DOSSIER/ Misteret e SHISH, konsolidimi dhe organet e sigurimit të shtetit nga viti 1912

30 Tetor 2017, 15:10Dossier TEMA

Pas shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë, më 28 Nëntor 1912, u formua Qeveria, me kryeministër Ismail Qemalin, e cila filloi ngritjen e institucioneve të Shtetit Shqiptar.

Ndër to, më 17 Dhjetor 1912, u mor Vendimi për themelimin e Shërbimit Sekret Shqiptar. Në këtë Vendim thuhej: “Të organizohet një shërbim i msheftë për vise të shkeluna të Shqipërisë”.

Për organizimin e tij u ngarkuan persona konkretë, ndërmjet të cilëve Lef Nosi e Bajram Curri.

Vazhdimësinë e shërbimit sekret shqiptar e shohim përsëri pas ardhjes së princ Vilhelm Vidit (në vitin 1913), gjatë Luftës së Parë Botërore dhe pas saj.

Konsolidimi i Shërbimit Sekret Shqiptar në Qeverinë e Ahmet Zogut 1921 – 1939.

Më 21 janar 1920, Kongresi Kombëtar i Lushnjës bëri organizimin e Këshillit të Naltë dhe risanksionoi ndarjen e pushteteve, ligjvënës, ekzekutiv dhe gjyqësor, si dhe krijimin e Ministrisë së Brendshme. Më datë 24 dhjetor 1921, Ministër i Punëve të Brendshme u dekretua Ahmet Zogu, i cili bëri riorganizimin e MPB-së, duke krijuar dhe Seksionin Sekret. Drejtues i këtij Seksioni u caktua Haki Stërmilli.

Parë në planin historik, shërbimi kryesor inteligjent shqiptar, gjatë kësaj periudhe, ka patur këto emërtesa: në vitin 1922, Sekretari Sekrete dhe, në vitet 1923-1939, Zyra Sekrete. Në nivel qendror, veprimtaria e shërbimit sekret do të drejtohej nga Zyra Sekrete, ndërsa në nivel vendor drejtohej nga Prefekti, i cili kishte ngritur një zyrë të posaçme që merrej me “çështje rezervate”.

Në konsolidimin e institucioneve të Shtetit Shqiptar, nga janari 1927, pati rëndësi edhe organizimi i Shërbimit Informativ të Jashtëm, me qendër në Ministrinë e Punëve të Jashtme, e përfaqësuar nga selitë tona diplomatike, duke organizuar një rrjet informativ që vepronte i lidhur me mekanizmin konsullatë – legatë -prefekturë. Klane dhe forca politike të ndryshme, gjatë periudhës 1925 -1939, të shtyra nga interesa të ngushta dhe të përkrahura nga jashtë, kanë provokuar trazira, komplote, vrasje, kryengritje, etj., me qëllim destabilizimin e vendit dhe cenimin  e sigurisë kombëtare.

Organet e Sigurimit të Shtetit 1944 – 1991.

Pas Luftës së Dytë Botërore, në periudhën dhjetor 1944 – mars 1945, Shteti Shqiptar i kushtoi menjëherë rëndësi të veçantë krijimit të Organeve të Sigurimit të Shtetit. Këto ishin vijuese të Shërbimit Informativ Ushtarak gjatë Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare.

Fillimisht, pas çlirimit të vendit u krijua Drejtoria e Mbrojtjes së Popullit, në varësi të Ministrisë së Mbrojtjes, e cila funksionoi deri në vitin 1946, kohë kur u krijua Drejtoria e Sigurimit të Shtetit. Në vitin 1966 u bë riorganizimi në tre drejtori: e para e Kundërzbulimit, e dyta e Udhëheqjes dhe e treta e Zbulimit Politik, strukturë që e ruajtën deri në vitin 1991.

Organet e Sigurimit të Shtetit organizuan veprimtarinë e tyre bazuar në një platformë të ish-byrosë politike dhe të pambështetur në ligj. Kjo solli shkelje të rënda të të drejtave të njeriut. Gjatë veprimtarisë së tij u bënë shumë shkelje ligjore.

Ai vuri në survejim gjithë sektorët e jetës së vendit, kuadrot dhe njerëzit e thjeshtë, zbatoi praktika të padrejta dhe tejkaloi kompetencat, sidomos në kuadrin e luftës së klasave dhe të nxitjes artificiale të saj. Një numër qytetarësh u bënë viktima të kësaj veprimtarie.

Reformimi i Shërbimit Sekret Shqiptar 1991 e në vazhdim.

Pas vitit 1990, me vendosjen e pluralizmit politik në Shqipëri, Organet e Sigurimit të Shtetit u reformuan, duke iu përshtatur kërkesave të shtetit ligjor. Kështu, në vitin 1991 u krijua Shërbimi Informativ Kombëtar, me Ligjin nr. 7495, datë 02.07.1991, “Për organizimin e Shërbimit Informativ Kombëtar.”

Detyrë parësore e këtij Shërbimi u vendos parandalimi, zbulimi dhe ndërprerja e çdo veprimtarie antikushtetuese që cenon lirinë, pavarësinë, aftësinë mbrojtëse, tërësinë territoriale dhe pasurinë kombëtare të Republikës së Shqipërisë.

SHIK-u u krijua si një institucion i depolitizuar dhe si i tillë ai ka pësuar vazhdimisht ndryshime të herëpashershme. Në vitin 1999, me Vendimin nr. 61, datë 22.11.1999, të Gjykatës Kushtetuese të RSH-së, ndryshohet emërtimi nga Shërbim Informativ Kombëtar (SHIK) në Shërbim Informativ i Shtetit (SHISH).

Drejtuesit e SHISH-it ndër vite:

01.08.1991 deri 29.06.1992          Irakli Koçollari

29.06.1992 deri 09.04.1997          Bashkim Gazidede

09.04.1997 deri 29.05.1997          Astrit Kodra (me komandim)

29.05.1997 deri 21.08.1997          Arben Karkini

21.08.1997 deri 07.08. 2002         Fatos Klosi

07.08. 2002 deri 18.11.2002         Petrit Myftari (me komandim)

18.11.2002 deri 27.01.2005          Kujtim Hysenaj

27.01.2005  deri 09.08.2012         Bahri Shaqiri

09.08.2012 deri 30. 10. 2017             Visho Ajazi Lika

-Helidon Bendo (SHISH)

2 komente në “DOSSIER/ Misteret e SHISH, konsolidimi dhe organet e sigurimit të shtetit nga viti 1912”

 1. Mihali says:

  Me heqjen eVisho Like dhe Adriatik Llalla mer fund Shtetit paralel I Berishet.

 2. operativi i vjeter. says:

  propaganda dhe llafet vazhdojn! mashtrim genjim.
  nese kishte ligjshmeri ,dhe rregull ,kishte atehere.
  sigurimi zbatonte vetem ligjin.(mund t ket pas individ te vecant ne gjirin e sigurimit qe mund te ken shkel ligj e rregull por nese kapeshin ata denoheshin nga ligji si gjith te tjeret)
  sesi ishte ligji kjo esht ceshtje tjeter. per kte duhet te pergjigjen ligjvenesit,qe ishin partija ne pushtet,anetare te devotshem te se ciles ishin ata qe bajn politiken ne shqipni tash e cerek shekulli me bekimin dhe miratimin e perendimit.
  nje nga kta tipa te shquar esht sali ishkomunist tashdemocrat properendimor proamrikan berisha. edhe komunist edhe democrat,kjo s haet.
  I rri shum trash. esht si te kerkosh nje kafe dhe te ta sjelli kamarjeri edhe me sheqer edhe me kryp. a pini dot kafe edhe me sheqer edhe me kryp? ja pra. kte lloj “lideri democrat” keni. sal krypkomunist- sheqerdemokratin keni qe po “e shijoni” per rreth tre dekada! njers trapa. komb budalla. debilizem masiv.
  por turmat e kafsheve shqiptare qe quhet popull legen ilir debil vampir pellasg gallat arrnaut qe ha mut ,e han me qejf kte lloj corbe perendimore me miser sovjetik komunist bollshevik alla shqiptar.
  pyesni perendimin ju pse u bashku me komunistet mas renijes se komunizmit. ai le t ju sqaroj.
  posht komunizmi rroft komunizmi I thojn ktij muhabetit.
  si ke ajo historija ne franc mos gaboj.
  mbreti vdiq
  rroft mbreti.
  madje nga fotot e luftes 2 botnore kemi pa qe perendimore potencjale te sherbimit informative “antikomunist” britanik pinin raki e uiski e hanin mish te pjekur “gju me gju” kembkryq me enver dull hanxhar komunizmin neper pikniqe maleve te shqipnis….
  e tash dun me ja faturu sigurimit t shkret te kaluaren ….
  por sigurimsat jan trapa. s kan goj. delni mer e flisni neper shtyp haptazi per ate pun qe keni bo.
  delni e thoni se s keni bo pun te jashtligjshme,sic po don me jua fut kta te sotmit. delni e thoni se ajo platforma e punes e byros politike ishte e njejt me platformen qe kan sherbimet informative te t gjith botes. ishin format e punes agjenturoro operative te cilat jan te njejta gjithandej.
  pak a shum jan kto
  agjentura
  survejimi
  kontrolli postar telefonik telegrafik
  teknika operative
  vertetimi biografik
  e ndonji tjeter qe e kom harru se u bon vite e dekada qe s jom kujtu per ato kohna.
  kto forma pune I perdor tash e shekuj gjith bota.
  kto perdoren nga CIA FBI dhe agjensit me t fuqishme perendimore. madje perdoren dhe shperdoren.
  edhe nji gje kryesore:.
  ishte nje nga nenet bazale te kushtetutes se shtetit qe thoshte se partija udheheq gjith aktivitetin e shtetit. quhej rroli udheheqes I partis. ky ishte edhe thelbi I diktatures. dhe kjo ishte baza ligjore e saj. ishte neni 2 apo tre I kushtetuts qe thoshte se partija udheheq nga qendra ne baz,pra nga byroja politike ,der ne ate organizaten baz te cooperatives ku udhehiqte ai druvari qe ishte komunist.
  kshtuqe veprimtarija e sigurimit nen udheheqjen e platformes se byros politike te partis ishte teresisht KUSHTETUESE, pra e mbeshtetur ne kushtetuten e shtetit. a ka me ligjshmeri sesa te punosh per kushtetut?
  e mos t flasim me tej qe ishte bazu ne kod penal e kodet e tjera te te drejtes se shtetit ..e kodet e tjera juridike..
  se kush e bente kushtetuten ,ligjet,nenligjet,dihet. parlamenti.
  sesi zgjidhej parlamenti dihet me elekshen. votime.
  sesi ishin votimet dihet
  kishte vetem nje parti politike. mbi baz te kushtetuts.
  megjithate askush nuk merrej me dhun te votonte. madje kishte armiq,sic quheshin disa atehere,te cilet s kishin trisk fronti pra pa te drejt votimi. dhe ata s shkonin me votu.
  a kishte fshehtesi vota?
  jo. s kishte sepse te gjith merrnin fleten dhe shkonin direct ne kuti votimi pa hy ne dhom t fsheht. por nese do hyje ne dhom t fsheht do merrej vesht qe kishe votu kunder por s do denoheshe. s kishte ligj qe te denonte pse votove kunder. thjesht do ishe person nen kontroll operativ.
  a nuk jan sot te dyshimt e nen kontrooll personat qe mbajn mjekrra myslimane,qe falen ne xhami 20 her n dit,qe kan makina te shtrenjta,qe bejn jet nate,qe kan pasuri te dyshimt///,, etj etj,,
  pra cdo shtet e sistem ka kufizimet e veta.,ka perndjekjen e fsheht qe I behet njerzve edhe pse ata nuk shkelin ligj por kan tendenca te vecanta.
  dhe nese dikur ne komunizem kta persona merreshin nen termin “kontigjen krimi” apo “armiqsor” sot merren nen termin “persona nen interes”.
  jo ush por gamor. njilloj esht. si atehere qe kontrolloheshin ata qe “mbanin qafen shtrember” edhe sot qe kontrollohen po per “qafmbajtje pa leje”..
  shko ne ambasad amerikane dhe kerko viz per amerik dhe thuaji se ke qen I denu per drog , s ta japin kurr. megjithse ti mund te kesh heq dor nga krimet njehere e perghithmon,dhe ke te drejt nga perendija me leviz kudo.ne biografi je me shenj dhe shteti demokratik te kufizo. ne australin demokratike te izolojn qysh n kufi. s t lejn me fut kembet qysh n aeroport. dhe kte ta bo jo sekretari I par I komitetit qendror te komunizmit por nje byth doganjeri I thjesht pa shkoll e pa pik pergjegjsije. vetem pse si pelqe ftyra jote e lodhur ndoshta apo pse je me dhimbje koke. dhe dukesh I pakendshem.
  e them kte sepse ka ardh koha qe sigurimsat qe kan honger dynjon me automatic n sup e cant n krah fshatrave si shkerdhata neper vap dhe erresire tamam si cifutet neper shkretetire,ata pra te mos e lejn veten te behen pre e nje tip holokausti antisigurims,si ai qe ju beri hitleri cifutve.
  sigurimsat ishin njers te administrates shtetnore,vepronin me ligj,me dokumentacjon te regullt,nen urdhrat e kushtetuts dhe ligjit. pik.
  ai qe thot ndryshe duhet padit per shpifje,hedhje balt kundra organeve te shtetit,dhe te nxirret para drejtesis.
  a.
  kush sigurims ka shkel ligjet dhe rregullat e atehershme,kush ka bo gjona te ndalume me ligj esht kriminel dhe pergjegjs.por jo institucjoni qe ishte teresisht ligjor dhe patriotic.
  tash jan bo antikombtare sherbimet secrete shqiptare kur shesin interest e vendit jasht.
  kta jan kriminela.antikushtetues.
  shesin territore shqipnije tok det ajer a kushedi se cfar.
  shesin pasuri,shesin ushtri,shesin sigurin kombtare…
  kta qe sotmit dhe politikanet komunistodemokrate tip sal bythqir berisha me kompani.
  edhe nje gje.
  po te ndiqni me kujdes hymnin kombtar shqiptar,ne veprimtarin e sigurimit nuk do gjeni asnje gje antihymn. gjera te tilla do ti gjeni ne veprimtarit e shik-ut pas sigurim dhe politikanve e gjith shqiptarve te paskomunizmit.
  jeni komb I pjerdh o shqiptare dhe s dini se ca boni. keni pjerdh n tru. se nga bytha dihet qe jeni car shekujsh. por jeni ca n kok tash.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje