Apple ndalon shitjen online të iPhone dhe produkteve të tjera në Turqi

24 Nëntor 2021, 22:10Hi-Tech TEMA

Kompania amerikane Apple ka ndaluar shitjen online të iPhone dhe produkteve të tjera të saj në Turqi për shkak të zhvlerësimit që ka pësuar monedha turke Lira.

Shitja e produkteve online të Apple në Turqi nuk është mbyllur përfundimisht, por ky shërbim është pezulluar përkohësisht për shkak të paqëndrueshmërisë ekonomike.

Faqja online e Apple është e aksesueshme në Turqi dhe klientët vetëm mund të shikojnë këto produkte, por nuk mund të blejnë.

Lira turke është zhvlerësuar për shkak të disa politikave financiare të diskutueshme nga ana e Presidentit të vendit, Erdogan.

Vetëm të martën, Lira pësoi rënie me 15%. Gjatë këtij viti, monedha turke ka humbur 45% të vlerës së saj.

Nuk dihet saktësisht se cila do të jetë politika që do të ndjekë Apple lidhur me pezullimin e shitjeve online në Turqi të produkteve të saj dhe sa do të zgjasë ky vendim.

2 komente në “Apple ndalon shitjen online të iPhone dhe produkteve të tjera në Turqi”

 1. anticensurë ??? says:

  kështu është kur ekonominë e drejtojnë diktatorët,ata drejtojnë ushtrinë e arsimin,drejtojnë mjeksinë dhe turizmin!!
  pra nga një orkestër që normalisht duhet të luaj në pjesë muzikore ne kemi vetëm një solist duduk me fyell!!
  tipike e diktatorëve!
  pas një periudhe të mirëqeverisje fillon kokëfortësia,fillon rënja deri në shkatërrim total!!
  dhe gjithnjë është faji i të tjerëve!!
  tek “të tjerët”përmblidhen
  të huajt
  të brëndëshmit
  të afërmit
  deri tek familiarët!!
  kujtoni një herë historinë e diktatorëve të ndryshëm dhe do të shihni se janë të prerë nga e njëjta matricë!!

 2. Antiturku says:

  Iku per lesh edhe Turqia , kaq e pati . Ne te semes . I gezoheshit Greqise ? Hanit nje m.t tani .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje