dardani says:

  Evropa e ka coptuar Shqiperine dy here , ne konferencen e Berlinit ne 1878 i cili i dha greqise Epirin, si edhe ne ate te Londres 1913 i dha Camerine greqise. Qellimi i tyre ka qene me e fshire kombin me te lashte nga harta, e para Anglia si shteti me armik i shqiptarve i pasuar nga Franca dhe Rusia Italia Gjermania e perfshire ne ate kongres . Sot shume intelektuale si edhe albanologe shqipatre dhe te huaj e dine se Grekrit jane ardhacake si hebrejte ata krijuan artificialisht me manipulime gjate mijera vjecarve pasqyren fallco greqine . Jo vetem kaq por derguan edhe ne Dyrrahun ushtari per ta kolonizuar. Sot kurre shikojme turiste te huaj qe vijne ne Shqiperi per historine e lashte ne ndjehemi se jemi krenare per ate emer qe kemi qe e kane pohuar edhe legjendare si Homeri: perpara nesh ketu kane jetuar nje popull barbar i cili fliste nje gjuhe te pa kuptueshme dmth pellasge.

 7. Kisha terroriste “greke” says:

  “greqia”eshte e = me ISIS keshtu eshte krijuar.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje