Fenomeni Beethoven: Si lidheshin kompozimet me sëmundjen e tij të zemrës?

17 Dhjetor 2021, 21:30Kulturë TEMA

Ishte vërtet muzikë ajo që dilte nga zemra e Beethoven: kompozimet e muzikantit do të ndikoheshin nga aritmia e zemrës së tij. Ritmet e disa prej kompozimeve të tij më të famshme dhe më prekëse do të ndikoheshin nga aritmitë kardiake nga të cilat ndoshta vuante kompozitori. Kjo është hipoteza e tre studiuesve, një muzikologu, një kardiologu dhe një historiani mjekësor nga Universiteti i Miçiganit dhe Universiteti i Uashingtonit.

Sëmundje misterioze – Gjithmonë është spekuluar për sëmundjet e shumta nga të cilat kompozitori do të kishte vuajtur që i ri, nga astma te sindroma e zorrës së irrituar, nga sëmundja e veshkave te cirroza e mëlçisë. Dhe historianët kanë vënë në dyshim se si sëmundjet fizike të muzikantit mund të kenë ndikuar në artin e tij. Një nga shembujt më të njohur është shurdhimi, nga i cili Beethoven u prek që në moshë të re dhe që do të ndikonte në stilin e tij ndërsa përparonte. Por teoria është avancuar gjithashtu se motive të caktuara ritmike në muzikën e tij janë një transpozim i ritmit të parregullt të zemrës që ai ka të ngjarë të vuajë në lidhje me sëmundjet e tjera fizike.

Shembulli i përmendur nga disa studiues është Opus 81a, sonata e pianos nr. 26, e cila përmban në lëvizjen e hapjes pauza të rëndësishme dhe një ritëm galopant që i ngjan ekstrasistolave, kur zemra ka një rrahje të çrregullta e ndjekur shpesh nga një pauzë.

Me frymë të ngurtësuar – Në një studim që u shfaq në revistën “Perspectives in Biology and Medicine”, autorët gjurmojnë shenjat e mundshme të aritmisë kardiake në kompozime të tjera. Para së gjithash, kuarteti i harqeve Nr. 13 në B flat major, Opus 130. Lëvizja e pestë, Cavatina paraqet një ndryshim të ritmit në mes të partiturës. Beethoven e shënoi këtë pjesë me fjalën gjermane “beklemmt”, që do të thotë “me zemër të rëndë”. Shënimi mund t’i referohet emocionit të ngjallur nga muzika, por sipas autorëve ritmi është evokues i një ndjesie fizike, gulçimi për shkak të sëmundjes ishemike.

Zemra në veshë – Gjithashtu në kompozime të tjera, sipas autorëve, ndryshimet e papritura të ritmit dhe çelësit përkojnë me shqetësime specifike të ritmit të zemrës, për shembull lëvizja e tretë e Opus 110, me një melodi që kujton gulçimin e lidhur me një aritmi takikardike. “Kur zemra rreh në mënyrë të çrregullt nga një sëmundje, e bën këtë në modele të parashikueshme. Duket se dëgjojmë disa nga këto modele të njëjta në muzikën e Beethoven-it”, tha Joel Hoëell, një nga autorët e studimit. Gjithashtu sipas autorëve, rënia graduale e shqisës së dëgjimit mund ta ketë lënë kompozitorin edhe më të vetëdijshëm për ritmin e brendshëm të zemrës së tij, nga i cili do ta linte veten të udhëhiqej. Siç thuhet të ketë ndodhur me Gustav Mahler, një tjetër muzikant i madh, sëmundja e rëndë e zemrës së të cilit do të shfaqej në kompozime.

6 komente në “Fenomeni Beethoven: Si lidheshin kompozimet me sëmundjen e tij të zemrës?”

 1. Hassan says:

  Hajde bylmez gazetar, Beethoven dhe e ilustron me portretin e Mozart…

 2. Asd says:

  Po te tjere te semure nga zemra, a shkroi dikush ndonje simfoni?

  1. Kacaku says:

   Posi jo , si nuk shkruan …per ata te tjeret shkroi dhe shkruan …varmihesi ….
   Hajdeni shpejt
   Mos u sorollatni
   Se me lat pa pune
   Per zemren tuaj dhe shtepine e fundit
   Po mendoj une ….

 3. Gjeniu kopjac pa bekëk. says:

  Po këta more qysh ngatërrojnë Betovenin me Moxarti ,po ka një redaktor këtu a beçi për kalemxhijtë e këtij kalibri
  Turp 1000 herë .

 4. Cudia says:

  Zemra ime filloi problemet pas martese dhe menjehere une fillova te shkruaj poezi dhe tashme kam ecur shume ne filozofi…?
  Endrra ma kishte te luaj kitare. Shpresoj te mos vije me dhimbje zemre me te forta.

 5. Loni says:

  Vraponi e ndrroni foton e shkrimit se late name!
  nje klikim te thjeshte ne google dhe keni dhjetra foto te Beethoven …

  Loni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje