Rrëfimi tronditës: Në Elbasan hëngrën qen e mace, pas krizës së vitit 1985

27 Tetor 2017, 19:40Dossier TEMA

Në vitin 1985 i gjithë vendi u përfshi nga kriza e mishit.

Ish-drejtori i Arkivave në Ministrinë e Brendshme, Kastriot Dervishi shkruan në Facebook një fakt tronditës, teksa publikon një format tolloni që shërbente për blerjen e ushqimeve në kohën e regjimit komunist.

Sipas tij, në Elbasan qytetarët kanë ngrënë qen dhe mace për të plotësuar nevojat për mish.

“Njeriu i ri” i socializmit u shpërfytyrua aq shumë saqë në vitin 1985 nga nevoja për mish, p.sh. në Elbasan janë ngrënë edhe qen e mace.

As në kushte lufte e urie shqiptari nuk ka ngrënë qen e mace“, shkruan Dervishi.

Postimi i plotë i Kastriot Dervishit: 

Tolloni i kategorisë “F”

Siç edhe dihet, regjimi komunist i fukarallëkut, urisë dhe mizerjes, me triska e nisi dhe me triska e bitisi sundimin e tij.

Asnjë blerës nuk mund të siguronte mallin pa paraqitur tollonin, të cilën e merrte në këshillin popullor të lagjes pasi ishte hetuar mirë e mirë e kaluara e tij. 

Kjo është triska e kategorisë “F”, për ata që punonin në fshat, por jo për fshatarët e kooperativave, të cilët nuk e gëzonin të drejtën e tollonit. Siç edhe mund të shihet, sheqeri, sapuni, vajguri dhe madje edhe kripa ishin tejet të racionuara. Nga mungesa e sapunit, shqiptarët kishin edhe probleme higjiene.

Një familje fshatari merrte në atë kohë 2 kg mish në vit, një rekord historik ky që nuk ka pushtues që ia ka vendosur shqiptarit. 

Kur regjimi hyri në fazën e fundit të lajthitjes së tij që e çoi në shkërmoqje ishin të racionuara dhe me tollon: mishi, sallami, djathi, veza, orizi, fasulja, kafeja, veza, etj. Për qumështin e kosin nuk paraqitej tollon, pasi tregu nuk furnizohej rregullisht.

Tolloni jepej për një muaj. Zakonisht në rastin më të mirë, një familje me 4 persona merrte 2 kg mish, 30 kokrra vezë dhe 2 kg djathë.

“Njeriu i ri” i socializmit u shpërfytyrua aq shumë saqë në vitin 1985 nga nevoja për mish, p.sh. në Elbasan janë ngrënë edhe qen e mace.

As në kushte lufte e urie shqiptari nuk ka ngrënë qen e mace.

20 komente në “Rrëfimi tronditës: Në Elbasan hëngrën qen e mace, pas krizës së vitit 1985”

 1. Naftetar i vjeter says:

  Nje gje duket e sigurte nga ky shkrim. Ky , halabak qe e ka koken si qeni Terbacit
  ka ngrene nga keto qe permend ketu, Duket se edhe menyren e te folurit, e ka si nje buce qe
  ben gjithe diten “gam-gam. Mero : mos i nxirr me keta monstra se na e shpifen, Po mashtrojne nje brez
  te ri , i cili po mendon se ne kemi jetuar vetem me “mut” Kur faktikisht ate e kane ngrene vetem tipa si ky dervishi
  pa teqe,

 2. shqiptari says:

  O LEGEN ne at koh nuk kish ku te shitej mishi qe thua ti se privat nuk kishte , shteti as qe behej fjal te merej me paçavuret e tua , se çfar bejn njerzit ne kok te vet , ata kan ngren dhe njerez , por SHQIPTARET me shum mish e peshk kan ngren ne kohen e tollonit se çdo her tjeter , se kur vinte rradha tollonit , kishim apo jo lek ate nuk e linim pa e mar , kurse kur nuk kishte tollon e mernim kur kishim terezin , po ti o zgjyra kastriot ke 25 vjet qe ha qofte me mish gomari e qeni , ke 25 vjet qe ke ngren kofsha pule me krimba qe i pastronte shici me zorr krimbat nga kofshat e pules e i haje ti o legen e gjith njerzia , ti dhe sot nuk di çfar ha , ne at koh kishte kontrollor e mercolog per ushqimin qe nuk falnin as babain e vet po te bente pisllik ne ushqim se kalbej ne burg , ne kemi ngren ushqim bio dhe te paster ndonjeher ne si popull ate e kemi shijuar vetem ne kohen e PPSHse , ti shiko çfar po ha sot o felliqsir , esht ber kanceri si grip ne SHQIPRI vetem nga mungesa kontrollit te ushqimit , po e ha buken me miellin serb qe esht mar ne ukrain me rreze radioaktive dhe se rruan njeri , mos kerko te shvlersosh ate koh te art qe nuk vjen me per ushime te pastra or zorzop i felliqur , or bythqir lulishtesh , kur kishe kaq ankesa ku ishe o pederast ne at koh , apo benje mbledhje blloku dhe moral per PPSHne , sot ste dhjet njeri , e kemi jetuar vet at koh nuk ngele ti kokrra kurves te na tregosh se çesht ber ne at koh zorraxhi i pa vler , nuk rrezoet mali me pordh o legen harroje . nese te ka ngelur peng e do te hakmerresh je shuml i vonuar ata sa ishin gjall i ben gjerat si deshen , sot qe kan vdekur nuk i rruhet njeriu per historit e tua , me pishmonllik do vdesesh o legen.

  1. **** says:

   Jo,per ata qe e ke fjalen ti o Shqipetar,vertet s’kane vdekur majmuni i ri
   qe krijuan ata,jeton akoma edhe sot.

 3. matrapiku nga kopliku says:

  ke ngatrru Kohen more mashtrues bythqi!
  vertet kishte tollon ne koh te t kuqve por s kishte mashtrim. ai ushqim qe ishte ishte tamam bio. karrota dhe patate me dhe,shalqi bio,pjetra e patellxhane e bamje e barbunja te sapovjela nga fusha..ah ajo sallata jeshile qe e bjele ashtu me dhe por kur e gatuje vinte arom gjith shtpija.. po buka e misrit e ngroht? po buka 50 she?
  e te mos flasim per berxollat dhe kremvicet e kombinatit te mishit qe s I gjen edhe ne amerik. e ca jan salcicet e sotme gjermane para kremviceve te atehershme te shqipnis se kuqe?
  dhe kur erdhi ushqim nga hungarija doli qe ishin pula te skadume.
  kurse historija e qenve dhe maceve te kazaneve te plenave filloj ne demokraci,mbas viteve 1990,kur u happen ato kjoskat dhe karrocat me qofte dhe “bifteqe” nga privatet e demokracis kapitaliste. te cilet naten gjuanin qent dhe macet neper Kazan plenash e diten e shisnin mishin e tyre si qofte e “berxolla” .. dhe njerzit knaqeshin “ke privati”..
  dhe,jo vetem qen dhe mace e gomere te smur kan honger shqiptaret nga demokracija.
  ata jan pallu duke pire “koktejl” muti e shurre e qelbsinlliku demokratik.
  eshte fakt qe per vite me rradh pas renijes se komunizmit dhe marrjes se pushtetit nga sal malokar demokrati nuk u be asnji investim ne tubacjonet e ujit te pijshem dhe atyre te ujrave te zeza,te cilet te konsumuar dhe amortizuar nga koha caheshin dhe perzihej uji I haleve me ajin e pijshem dhe shqiptart natyrisht “knaqeshin” me koktejl muti shurre kimikatesh e plehurinash te turlillojsoji…
  qelbsinllik I permasave planetare mo!
  dhe kto ndodhen ne demokraci dhe per vite me rradh. aqsa njerzit u detyrun dhe tash s pi njeri uj cesme por e blejn ujin.
  mos kujtoni se uji I blem esht uj burimi,uj muti esht dhe ai po ndryshe nga muti natyror ky qe bleni neper shishe esht mut I paketum neper punishte primitive qe quhen “fabrika kapitaliste”.
  mut demokracije po hani o shqiptare. prandaj edhe villni kaq shum fjal muti si ky shkruesi I arkivave,
  prandaj edhe shqiptart jan bo kaq t liq. sepse hajn mut kolektivishthajn e pijn mutin dhe shurren e njeri tjetrit.
  shikoni sesa er qe vje nje shqiptar. s hypet dot n autobus se te gufos era e qelbet
  esht muti multivjecar qe esht shtresezu ne dejet e shqiptarve,i shoqeru nga shurra acidore shqiptarore qe ja kalon edhe helmit te gjarprit me helmues nga intoksinimi fatal qe ka.
  vec shqiptarve si bo gjo ky helm mut shurre sepse kan fitu imunitet prej vitesh.
  hani mut hani
  pini shurr pini
  dhe kurr s do ta dini..

  1. Komunisti says:

   Jo mor jo enveristat vetem sa i bene bllokade rrethimit iperialisto revizionist,me tollona.
   enver tarasi i tha populli Shqipetar edhe bar do haje e parimet nuk do i shkeli,
   hemm………. delet i ruajne parimet.

  2. Argetimi says:

   Po po se je komunist normal se do te mbrosh partine ti se atehere veten mish 1gr madje hanin fshataret!Me buk misri qe me zor hahej!E kam kaluar ate regjim tmerri mos ardhte me

 4. ''askush nuk urrehet me shume se ai qe thote te verteten...........[PLATO]! says:

  jo me kot kur hipen nje tourkalvanos ne metro bie era qen,si me qen pakistanez…………..

 5. ajnstajni i malcis says:

  Ajo fotografija atje eshte mbas viteve ’90.
  eshte ke xhamija ne tirane. qe u hap pas 1990 apo 1991..
  dhe lypsaret u bene ne mode ne demokraci
  n komunizem s kishte lypsar.

 6. Paqesori says:

  Po Elbasanasit nuk kane qena rrota dhe te degjeneruar si ti , qe vetem shpif e shpif se dicka do te mbetet…
  Mundet ndonje si ty mund ta kete bere , jo nga varferia por nga kafsheria…se nuk po na cudisin me as ata qe hane mish njeriu ! Halabak !
  Nuk e kupton se keshtu poshteron shume njeres, qe me mire do te vdisnin se te pranonin ate qe ju servir ti ! Halabak !

 7. Paqesori says:

  Ty , zoti botues , te duket rrefim trondites ? Po si ka mundesi ? Nuk te duket SHPIFJE TRONDITESE…? Duhet te kesh qene ne Elbasan dhe ti ne ato vite dhe te jane tronditur trute . Perndryshe nuk do te mbushje gazeten me te tilia palacolleqe qe te perziejn stomakun !

 8. Vjosani says:

  Kastriot,
  qe ta besh mire kete punen tende, duhet patjeter qe te kesh nje ekuiliber ndaj se vertetes. Se duke e teperuar ti me genjeshtra, se merr me mend se si “Nga inati i genjeshtres” : na “ndez” edhe me shume ta duam komunizmin, edhe pse nuk ish per te dashur. ke degjuar gje per kalimin e se drejtes tek tjetri, qe e ka formualuar Eskil? Jo besoj, se nje cope arkivist je, ku ke kohe te lexosh letersi te madhe….E po gjeje dhe lexoje kete teori…. Po i ben nje sherbim kaq te cmuar komunizmit, sa ne te ardhmen do te te mallkojne antikomunistet, sigurisht kur ta kuptojne se propganda jote eshte puro ne sherbim te komunizmit….

 9. Albi says:

  Ne demokraci kemi ngrene mish maceje, qeni, miu, kanguri, gomari, kuajsh te ngordhur, e lopeve te prishura nga argjentina. S’ka pisllik te botes qe nuk jane pertypur nga e s’jane tretur nga stomaqet e shqiptareve. E kush e harron sallamin top-hat qe na sillnin kontrabandistet e kakove greke, po ndihmat e skaduara italiane e angleze? Po sallamet tani me ca mishi behen? aAh c’ka ngrene shqiptari i shkrete pas 90 as miu i hales si ka ngrene. E pastaj themi cne qe eshte shtuar kanceri si epidemi gripi.

 10. Alex the great says:

  Cte keqe ka ketu kinezet hane dhe sot qene dhe mace.

 11. Labi100 % says:

  Nuk them se ishte parajse ne ate kohe po ky shkerdhat kalemxhi qe publikon keto krllq ka nevoj te shteohet ne Elbasan…. Enver Hoxha ka qene me i miri ndermjet te keqinjve qe kemi pasur dhe kemi akoma..

 12. Edhe ne Italine kapitaliste jane ngrene
  qene e mace ,
  Gjate luftes partizanet kane ngren mushkat ,
  Sot po hame plehrat , te mbushura me Hormone
  dhe me Pesticide …………………………………………………..

 13. WEB says:

  Gënjeshtra më bisht, as edhe një qen apo mace nuk eshte konsumuar në ndonjë tavoline varfanjakesh.As nuk ka shkuar kjo gjë ndër mend, e jo më ta përdornim në mungesë të mishit kryesor

 14. Pallatet Agimi says:

  Imjoranti i skllaveruar nga mentaliteti komunist po nuk mashtroi nuk quhet byth lepires i kryeqelbesires.

 15. LORA says:

  Respekt per komentuesit shqiptari dhe matrapiku prej kopliku,,,,I keni thene te gjitha te vertetat qe une do te thoja ketij dervishit ,qe buken e perditshme ka rrenen dhe mashtrimin.

 16. pjatalarsi says:

  Shqiptaret e sotem, (shqipfolesit e sotem, desha te them), duket sikur jane te ardhur nga Hena, ose kane jetuar te izoluar nga populli asaj kohe. Elbasanasit (disa te rinj) kete kohe theren nje gomar dhe e shiten mishin per mish lope. Policia u ra shpejt ne ere dhe i kapi. Ky ka qene nje rast i izoluar. Persa i perket mungeses se mishit ketyre viteve, kjo po eshte e vertete, ndaj shpesh gatuhej gjella pa mish.

 17. Jimi says:

  Edhe Kastriot edhe Dervish! Heu ty te hengershin qent e macet! Fantazia nuk njeh kufi!? Mire qe e urren sistemin dhe nuk le gje pa then per te ,por ti qenke i pafytyre e pervers? Me ate fantazine tende te shfrenuar e te semure me tendencen e luftes kunder komunizmit, ti popullin shqiptar na e bere kanibal! qe njelloj si fiset Zulu, ushqehen me natyren e gjalle! Nje gje te vertet e ke then. Vertet qe edhe ne kete popull europian ka rudimente te asaj epoke dhe njeri nder ta ne mos i vetmi duket qe je ti!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje