Intervista e Ismail bej Vlorës: Evropa qëndron e pandjeshme ndaj shkeljes së të drejtave të shqiptarëve

1 Maj 2019, 15:15Dossier TEMA

Nga Aurenc Bebja*

“Excelsior” ka botuar, të shtunën e 26 prillit 1913, në faqen n°6, intervistën e Ismail Qemalit, zhvilluar në Champs-Elysées (Paris), pak kohë para se të nisej për në Konferencën e Londrës, me qëllim mbrojtjen e interesave tona kombëtare.

Në dekorin modern dhe luksoz të një pallati të Champs-Elysées, Ismail Qemal Beu ngjason me një nga mjekët tanë të zonave rurale, me një fytyrë energjike, e rrethuar nga një mjekër e bardhë.

Kreu i qeverisë së përkohshme shqiptare, i cili u ndal disa ditë në Paris, para se të shkojë në Konferencën e Londrës, ende është nën ndikimin e emocioneve të shkaktuara nga lajmi i rënies së Shkodrës :

Vërej me hidhërim, na thotë ai, se admirimi evropian shkon për malazezët, të cilët morën kryeqytetin tonë.

Dhe akoma më shumë, na fajësojnë për kërkesat tona ! Unë e di se, në çdo kohë, mendimi i masave ka qenë në favor të fituesve, por ndjenja e së drejtës sonë duhet të mbizotërojë në mesin e diplomatëve.

Duhet të keni parasysh se na janë dashur vite për të shkundur zgjedhën turke, të cilës ne i kemi shkaktuar dhe shpejtuar humbjen e saj, për tu gjetur sot përballë çlirimtarëve më të zellshëm (etur) sesa shtypësit tanë të vjetër !

Në emër të lirisë së racave, malazezët hynë në luftë; A duan ata të na grabisin sot kryeqytetin tonë në emër të të njëjtit parim ?

Megjithatë, Evropa qëndron e pandjeshme ndaj shkeljes së drejtave tona: ajo duket se na konsideron si disa fise sudaneze, të paaftë për tu qeverisur.

Gjithsesi, ne kemi dhënë prova të shkëlqyera për energjinë e racës sonë. Për shekuj me radhë, turqit kanë rekrutuar midis nesh zyrtarët më të mirë dhe ushtarët e tyre më të guximshëm.

Sot, të vetëm, të rrethuar nga ushtritë aleate, ne kemi ruajtur rendin, mbledhur taksat, formuar një milici, shkurtimisht, kemi siguruar jetën tonë të brendshme me burimet tona.

Ajo që na duhet tani është pavarësia e të gjithë territorit dhe kryeqytetit tonë, në mënyrë që, pa ardhur për të lypur në Evropë, të bëjmë Shqipërinë një shtet modern.

Natyrisht, ne do t’u kërkojmë vendeve fqinje këshilltarë dhe specialistë ; ne do të jemi mirënjohës ndaj tyre për të na udhëzuar në fillimet tona, por ne duam të jemi vetëvetja, dhe nuk do të lejojmë që të ruhemi nga ndonjë fuqi.

Më akuzojnë se bëj lojën e njërës prej këtyre fuqive, por nuk është e ndaluar, mendoj, të tregoj ndonjë simpati për ata që na ndihmojnë, edhe nëse është për hir të interesit.(darsiani)

18 komente në “Intervista e Ismail bej Vlorës: Evropa qëndron e pandjeshme ndaj shkeljes së të drejtave të shqiptarëve”

 1. Eri says:

  Franca e pandjeshme eshte dhe sot.Vetem i madhi Enver Hoxha u tregoi vendin ketyre hienave te poshtra.Me vendosmerine dhe patriotizmin e tij i beri te ndjeshem.Ja u perplaste ne sy dhe nuk donte te dinte per ta.

  1. Detari says:

   i hengri mutin frances, e la shqiperine 100 vjet mbrapa

   1. Tanaj says:

    Kush nga kermat neo greke te paguan ty o moterqir pash nderin??

    Te qif..shin hoxhet motrat dhe bucen qe te ka lind.

    Percarje fetare nuk shakton dot tek shqiptaret o bastard arumun, sado qe mundohesh.

    1. theatrical says:

     hahahaha…po lere çmeresh me ata,I ka trullosur fare anastasi
     shikoni ,
     ne fakt Europa gjithmone ka qene e pandjeshme apo indiferente por shpesh here edhe te pafuqishme perballe konflikeve ndermjet,apo padrejtesive qe u jane bere,shteteve apo popujve me te dobet prej fqinjeve te tyre me te forte, dhe nuk flas vetem per shqiptaret,por edhe popuj te tjere,shembuj ka pafund
     *a nuk u treguan te “pandjeshme”,Vatikani,Venediku dhe Mbreteri te tjera europiane kur Mehmeti i ra Costantinopoles ne 1953?
     *po kur Hitleri i ra Polonise,*po kur Stalini i ra Finlandes,*kur Turqia i ra Qipros ne 1974,edhe pse ishte nderhyrje e drejte..Turqia kishte gjithashtu perkrahjen e USA
     *a nuk ishte Rusia(USSR) ‘ortodokse’ e cila ndihmoi Turqine ‘myslymane’ te Ataturkut per te ç’farosur miliona minj haleje greke,nga Deti i Zi ne Anadoll,1914-1923?
     ne te njejten kohe a nuk ishte pikerisht Franca (e krishtere) e cila i ktheu kurrizin Greqise ne momentin me kritik dhe mbajti krahun e Turqise kur e pa qe turku e mori greket parpara ne 1921?
     po sot,Turqia eshte gati ta anaksoje Thraken Perendimore,si kujtoni ju se do ta mbroje Europa Greqine?

   2. Kosta says:

    Edhe Kuba ka mbetur 100 vjet mbrapa por jo per faj te saj ashtu si edhe Shqiperia ne kohen e Enverit qe u duhej te perballonin bllakaden e ketyre vendeve qe sot i quajme demokracira.Dhe qe vjedhin pasurite e vendeve te nenshtruara.Atje ku u haste sharra ne gozhde perdornin embargon.Ne Kube shkollimi dhe shendetesia falas per te gjithe si ne Shqiperine e Enverit.

  2. Tanaj says:

   Enver Hoxha vrau nje pjese te madhe te elites shqiptare, shkaterroi besimin ne Zot , manipuloi historine dhe izolou shqiptaret per 45 vite so askuah tjeter ne europe.

   Normalisht ai rregjim pati edhe te mirat e veta por vetem kopilat e Enverit mund ta ngrejne kaq lart ate.

   Keta politikane keto 30 vite a nuk jane gati te gjithe te dale nga ai regjim?

   1. Flm says:

    O Tatjana po te njejtat gjera thote edhe Detari moj kurvice … perse te ngelet qefi ???
    ###
    Perse te shqetesoj te vertetat.
    Lexo me poshte dhe disa te verteta te tjera per Ismail Bej Turko-shakun.
    ###
    Intervista e Ismail Qemalit dhene ne gazeten “The morning Post”
    Titulli i artikullit “I.Q. besnik i perandoris Osmane perplaset me Italianet”
    Lexoni se c’far thote dhe do te lebetiteni.
    ###
    “…. Në bisedën me një përfaqësues të “The Morning Post”, Ismail Qemali hodhi poshtë theniet e xhonturqë se shqiptarët janë pasiv në besnikërinë e tyre ndaj kauzës otomane.
    1- …. “Si një otoman patriot, unë protestoj me gjithë zemër kundër Italisë per fyerje e integritetit të Perandorisë Otomane.
    2- “Opinioni im nuk është lëkundur asnjëherë në kete drejtim.
    3- Shqiptarët, pro-Otoman.
    Sigurisht, unë mund ta them këtë: Shqiptarët myslimanë, pavarësisht shumë vuajtjeve të rënda të shkaktuara viteve të fundit, nuk do të rrinë duke pritur nëse është e nevojshme do të bien në llogoren e fundit për mbajtjen e perandorisë.
    4- “Por, nëse unë e ndiej aq fuqishëm sa çdo otoman tjetër, në drejtim të çdo sulmi të bërë ndaj Perandorisë.
    5- Personalisht kundërshtova pranimin e një dëmshpërblimi në para, siç ishte gjithashtu, i njëjti rast në Bosnjë, në vitin 1908.
    Perandoria Otomane nuk mund të qëndrojë e vetme, ajo ka nevojë për mbështetje.
    …..
    ###
    Per keto te verteta absolute (nga goja e I.Q.) c’fare ke per te thene ?

 2. vlonjati says:

  Ore gazetare injorante.Shkruajeni te gjithe emrin e babait te kombit tone.Ti I thua Ismail sikur e ke pasur shok gjimnazi.

  1. Flm says:

   Ja dhe nje Ka..r tjeter.

 3. Detari says:

  Nuk ta ka fajin Evropa qe ju tradhetuat Arberine, akoma dhe sot degjohen hoxha ne cdo cep te albanistanit dhe ju cuditeni pse sju do evropa

 4. american16al says:

  Eshte mire qe politikanet shqipetare ta lexojne mire historine dhe mos te behen naive nga bezeqeshjet apo perkeledhjet dhe premtimeve te “dashamiresve” …..eshte shume real arrikulli i sotem.

  1. Flm says:

   Me qense do te lexosh mire historin …. lexo dhe disa te verteta historike nga goja e Ismail Qemalit.
   ###
   Intervista e I.Q. dhene ne gazeten “The morning Post”
   Titulli i artikullit “I.Q. besnik i perandoris Osmane perplaset me Italianet”
   Lexoni se c’far thote dhe do te lebetiteni.
   ###
   “…. Në bisedën me një përfaqësues të “The Morning Post”, Ismail Qemali hodhi poshtë theniet e xhonturqë se shqiptarët janë pasiv në besnikërinë e tyre ndaj kauzës otomane.
   1- …. “Si një otoman patriot, unë protestoj me gjithë zemër kundër Italisë per fyerje e integritetit të Perandorisë Otomane.
   2- “Opinioni im nuk është lëkundur asnjëherë në drejtim të kësaj.
   3- Shqiptarët, pro-Otoman.
   Sigurisht, unë mund ta them këtë: Shqiptarët myslimanë, pavarësisht shumë vuajtjeve të rënda të shkaktuara viteve të fundit, nuk do të rrinë duke pritur nëse është e nevojshme do të bien në llogoren e fundit për mbajtjen e perandorisë.
   4- “Por, nëse unë e ndiej aq fuqishëm sa çdo otoman tjetër, në drejtim të çdo sulmi të bërë ndaj Perandorisë.
   5- Personalisht kundërshtova pranimin e një dëmshpërblimi në para, siç ishte gjithashtu, i njëjti rast në Bosnjë, në vitin 1908.
   Perandoria Otomane nuk mund të qëndrojë e vetme, ajo ka nevojë për mbështetje.
   …..
   ###
   Per keto te verteta absolute (nga goja e I.Q.) c’fare keni per te thene.

 5. ''....askush nuk urrehet me shume se ai qe thote perhere te verteten''[PLATO] says:

  akoma me Kemala o plehra doni te shkoni ne evrope,ptuuuuuu kolofara,mos u merzitni se ”te gjatin”[madje me gunga] do te merrni…………si birazeri Erdogan qe u tregonte evropianeve ”superosmanian” dhe donte te futej ne evrope!!!

  1. Tanaj says:

   Mire qe eshte perendimi qe edhe e krijoi “kombin” bastard neo grek se Erdogani nuk do kishte lene kurve neo greke ja care anusin.

 6. emigranti says:

  Politikanet tane te mesojne nga cka thonte para me shume se 100 vjeteve Ismail Qemali dhe te mos bejne servilin para diplomateve perendimore,por te tregojne integritet e dinjitet.
  Vetem keshtu do te respektohen me shume te drejtat e shqiptareve.
  Jemi te neperkembur edhe per paraqitjen jo dinjitoze, madje here here groteske te politikaneve tane.

 7. Arben says:

  Ok enveri ua plasi ne sy ketyre europianeve te poshter, po me amerikanet,turqit, ruset e kinezet ç’pati. Europianet kenaqeshin me batutat e enverit qe bente me tato taon,pilon, simonin,hekurin,muon,dhe shqiptaret. A e kuptoni qe europa nuk e perkrah influencen aziatike ne shqiperi e aq me teper formen e qeverisjes dhe shtetit qe nuk dallon shume nga ajo aziatike perfshi edhe rusine. Keto intervista me duken si ato te filmit nentori I dyte. …Po evropi ç’thote Ismail bej….eeeeh evropi. .. ne do ju japin mend evropit se ato nuk jane ne terezi.

 8. Tanaj says:

  1 e dhene paraprake: shqiptaret e mbajten Shkodren der ne Prill te 1913 ku fuqite e medha kishin vendos tja linin Shkodren shqiptareve. Sllavet hyne 1 jave dhe iken. 20,000 sllave vdiqe ne Rrethimin e Shkodres

  Tani Per te qene te sakte historikisht sepse versioni qe kemi ketu eshte nga media franceze e kohes:

  Ne rradh te pare Ismail Qemali nuk perdorte kurr termin ” turk” ne lidhje me Perandorine Osmane.

  Kjo per faktin sepse nje identitet i tille nuk ekzitonte ne ate kohe ne P.Osmane.

  Term turk nuk kishte asnje kuptim ne oborrin Perandorak Osman dhe biles ka mjaft te dhena qe Sulltanet nuk donin te ishin te lidhur me turqishtfolesit e anadollit ( qe ishin minoritet) sepse e konsideronin fyerje.

  Ne radh te dyte Ismaili nuk do e perdorte kete term sepse do mohonte vetveten.

  Termi Osman ishte nje identiet civic mbareperandorak sic ka qene dikur termi Romak ku ne Perandorine Romake ( perfshi dhe ate te lindjes) kemi patur 32 perandore Ilire dhe Iliret perbenin garden Pretoriane dhe legjionet elite.

  Familja Vloraj nga vinte Ismaili kishte qene per 350 vite nga nga familjet mw te fuqishme jo vetem shqiptare por te gjithe Ballkanit dhe nuk numerohen funksionaret e larte Osmane qe kane dal nga kjo familje.

  Ismaili ishte per 40 vite ishte diplomat dhe keshulltar i larte ne P. Osmane dhe me vone kryetar i parlamentit Osman.

  Kushuriri i tij Eqerem Bej Vlora kishte qene minister i pergjithem i doganave ne Perandori dhe deklaronte se per shekuj shqiptaret ” myslimane” dominuan garden e Jenicereve.

  Nje tjeter Vloraj ishte ambasador ne Rusi etj etj.

  Ismaili e kiahte bere me plan qe ti paraqiste shqiptaret jo si bashkesundues ne P.Osmane por si njerez qe nuk kishin gje ne dore shume. ( edhe pse kryeministrat shqiptare e kishin udhehequr per 200 vite P. Osmane, kishin hedh Sulltane nga pushteti, kishin keijuar Pashalleqet apo perandorite e tyre te pavarura ne Ballkan apo Lindje te Mesme qe desh pushtuan vet Osmanine)

  Kete e bente per faktin qe Europa te mos njhte kapjen nga ushtrite jevgo-neogreko-sllave te trojeve shqiptare .

  Ismaili harronte se ishin vet cifutet e Europes Perendimore qe i kishin krijuar Greqine dhe Servine si kunderpeshe ndaj P.Osmane ( dihet qe revolucioni “grek” i 1821 ishte nje lufte civile mes shqiptareve ne baz te gjithe dokumumenteve).

  Me oas neo greket dhe Servia ishin bere shtete satelite te Frances dge Britanise ne Ballkan si kinderpeshe ndaj Gjermanikeve dhe ishin pro zgjerimit te servise dhe greqise ne ballkan.

  Keshtu qe Ismaili kot mundohej se vendimi ishte marr.

  Nje nga katastrofat me te medha ne historine e shqiptareve ishte humbja e luftes nga Austro-Hungaria, Gjermania dhe Osmanet ….

  Gjithe shkrimi me lart ishte nje sqarim qe ta shikojme historine si shkence dhe te perdorim perkufizimet e duhura historike.

  Nje kuriozitet:

  Sulltani i fundit i rendesishem, Abdylhamiti Garden Perabdorake e kihte vetem me shqiptare.

  Edhe Isa Boletini ishte kreu i kesaj garde per 7 vite.

  Abdylhamiti pushtetin e tij e mbante me ane te mbeshtejtes se shqiptareve.

  Ai ra nga pushteti kur shqiptaret e lane.

  Ne 1908 Ismail Qemali bashke me ushtaret shqiptare ne Stamboll organizoi nje kunder revolucion qe te mbahej Abdylhamiti ne pushtet.

  Gjithe pjestaret e levizjes Xhonturke ( qe ishte nje levizje e finacuar nga cifutet per te shperbere Osmanine qe cifutet te merrnin Palestinen) u larguan nga frika.

  Edhe Cerciz Topulli me Bajram Currin u nisen me 10,000 shqiptare ne mbeshtetje te Ismailit dhe Sulltanit.

  Propaganda xhonturke beri punen e vet dhe shqiptaret u binden qe te mos shkonin ne stamboll.

  2,000 shqiptaret e tjere qe mbanin Stambollin u munde dhe 4 oficere osmane xhobturq ( 2 prej te cileve shqiptare) i japin abdikimin sulltanit ne 1908.

  Me pas dihet historia si vazhdon.

  Levizja masonike xhonturke ishte w interesuar ne shperberjen e Osmanise dhe fillon heq shqioptaret nga pushteti dhe nuk mban premtimet.

  Me pas kjo con ne luftart e shqiptareve ne 1910 dhe 1912.

  Kjo con ne dobesimin e rende te strukturave ushtarake, dezertimin e shqiiptareve dhe te tjereve nga ushtria osmane dhe ne kete moment dobesie hyjne ne lufte ushtrite e tjera ballkanikw me direktiva te qarta nga Europa Perendimore.

 9. alpin maloku says:

  kermat i pengon kur kendon hoxha, jo prifti qe perdhunon fmi Zoti jua sjellte ate ”kulture” te europes buce qe doni kerma qe vec vrer vjellni ndaj shqiptareve.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje