REPORTAZHI: Paratë e grupeve kriminale investohen në makina dhe ndërtim në Shqipëri. Haxhi.P, koka e krimit, lëviz i qetë me Mercedez në Tiranë

13 Tetor 2021, 10:54Politika TEMA

Shqipëria kthehet sërish në vëmendjen e mediave të huaja, ku një ekip gazetarësh të televizionit L1 në Holandë kanë realizuar një dokumentar për grupet kriminale shqiptare që veprojnë atje.

Sipas gazetarëve, paratë e fituara, shuma në miliona euro i dërgojnë në vendin tonë ku investohen në makina luksoze dhe pasuri të patundshme. Ekipi i gazetarëve holandezë ka udhëtuar në Shqipëri dhe kanë vizituar Tiranën dhe Lushnjen.

Në dokumentar thuhet se Tirana, në veçanti, është plot me ndërtesa të reja që pothuajse nuk përdoren fare.

Dokumentari i plotë:

Rrjeti shqiptar i drogës, i cili prej vitesh operonte në Geleen dhe rrethina, duket se është në gjendje të pastrojë lehtë, milionat që fitoi, në vendin e tij. Investimet bëhen në makina dhe prona të paluajtshme. Drejtësia ka llogaritur se grupi kriminal fitonte 1.8 milion euro në vit në 3 plantacione të mëdha të kanabisit në Limburg.

Sidoqoftë, numri i plantacioneve, por edhe fitimi i rrjetit të drogës, ishte shumë herë më i madh. Protagonistët nuk u tunduan të tregonin pasurinë e tyre. Të paktën; jo në Holandë.

Dihet, për shembull, se i dyshuari kryesor Haxhi P. (koka i grupit kriminal) i pëlqen të ngasë Mercedesin e tij kur është në Shqipëri. Dhe ai nuk është vetëm. Për një vend me të ardhura mesatare prej 300 euro, ka një numër të jashtëzakonshëm të makinave të shtrenjta në rrugë.

Për më tepër, Shqipëria po sheh nga ana tjetër që numri i banorëve në vend po zvogëlohet në vend që të rritej, por janë nisur shumë projekte të reja dhe të shtrenjta në sektorin e pasurive të paluajtshme.

Kryeqyteti Tirana, në veçanti, është plot me ndërtesa të reja që pothuajse nuk përdoren ose nuk përdoren fare. Për shembull, një hotel luksoz në qendër mund të strehojë qindra klientë, por vetëm disa dhjetëra shtretër duhet të bëhen gati çdo ditë. Dhe stadiumi i ri i futbollit i ekipit kombëtar përdoret vetëm një ose dy herë në muaj.

Sipas gazetarëve investigativë në terren, qeveria shqiptare po mbyll sytë ndaj praktikave të pastrimit të parave në shkallë të gjerë.

“Makinat, ndërtesat, të gjithë e dinë se ka diçka në të. Kriminelët as nuk shqetësohen për të fshehur pasurinë e tyre. Ata e dinë se askush nuk mund t’u bëjë asgjë. Nëse është e nevojshme, ata paguajnë ryshfet te politikanët.” – thotë gazetarja Klodiana Lala.

Receta standarde është të lëvizin jashtë vendit, zakonisht Itali, Angli ose Holandë, dhe të fitojnë para atje nëpërmjet trafikut të drogës.

Fitimi investohet në Shqipëri

Me njëfarë rregullsie ‘kokat’ e rrjetit të drogës vijnë për vizitë në vendin e tyre. Për shembull, udhëheqësi i grupit kriminal të ‘Limburg’, Haxhi, udhëtoi në vendin e tij të lindjes gjashtë herë midis vitit 2018 dhe deri në arrestimin e tij në maj 2019.

Kjo është e qartë nga të dhënat e udhëtimit të siguruara nga L1. Ai vazhdoi të përdorte rrugë të ndryshme udhëtimi.

Gent Ibrahimi, kreu i drejtësisë në Shqipëri, thotë se ekziston vërtet një sistem për të luftuar pastrimin e parave. Dhe ai sistem funksionon.

“Nuk është e lehtë të fitosh para në Holandë dhe të ndërtosh një objekt të madh këtu’, thotë Ibrahimi. ‘Por më duhet të pranoj se kjo duket se po ndodh’, shton ai.

Ministri i drejtësisë së Holandës, Ferdinand Grapperhaus udhëtoi në Tiranë vitin e kaluar për një konsultim me kolegun Ibrahimi.

Qëllimi: ‘Ndalimi i shqiptarëve kriminelë në Holandë’.

‘Ishte një bisedë e mirë’, thotë Ibrahimi.

‘Unë nuk e di nëse imazhi juaj për Shqipërinë dhe krimin korrespondon me realitetin. Ne nuk kemi një imazh të mirë. Por nuk varet nga ju, por nga ne që të bëjmë diçka për këtë’. Më 12 maj, të dyshuarit në dosjen e drogës në Limburg duhet të paraqiten përsëri në gjykatë.

 

8 komente në “REPORTAZHI: Paratë e grupeve kriminale investohen në makina dhe ndërtim në Shqipëri. Haxhi.P, koka e krimit, lëviz i qetë me Mercedez në Tiranë”

 1. Taulant says:

  Hollanda eshte qendra e kokaines ne Evrope.
  Hollanda eshte qendra e pastrimit te parave te pista.
  I favorizon me ligj kompanit guack.

 2. k says:

  Kemi një shekull që ju themi se ndërtohet me paratë e dogës , kurse ai degjenerata i guvernatorit te shqipërisë thotë se është rritur shume ekonomia. Në asnjë vend nuk ka të rinj 20 vjeçare me makina lluksoze.Shteti me i degraduar në rruzul dhe bëni sikur nuk shihni.

  1. Polici says:

   Ti dukesh qe nuk ke qene jashte shqiperise ndryshe nuk do shkruaje keto budalleqe. Plot eshte Amsterdami me te rinj 20 vjec me kurva e me makina te shtrenjta.. Jane nga e gjithe bota dhe askush si prek. Hollanda eshte shteti me i dhjere ne bote nga kjo ane.. per droge dhe per gay jane te paret ne bote.

 3. kritiku says:

  Po mos e pine drogen cunat e hollandes skane ku e shesin trimat tane..

 4. legalize ganja ! says:

  ky eshte problem shqiptaresh, bien ne leke e hapen bythesh. Kujtojne se nga paraja behen Zoti mbi toke. Normale qe do te vijne mbrapa. Merrni shembull nga holandezet, punojne po rrine urte e nuk hapen bythesh. Rralle se i kapin

 5. labi says:

  Si ta kete bere Lul Hollandezi ishte.kam jetuar ne Holande para vitit 98,athere nuk kishte shume Shqiptare po droga shitej rrugeve si karamele,tani erdhi puna qe Sejamini e Basha te sjellin gazetaret te erresojne Shqiperine,nje gje,Shqiperia per droge dhe kurvellek eshte lule para Holandes.

 6. Letra says:

  Hollandezet e ndershem bejn te njejten gje ne ibiza. Shesin ekstazi ne gjith boten edhe hapen bythesh me vila dhe makina ne ibiza.
  Hajdeni gazetaret shqiptare boni nji reportazh ktu ne ibiza. Gati tju ndihmoj.

 7. Polici says:

  Po kush flasin per droge hollandezet… vendi i vetem ne Evrope qe eshte quajtur narkoshtet nga CIA. Prodhusit me te medhenj te drogave te forta si ekstasi, metadina e shume te tjera. Gjysma e fermave te lopeve ne Hollande jane laboratore droge. Porti i Roterdamit eshte ne duart e turqeve dhe mafias italiane qe kontrollon kokainen.. shqiptaret thjesht merren me therime. Turp per gazetaret shqiptare qe nxijne vendin e tyre.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje