Ish-drejtori i Arkivës: Avni Rustemi ishte “patriot” i parasë, ai e vrau Esat Pashën kundrejt pagesës

24 Shtator 2020, 09:44Dossier TEMA

Ish-drejtori i Arkivës, Kastriot Dervishaj, ka dalë kundër dekorimit të Avni Rustemit nga ana e Ilir Metës.

Kjo, pasi sipas tij, Avni Rustemi në fakt ka qenë “patriot” i parasë dhe Esat Pashën e vrau pikërisht për para.

Postimi i plotë i Kastriot Dervishit

“Avni Rustemi, patrioti i parasë

Vrasja e Esat Toptanit në Paris më 13 qershor 1920, u porosit nga Tirana, nga krahu kundërshtar i viktimës. Nuk ka përveçse konkurrencës politike asnjë motiv patriotik. Ajo lidhet me prishjen e kompromisit të arritur në fillim të vitit 1920, i cili e bënte Esatin pjesë të qeverisjes. Në mars 1920, përkrahësit e Esatit, me anë të Osman Balit, i bënë presion të armatosur (po pa vrarë njeri) qeverisë që të hynte në bisedime me Esatin.

Më 15.4.1920 në pamundësi për të përballuar forcat proesatiste, parlamenti vendosi dërgimin e një delegacioni në Paris për bisedime me Esatin, të përbërë nga imzot Gjergj Koleci, Ymer Deliallisi, Fuat Toptani dhe Bajram Fevziu, shpërndarjen e popullit ditën e bërjes së ditur të kësaj deklarate, falje për ata që morën pjesë në kryengritje dhe dënimin e të pabindurve.

Pikërisht në fazën e bisedimeve, Avni Rustemi ofrohet kundrejt pagesës për të vrarë Esatin në interes të kundërshtarëve të tij politikë. Se çfarë mund të bënte Osman Bali me forcat e tij, kjo mbetet hipotetike dhe e paqartë.

Por nëse Bali nuk do të bënte veprime të tilla, Esatin as do ta ngiste njeri atje ku ishte dhe as do dëgjonim kurrë përralla me “tradhti” ndaj tij. Momentin e paraqitjes së Avni Rustemit, e kujton Sejfi Vllamasi.

Kujtimet e Sejfi Vllamasit:

“Avni Rustemi vazhdonte mësimet në Romë. Një ditë shkon në shtëpinë e Tefik Mborjes, inspektor i studentëve shqiptarë në Itali (në fakt ishte kryesekretar i përfaqësisë shqiptare në Romës-shënim) dhe i thotë këtij se kishte vendosur të vriste Esatin për të shpëtuar Shqipërinë, por i duheshin të hollat për shpenzimet e mëvonshme.

Në atë kohë kish ardhur nga Tirana në Roma një delegacion miks qeveritar-esatit, i cili ishte në udhëtim për në Paris, për të takuar Esatin.

Tefik Mborja e takon Bajram Fevzinë, anëtar i atij delegacioni, i kallëzon vendimin e Avniut për Esatin dhe B.Fevziu i jep fjalën se do t’i shkruajë Xhavit Leskovikut në Tiranë, duke përkrahur tezën e Avniu, ashtu edhe për ndihmë të hollash që ai do kishte nevojë.

Avniu zbret në Durrës më 5 maj 1920 me letrën e Bajram Fevziut për Xhavit Leskovikun dhe me letrën e Tefik Mborjes për Qazim Kokoshin. I furnizuar me mjetet e nevojshme dhe i përcjellë nga Tefik Mborja, Avniu niset për Paris dhe mbas disa ditësh kryen mision e tij, bash më çastin vendimtar, në çastin e kryengritjes së stilit të gjerë që kish përgatitur Esati”. 

65 komente në “Ish-drejtori i Arkivës: Avni Rustemi ishte “patriot” i parasë, ai e vrau Esat Pashën kundrejt pagesës”

 1. Lik Lul Sala says:

  O po, kaq “beqir” i madh ky Kaç Dervishi ?
  Po jot ëmë, me “tët atë” të ka ty ?
  Si nuk ke turp ?
  Burrë muti.
  O po, edhe burrë, nuk je, je buburec.

  1. Ritvani says:

   Kaçin e ka dekoruar Balliu ne bithe, lango i tij eshte.

  2. Çatia says:

   Per çfar shqetesohesh???? E ke lexuar librin e Sejfi Vllamasit? (Nese lexon libra.)

   1. Like says:

    librin nuk e kam lexuar, por nje vrases ordiner nuk te vret mu ne mes te hotelit dhe dorzohet per te shkuar ne gjyq. paraja duhet, por “mens reus” nuk eshte per qellim perfitimi.

  3. Plehraaaaaaaaa arabe.... says:

   Nuk ka sunit shqipfoles patriot,thjesht sumqir i paguar dhe vasal turqie…

   1. ben says:

    merr ilacet ti ore gomar se nuk di se c’flet pastaj. Rrace gabeli

  4. Andi says:

   Diktatori merrte kriminela dhe i bente heroj. I kishte idhuj .Prandaj dhe ai u be njeri prej tyre.

   1. I. Storiani says:

    Andi, per cfare diktatori po flet?! Avniu u be hero sa ishte gjalle.
    Kur u vra, ju be nje varrim madheshtor dhe filloi kryengritja qe rrezoi Zogun e solli Nolin.
    Ku eshte diktator Enveri ketu?! Apo e ke fjalen per diktator Ahmetin, se edhe ai diktator ishte, apo jo?

    Sa per Esatin, edhe Eqerem Vlora ka shkruar se e kishte mbushur kupen me kohe.

 2. kush i le ne dore Arkiven ktyre putanave Antishqiptare
  o Shtet muti ,??‍♂️?
  qe nuk ke asgje nen kontroll
  s’jua kemi borxh kto poshterime te Putanave Esadiste ???
  o plehra qe s’lat gje pa ndyre ne te vend
  ku je o trim o te 10-fsha mjekrren e Talibanit ,plai syt
  se cfar dhjesin Hales Medie bijt e Kurves Ediste ❕???

  1. Kopili i Enverit says:

   Plehra jeni ju mer kopilat e Enverit . Ai po nxjer fakte .nxir ti faktet e tua ta kundershtosh .

   1. durresi says:

    Ca faktesh po nxjerr ai?!! Ai po nerret thjesht me thashetheme. Per te shkuar deri ne Paris duheshin goxha para (udhetimi, fjetja, ngrenia). Mbase nuk ka shkuar me paret e veta. Eshte shume e mundshme qe te jete paguar nga dikush, biles mbase shteti vete por sigurisht nje gje eshte e sigurte: vrasja e Esat Toptanit nuk ka qene nje krim ordiner si don ta nxjerei ly karabushi. Te kishte qene ashtu Avniun do ta kishin denuar ne vdekje ose per jete, gje qe nuk ndodhi…
    Beji te fala karabushit

    1. Bureto says:

     @Durrsi! Nuk thote njeri se ishte krim ordiner, perkundrazi ishte krim me qellim te paster politik. Pra pa asnje hezitim quhet vrasje politike. Avniu, u vetofrua apo u rekrutua per te realizuar vrasjen, kjo mund te jepet ne versione te ndryshme, ama Sejfi Vllamasi ashtu si dhe Eqerem Vlora, kane qene protagonsit te atyre ngjarjeve, dhe nuk ka pse te vihen ne diskutim, per me teper që Sejfiu ishte ne krahun e kundershtareve të Esadit. Sidoqofte, deshmi te tjera, sipas dokumenteve, vijne dhe në librin e gazetarit te VOA, Ilir Ikonomi, por dhe te tjere,

   2. Lavdi Enver Hoxhes says:

    Hem ve emrin kopili i Enverit, hem shan te tjeret kopila te Enverit. Tani nuk ta kemi fajin ne qe jot´eme ka qene kurve qe paska pjelle kopile.

   3. anticensurë25642654 says:

    ti ke emrin kopil i enverit dhe ju thua të tjerëve jeni kopila!!
    a je në vete??
    apo punë idioti shqiptar??

   4. pjeter says:

    Ça faktesh thu more? Pse ky ka qene drejtor i arkivave duhet te besohet? Fakt rshte qe Avni Rustemi,ja leroi Esat Toptanit,Heroit te serbeve,Gje qe e Kujtojne me madheshti edhe sot.Kush mundihet te shtremeberoje te vertetet pa fakte,por vetem me opinione e interpretime personale duhet te besohet,kush kundershton keto palaçolleqe eshte kopil i Enverit.Komplimente per llogjijen o kopili i Encerit.

   5. Edi Shpata says:

    Ku i pe faktet ti kopili Enverit,apo si bythelepires kopil qe je shikon endrra me sy hapur…

   6. Agron Tufa says:

    Te q..ifsha gruan . motren . cupen ku ti kesh . Si nuk keni turp qe baltosni edhe ato pak figura komberare. Te fala mamase nga Goni

   7. Skrapari says:

    Sejfi vllamasi shkruan nê kujtimet e tij se avni rustemi i shkon né shtêpi tefik mborjes dhe i thoté : kam vendosur ta vras tradhétarin esat qenin(pasha) dhe TË SHPÊTOJ SHQIPÊRINÉ por mê duhen pare ! Duket seky kaçi i zi (dervishi) paska merakun e atyre dhjetra napolonave qê ka prishur avniu pér udhêtim e hotele , por né të vêrteté ka pèr qéllim té errésoj njé nga ngjarjet mê tê larta té vegjêlisé shqiptare ndaj klasés feudale qé pér pasuri shiste dhe bénte pazare me tokat shqiptare ! Akti i avni rustemit vulosi pérfundimisht se populli dhe vetém populli ishte zot i vatanit ! Kjo i dhêmb kétij palacos dhe sérés sé tijê qê mendojnê se u ka ardhê ora !

    1. Vegja says:

     Ç’vegjeli o skrap, o muzhik mali.
     Pale shkruan edhe per klase feudale, o muzhik skrap. Shko ne Rusi se atje nuk gjen edhe sot feudale, por vetem komisare sllavo-komuniste qe i shesin skrapet per t’u çelikun e partise.

 3. Uli says:

  Deri sa erdhi sitemi komunist ne Shqiperi te gjithe e dinin qe Avniu u dergua si killer me pagese (ishte normale per shqiptaret ).Krahu kundeshtar i tij me ne krye Aqif pash Elbasanin pagoi per ta vrare . Natyrisht Enver Hoxha si gjinokastrit kerkonte heroj dhe historine fatkeqesisht se bejn historianet po ai qe fiton . Historia jam une ka thene Napoleoni . Asnje se di tani qe vrasesin e Avniut e paguan Shuqyri e Myslym Peza ne ate kohe e dinin te gjithe .. Pezaket ishin ne aleance me Esat Pashen e moren hakun e mikut ….eEdhe Avniu hero edhe Myslym Peza gjithashtu …

 4. Illi says:

  Ore ç’üüeshte ky idiot: a mund te kryhet atentat pa shpenzime per logjistiken?! a behet fjale ne kete rast per vrases me pagese?! Pune dervishi thuaj.

 5. Malesor pe Lushnje says:

  Jane ngritur halet te rrezojne malet.Ptu ju shkerdhefte kina dhe india fisin o qelbesira antikombetare.Bota ska raste te tilla ,i vjedh apo sajon,ndersa ju burrat baballaret e vellezerit e kurvave i dofermoni e shtremberoni si ju urdherojne ata qe ju shkerdhejne,pos femrave dhe macen e shpise

 6. Nik says:

  Ky zotèria ishte drejtor arkivi??,Atèhere ju thoni se Avniu e vrau pèr para por na kujton nga arkivi se kur Avniu ishte nè Romè shkoj tek sekretari i ambasadès Tefik Mborja dhe i thot se dua tè shpètoj shqipèrin nga esat pasha ,dua t’a vras por mè duhen tè holla.Injorant qè nuk je tjetèr ,po vetèm tè shkoje atè kohè nga tirana nè durrès kushtonte sa frèngu pulèn jo mè tè shkoje nè Paris i kushtonte dopjo,rruga,dreka,darka,hoteli pèr disa dit.Ka logjik qè njè njeri i kulturuar qè studion nè qèndèr tè Romès shikon èndèrr dhe thot po shkoj tè vras e,toptanin.Ky version hedh balt ndaj njè njeriu patriot me karakter tè fort ,pastaj lekèt nuk do ti duheshin edhe pèr avokat se do tè mbrohej.Njè idiotèsi e vèrtet e zotèris K,Dervishi.

  1. ben says:

   Nik-eshte ashtu sic e keni shkruar edhe juve. Avni Rustemi eshte nje hero qe qeroi nje maskara qe bente pazare me tokat shqiptare sikur ti kishte pronat e babait. Po te ishte kriminel me pagese, Avni Rustemi nuk do ti dorezohej policise franceze, por do ishte larguar menjehere pasi beri atentatin. Ne te kunderten, ai qendroi aty, duke e lene veten te arrestohej, doli para gjykatesve franceze duke rrezikuar denimin me vdekje dhe e denoncoi Esatin si nje gjakprishur dhe tradhetar i kombit qe i perkiste. Me kete ai e vrau tradhetarin Esat Pasha per te dyten here duke i treguar botes se kush jane shqiptaret dhe cfare jane ne gjendje te bejne ato per atdheun e tyre.

 7. qirifiu says:

  se kuptoj kete irritimin e shume vetave per te pranuar te verteten kur ajo eshte ndryshe nga ao qe i ka mesuar sistemi. edhe une si femi me eshte duk e cuditshme perralla e avniut.
  p.s. hakun e mori zogu se e kishte daje… mgjth daja desh ta vrase disa here

 8. !!!! says:

  Askush nuk e ka demtu Shqiperine me shume se qeveria komuniste.
  Eshte bere mje lamsh me ne si popull, qe vetem nje ” rilindje hipotetike ” mund te veje dore ne te.

 9. O president mblidh gruan se iku nga fiqiri says:

  Ehe,prandaj edhe ilirfloriri do te behet avni,per te shtuar florinjt.

 10. Gent says:

  Ky Dervishi, qe ka vjedhur dhe shet arkivin e ministrise se brendshme, e di mire vleren e parase.
  Po ketu nuk ka shtet prej 30 vjetesh, ndryshe ia kepusnin koqet.
  Avni Rustemi eshte pjese e historise, vrau nje tradhtar te ndyre, te tjerat jane fjale ne ere.

 11. III says:

  Kastriot! Vetem nje pyetje per Ju: Pse keto fakte arshivash i keni vonuar aq shume, pas 30 vjetesh. Nuk e kuptoj! Sinqerisht!

 12. Victor says:

  Jy Kac Dervishi eshte njeri i shitur dhe i paguar per te rehabilituar te gjithe tradhtaret e kombit dhe poshterimin e heronjve te kombit shwiptar.

 13. Na myten says:

  Ky eshte kar komplet! E trajton Avni Rustemin si vrasesit e Capjave te Elbasanit.
  Avni Rustemi ishte nga njerezit me te shkolluar ne Shqiperi o bole! I nisi ne vendlindje e me pas ne Janine, Stamboll, Gjeneve, Shen Miter Korone e ne fund ne Rome. Edhe sot rralle gjen shqiptare te kene studiuar kaq shume.
  Eshte e dokumentuar mbledhja e parave per te paguar shpenzimet e udhetimit dhe qendrimin ne Paris te cilat Avniu si student sigurisht nuk mund t’i mbulonte dot.

 14. Konjak says:

  Kam lexuar per figuren e Esat Pashes shume matriale , edhe te huaja . Ne shqiperi njifet si tradhetar i iteresave te vendit , qysh nga 1913 -ta e ngjer sa u eleminua . Nga matryalet e huaja , tregohet si njeri i afte per marreveshie politike dhe pelivanlleqe ne interes te ty , qoft edhe minimale . Ishte nje individ qe u duhej gjitoneve , e mbanin afer dhe e ndihmonin . Ishte i gatshem te mbante per vete nje cop toke , si pashallek te tyj , dhe nukse i hynte ne pune , pjesa tjeter e shaipetareve . Sa per Avni Rustemin , njofim ato materiale qe na jane ber te ditura . Por Avni Rustemi eshte i pari shqipetar qe kreu nje antetat politik , pra i pari shqipetar qe tregoi trimeri civile . Eleminoi nje figure qe trazoi gjithe shqipetaret , qysh nga 1913-ta e ngjer me 1920 -ten . Trimeria civile eshe nje rast i rrall ne shqiperi , ne vritemi per se shumti , por per nje kanal , per nje shul apo nje ofeze te rastit , jo per ti sherbyer gjithe shoqerise , por per kenaqesi te momentit .

 15. spata says:

  Me gomer se keta qe germojne ne arkiva nuk ka .Jo vetem per A.Rustemin por edhe per Skenderbeun kane nxjerr arkivat e gomerve te vertetojne se kush kane qene .Po keshtu thone dhe per I. Qemalin ku e akuzojne se mori para per te shpallur Mevetesine .Kohet e fundit thone qe I.Qemali shiti janinengrekerve qe ata te mos e pengonin ne shpalljen e Mevetesise .Sot ne demokraci na dalintedhenate tjera per shume burra qe kane kryer nje misjon . Por me famkeqe jane arkivat qe vrasesit e tradhetare te popullit na behen heronje .
  Une doti marr te mireqena keto qe shkruan K.Dervishi .Por ve nje llogjike tjeter .Jane te besueshme nese komenti i tij shoqerohet me dokumentet qe ka gjetur .Ana tjeter .Vrases me pages .Te gjithe vrasesit sot ne bote janemepages .Rendesi ka ke vret.Vrau nje tradhetare te kombit qe donte te shiste vendin . Pikerishte kjo i jep vrasesit permasat e nje burri patriot . Nuk vrau njeri te zakonshem ne punen e hallin e tij .Vrau nje pushtetar te regjimit bajraktar te Zogut .Sot si do te quhet vrasesi me pages nese heqin qafe S.Bereishen .Kriminel apo hero i kombit ?

  1. Arber says:

   HERO I KOMBIT !

 16. shqipe says:

  Ky injoranti e pranon vete kur shkruan se Avni Rustemi shprehet se “ka vendosur te vrase Esatin per te shpetuar Shqiperine”. Po nese i duheshin te holla per udhetimin ne paris e per te siguruar mundesine e realizimit te aktit kjo nuk do te thote se dikush i ka ofruar para per te bere nje vrasje me pagese.

 17. sami gorishti says:

  C’eshte ky Dervishi qe ben sensacione ne cdo gazete me materiale te vjedhura nga arkiva dhe qe i shet me para. A ka ligj ky vend qe te mos shperdorohen faktet dhe te mos dhunohet historia. Perdite mbushen gazetat me materiale te ketij sharlatani historian. Per disa dizinformime ky duhet te ndiqet penalisht.

 18. Bureto says:

  Eshte shkruar shume, edhe më tej do të shkruhet, rreth’ heroizmit’ të A.Rustemit. Por ngaqë prej kakofonise se informacioneve, me shume te stisura se te verteta, pikerisht kjo e fundit zor se ndonje dite do jete e ndriçuar plotesisht. Gjithsesi, keto lloj informacionesh nuk sjellin asgje të keqe. Informimi i publikut eshte një domosdoshmeri, që historia të njihet ashtu si ka ndodhur, po ashtu dhe motivet që e bejne ate në momente të caktuara të saj. Nuk do shume mend per të kuptuar qe Esadi, si çdo njeri qe aspiron te merret me politike pra edhe per pushtet, ishte njeri ambicioz, kishte pasuri, ishte gjeneral, kishte guxim, ishte i zgjuar dhe dinak, te gjitha keto cilesi ishin të tilla që i a shtonin ambicjet. Ai aspiraten e tij per te qene ‘mbret’ i Shqiperise londineze, nuk e kishte fshehur ndonjehere, e shfaqi qysh me pavaresimin e Shqiperise me dualizmin e tij me Ismail Qemalin, ku krahas tij u rrjeshtuan edhe Nikoll Kaçorri, Faik Konica etj. Deri ketu nuk ka asnje gjë për ta cilesuar “tradhetar’ dhe që pikerisht për këte term, kur e pa ‘rastesisht’ iu ‘ndez gjaku’ Avni Rustemit dhe nuk hezitoi nxorri nagantën dhe e qelloi pas shpine kur Esadi po hypte në makine. Kete ‘broçkull’ ai e perodri edhe në gjyq në Paris. Ky motiv ‘patriotik’ i Avniut, është amplifikuar kaq shume, sa tani ka shume njerez që e besojne. Le ta besojne. Historia është tjeter gjë.
  Në gjithe kete histori, vazhdës se spekullimeve u shtohet edhe akti i fundit, i sforcuar per te mos thene i shemtuar, i Ilir Metes, pra perdorimi i Avniut nga çakejt politike, në gjallje episodik por me shume i vdekur, motiv që solli dhe grushtin e shtetit të qershorit 1924, qe per ironi te historise u perserit, po per të njejtat qellime, në vrasjen e Azem Hajdarit, më 12 shtator 1998 dhe dy dyte me vone, i grushtit te shtetit të S.Berishes. E pra kjo politike e shemtuar, e shkruar sipas mideve te politikaneve me pushtet dhe influente, me ndihmen e lakejve te tyre qofshin keta pseudohistoriane apo analiste, kanë bere qe historia jone e pas viteve ’20 e deri me sot, te jete ajo që eshte. “Fake”. Gjithsesi rendesi ka fakti që, si Avniun ashtu dhe Azemin, sot i kemi “heronj”.

  1. anticensurë25642654 says:

   o burrito
   “e besojnë të gjithë”?!
   e kujt i plasi se nuk e beson ti??
   mos vallë ajo që beson ti është e vërteta??
   mos vallë kjo idiotësi e kaluçit,pa asnjë lloj fakti,është e vërteta??hy debilat e mutit që bindeni vetëm me titull!

 19. anticensurë25642654 says:

  unë nu k shoh asnjë fakt që avniu e paska vrarë për para!pra që paska qënë një vrasës me pagesë!!
  ai ka marrë përsipër ta vrasë dhe si thuhet në letrën e Vllamasit”të ndihmohet me para për nevojat që do të ketë”!
  pra i janë paguar “shpenzimet”!i janë dhënë para për rrugë,ngrënje,fjetje e blerje arme!!
  a keni dëgjuar a parë që një frasës me pagesë të “nidihmohet për shpenzimet”??
  çna mbytën beqirët!!
  nëse nuk do ishte bërë kjo nuk do të kishte ndohur kjo,”nëse halla do kishte koqe do isht xhajë peder”!
  hy pisa muti!

 20. Goni says:

  Asnje fakt, avniu eshte ofruar per te qeruar tradhetarin.

 21. Tuk Tuk says:

  Rendesi ka qe e vrau dhe iku nje Mut,se si e ku ik i vendosni lulet Esatin ne Beograd kush Qan per te,Avniu eshte i varrosur ne atdhe.

 22. Huligani says:

  I lutem Dervishit Kastriot ti sqaroj shqiptareve,
  perse Esat Pasha nderohet nga Serbia zyrtare sot e kesaj dite si mik i shtrenjte dhe hero?
  Vetem ky fakt mjafton per mua,per te arritur ne konkluzionin qe Avniu ishte nje patriot
  Gjithcka tjeter eshte pacavure e mendesise primitive
  per te caraposur historine tone.

 23. Shqiptari says:

  Si gjithmone,Kaçi i 55-ses se Fari Balli Mokrarit,i gjen ca “te dhena”per te bere pis disa figura dhe per te hequr llumin te disa horra qe e kishin bere hak plumbin,pasi kishin luajtur me tokat shqiptare.
  Qe vrasja ishte politike,kjo dihet,pasi ai eshte shprehur ne gjyjaten franceze per kete akt dhe nuk e ka mohuar askush.Ishte nje situate e turbullt dhe kaotike qe po kalonte Shqiperia e dale nga nje lufte qe e ktheu kete vend ne nje fushebeteje ku luftohej nga shume ushtri,po vetem ne nuk merrnim pjese ne kete lufte,vriteshim,digjeshim,vidheshim nga te gjithe
  Ne Paris nuk ishte vetem nje dekegacion,Esadi,po ishin dhe delegacione te tjera shqiptare.Pazaret qe bente Esadi me trojet shqiptare jane te dokumentuara.Nje nga njerezit e rrethit te tij familiar Eqerem bej Vlora thote:Qe Esadi e kishte bere hak per tu vrare,kjo nuk mohohet.Por jo ne kete menyre.Me pare ai duhej te gjykohej nga nje gjyjate,pastaj te ekzekutohej”
  Eshte e vertete qe kundershtaret e Esadit kane mbledhur nje sasi parashe per udhetimin,hotelin,ushqimin e Avniut,por jo te abuzohet dhe te kthehet si vrases ordiner me pagese
  Avniu rridhte nga nje familje qehajajsh te deres se madhe te pashallareve Libohovite.Po te ishte varfanjak prinderit nuk mund ta dergonin ne shkolla qysh femije ne Janine,Stamboll,Gjeneve,Zvicer,ne kolegjin e Shemiter Korones,ne La Sapiensa ne Rome
  Kaçi i Balliut te 55 , qe ke punuar ne Arkiva,nxirre nje prove,nje deshmi,dokument qe ta vertetosh.
  Keshtu u fol dhe kur Arqiviadh Bebi vrau ne Prage kunatin e Zogut,Ceno bej Kryeziu,U akuzua Zogu,Pastaj Verrlaci dhe Andon Beça.
  Ne kete rast u akuzua Aqif pashe Elbasani,krushqi me Esadin,me Zogollt,me Eqerem Vloren dhe me Toptanet,Akti patriotik i Avniut i preu rrugen lojrave dhe pazareve qe disa horra bejlere dhe pashallare kishin bere ne kurriz te tokave shqiptare,duke filluar me Shkodren me makazezet,tere tokat ne Jug,pjesa e Kosoves dhe ajo Lindore.Per kete provikim qe ben Kaçi i 55-ses se Bari Falli pashali mokerrkari,kerkon te provoje qe keta “patriote”qe i kishin detyruar te shoporreshin nga ky vend,jane paguar para per ti vrare.Ndonese kane rrjedhur 100 vjet,ndonese arkivat jane te hapura,askush nuk e njollos dot aktin e madh te Avni Rustemit,sado te mundohet te modifikoje faktet.Llumrat qe ka Vjelle,jo ja pjelle,por ka vjelle ky vend,nuk mund te ngrihen nga llumi,te pastrohen dhe te vendosen ne altarin e burrave te shquar te ketij vendi.Ata mbeten perjete ne gropen e zeze te njerzve qe bene pazare me kete toke.

 24. Asd says:

  Nje vrases me pagese nuk kishte pse te zgjidhte nje vrasje te tille kaq te veshtire dhe te pamundur per mos u kapur. Eshte plotesisht idiotesi te mendoje te beje para me nje vrasje ne mes te dites e ne mes te Parisit, kur mund te zgjidhje njemije raste te tjera pas shpine, naten, si ato qe ndodhin sot. Avni Rustemi i plasi koburen Esad Pashes ne menyre spektakolare pikerisht per ta demaskuar si tradhetar te kombit dhe per te evituar cdo koment apo dyshim qe Esad Toptani te ishte vrare per pazare personale. Mund ta kishte vrare ne cdo qosh te Parisit, por zgjodhi hollin e hotelit. Me qarte se kaq Avni Rustemi nuk mund ta shkruante historine. Kjo eshte nje ngjarje qe emeton puro patriotizem, ndoshta rast i rralle ne historine tone kombetare. Nderkohe eshte i turpshem diversioni i autorit vetem per pak vemendje.

 25. sinan says:

  Kaci duhet te kete kujdes! Ne kete histori perzihet edhe Familja Fevziu! Nuk ka mundesi qe nje nga tetembedhjete gjysherit e Blendit te jete bashkuar me Avniun! Fevziu nuk eshte vrases! Bythqir po! Por kjo eshte tjeter pune! Sa per kete punen e historise dhe trimerise kjo eshte shume e diskutueshme. Nje nga kriminelat me te medhenj te periudhes se demokracise Azem Hajdarin ne e kemi bere hero! Ku e dime ne cfare ka ndodhur ne kohen e Zogut, te luftes, apo me vone! Dihet qe historine e shkruajne fitimtaret! Ndonje dite do te lexojme “Mendimtari i madh Nard Ndoka”, apo “presidenti energjik Bujar Nishani”.

 26. Kur te vdese ymeru qerros says:

  Kur te vdese ymer abazi ne letren e fundit do thuhet aty mbi varrin e te dhjerit.
  Sot ndahet nga ne nga rradhet e partise fashiste, fashisti trim mero baze.
  Mero baze nga coban u ngrit deri kuisling dhe sherbetor I fashizmit dhe neokolonializmit.
  Mbuloj balta mutin e mutit

 27. Baca-Bajram says:

  Ky eshte niveli i akademikeve qe n’a solli pushteti i Sali Berishes, me juristat e plepave dhe dallkauk si puna e ketij trapit, ish-drejtorit te Arkivave te shtetit, Kastriot Debil Dervishaj… Mjafton te shohesh se kush ishin drejtoret e me parshem te Arkivave te Shtetit, si Thoma Murzaku, Paskal Milo e te tjere qe ishin akademik te vertet, historian me tituj shkencore, profesore, qe te kuptosh nivelin e ketij trapi, qe kerkon te bej buje duke hedhur balt mbi figurat historike…

 28. Studenti says:

  Po ku eshte deshira per para ketu? Ky autor m….demaskon vehten ne shkrim.
  Paster dhe qarte Avniu ishte student dhe i duheshin para per udhetim dhe akomodim ne Paris.
  Ku ti gjente nga xhepi i tij , studenti????
  Keta jane qesharake deri aty ku smban.

 29. Vreto says:

  Ne qofte se ky ka bere nje zbulim te tille te madh, atehere le ta botoje ne nje organ shkencor si “Studime Hisotrike” ku i nenshtrohet peer reviews nga historianet.
  Ky person e di mire se shkrime ta pabazuara e pa burime te plota e te sakta dokumentare nuk mund te kalojne filtrat kritike neper te cilat kalojne botimet shkencore. Fakti qe ky person del me “zbulime” thashethemesh ne nje organ publicistik si TEMA tregon se ai fallsifikon me vetedije.
  Kujt i sherben fallsifikimi?

 30. Avni Rrustemi says:

  Uaaaa çfare zbulimi. Paska kerkuar para per te shkuar ne Paris. Epo doemos se do kerkonte para. Si shkohet ndryshe ne Paris pa para. Apo duhet ti hipte gomarit..! Ç’budallenjè.
  Per Avniun flet jeta dhe vepra e tij. Por Ilir Metua nuk duhet ta zer ne goje Avniun. Se po te ishte gjall nje i tille ,nuk do ja kursente as Lilit.

 31. Palluqja says:

  Kastriot palluqes nje sygjerim. Te shkoje ne Paris e te vizitoje varrin e Esat Pashes. Do mesoje shume. Por per te mos u hallakatur kot vorrezave pa fund te Parisit, te kete parasysh e te pyese ku ndodhen vorrezat e serbeve. Sepse, o Kastriot palluqja, Esati eshte varrosur….ne varrezat e serbeve ne Paris, me parate e qeverise serbe. Sepse serbet e kane konsideruar gjithnje njeriun e tyre. Pse? Eshte histori e gjate, e koka e Kastriot palluqes eshte impotente per te mbushur.

 32. Daja says:

  Gje a gjeze:
  Ish ministri i jashtem grek, Kocias ka thene se vetem Ministria e Jashtme greke shpenzon 48 million euro ne vit per propagande ne vendet fqinje.
  Kush e gjen sa paguhen per propagande antishqiptare?j

 33. Adi says:

  po te ishte vrasje ordinere dmth me pagese gjyqi francez do ishte ne gjendje ta kuptonte dhe denonte Avniun

 34. 123 says:

  Ju qifte gamori serb sumen or sumqira ,qi nga koperativista qi runit lopet na u bot profesora nga sali serbi. Pse e nderojn serbet varrin e esat tradhtarit qi e mbajn n varrezat serbe ne paris ,or bij bushtrash serbogreko sllave ??.

 35. George says:

  Une sapo lexova librin studimor “Rina e Mbretit Zog” ku pershkruehet me fakte e dokumente akti heroik i Avni Rustemit ne Paris.
  Si ka mundesi te shkruaje ne kete menyre antishkencore ish-drejtori K. Dervishi, i emeruar ne Arkivin e MPB nga Sali Berisha?!

 36. Ed says:

  VETEM DY FJALE I RINE TAMAM KETIJ

  COPE MUTI

 37. Petrela says:

  Keta kacarumat e sali bishes ja fusin kot lexoni historine e Tiranes o njeri osman bali qysh ne shpalljen e pavaresise ka qene kunder. Shihni osmani dhe esati kane fut ne burg patriotet tironas ne 2013 se hapen shkollen e para shqipe ne Petrele Tirones Shengjergjit gjyshin tim e aaresyuan ne teqen e tij Petrele me vjen keq ne kace ti dhe saliu mbetet dervish po nu i arrini shehzade.

 38. Detari says:

  vazhdon shtremebrimi i historise per hallin u babes erdogan.

  po ju q*n turku pa pushim o sunita

 39. Nik says:

  Sot zbulova se “Bureto” eshte K. Debil Dervishi, dora vet! Ky eshte nje vrases me pagese (paguar nga Toptnet e kallepit Fevzi qe vrane dhe te ndjerin Konomi ne Vlore) per te rivrare Heronin Avni Rustemi.Perbuzje dhe neveri ndaj maskarenjve dhe hajduteve!

 40. . says:

  Shkrimi i k,dervishit me prapavi anti shqiptare!! futeni ne burg kete bajge elefanti i cili me kete shkrim poshteron historin dhe heronjt e kombit tone.Avni Rurstemit plotesoje deshiren e tegjith patrioteve shqiptare ,Ndersa dervish gjakprishuri po ben ata qe deshirojne serbet e greket.Neraste se heroi avni rustemi do ta kishte bere per para mund ta qeronte edhe ne shqiperi,por ai vajti pikerisht ne vendin ku do tu firmosej tradhetia .E pa harruar qofte hakmarrja e Avni Rustemit per atdheun.

 41. Nje shqiptar nga Jugu i vendit says:

  Te tille jane te gjithe taborri i bagetive te stanit te SHQUP – it dhe pastaj cuditen se perse nuk i votojne shqiptaret !

 42. Kanina e ismailit says:

  Cuditerisht esat beogradi u varros ne varrezat serbe ne paris?!valle Pse?!
  Te rroje perjete vepra Avni libohoves!!
  Si ka mundesi dobicet e bordorose serbo-greke mundohen te denigrojne figurat me te spillatura kombetare?
  Veprat kombetare do rrojne perjete ne zemrat e djemve te nenave shqiptare!

 43. Mesuesi says:

  “Në rast se heroi a.rustemi do ta kishte bërë për para mund ta qëronte edhe në Shqipëri, por ai vajti pikërisht në vendin ku do t’u firmosej tradhëtia”, shkruan komentuesi me ‘pikë’ më sipër. Po mirë xhanëm, nuk e morëm vesh ku do konsistonte ‘tradhëtia’ dhe me kë do firmosej ajo? A dinë të lexojnë, e më pas të kuptojnë atë që lexojnë, kjo kategori komentuesish, që të tillë ndryshe quhen analfabetë funksionalë. Apo bjeri t’i biem!

 44. demokrati says:

  Me mire Esati ne dhe se Shqiperia e copetuar.Keta me emrin Kastriot kane defience te theksuar mental.Idealisti Rustemi e dinte se nuk do shkonte per gjah.Do vriste nje kerme, por ne zemer te Parisit dhe do te duhej te perballej me drejtesine franceze, ashtu si ndodhi.Shteti shqiptar duhet te veje nje pllak perkujtimore ne ate vend ne Paris me dicituren “Keshtu do ta pesojne ata qe shesin Shqiperine” .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje