Shembja e Teatrit, karikaturisti Kapexhiu: Egërsira që sulen drejt njerëzve, ideja e Ramës për ta ndërtuar diku tjetër, perversitet

22 Maj 2020, 20:58Kulturë TEMA

Bujar Kapexhiu e konsideron prishjen e teatrit si një tradhti dhe ajo që u bë me artistët egërsi.

I ftuar në studion e lajmeve në Ora News, Kapexhiu u shpreh se për prishjen e Teatrit duhet të ishin konsultuar me artistët edhe me atë që ishin pro edhe me ata që ishin kundër dhe më pas të vendosej.

Bujar Kapexhiu: Kjo që ndodhi është një nga shëmtitë e radhës që ka ndodhur në këto 30 vjet demokraci. Të shumta kanë qenë, por kjo i vuri vulën. 

Kjo ndodhi në mënyrë shumë të beftë. E bënë në pabesi. Ishte një tradhti. Pse? Në momentin që ishin krijuar mendime ndryshe ndërhynë ndërkombëtarët.  

Ndërkombëtarët ndërhynë për të bërë një tjetër bisedë, për të hyrë në një marrëveshje mes artistëve që ishin pro dhe kundër. Artistët duhet të kishin vendosur nëse duhej prishur apo nuk duhej prishur. Duhej ndërtuar apo diku tjetër. 

Në zyrat e partisë u sajuan dy lista, kundra dhe pro. Në momentin e fundit kur u shpall lista pro shembjes, filluan të dalin zëra që ne nuk kemi firmosur për shembje. 

Kur filloi të rrudhosej lista, se njerëzit po largoheshin dhe do të mbeteshin shumë pak dhe emrat e vërtetë do të largoheshin nga kjo listë  aty u trembën dhe thanë: Meqë dhe lista po shembet, ne të shembim teatrin. 

Në mënyrë makabre, një trajtim shtazarak, egërsira që sulen drejt njerëzve. Në mënyrën më të papërshtatshme, polici  nga të gjitha llojet. Aty ishin një grup artistësh, të cilët në mes të ditës mund të shkohej dhe të nxirreshin jashtë. 

Paturpësia më e madhe është kur dalin shefat dhe thonë që nuk ka patur dhunë. Kjo ishte sulmi, kjo ishte goditja pastaj vinte vrasja. Aty kishte edhe njerëz me armë. 

Pse e bënë befasisht? Pse nuk na mblodhën ne artistët dhe të vendosnin. Ndoshta ata që ishin kundër shembjes mund të bindeshin nga inteligjenca e grupit tjetër, nga argumentimit dhe ne mund të thonim, po, le të prishet. Ne çdo ditë bisedonim me njëri tjetrin dhe bisedonim pse duhet të jesh kundër dhe pse pro.  

Në mënyrë publike ne të diskutonim, kush janë të mirat dhe kush janë të këqijat, pse duhet të ndërtohet një teatër këtu dhe pse jo diku tjetër. 

Idenë e kryeministrit për ta rindërtuar Teatrin diku tjetër dhe në shërbim të fëmijëve, Bujar Kapexhiu e quan perversitet.

Bujar Kapexhiu: Plani i qeverisë për ta ndërtuar këtë godinë në një vend tjetër. Është perversitet, është absurditet për tu tallur me artistët dhe qytetarët. Absurditeti fillon këtu: Ndërtohet në 2020 një arkitekturë që këta e quajnë fashiste, për fëmijët, që fëmijët e duan modernen. 

Parlamenti shqiptar i atyre burrave të mençur dhe dinjitoz u bë teatër kukullash. Kjo nuk është nga mosdija, por qëllimisht.  Atë ndërtesë që kërkon ta ndërtojë për fëmijët ta ndërtojë aty ku ka qenë, siç ishte.

26 komente në “Shembja e Teatrit, karikaturisti Kapexhiu: Egërsira që sulen drejt njerëzve, ideja e Ramës për ta ndërtuar diku tjetër, perversitet”

 1. ben says:

  E tha lideri global, cope dhe qarte.
  Projekti eshte i bukur, vetem se eshte ne vendin e gabuar. Cmimi i aprtamenteve atje eshte shume i larte, fitohen rreth 200 milione euro.
  Si te bente rama te mbante teatrin apo 200 milione euro?????
  Kaq leke dalin edhe per 1 sufllaq vetem me qepe per delenxhinjte.
  Vetem se ky eshte komplet i pafat se po te ishte km i italise psh , te koloseu do i kishte bere 1 miliarde euro te pakten. E kishte bere koloseun ne Bari psh.

  1. Karikaturisti, Karikaturon, Karikaturen e tij Kodoshe says:

   Iko ore kokorrosh i shemtuar. Ke 30 vjet qe llap dhe mbeshtet ate diktatorin dhe vrasesin e Shqiperise. Ti je me vrasesit, perdhunuesit, mashtruesit dhe tradhetaret e kombit shqiptar. Dhe kur je me ta tregon qe edhe ti je njeri prej tyre. Ty as te kemi pare ndonjehere te luash ne Teater, pervec disa filma qe numnerohen me gishta si aktore i dores se dyte apo te trete. KAQ. Paske mesuar edhe karikatura ti, kjo eshte e vetmja qe din te besh. Karikaturisti, karikaturon, koken e tij si karikaturist i karikatures karikaturiste komiuniste. Ky je ti KARI-KATURIST.

  2. ajax says:

   Pershendetje Ben, ke shkruajtuar se Edi Rama do te perfitonte shume nga prishja e teatrit dhe nga ndertimet gjigante ne ate terren, sa do te fitonte 100 mil,200 apo 300 mil?!Po te shpjegoj dicka te vogel dhe mbaje veth ne vesh,fitimet per ndertimet apo lejet e nderime ja per kryebashkiaket,rruget dhe tenderat jane per ministrat,nuk jane marre kryeministrat e Shqiperise me keto gjera se ja ne fitime te vogla,kryeministrat e Shqiperise duan dhe bejne miliardat dhe jo milionat jo me ndertime dhe shtrime rrugesh por me dy artikuj te tjere dhe shume here fitimprurese,ti do te pyesesh me cfare ? Shume e thjeshte nafta dhe kafeja sikur 10 lek te perfitoje nga keto te dyja fitimi eshte marramendes we mund te jete 200-300 milion euro ne vit .Sala 8 vjet ne krye ka fituar 1.5-2 miliard euro , ky tjetri pak a shume sa Sala se ka 7 vjet ne krye.Prandaj i ndeuar si ti dhe shume te tjere hiqini nga mendja se do te fitoje nga teatri .Sa do te fitoje nga teatri? Ma shpjego.Pse duhet ti hapu telashe vetes?!Kur ka kafene dhe naften.

 2. Konica Usa says:

  Te gjithe hijenat e Saliut,si puna e ketij Kapexhiut,jane mobilizuar qe te na kthejne “demokracine”e kriminelit Sali Berisha.

 3. TORI says:

  fole dhe ti o bur grua

 4. lymi says:

  E mor BUJKAR mbete gjith jeten bisht qeni….

 5. t says:

  po qe me duket koqe fare ky kapexhiu, pa le po i duket vetja edhe i “forte” hahahahah

  1. Teatri says:

   Gjithmon kur pd ben demostrata ky nuk rri pa folur. Kuptohet qe eshte me pd po si duket Edi sja ka fyshkellyer dhe po çmendet. Nuk ka qren ndonje personalitet nuk e di perse fryhet. Me nje fjal Lango dhe byth lepires i neveritshem spiun .

 6. Lab says:

  O Jaro, karikaturen me te mire ja ke bere vetvetes, dhe nuk eshte hera e pare.

 7. Na mbyten idiotet says:

  Ironia eshte qe po ta kishte prishur Berisha, ky bythelepiresi do ta duartrokiste si ide gjeniale, dhe keta pseudo aktoret do ta prisnin teatrin e ri si dhurate nga Perendia.
  Qe Rama eshte i mire apo i keq si kryeminister nuk vendoset nga Teatri. Eshte opozita me e dobet qe mund t’i behet Rames. Por bythelepirsat nuk kane try ta kuptojne.
  Merrni rastin nëse Rama do ta kishte rindertuar teatrin ashtu siç ishte. Çfare do ndodhte? Do behej Robert Budina socialist? Do mburrte my Kafexhiu i Perparimit Ramën si kryeministri me i mire i Shqipërisë?
  Natyrisht qe jo. Do gjendeshin gjera te tjera si e si te goditej Rama me çdo menyre.
  Budallalleku eshte se keta bien vazhdimisht viktime e strategjise se Ramës. Njerez me debila nuk kam parë.
  Edhe emisioni i Sokol Balles ishte ne favor te Ramës, ku Alfred Lela ra me kokë dhe hoqi pantallonat.
  Gjekemarkaj dhe Rakipllari e kuptuan deri diku dhe u permbajten. Rama doli nga emisioni si nje kryeminister modern, demokratik, dhe qe respekton median. Gje qe nuk eshte e vertete.
  Por PD-ja eshte mbushur me Zigure e me Qivurë, qe Jane bere si demat e terbuar dhe nuk u punon me truri.
  Teatri eshte kauza me e dobet e PD-se, nje kauze e deshperuar si ai i mbyturi qe kapet mbas deges se kashtes. Nje godinë e rrenuar si vete PD-ja.

 8. Iliri says:

  Bujar: “Për shëndetin tonë dhe për shëndetin e të bukurave sinjorina”.

 9. kari futja kot mbeti ky says:

  Sipas kapexhiut parlamenti duhej te vazhdonte te ishte tek Teatri i Kukullave, per hir se aty ishin mbledhur dikur burrat e mençur. Po ky sa i mencur te jete valle, qe i bashkohet autoreve te paudhesive te fillimeve te 90-es e deri ne ditet e sotme dhe qe nuk po gjejme rehat. Ky me keta do kete bere ndonje kompromis te tipit me sherbe mos te te nxjerr te palarat e se shkuares, se ska intelektual qe nuk kuptoi se cfare na u shit si demokraci dhe cfare na doli.

 10. Zhgarravin si nga surrati,edhe nga puna qe ben. says:

  E mer muateqe Mut,ene ti kishe ngel pa fol.
  Dmth kur flet ti,nuk do me honger Mut kot,mgjth ju jeni msu me e honger.Je nje cop gamori mes tufes tuj,qe vetem zhurme dini me bo,Po kush njeri ne pordhe nuk ja u ve,dihet kush jeni.Mire thote njoni ma nolt,ti je bu-r grua

 11. timo says:

  O Bujar mos u bëj karagjoz. Para 10 vjetësh ke qenë idhtar i idesë së Ramës për shembjen e Teatrit. Apo nuk e mban mend!!!

 12. zara says:

  I pacipi, gjoja i deklasuari, njeriu më pa personalitet që ka njohur historia. Ka pretenduar të marrë llokmë por ishte i pafytyrë, për para firmoste karikatura si të donte. Një prezantues festivali dhe na e bënë sikur kush ishte…fytyrë, e ku e ka fytyrën ky? Lëpirës e b..lëpirës i Saliut. Do vdesë si njeri pa personalitet.

 13. komshiu says:

  Bujar mustaqe Kapexhiu ta kurseje vehten pleraxhiu te merret me majen e lapsit e ta leje mesimdhenien !Si I pamoralshem ska nevoje shoqeria jone per te!

 14. NjeQytetarOptimist says:

  Po zotnia juj !!

 15. TIRONA says:

  Bujare:
  1)Mesa duket te pelqen ,kjo shkerdhatokraci 30 vjecare e krijuar nga hiena ramiz alia ne dhomat e komitetit qendror,dhe lobi serbo-amerikan nga zyrat e beogradit.
  2)Ty te pelqen salehbisturidocikaraxhic dhe bemat e tij:4000 te vrare dhe shkaterrimi-djegja e Shqiperise ne nivelin 0.
  3)Karagjoze ,e di prodhimin agraro-industrial para 30 vjeteve dhe sot?Aftesite dhe buxhetin mbrojtes dje dhe sot?
  4)A i morrem ne populli pronat tona,apo na i morren zuzare-kusaret politike?
  5)Sa ishte diferenca e pasurise midis njerzve dje dhe sot?
  6)Ku e gjeten te drejten miqte e tu katundare dje pa breke,sot miljonere?
  7)A e mban mend Tironen si ishte,dhe si u kthye ne shurrore nga shpellaret?
  8)Ty zagare te vjen keq per kazermen italjane dhe orgjite e tyre.
  Finaly: Ti nuk do t’ja dish as per teatrin as per kolloset artiste ,qe u semuren atje.Kishe qene ndonjehere ne dimer?S’KE FAJ I BEN HYZMETIN ASAJ CORBE ,SEPSE ATE PALOKARAKTER KE!

 16. titi says:

  O Bujar si nuk the nje fjale kur prishen kinistudion

 17. Doda says:

  Ik mor idiot shko ke memioriali turk se atje te paguajne

 18. Rrok Cubi says:

  Ja dhe nje perfaqsues.pa perfaqsim i karikaturave shqiptare.revolucionari vizionar spermadoid.keta jane e ardhmeja e ketij vendi per dekaden tjeter

 19. Loku says:

  Ti koqe ke qene tere kohen

 20. Km says:

  Bujar. Te kam njohur qe kur kam qene gjimnazist. Me bella in tend kam qene shock.aty ne nje lagje kemi qene.une kam qene amator artist.por nga ty gjithe jeten time mbaj mend vetem “per shendetin tim dhe te bukurave sinjorina. Ha,ha,ha,ha,”asnje gje tjeter. Po,per karikaturist ke qene i mire.

 21. joel shkodra says:

  Ja shembulli tjeter se si perdoret keq peremri “kush”. Duhet “cilat jane te mirat e cilat jane te keqijat”, jo “kush” qe perdoret vetem per njerezit dhe vetem njejes.

 22. linza says:

  Ore legen, aktor shume i dobet….mgjate ne kohe te socializmit u bere “dikush”, ne kohe te shpellarit komunist qe ju servilose ben vete vizatime qe nuk ti shikion askush.
  Ndyresire, pak ta beri Enveri, te te kishte futur ne burg se e meritonje.

 23. taksapaguesi says:

  Une jam dakort me mendimet e vyera te Bujar Kar pexhiur!Une shkoj me larg se atje ku ishte karakatina e teatrit kombetar duhet te behet godine per PD(partine e dallkaukeve),ndaj e ka nje te drejte ky kar kar turist qe po ta shikosh qe ne pamje te pare eshte origjinali!Ose ne pamundesi per te bere nje godine per PD-ne te ngrihet nje bust madheshtor per kryekrimin shqipetar Sali Berisha!
  Ndaj idotesia tsha eshte bere mod ne kete vend te shkrete e aq me teper zeri i ketyre idoterve duhet ndigjuar se kane qene kokat e atyre qe shiten Kinostudion !
  Ndersa persa i perket godines se re te Teatrit te femijeve ai duhet per mua te ngrihet tek godina e SHQU-pit ku sot eshte marre peng nga Partia e Dallkaukeve fale edhe miqeve kineze!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje