Kroacia kufizon numrin e turistëve për të luftuar mbipopullimin

5 Gusht 2018, 20:21Rajoni TEMA

Qyteti kroat i Dubrovnikut, i cili cilësohet një nga vendet e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s dhe vendpushimit bregdetar piktoresk në Adriatik, është në rrezik të vazhdueshëm për tu prekur nga mjaft anije turistike, nga vizitorët e shumtë turistikë që vizitojnë çdo vit këtë perlë të Adriatikut.

Midis Janarit dhe Qershorit, pothuajse 280.000 turistë nga 188 udhëtime turistike vizituan qytetin 800 vjeçar. Vitin e kaluar, 749,000 njerëz u nisën nga 539 anije turistike që u ankoruan në portin e Dubrovnikut.

Tregtarët, restorantet dhe 1.500 vendasit që jetojnë në qytetin e vjetër, e cila është një zonë që ndodhet brenda fortesës bregdetare që u paraqitën në serinë televizive Game of Thrones – luftuan për t’i shërbyer turmave të shumtë të turistëve.

Vitin e kaluar, UNESCO paralajmëroi se statusi i trashëgimisë botërore të Dubrovnikut ishte në rrezik për shkak të numrit të madh të turistëve “në lidhje me kapacitetin mbajtës të qëndrueshëm të qytetit” dhe menaxhimit të anijeve turistike që po hynin çdo ditë në port.

Për të kundërshtuar problemin, qyteti në vitin 2017 prezantoi planin e saj “Respect the City” që synonte kufizimin e numrit të turistëve nga anijet turistike që vizitonin Qytetin e Vjetër deri në 4.000 persona në çdo moment të caktuar.

“Projekti filloi të japë rezultat në këtë sezon turistik dhe ne mund të shohim mjaft përmirësim në cilësinë e pritjes së mysafirëve nga anijet turistike dhe më pak turma”, tha Sandra Milovçiç, një zyrtar i Shoqatës së Turizmit të Dubrovnikut.

Sipas të dhënave zyrtare, më shumë se 4.2 milionë njerëz kanë kaluar të paktën një natë në Dubrovnik deri më tani në 2018, 14 për qind më shumë se vitin e kaluar. Sipas Cruise Critic, një portal i specializuar në internet, Dubrovniku u shpall destinacioni më i mirë mesdhetar lindor për udhëtime të tilla gjatë viteve 2017 dhe 2018, duke u krahasuar me Kotorin e Malit të Zi, Venecian e Italisë dhe ishujt grekë të Santorinit dhe Rhodosit.(scan)

5 komente në “Kroacia kufizon numrin e turistëve për të luftuar mbipopullimin”

 1. ÇAKMAKU says:

  Le te dergojne tepricen kendej nga ne.Qyetet 800 vjeçar ata,2000+ vite Durrsi.
  Aderjatik ata,aderjatik Durrsi.
  1,500 banor ata,300,000+ durrsi
  Shquhen per pasterti ata,shqyhet per “pasterti” edhe durrsi
  Shquhen per kulture ata,shquhet edhe ne( ku do gjejne vend tjeter ku kalamajt luajne me thyerje shishesh?)
  Shquhen per butboll,basketboll,tenis,polo,volej ata,shquhemi per bastore ne
  “Ata” s’kane baze te nato-s,ne kemi…(tani do hame me luge ari, thoshin dikur)
  Ore,po problemin e ujit si e kane zgjedhur ata banoret atje????? Se ne kendej nuk dime ta zgjedhim

  Vendi me i bukur ne bote jemi,por se di bota,jane te verber qe nuk shikojne bukurite tona.

 2. loli says:

  O koqe kanari, e kuptoni sa larg jemi me turizmin shqiptar, ai esht turizem jo halet e shqiperis

 3. Timi says:

  Dmth aq shume eshte mbipopulluar Kroacia sa ska vend as per turistat qe shkoj e vijne.Ndersa Shqiperia po plaket perdite e me shume. Dhe po boshatiset. Trimat shqipetare qe kane luftuar kunder balozeve . Kane luftuar me Skenderbeun qe ishte tmerri i superfuqise boterore perandorise Osmane. Per cudi gjirokastriti Enver i pushkatoji pa gjyqe dhe i fuste neper kampe perqendrimi. Dhe te gjithe rrinin si miu. Edhe sot fusin bishtin ndershale si qente e zgjebosur dhe marrin rruget e emigrimit. Sepse nuk cohen dot neper rrevolta.Sepse e bejne ne breke nga Edi Rama dhe Sali Berisha.Pra historia dhe trimeria e shqiptareve paska qene thjesht nje perralle e shemtuar.

 4. Arbereshet says:

  Kroacia Me Histori te Lashte Kristiane .
  Dubrovnik Me Historine e Larte I lLIRE.
  RRACE E PASTER QE NUK PRANOJNE ASNJE LIDHJE
  ME SERBET. LERE ME ME TURKO BYTHPALARET.
  ME 1100 ISHUJ QE JANE TE VIRGJER E NUK LEJOHET
  ASNJE NDERTIM NE TO ..ME LUMEJ E KATARAKTE
  NJE SHTET PLOT SHPRESE.
  SHQIPERIA …ISH SHTETI I ILIREVE .ISH SHTETI I GJERGJ KASTRIOTIT QE NE KROACI NDROHET SI HEROJ I SHPETIMIT TE BALKANIT E JO VETEM NGA FLLIQESIRA QE QUHET TURQIIII.SOT NJE VEND I PERLYER NE KORRUPSIONIN E NJEREZVE ME FAME KEQ NE HISTORINE E SAJ..ME NJE PARLAMENT PAZARESH MES BERISHES .METES .E RAMES ..ME NJE POPULL PA KULTURE A DITURI TE ZHYTYR NE INJORANCEN TURKO ARABE .NE ZEMER TE EUROPES NGRIHEN XHAMI NGA TRE KATER NE CDO LAGJE .PER TE ZHDUKUR KULTUREN E LASHTE SHQIPTARO ILIRE .DHE PER TE FUT INFLUENCEN E NJE KULTURE BARBARE MYSLYMANE. TURISTET CFAR TE PRESIN NGA KY POPULL KUR VELLAJ VRET VELLANE PER NJE VIJE UJTI OSE NJE COPE TOKE. POPULL I HARDALLUAR
  I ZBEHTE .FALLCO E MENDJE MADH .E ME SHPRESE QE TO TA SHPETOJE TURKU ..ATA TURQ PLEHRA QE ZHDUKEN SHKOLLIMIN E SHQIPES QE VRANE A PRENE VAJZA E FEMIJE PER TE ZHUKUR KULTURE TONE .HISTORINE TONE ….QE NE NJE FAR MENYRE JA KAN ARRITUR QELLIMIT .
  SHPRESOJME QE TE KTHEHENI PRAP ATY KU MERITONI TE JENI …PERSHENDETJE NGA ARBERESHET .

  1. undefined says:

   “Arbereshi” a e di ti se si po flet sikur ti “arbereshi” jeton ne Suedi Norvegj apo Danimark harron ti “arbereshi” qqe efhe ti jeton ne katundet e Italise se jugut ne mes fukarallijut e injorances keni marre b…ne dore e keni emigruar si ne shqiptaret …kryqi ne qafe nuk te ben te zgjuar e te ditur automatikisht more “arbereshi” prandaj me ngadale “arbereshi” i Janulles

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje