Shënimet e Enver Hoxhës për oborrin e fshatarit, bagëtitë dhe pulat

3 Nëntor 2017, 20:47Dossier TEMA
Shënimet e Enver Hoxhës për oborrin e fshatarit,

Nga Kastriot Dervishi

1980/Shënimet e diktatorit për oborrin e fshatarit, bagëtitë dhe pulat

Më 8.3.1980 kryesia e Këshillit të Ministrave, paraqiti një studim për çështjen e tufëzimit dhe shkurtimit të oborrit kooperativist. Ky material do paraqitej në mbledhjen e Byrosë Politike të datës 22.4.1980. Nga frika e tufëzimit, fshatarët kishin therur 525 mijë bagëti të imëta. Diktatori ka shënuar porisitë e tij në këtë material. Të habit fakti se me çfarë merreshin këta njerëz për t’i bërë keq këtij populli. Enver Hoxha, pasi lexon propozimet, më 14.4.1980 dhe vendos këtë shënim:

a-Për oborrin kooperativist:

Ndarjes së oborrit kooperativist duhet t’i caktojmë një kufi: babai ta ndajë kopshtin vetëm me djalin e parë. Djemtë e tjerë nuk do të kenë tokë, do të jenë kooperativistë pa oborr.

Pastaj kur babai do të vdesë, toka e tij i kalon kooperativës, kështu ikën ½ e oborrit e kur të vdesë edhe djali i parë, oborri likuidohet.

b-Bagëtia:

Bagëtia shkon bashkë me tokën, ndryshe ajo s’ka ku kullot. Prandaj kurora e parë e fëmijëve djem, të marrë nga babai edhe 10 kokë bagëti.

Djemtë e tjerë që nuk do të kenë tokë, t’u lejojë statuti të blejnë 5 (jo 10) kokë dele dhe t’i tufëzojnë ato. (Në malësi që tani u kemi lënë më shumë dele dhe 1 lopë, të veprojmë me mënyra të tjera, por të ndiqet e njëjta rrugë si edhe në fshat.

Pulat dhe shpendët të qëndrojnë sikurse është paraqitur në materialin që po shqyrtojmë.

20 komente në “Shënimet e Enver Hoxhës për oborrin e fshatarit, bagëtitë dhe pulat”

 1. tfgs1 says:

  ptuuuuuuuuuu te qifsha ropt,plehre arabe……………………..e katandise robin pa buke,pa toke,pa fe,pa jete!

  1. syri blu says:

   dhe ty bythshkerdhyer te la pa nene te pallosi para mbrapa , deri sa dole ti kopil…………

  2. loni says:

   Nuk eshte arab dervishi o trap me zile

  3. Une... ti... ne te gjithe... says:

   Po ti turgofag pse shqetesohesh kot. Ti edhe po te kishe buke dhe toke ti prap keq do ishe se ti je pa bole… ndaj edhe je kapur si kerrpusha mbas fese…

 2. Plaku Xhuxhumaku says:

  Prandaj ishim te uritur ne kohen e Enver Bythos. Ushqimi ishte bio ama’, sic vazhdojne te thone ca te rrjedhur.

 3. PidhiISateme says:

  Thuaj pastaj qe qy gjirokastriti nuk ishte i marre koke e kembe.

 4. Ivan i madh says:

  Mero me sa duket te pelqeka dhe qenka i dashur per ty ky krimbi i halese dhe kopili i fashizmit K… Dervishi. Pse se ngre nje here ceshtjen si gazetar se ku i gjeti ky rob q…. keto dekumenta dhe ai lejohet ti hedhe ne publik kur arkivat nuk jane hapur akoma me ligj. Me sa duket ke mare rolin që ta mbrosh kete m… dhe nga ana tjeter e ngre me te madhe korupsioni dhe kalbia e drejtesise ku me nje fare menyre behesh pjese dhe ti duke mbrojtur kete moster te felliqur që vetem vrer hedh ne popull. Që te zbatoje urdhin që i ka dhene pronari i tij ne sherbim te klaneve antishqipetare serbo greke per te sulmar ne te gjitha drejtimet me ndimen tende te gazetes suaj dhe 55 e Fari idiot. Se vetem ju lejoni që ky bastard te shkruaje ne keto gazeta.

  1. KOZi says:

   Mos u shqetesoni – Arkivi i PPSH dhe i cdo Partie politike eshte i hapur……..A te kujtohet Profesor Paskal Milo. Ate dite qe u mbushen 25 vite nxori letren e Mehmet Shehut qe kishte shkruar perpara vdekjes dhe filluan debatet. Keto shkresa jane te vitit 1980 ,llogariti vitet…mjafton te kesh kohe per studime …tung

 5. Besniku says:

  Keto jane mashtrimet vulgare te maskarait injorant dervishi. Ky mashtrues ordiner, qe ka vjedhur arshiven, te nxjerre kopje te origjinalit, se Shoku Enver shkruante me doren dhe stiligrafin e tij, ne 1980.
  Gjithsesi, kush eshte kurioz mund te pyese ish ministren e bujqesise, Themie Thomain, ne lidhje me kete problem kaq te rendesishem te kohes, tufezimin dhe prekjen e tokes personale te fshatareve.
  Ajo mund te vertetoje se me çfare preokupimi Ai e trajtoi kete çeshtje, qe sa ishte gjalle Hysni Kapo, nuk munden ta zbatonin.
  Enver Hoxha e dinte sh mire qe po te varferohej fshati, humbiste forca e pushtetit.
  Por kishin filluar “te nxirrnin frute” tashme , fatkeqesisht, farat e hedhura ngadale ngadale, nga fqinjet tane “te dashur”, sidomos ata te veriut.
  Gjithe periudha e pas 90-tes e verteton kete, kur ata jane shtruar kembekryq ne jeten tone.
  Dhe e gjithe propaganda e filluar qe para 90-tes me diten, javen apo muajin e Enverit, e vazhduar deri tani me kete qelbesire te felliqur( me falni per shprehjet), dervishi, qe s’pushojne se çpifuri per popullin tone ,nepermjet ndryshimit te historise.
  Por populli gjithnje e me shume po vendos gjerat ne vend, e do vije dita qe do t’i shtype si pleshta helmonjes, armiqte e tij, qe flasin me te njejten gjuhe, fatkeqesisht.
  Dhe kjo do te behet ne emer te Demokracise te vertete, ate te dashurise ndaj Atdheut.

 6. /////// says:

  “Feneri ndricues” qe e kishte zili gjithe bota nga Mullai enver monstra

 7. shvejku says:

  Po mire,o kelysh fashisti,e morem vesh se Enveri paska qene diktator,kriminel,hajdut,homo,pa dipllome etj,etj,por a nuk keni ju nse me cfare tre mburreni per keto 27 vjetet tuaja,qe t’i mbushni mendjen popullit se keni te drejte?
  Apo e beni si ai derdimeni qe gezohej se gruaja i lindi cun,por me ……ndihmen e komshiut!
  Filloni nte mburreni me koqet tuaja,se Enveri ka mbi 30 vjet qe ka ikur!
  Mos e beni si dikur qe i trembnim femijet me gogolin per te fjetur gjume!
  Tani ne vend te gogolit ju perdorni Enverin,por populli prap po fle pa buke,pa drejhtesi,pa arsim,pa shendetresi,me droge,me vrasje,me vetvrasje,me korrupsion,me prostitucion etj!
  He po ketyre a u jep dum si rrugaci Kac Derr vishi?

  1. fashisti says:

   Shvejk,
   Simbas vendit behet kuvendi, “Jeni ju pa jemi ne”do te pergjigjeshin keta qe kane 27 vjete.
   Po ashtu tha edhe enveri,Zgjedhjen e ben populli,pra ate meriton,simbas kokes ke dhe
   festen,dje gogolin sot rrugacet.Pse i voton ! rezultati eshte “kak makina e mut shoferi”

 8. Sara says:

  Belzebul!!!!! E hodhe “zotin” perdhe t’u ngordh urie….

 9. Capi dhia says:

  Krijimtaria artistike antikombetare e Dervish Kastriotit, nder vite.

 10. Lili says:

  Studioj kishe per shkencat natural ne Montpellier po deshtoj, pra mos u cuditni pse trute e deshtakut vetem gjera qe do deshtojne prodhojne…Cuditeni pse s’u gjet nje qe t’i thot kjo eshte nje idiotsi qe vetem do na shkateroje.

 11. Drejtesia do te behet doni apo nuke doni ju o mije kenetash dhe avoketer e notere brenda ligesise. says:

  Ekstremizmi i c’do forme, ngjyre apo besimi dhe trashegimnije qofte brenda lloit , ka qene eshte dhe do te mbetet fole e djallit me fytyre njeriu, qe nuke don t’ja dije as per popull dhe as per atdhe.Populli dhe atdheu per to kane qene dhe do te mbeten mashtrimi, prostitucioni, drogat, korrupsioni, grabitja e tjetersimi i pasurise kombetare e private, e terrorri qe shton pas viktimave te eterve, viktima te tjera te rradhes nga pangopesia per leke te piset dhe pushtet pa kufi me c’do forme e cmim,qe derdhin lot krokodilesh vetem per te mashtruar dhe shqyer prene e rradhes, pra popullin dhe popujt. Por historia ne shekuj ka vertetuat katerciperisht se ata kane patur dhe do te kene gjithmone nje fund te turpshem dhe pa kthim, ku e djeshmja dhe e sotmja do ti mbetet nje enderr dhe e nesermja ne burg ne nje ferr pa fund. Besoni dhe binduni e denonconi riciklimin e botes se krim-korrupsionit-imoralo-politik ne politikat e Tiranes zyrtare ne dite e vite deri me sot, dhe mos u beni pale me to ne bangen e akuzes. Drejtesia do te behet, doni apo nuke doni ju o mije kenetash dhe ju o avoketer si bashkepuntore me djallin.Drejtesine e kerkon me force SOVRANI, USA dhe BE-ja qe i ka bekuar ZOTI ne sherbim te nje Shqiperie vertet te lire e demokratike dhe nje Bote ne Progres Njerezor. ………

 12. Rita says:

  Mohoni se nuk u gjet dikush qe te thote se kjo ishte idiotsire e shkatarim??? Po burgjet e mbushura per agjitacion e propagande cfare tregonin ??? Po kampet e internimit gjithashtu ???? Po te shume zhdukurit ,vella-vrasjet mes te te njejtit ideal cfare tregonin ??? Te pakten jo ate klase qe duartrokriste me efori e entuziazem cdo vendim e plenium partie te njeriut deshtak.

 13. bisnesmeni me bishtqeni says:

  ne ate document nuk duket se eshte firma e enverit por dikush tjeter merr neper goj se cfar mendon enveri dhe ketu mund te kket pasaktsi.
  megjithate nga komunizmi prit gjithcka,
  prona e perbashket ishte piksynimi,prona private drejt zeros.
  sidoqoft,budallalliqe qesharake dhe te dhimbshme njekohsisht,sidomos po ti shofesh nen prizmine sotem.
  por ashtu sikurse e shkuara eshte qesharake me syt e se tashmes,edhe e tashmja do te jete qesharake me syt e se ardhmes,dhe ,perfytyroni ne nje te ardhme kur p sh ligjet do jene ndryshe nga sot.dhe p sh droga do jet legale dhe do qeshin njerzit atehere kur te lexojn kto documentet e sotme me gjyqe per drog apo me te vrar per drog apo burgje per drog…
  sikurse na duket ne qesharake qe 1 dekad me pare shqiptart shkaperdheheshin mythsh per nje viz shengen ndersa sot shkojn pa teklif ne shtetet shengen.
  dhe,sa qesharake qe dikur nji polic I thjesht te kapte rruges “pse s ke viz” dhe te depertonte nga Europa,sot s pjerdh fare se ka a s ka polic ne europ.
  pra ligjet jan relative. ne varesi me Kohen.
  kurse kushtet e jeteses,standarti,niveli I ushqimit strehimi… jane ne varsi te nivelit ekonomik te vendit dhe s kan lidhje me persekutim te individve. ne shqipni ne ate koh ato kushte jetese kishte cdo njeri I lir. madje burgaxhinjt e kishin nje krevat se kishte njers qe flenin ne tok. dhe s ishin burgaxhinj.
  se,drita s ka pas asnjiher. enver “djalli” I solli ne shqipni. me elektrifikimin e pergjithshem. drit si n qytet e n fshat,
  kurse sjellja e vrazhd e keqe personale e personave te vecant si p sh. roje burgu a officer policije nuk ishte politik shteti por sjellje private.
  edhe sot e ksaj dite ke polica qe jan shkerdhata. ne greqin demokratike gardjanet e vran me dru ate shqiptarin pasi I futen edhe shkopin n sum..
  sala vrau n mes t bulevardit.
  pra,s duhet pa detaji,por thelbi.
  fukarallikun nuk e solli dulla n shqipni.ai e gjeti dhe e luftoji ate.
  fukaralliku erdh si pasoj e historis.
  tash?
  tash kush osht kriminel osht me lek,kush osht I nershem osht fukara.

 14. Bozen says:

  Ky shkrim eshte shkruajtur nga ky debili demokart. E para qe boja e shiritit te makines se shkrimit nuk mund ta mbaje bojen kaq gjate , ajo çdot vit qe kalon zbardhet, kjo eshte nje e vertete qe une e njjoh shume mire. E dyta, menyra e lidhjes se fjaleve qe ka thene Enveri – edhe pulat e shpendet …, qe nje kuptim kane , pra ketu del qarte se ky dervishi eshte nje dervish pule.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje