85-vjetori i shkrimtarit të madh Ismail Kadare, Spiropali: Vepra e tij ka përmasa mahnitëse, disa kontinente në hapësirë, disa shekuj në kohë

28 Janar 2021, 11:02Kulturë TEMA

Ministrja për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali ka bërë një urim special  për shkrimtarin e madh Ismail Kadare, i cili mbush sot 85 vjeç.

“Vepra e Tij ka përmasa mahnitëse; disa kontinente në hapësirë, disa shekuj në kohë.

Tjetërsimi i qënies njerëzore nën diktaturë përmes një prej personazheve më të skalitur të Letërsisë botërore, Ebu Qerimit.

Hamleti i bjeshkëve tona, Gjorgu, më i thellë dhe më dramatik se Hamleti i Pallateve.

Saga frymëndalëse e një breznie gjirokastrite.

Janë vetëm tre nga Yjet në Konstelacionin e pafund të kryeveprave kombëtare dhe botërore të gjeniut tonë.

Prometeut që me zjarrin dhe dritën që solli në kohën më të errët nuk e la mendjen e shqiptarëve të mpihet dhe shpresën për liri t’u fiket;

Maratonomakut që solli lajmin se s’ka vështirësi që s’përballohet dhe zinxhirë që s’këputen, se e drejta dhe e vërteta gjithmonë vonojnë por gjithmonë vijnë; i uroj Ditëlindjen.”- shkruan Elisa. (TemA)

Lini një Përgjigje