Analfabetizmi i ish-ministres së Arsimit: Asnjë fjali nuk e shkruan dot pa gabime

22 Maj 2020, 16:40Kulturë TEMA

Ish-ministrja e Arsimit e Lulzim Bashes ne prag te zgjedhjeve te vitit 2017, Mirela Karabina, eshte shfaqur pas tre vitesh ne opinion publik si “zedhenesja” e kryedemokratit ne protesten per Teatrin.

Pasi doli dhe beri nje shfaqje te shemtuar linçimi si ne kohen e diktatures, sot ka vazhduar fushaten e sulmit personal ndaj keshillit Bashkiak, por, teksa ben kete ka shpalosur te gjithe injorancen e saj ndaj gjuhes shqipe.

Siç shihet nga postimi i ish-ministres se Arsimit, theksojme, ish-ministre e Arsimit, gjuha shqipe eshte larg saj. Gabimet ne shenimin e Karabines jane me te shumte se fjalet qe ka shkruar korrekt.

Sot, Karabina qe nuk di as te shkruaje gjuhen shqipe ne menyre korrekte, e qe e mban vetem edhe per doktoreshe shkencash, ben moral ne emer te Bashes per Teatrin e kulturen dhe fyen publikisht njerez ne podiume e rrjete sociale.

Shqiptaret kane praktikisht para syve ministren e Bashes, vizionin e PD, ekipin e selise blu, te cilet duhet te punojne me pare me gjuhen shqipe qe te pakten sulmet komuniste qe bejne, t’i shkruajne me shqipe korrekte qe te mos vihet kaq ne pah paaftesia.

17 komente në “Analfabetizmi i ish-ministres së Arsimit: Asnjë fjali nuk e shkruan dot pa gabime”

 1. ben says:

  Fiks kur zv ministres se arsimit te rilindjes ju ndalua hyrja ne amerike si trafikante.
  Gazeta tema per te balancuar na thote se kjo zonja Karabina paska bere krim, me gabimet drejtshkrimore.

  1. arriff says:

   Ben te gjithe bashkuar si nje grusht i vetem , per te mbrojtur pronat ne LALEZ te Metes Berishes Bashes Gjin Malokut etj .

  2. sancho panca says:

   o Ben, na cave trapin! Ti ke Berishen, Lulken dhe gjysmen e PD-se qe e ka te ndaluar te hyje te Amerike, te zuri merakun per zv-ministren e PS-se ty.
   Ps-ja te pakten keta qe e krruajneme ligjin i ndjek nga partia, ndersa partia jote i promovon…
   Jeni bere me shume se bajate!

  3. Un says:

   Nese do ishte ne pushtet qeveria lulit dhe berishes, ate zv ministren qe u shpall non grata ne usa do ta gradonin me postin e ministres, duke i thene, nuk mbsn pergjegjesi ti pet yt atë!
   Ky pra eshte ndryshimi. Dhe nuk eshte i pari rast.
   Prandaj keni mbetur aty ne qoshe ku jeni. Shoqate. Sepse nuk korigjoheni. Dhe nuk do ta beni. Nje parti tjeter do tju superoje nese nuk hiqni berishen dhe lulin. Tung

  4. Agroni says:

   Ka nje dallim ajo dha dorheqjen edhe pse ska faj se cfare bene babai vellai apo motra, kurse kjo mire qe eshte e pa shkollur po te bene edhe moral

 2. Prushi says:

  PD-ja një parti erë muti ku mblidhen gjithë mizat rreth saj. Basha kryeministër, 7×7= 42 !?
  Dhe Shqipëria shkon tatëpjetës në rënie të lirë.

 3. NjeQytetarOptimist says:

  Analfabete hesapi !!

 4. Agim says:

  Partive nuk i intereson shkolla boll te jeshe e bukur me mbas te bejn edhe aktor.

 5. tropoja says:

  gabim nese kjo nuk shkruan si duhet gjuhen shqipe, por te pakten nuk ka edukaten familjare me prinder trafikant,ose te jete vet si shum ministra e deputet te ripjelljes kriminel e hajdute vagabonde

 6. Historiani says:

  Kjo eshe Mirela Cerraga, nje studente ordinere qe mezi e merrte shkollen por per shkak te auktonitetit ne qytetin ku ishte shkolla e larte mundi qe edhe ta mbaroje, kapaciteti intelektual ishte zero ne ate kohe, e shikonte vehten si familje te perndjekur megjithese se ia dha mundesia te shkoje ne shkollen e larte, keto jane skalionet e para te PD

 7. Mihali says:

  Të gjithë jan të praktikës 7×7=42.

 8. ben says:

  Po c’te beje e shkreta? Ato te “Kristalit” diplomat i jepnin pa shkuar ne klasa. “Mesimet” ato i zhvillonin neper klubet rrotull nderteses, ku flitet cdo gjuhe pervec shqipes letrare.

 9. Zylo says:

  Ehh moj karabine ne bere ti kthehemi dhe nje here ministrise se arsimit.Ka degraduar eshte shkaterruar cdo gje.Te gjithe te puneduarit aty jane futume tatafe miqsh dhe me servila qe nderronin xhaketen sa here qe beheshin zgjedhje lokale ose vendore.Arsimi ka qene ne meshire te fatit.Njerez pa vizione vetem te marrim ndonje tender per tu bere the rich.Te flasesh gjuhen shqipe duhet te jesh profesoreshe.Por nuk jeni as e para dhe as e fundit qe nuk dini si te flisni gjuhen amtare shqip.Merr dhe shiko kete te fundit zonjen B.Shahinin qe vetem shqip nuk flet.Eshte koha te largohen te pa shkolluarit analfabetet sepse ky vend ka njerez qe mund ta bejne kete ndryshim por duhet kurajo besim dhe force.

 10. Mario says:

  Une se kuptoj qe pse merret me politike kjo,sepse nuk ka ndonje zgjuarsi per kete pune.Me vjen keq qe si ne nje parti qe pretendon per pushtet te perfaqsohet ne kete menyre.Mirela eshte Elbasanse dhe i jati Mali ka qene njeri i mire, por Mirela vete ska ndonje ngritje si njeri,dhe shkollen e merrte si elbasanse dhe ne fund u be dhe gruaja e z Karadaku dhe ne kohen e Sales shkuan dhe ne ambasade si punonjes ambasade ( i shoqi) dhe kjo mbas burrit.Kjo eshte historia e kesaj demokrate te bindur ,por i lutem pyete njehere Lulib po me ato 4 veta qe u vran si Qen ne bulevard cdo behet?. Apo …

 11. Konjak says:

  Po sigurisht , ka perkrahes majtas , djathtas ne qender, skajeve ,e c’ka ketu per ti perqeshur . Askush nuk mund te te mposht dot , vecse vet-vetia . Te perdoresh ironine ndaj nje sjellie , fenomeni apo ngjarie eshte normale , por ofeza e qellimshme eshte negativitet . Zonjen Karabina , nukse e njof , por te sulmosh ,-cilindoqoft – se ,nuk ka gjetur fjalet me te goditura , per te ndertuar fjaline , nukse eshte serioze . Te sulmosh dike se , ne mesazhin qe ndertoi , mungonte nje apostrof ,nje presie , nje vize e te tjera si keto , nukse eshte , mungese njohje te gjerave me kryesore . Nese kjo zonje ka bere kritike pa vend , -pra , te pa qene – , mund ti thuhet se ka bere gabim atje apo ketu , dhe sigurisht qe zonja e merr pas ktritiken . GJithkush ti ruhet se keqes ,nese ajo eshte ne gjitoni , prite ne shtepi .

 12. joel shkodra says:

  As nuk e njoh kete ish-ministre, as qe dua ta njoh, jetoj jashte Shqiperise dhe merrem me gjuhen shqipe por … keni “korrigjuar”(ndrequr) gjithe shkrimin e saj qe, po e them qysh ne fillim, eshte shume me mire se shume shkrime e lajme te gazetes suaj e te gazetave te tjera. Gazetaret jane shume me keq se kjo. I vetmi gabim eshte “keta”. Te tjerat jane vetem gabime shtypi, perdorimi i shkronjes se madhe e mungesa e pikave mbi e. Dhe duhet pasur parasysh se nuk eshte shkruar per t’u botuar. Here tjeter ky “korrektor” te marre mundimin te korrigjoje (ndreqe) shkrimet e lajmet qe botoni. Do te ishte me e frytshme dhe jashte politikes.

 13. andreas says:

  Ia keni futur pak si kot.. Perjashto presjet, te tjerat jane ne rregull..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje