Turqia befason dhe me anti-dronin

12 Nëntor 2021, 22:00Hi-Tech TEMA

Produkti i ri turk i mbrojtjes, i njohur si “vrasësi i dronëve”, ka kryer me sukses fluturimin e tij të parë.

Ky produkt, i njohur si Fedai, u zhvillua për të neutralizuar dronët luftarakë dhe mjetet ajrore pa pilot (UAV).

Modeli u ekspozua në panairin e mbrojtjes dhe aviacionit hibrid “SAHA EXPO”, i cili filloi të mërkurën në Stamboll.

Ekspozita katër-ditore shfaqi produktet turke të mbrojtjes, duke përfshirë drone, armë, sisteme radari dhe automjete tokësore dhe detare.

Guray Ali Canli, kreu i Transvaro, i cili prodhon Fedai, tha se fluturimi i parë u zhvillua në tetor.

Prodhuar me kërkesë të shtetit aziatik

Ai theksoi se ka një kërkesë të madhe jashtë vendit për këtë produkt dhe se janë duke u përgatitur për ta përmbushur atë.

10 kopjet e para të “dronëve vrasës”, të bërë nga karboni, u prodhuan në masë, tha Canli.

Kompania ka përgatitur një koncept me pesë automjete për produktin, duke përfshirë një automjet për sistemin e kontrollit, një tjetër për radarin, një kamerë termike dhe bllokues, dhe tre automjete për lëshuesit me shumë fuçi.

Kompania ka zhvilluar dy lloje produktesh, Fedai 101 dhe Fedai 102, dhe ky i fundit është prodhuar me kërkesë të një vendi të Azisë Juglindore dhe mund të fluturojë në një lartësi prej 5000 metrash.

Fedai 102 është më i gjatë dhe më i rëndë se Fedai 101, por ka më shumë kapacitet fluturimi dhe material shpërthyes, shpjegoi Canli.

“Në fakt, klientët e shohin Fedai si një sistem të mbrojtjes ajrore në lartësi të ulët, jo thjesht një vrasës me dron”, shtoi ai.

Ai theksoi se produkti është i pajisur me kamera, lidar dhe kamera termike.

Mund të lëshohet nga një lëshues me shumë fuçi

“Është 100 për qind karbon, një veçori që është unike në botë,” shtoi Calni.

Ai shpjegoi se anti-droni aktualisht mund të lëshohet nga një lëshues me shumë fuçi dhe është duke punuar në një version të lëshimit nga supi, i cili nuk kërkon një sistem radar për operacione me rreze të shkurtër.

“Fedai së shpejti do të jetë një nga produktet më të rëndësishme të eksportit të industrisë turke të mbrojtjes,” tha Canli, duke vënë në dukje se dërgesat e Fedai priten në fillim të vitit të ardhshëm, në janar dhe shkurt.

Turqia ka disa kompani dhe marka, si Baykar dhe TAI, që prodhojnë dronë duke përdorur kryesisht burime lokale.

Marrëveshjet për shitjen e dronëve janë nënshkruar me vende të tilla si Polonia, anëtare e NATO-s.

8 komente në “Turqia befason dhe me anti-dronin”

 1. Durim says:

  Po c surprizon Turqia… Izraeli ka qe ne 2015 qe prodhon anti-drone . Na e bete si shpikja e turqve

  1. Alex says:

   Fakt është që Industria ushtarake e tyre po përparon me hapa gjigand,ata janë të aftë ti prodhojnë këto sisteme dhe vazhdimisht po zgjerojnë tregjet,ekonomia Turke nuk është e raskapitur si kjo e jona që dhe drithrat i importojmë,do jetë e afërt dita që do na lën dhe pa bukë.

   1. Matrapiku says:

    Industrin ushtarake ta mbajne per te lozur, se per lufte vallai … e ka keq me Greqin (e cila ka “industrin e diplomacis”), duke krijuar aleanca te forta ushtarake, gjeopolitike dhe tregtare me superfuqit SHBA, Izrael, Franc, Egjypt, EBA, …
    .
    Te cilat jane gati per te luftuar per interesat e Greqis, sepse njekohesisht (ky eshte suksesi i diplomacis Helene) jane dhe interesat e tyre, kjo PO qe eshte super armë.
    .
    Turqia eshte shtet i FALIMENTUAR, 1/10 shkoj $/Lira Turke. Gjithca i bene per konsum te brendshem dhe per vota.

    1. vezhguesi says:

     Matrapiku-lutju perendise qe te mos filloje nje lufte mes Greqise e Turqise, se po filloi; ato “miqte” qe i paska bere “diplomacia” juaj, as qe do e marrin mundimin qe tu vijne ne ndihme. Maksimumi, do bejne cadeklarata pa buke dhe me e shumta do ju shesin ca teneqera te vjetra qe te hani kokat me turqit.
     Sa i perket falimentimit, askush nuk e di ne se Turqia eshte apo jo e falimentur, por ne te kunderten e tere bota e di se sa borxhe i ka Greqia tere bankave ne Europe, Amerike e Azi. Tani, si i lecitur qe duhet te jesh zotrote, hesapet beji vete.
     Ato pallavra qe thua ketu i ke per ti rritur moralin 300 evrovisteve si puna jote, pasi askush nuk i beson dokrrat qe na i shet ketu tek TEMA.

 2. Adi says:

  Po kto jan lajme per turkarnautet ,futja kot

 3. Papi says:

  Tani qe i bete qefin tahipave duam dhe nje lajm per janullat sepse ne kete aspekt duhet te jemi te drejte

  1. ben says:

   Papi-drejt e ke, pasi na u merzit edhe “Adi” ketu me siper.

 4. Mirel says:

  O ju qifsha turqine turqit jane te zote per hasude po gazetat shqiptare marrin leke per te dhene lajme per turqine paguhen gazeta bythqire

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje