Filip Noga për median austriake (1913): Ndihemi të lënduar që krahina e Çamërisë, me një popullsi prej 80 mijë shqiptarësh, iu dha Greqisë

29 Tetor 2017, 12:32Dossier TEMA
Filip Noga për median austriake (1913): Ndihemi të lënduar

Nga Aurenc Bebja

Gazeta në gjuhën frënge “La Jeune Turquie”, ka botuar, të mërkurën e 10 shtatorit 1913, në faqen n° 2, deklaratën e delegatit shqiptar, Filip Noga, dhënë për gazetën “Neue Frei Presse” në lidhje me përcaktimin e kufijve të Shqipërisë nga Fuqitë e Mëdha, sidomos në zonën jugore.

Çfarë ka thënë më konkretisht patrioti shqiptar për median austriake? Në vijim, do të gjeni rrëfimin e tij të plotë, të sjellë në shqip nga Aurenc Bebja – Blogu “Dars (Klos), Mat – Albania”:

Një nga delegatët e Shqipërisë, Filip Noga, që sapo ka ardhur nga Londra në Vjenë, bëri këto deklarata për Neue Frei Presse:

“Kuptohet fare lehtë se shqiptarët nuk mund të jenë të lumtur me vendimet e Konferencës së Ambasadorëve në Londër. Që në 1880, Anglia propozoi të formonte një Shqipëri autonome që përbëhej nga katër vilajete, Janina, Kosova, Manastiri dhe Shkodra, pra një Shqipëri shumë më të madhe se ajo e krijuar në Konferencën e Londrës.

Shqiptarët e konsiderojnë dhënien e territoreve me popullsi të pastër shqiptare ndaj Greqisë dhe Serbisë si një padrejtësi që Evropa u bëri atyre. Ndihemi të lënduar që Krahina e Çamërisë, e cila shtrihet deri në Prevezë, me një popullsi prej 80 mijë shqiptarësh, iu dha Greqisë.

Konferenca e Londrës ka miratuar, në parim, si kufi jugor të Shqipërisë linjën e Kepit Stylos deri në Korçë dhe dhe i ka lënë komisionit ndërkombëtar detyrën për të vënë këtë vendim në ekzekutim si dhe të vendosë përfundimisht kufirin pas një vizite në këto vende.

Komisioni duhet t’i caktojë çdo fshat Shqipërisë ose Greqisë sipas popullsisë. Ky komision ndërkombëtar, ku do të përfaqësohet nga vendimarrës të Fuqive të Mëdha dhe të Shqipërisë, ende nuk është formuar. Anëtarët ende nuk janë emëruar. Por, formimi i komisionit nuk mund të presë më, sepse afati i nisjes së tij është fiksuar në ditët e para të shtatorit.

Shqiptarët i janë mirënjohës Evropës për atë pak gjë që ka bërë për ta dhe shpresojnë se ajo do të riparojë dëmin që i ka shkaktuar Shqipërisë gjatë demarkacionit. Shqiptarët janë veçanërisht mirënjohës ndaj Austro-Hungarisë për mënyrën se si monarkia mbrojti Shqipërinë dhe kontribuoi në çlirimin e saj. Perandori Franz-Jozef thërritet tek ne “xhaxha” dhe “Çlirues i Shqipërisë”.

Zoti Noga shprehu gjithashtu falënderimet e tij për shtypin austro-hungarez dhe kërkoi të bëjë publike lutjen e shqiptareve që Greqia të tërheqë trupat e saj nga territoret që i përkasin Shqipërisë : Korça, Gjirokastra, Himara.”

Burimi: Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania

10 komente në “Filip Noga për median austriake (1913): Ndihemi të lënduar që krahina e Çamërisë, me një popullsi prej 80 mijë shqiptarësh, iu dha Greqisë”

 1. Orhan Pamuk[historian nobelist turk,USA]: ''.....muslimonet shqipfoles,jane turq ,jane vazhdim i identitetit turk ne Evrope.........'' says:

  Tsamouria me 80mije tourkotsamides por 200mije orth/xe greke nuk mund ti jepej Albanistanit me 90% turq…………

  1. VFLP says:

   Shko or idiot dhe leri keto replika.
   Koke mushke, pa breke ne bythe dhe ate di me fol
   Agjent me 10 euro i asphalise greke.
   orthodokse, myslimane, vetem ate di ti.
   Kush ja ka pa hajrin fese?
   debil! akoma me perrallat e krishtit dhe te muhametit ngele ti?
   Greqia eshte nje vend i rrenuar me keq se Shqiperia.
   Ik o HAJVAN behu tolerant, ç’fare do me mohuar krimet e grekerve ti? hajvan!
   ato kohe ishin ashtu benin, po mos na bej llam llam.
   cfare Greket qe ja shiten dhe bythen kinezeve me tregon ti?

   1. Orhan Pamuk[historian nobelist turk,USA]: ''.....muslimonet shqipfoles,jane turq ,jane vazhdim i identitetit turk ne Evrope.........'' says:

    pis sunit,e kuptoj irritimin tend,c’ti besh Zoti vendosi qe ti te lindje ……….korrak!

    1. ay qy says:

     Zoti vendosi qe ti te lindje PISOGLEND, nga nje Putane fshati ?

   2. Theatrical says:

    o Aurenc,
    po greket çduhet te thone per 1.500.000 turq ortodokse qe perzuri turku ne 1922?
    po per ngjarjen e 1955 qe njihet si Istanbul Pogrom,ku spastrua i gjithe Istanbuli i Bekuar nga minjte greke..diku 40.000 turq ortodokse me pasaporte greke u perzune nga 1955-1959
    po ne Qipro ku ushtria turke ndoqi jo pak po 200.000 turq ortodokse nga pjesa e Veriut..
    edhe dicka,
    po te mos ishte Korça me intelektualet e saj patriote ,Greqia me shume gjasa do e kishte mare te gjithe jugun e Shqiperise ne 1914,,

 2. Aleksander says:

  Dhimbja e shqiptareve plaget ende te hapura Injorohen nga presidenti grek dhe te tjere si ai.Ne shqiptaret e sotem duhet te jemi Koherente me faktet me historine por mbi te gjitha te respektojme dhimbjen e te pareve tane.

 3. Kisha terroriste "greke" says:

  Sa her do tu them qe “greqia ” e sotme nuk ka dallim nga ISIS. E krijuan fuqit e medha ne vitin 1821 per nevojat e tyre personale. Sot me ane greqis fuqit e medha hapin lufte kur te duan. Ne qofte se anglia thote sote kufijet e shqiperis jane nga Nishi ne Prevez , si greqia dhe serbia nuk e refuzojne dote ,sepse fuqit e medha i krijuan. Prandaj fuqit e medha e quajne ballkanin fuci baruti

 4. erzen says:

  Kush të tha ty qe muslymonët jan turq [email protected]@hi i sat ëme?

 5. Alban Hamzai says:

  Numri I popullsise se ashtuquajtur came nuk I ka kaluar asnjehere te 20.000 vetet .Kete e tregojne te gjitha regjistrimet e kryera . Si fillim fjala “Cam” ka kuptim gjeografik dhe permblidhte banoret e asaj zone pavaresisht nga feja dhe origjina . Me vone ky emertim u lidh me banoret dygjuhesh greqisht-shqip foles te zones . Futja e permbajtjes etnike tek termi “cam” u be me vone ,pas viteve 1918 nga italianet per interesat e tyre . Ja statistika e perberjes se popullsise se Epirit ne vitin 1940 : Epiri kishte 380.000banore ,Thesprotia kishte 80.000 banore dhe camet ishin 19.905 banore .Pra popullsia came perbente 5% te popullsise se Epirit ose rreth 25 % te popullsise se Thesprotise . Ne vitin 1928 zona e Paramithias kishte 15.688 banore nga te cilet 13.611 ishin greke te krishtere,521 ishin muslimane greke,1367 muslimane came ,172 vllehe orthodhokse ,17 hebrenj . Etj.Etj. Persa I perket artikujve te shtypit francez te atyre viteve mund tju dergoj plot artikuj ku shkruhet nga gazetaret franceze per greket e Korces ,Himares,Gjirokastres etj. Besoj se keto I di dhe z.Aurenc Bebja ,por eshte e qarte qe nuk ju dergon gje te tille . Ju lutem botoni komentin tim!

  1. ay qy says:

   Pisoglendi mou, ne Epirin e jugut (Preveze, Arte, Janine, Thesproti) as nuk ka patur as nuk ka “greke”. Te gjithe atje jane shqiptare. Shko bej sot nje vizite ne fshatrat e Parges dhe Prevezes dhe pastaj dil para pasqyres dhe kenaqu me budallain qe do shohesh perpara ?
   Sivjet ne vere isha me pushime ne SheneDiele te Parges (Agia Kiriaki). Fola gjithe diten shqip me fshataret atje ?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje