Sulmet e komunistëve shqiptarë ndaj “Muajit të Ramazanit” në shtypin ateist

23 Prill 2020, 15:06Dossier TEMA

Nga Sokol Paja

Propaganda ateiste e komunistëve shqiptar në luftën ndaj fesë përfshiu të gjitha mediat e shkruara, radion, televizionin, kinemanë, letërsinë, teatrin, dramën e deri te shfaqjet në koperativat e fshatrave.

Gjithçka ishte nën kontroll absolut të partisë-shtet dhe mediat ishin noterë të vendimeve të Komitetit Qëndror të Partisë. Pasi i zhduken fizikisht klerikët dhe institucionet e fesë, me qëllim ndërtimin e shtetit ateist, komunistët ndërmorën çdo hap për ta futur propagandën antifetare në çdo qelizë të shoqërisë së kohës ku synohej të zhdukej dhe ideologjikisht feja.

Për të pasur sa më shumë sukses në luftën ndaj fesë dhe për të bindur praktikantët fetarë dhe mbarë popullin, sistemi diktatorial me anë të propagandës sulmonte vendet e pelegrinazhit të besimtarëve, kishat, xhamitë dhe teqetë.

Lufta ndaj fesë, sipas propagandës ateiste të komunistëve, ishte luftë ndaj regjimeve të kaluara, luftë për pastrimin dhe çlirimin e ndërgjegjes së njerëzve, luftë për zhdukjen e besimeve të kota dhe koncepteve prapanike të trashëguara nga e kaluara.

Ritet fetare sipas propagandës antifetare, ishin forma që errësonin  mendjet e njerëzve, sidomos të punonjësve komunistë dhe organizatave bazë në rrugën e tyre për zhvillim ekonomik e shoqëror të shtetit diktatorial. Komunistët e akuzonin fenë se synonte mbajtjen në kontroll dhe errësimin e botës psikologjike dhe shpirtërore të besimtarëve duke i gënjyer dhe duke i ushqyer me iluzione të kota hyjnore.

Sipas gazetës “Zëri i Rinisë”, të datës 10 shkurt 1962 në shkrimin “Të gjitha thëniet për agjërimin bien poshtë”, thuhet se Allahu ua ka përcaktuar fatin njerëzve si për mirë, si për keq, dhe se pa vullnetin e tij s’mund të bëhet asgjë dhe nga ana tjetër thuhet se pas vdekjes Allahu dënon ata që kanë vepruar keq dhe autori pyet si mundet që Allahu të dënojë atë për të cilin vetë ka parashtruar fatin e tij?

Në kuadër të revolucionit kulturor dhe ndryshimeve rrënjësore, që sistemi totalitar po kryente në shoqëri, ritet fetare sipas komunistëve duheshin ndaluar se gjoja mbanin në robëri e skllavëri të masave të popullit revolucionar.

Muajin e Ramazanit, muajin e sakrificës në besimin Islam, komunistët e akuzonin se “Ramazani” i kishte ndihmuar klasat sunduese që njerëzit t’i mbanin të nënshtruar dhe në skllavëri. Komunistët në shtyp e quanin muajin e Ramazanit si një praktikë hipokrite pasi besohet se një mijë e një të këqijat e bëra gjatë vitit, t’i fal Perëndia nëse agjëron, atëherë shkrimi ateist i kohës pyet po meqë është kështu pse u dashka të agjërojnë edhe ata që s’kanë bërë keq?

Agjërimi gjatë muajit të Ramazanit, sipas propagandistëve ateistë ishte një praktikë e dëmshme dhe duhej zhdukur pasi dëmtonte shëndetin e njerëzve, krijonte dobësi të madhe deri në çrregullime në stomak dhe në shumë raste edhe ulçër. Mbajtja e Ramazanit, sipas komunistëve shkatërronte ekonominë familjare, ekonominë kooperativiste dhe vetë shtetin komunist pasi një njeri i pangrenë e i papirë, nuk është në gjendje që të punonte dhe ndërtonte shtetin komunist.

22 komente në “Sulmet e komunistëve shqiptarë ndaj “Muajit të Ramazanit” në shtypin ateist”

 1. Cane says:

  ESHTË E VETMJA GJË E MIRË QË KA BËRË SHTETI KOMUNIST. Një nga gjërat më të mira në botë.

  1. ec aty says:

   Presim me padurim castin e mbrame kur te fillojme perseri Levizjen per Zhdukjen e Fese dhe do shkaterrojme nga themelet cdo xhami e kishe ne kete vend! Kete rradhe nuk do leme asnje per be, asnje as si “monument kulture” s’do leme. Ta shpetojme Atdheun nga keto cibane kanceroze, qe kane semurur kombin tone te lashte e fisnik! Ne vend te cdo xhamie e kishe do ndertojme shkolla e universitete!
   Vdekje feve – Rrofte kombi shqiptar!!!

   1. abc says:

    “Mjer” Europa e Krishter qe eshte e prapambetur.
    Dhe lum si ne Shqipot qe kishm 25 vite Ateizem, zhvillim, begati, barazi, mirqenie …

    1. ca po thua says:

     GOMAR! Evropa eshte pjesa me ateiste ne bote, prandaj edhe eshte vendi me i zhvilluar i Botes! 1 miliarde njerez deklarojne sot ne bote se jane ateiste-agnostike (se te pa deklaruar jane shume e shume me teper), nga te cilet 70% jane ne Evrope! Suedia eshte vendi me deklarimin me te madh te ateisteve ne bote (vetem 20% e suedezve deklarojne se “ka nje zot”, te tjeret …). Zhvillimi i Evropes filloi ne shek XVI-XVII-te, pikerisht kur filloi Rilindja Evropiane. E di ti mor karabush se cili ishte thelbi i Rilindjes Evropiane!? Ishte VENIA NE DYSHIM E EKZISTENCES SE ZOTIT!

     1. abc says:

      – O koqe kandari 70% e 1 miljardve = 700 miljon (banor te Europes jan ateist)
      Si ka mundesi kur popullsia e Europes eshte 510 miljon banor ???
      – O debil i lindur, lexo statistikat ne internet ..
      “Religion in the European Union”
      Mbi 75% te Krishter, 17% ateist, agnostik …
      Dhe keto te dhena jane vitet e fundit qe Europa po denigron, sepse perpara 30 viteve ishin 90% te Krishter.
      E kuptoj inferioritetin tend prej Islamo-ateisti te shushatur.
      Por une flas me shifra dhe fakte.

      1. ca po thua says:

       Po denigron ti o RROT CARI, trupeshk! Evropa po perparon, drejt ateizimit te plote. Gjeresisht Evropa e sotme eshte sekulariste dhe feja eshte kthyer thjesht ne relike tradicionale …
       Rilindja Evropiane i dha shkelmin fese dhe coi Evropen drejt Revolucionit Industrial dhe drejt shtetit laik! Qe atehere psikopatet si puna jote zvogelohen e zvogelohen parreshtur!!!

      2. ca po thua says:

       Se harrova abc sumlepirsi : 70% ne Evrope jane te padeklaruar si ateiste-diagnostike, o PALL, jo ashtu sic e thua ti! Thjesht per arsye tradicionaliteti nuk deklarohen. Kupton?
       Po te shohesh psh statistikisht Shqiperine, vetem 3% deklarohen zyrtarisht si ateiste. Ne qe e njohim fare mire realitetin e kuptojme se 90% e shqiptareve jane ateiste-agnostike dhe nje pjese fare e vogel e tyre jane ndjekes dhe zbatues te fese (ndoshta 5%).

  2. shqipo says:

   ISLAMI ESHTE ANTIHUMANIZEM!

   Islami “fe paqesore”!? Ja pjese (ajete) nga Kurani qe deshmojne te kunderten :
   1. “Luftoni ata derisa të zhduket propagandimi i idhujtarëve (politeistëve) dhe derisa të aplikohet vetëm feja për All-llahun…” [2:193 ]

   Komenti:
   Ky është urdhër i Muhametit i vitit 624, kur sapo ka filluar sulmet kundër arabëve të besimit politeist (idhujtarëve), Pra, Muhameti urdhëron bandat e tij të sapoformuara për t’i luftuar bashkëvendasit e tyre “deri sa të aplikohet vetëm feja e All’llahut” – Islami.

   2.“Dënimi i atyre që kundërshtojnë All-llahun dhe të dërguarin e Tij dhe bëjnë shkatërrime në tokë, nuk është tjetër vetëm se të mbyten, të gozhdohen, ose t’u priten duart dhe këmbët e tyre të anëve të kundërta, ose të dëbohen nga vendi. Ky është poshtërim i tyre në këtë Bote. Në botën tjetër ata do të kenë dënim të madh.” [5:33]

   Komenti:
   Përcaktim konkret, tepër kriminal, i Muhametit, se si duhet të dënohen ata që e kundërshtojnë ate, i cili në këtë rast është maskuar si “i dërguar i All’llahut”..

   3.“Luftoni ata që nuk besojnë All-llahun e as botën tjetër, nuk e konsiderojnë të ndaluar atë që e ndaloi All-llahu dhe i dërguari i Tij, nuk besojnë fenë e vërtetë, derisa ta pagojne taksen (xhizjen) në dorë, e duke qenë të mposhtur.” [9:29]
   Komenti:
   Urdhër tepër konkret i Muhametit. Në këtë urdhëresë u është lënë një alternativë jo-myslimanëve të mbijetojnë duke pranuar që të japin haraç bandave kriminale, të komanduara nga Muhameti.

   4.“O ju që besuat! Luftoni jobesimtarët që i keni afër jush, e le ta ndiejnë prej jush grushtin e fortë kundër tyre…” [9:123]
   Komenti:
   Muhameti thërret / urdhëron besimtarët e tij (myslimanët) që t’i luftojnë fqinjët e tyre.
   ISLAMI ESHTE ANTISHQIPTARIZEM!
   Ne fakt islami eshte antishqiptarizmi me i rrezikshem! Te gjithe duhet ta dine se ne islam nuk ka atdhe dhe komb! Atdheu dhe kombi ne islam quhet pikerisht vendi dhe populli qe eshte nen islam,pra s’ka rendesi origjina e popujve! Nese dikush eshte ne islam,atdheu dhe kombi i tij eshte njesoj me atdheun dhe kombin e dikujt tjeter qe eshte po ne islam,pavaresisht se origjina dhe vend-ardhja mund te jene krejt te ndryshme! Pra nje shqiptar ne islam eshte vella me nje sllav ne islam,me nje arab ne islam,me nje afrikan ne islam,me nje kinez ne islam,me nje afgan ne islam … e keshtu me rradhe,por nuk eshte vella me nje shqiptar jashte islamit (qofte ky ateist,agnostik apo besimtar i cdo feje tjeter)!!! Islami pra ka karakter perjashtues! Eshte kjo arsyeja qe islamistet shqipfoles shkojne dhe luftojne ne Siri,apo mbrojne dhe perkrahin terroristet arabo-palestineze! Sepse islamistet konsiderojne atdhe dhe komb te tyrin vendin dhe popullin ku sundon islami,jo Shqiperine dhe shqiptaret! Te qenit islamist do te thote antishqiptar,ky eshte detyrim i fese islame! Kjo eshte e njejte edhe per gjithe anti-kombtarizmat e tjere,jo vetem per anti-shqiptarine.Islami nuk njeh komb dhe atdhe!
   Islamizmi eshte antishqiptarizmi me i neveritshem dhe me i shemtuar!

    1. shqipo says:

     Ik mor ti bythcpum i Janullatos! Edhe kristianizmi nuk ka ndonje ndryshim, njesoj eshte. Ja shif Graqia, nje shtet karagjoz si Irani eshte dhe tallet gjithe Evropa me te!
     Pis, spiun grek ?

     1. abc says:

      Nga momenti qe te dhjes ne goje bithcpuar jame, dhe jo si ti qe dhjet nga goja.
      Gjithsesi …
      Pa na thuaj o Shqipo ndonje fakt negativ per Krishterizmin qe pretendon se ka, sic rendite nje carcaf me pislleqe per Islamin.
      Te till “patriota” si ti e kane shkateruar kete vend.
      Te fala mamit.

      1. shqipo says:

       COBAN me dhi, biri i putanes se fshatit, mos kujton se jap mesime falas! Psikopat analfabet, krimet e kristianizmit jane te llahtarshme o kokrra e fshatarit! Shko lexo, meso …
       Spiun i grekut, qenie inferiore!

 2. Beni says:

  O njerez…kthjellohuni….gjykoni racionalisht dhe jo emocionalisht… me duket se ca gjera te thena ne ate artikull qendrojne plotesisht dhe kane vlere edhe ne ditet e sotme…!!

  1. i relaksuar says:

   Jo ca gjera, por pergjithesisht te gjitha ato qe thuhen qendrojne!

 3. Hasoni says:

  Komunistet mund ta kishin gabim per shume gjera te tjara po kur vjen puna per muajin e Ramazonit nuk i ben dot me faj.

  Cfare te mirash shikon ti nga te ndenjurit 1 muaj pa ngrene o shpellar aq me keq ne kohe pandemie qe ul komplet imunitetin e organizmit. Keto jane thashetheme 1500 vjecare te nje njeriu qe ishte komplet analfabet dhe nuk kishte asnje lloj edukimi.

  Te duket progres ty qe komunistat u zevendesuan nga hoxhallare injorante qe recitojne arabisht pa i kuptuar as vete budallalleqe shkretetirash te pacivilizuara.

 4. Duro says:

  Nder ato pak reforma te mira qe ka bere sistemi komunist ne 45 vjet, ishte edhe zhdukja e ketyre zakoneve mizerabel primitive, qe e kthejne njerzimin shekuj mbrapa. Shikoni shqiptaret e Kosoves dhe sidomos ata te Maqedonise ku jane katandisur. Kush ka patur njohje dhe kontakte me ta ka kuptuar qe ata jane thjeshte shqip foles, pasi nga mentaliteti, sjellja dhe jeta sociale jane komplet arab ( e theksoj arab dhe jo turq), te cilet kane fene, pra besimin fetar mbi kombin, ndaj ata dhe kurre nuk kane per tu bere shoqeri e zhvilluar si bota e qyteteruar…… fatkeqesi…!!!!

 5. Fredi says:

  Do ishit si ne kabul sot o ti qe ke ber kte shkrim , peruluni me respekt per gjen me brilante qe beri ai sistem se ju beri evropian modern , nese sot shisni pordh neper europ dhe hiqeni si modern kjo i takon sistemit PPSHs qe na beri njerez me diktat , ne SHQIPTARVE , thjesht para 90tes martoheshim pa pyetur njeri tjetrin kujt feje i perket ,pra ishim njesoj SHQIPTAR , sot harmonia fetare i dedikohet komunizmit qe beri dy breza ateist ne kte vend, prandaj sot ju pisa jeni kaq liberal me besimin sot , se nese do vazhdonte besimi si para lufte kto femra qe sot i kendojn bythes dhe i bejn bythve rreklam do i vrisnin me gur mu tek sheshi skenderbej o legen artikullshkrus shikoni besimtaret tuaj ne kabul , mos lini kta pisa injorant si ky debili qe ka ber kte artikull qe te shkruajn kodra mas bregut , se jemi dy breza qe e kemi jetuar ate sistem dhe gjerat i dim mir , lavdi atij sistemi peruljuni me respekt per te gjitha te mirat qe ju afroj nga qyteterimi shkollimi modernizimi deri tek dinjiteti qe i dha ai sistem familjeve shqiptare , naj dha me te diktuar , se ne te vertet shqiptaret jan kta qe jan sot , me nje milion te zeza e vese shikoni emisionin e gjebres ta merni vesh kush jeni dhe ktheni koken te ter kush ishit para 90tes ,

 6. Tyty says:

  Ikni o ??? ne shtepi se ju solli posta pensionin!?
  Rrini ne ballkon…mos u ulni mbi trotuar!?
  Edhe xhaxhi Ramizi ne shtepi po rri…lidhuni me te o plehrat e kombit!

 7. ED TIRONCI says:

  tamam gjeja me e mire qe beri enver hoxha ishte deklasimi i fese..me 3 fe qe kemi ne po te mos kishte mbyllur kishat dhe xhamiat enveri..do ishim vrare me njeri tjetrin..edhe pse ne jemi popull pagan per fene historikisht nuk eshte se kemi qene fanatik.por me mire i pafe se sa me fe.komunizmi e parjashtonte fene..por dhe kapitalizmi duke qene shoqeri konsumi dhe seksualishte teper e lire smund te pranoje efektivisht postulatet e fese.megjithate kush beson dhe e aplikon respekte.

 8. Moisi Golemi says:

  Ilir Paja. Ti do kesh dalë nga b¥tha e Dashnor Kaloçit.

 9. elvis naci says:

  ..sa te kete qora dhe mora ne do pellasim ulurasim deri sa te dergojne euro qe te mbijetojme

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje