FOTOT: Njihuni me LEO, roboti i cili pritet të zëvendësojë dronet

8 Tetor 2021, 11:43Hi-Tech TEMA

I njohur si LEO, ai u ndërtua nga pjesë të robotëve dhe dronëve të gjetur rreth laboratorit nga inxhinierë nga Instituti i Teknologjisë në Kaliforni në Pasadena.

Përveç përmirësimit të qëndrueshmërisë kur ecni në një litar të shtrënguar, shtytësit me bazë helikë gjithashtu lejojnë që boti 2.5 metra i gjatë të dalë në ajër dhe të fluturojë.

Ekipi thotë se LEO një ditë mund të zbatojë pushtimin e tij të tokës dhe ajrit në misionet robotike aktualisht të vështira për robotët dhe dronët me bazë tokësore ose ajrore.

Përveç stërvitje dhe skateboarding, ekipi thotë se roboti një ditë mund të përdoret për të kryer detyra aktualisht shumë të vështira për dronët, robotët ose njerëzit  përfshirë operimin në mjedise të rrezikshme dhe të vështira për t’u arritur.

LEO është roboti i parë që përdor këmbë me shumë nyje dhe shtytës të bazuar në helikë për të arritur një shkallë të mirë kontrolli. Ende nuk ka asnjë informacion kur do të dalë në treg apo sa kushton pasi është ende në fazën e zhvillimit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje