Kronikë e dëshirave të fshehta dhe ankthit që nuk do kallauz

5 Qershor 2023, 18:31Blog TEMA

Kronikë e dëshirave të fshehta dhe ankthit që nuk do kallauz

Nga Agron Gjekmarkaj

Dilo Nasufi u zgjua heret sot pasi bëri një gjumë të mbrothte. Prej kohesh nuk e ha darken që të mos rëndet. Tek i hiqte një brisk fytyres mejtonte se i ka ardhë e ëmbel kjo qerrateshë jetë por edhe ai se ka yshtur fatin me tahmah. I ka lënë gjerat të rrjedhin vetvetiu pa kerkuar hasmerira , qeder e pa bërë keq.

U nis për në Tiranë dhe në të dalë të Beratit pa hezitim u ndal për një paçe koke me pilaf. Pat vetem dilemën në duhej të terhiqte pas insistimit të pronarit një hurm raki nga kumbullat e Roshnikut. Prishur mos qofte tha dhe ja tereziti , i erdhi si e dashur ndjeu ti ngrohen venat.  Rruga s'ka va e as idetë po aq.

Gjithë qeverinë kaloi në revistë ndersa makina i qepej asfaltit për në Tiranë.Kryebashkiak kam qënë, prefekt po, deputet jam, aspak keq nuk do të qe nese Babo do më bënte minister se vete e ka thënë jemi parti brezash dhe e meritokracisë. Me keso zavallesh  ja behu në sallë. Laerti ishte bërë dhe. Detyrën e lartë që i është besuar se ka bërë mirë. 

Damixhani me lotet e Tezes ishte plasaritur aty këtu, në dy vende kishte rrjedhje dhe dukej i njomur. Mimi di Puccini po  mbante me gajret. Mos bej keshtu i thoshte nuk është faji yt , lotet kanë qënë shumë të nxehtë  ndersa xhami i ftohtë. Nga kontakti ka bërë brram. 

Ai nuk pipetitnte veç mermeriste më mirë të me thyhej dora se të me ndodhte kjo. Si do i dal para Babos që me ka besuar arkiven emocianale te Tezes? Tao për të futur sherr i tha më duket se në një moment kur ti shkove në banjo Blendi Klosi e gjuajti me gure se ai ka qejf ti zërë vendin asaj, se po të derdhen lotet në dysheme e le atë pa kontribut dhe cv.

Shumë zëra e kanë rrethuar Gerten po pikësëpari u rëntë pika

xhaxhi Dashit dhe Gazit që i kerkonin dorheqjen si të terbuar për një cironke. Pikerisht tani që Gerta ka kosnoliduar pozicionin në "Kronikë" këta i thonë ik. Po mos bëfshi hajer mos bëfshi kot e kini Gerta është goxha njeri dhe Babo e ka xhan. Pastaj Gazi thote unë për shqiptaret bëj gjithçka po Gerta që na mbron nga gripi, viruset, flama, fruthi nuk bëka?

Ulsiu perpiqej të dukej i relaksuar, trendi pa krevatë po muhabeti nuk i ndezte dhe aq me Evis Kushin më shumë buzqeshjen ja ngante Elisa e veshur si akullore me krem. Babon e priten me kot se ai që kur i hoq një të puthur taze të ngrohtë Melonit rri andej nga Kalabria duke e lënë Çyrben pa motive intelektuale qendrimi në sallë. Ermua me një kostum

blu të thellë ala amerikan ishte më e thepisur se kurrë. Kosta i Grazmozit dhe Lindites i qahej Jones qekur Lindita u bë gjyshe nuk pyet per ne e na le në peqi te Ermos ndaj dua të qaj dua të qaj. Mos bëj keshtu i thoshte ajo se je goxha burrë. Lotet per burrat janë i thoshte ai dhe dihatjet tundnin perdet. Ben Pellumbi ndonese vigjilent dhe reflektiv ndaj salles e njerzve per çudi tek shihte perpelitjen e Kostaqit nuk shfaqte dhembshuri sillej si

minister i brendshem.Dy Uetsat Ina dhe Arbi rrinin koke më kokë si xhananer duket se partia po gjen rrugen e bashkimit. Fate Mediu që shqetesimin nuk jua fal gjërave të vogla ishte në ankth pse Tramp mungonte në takimin e kantidatve republikane. Me gjase kur të gjente kohe do ti bënte një telefonate qortuese. Kryezevendes Lideri Muli erdhi ashtu siç di ai duke çarë rrugen e historisë me pallë në dorë siç gjithmonë ka bërë populli ynë. Nuk i del e keqja me votuesit shetites dhe nga foltorja si tufani i Gjalices tha me keto zgjedhje gjithe pushtetin e moren sovjetet.

Nimfa e Revolucionit Bana shpresa jonë e ringritjes po

pergaditet per mesymje. Petro qafiri shumë i merakosur dukej për prinderit e Pd-se se qëkur Baba Lul u takua me Taon druan mos i marrin atesinë dhe i vjen keq se është i brishtë. Salianji sot ishte ai që njohim. Nuk kishte merzitira nga ato që duken e as inate që shfaqen. Me një cope karton në dorë mbi të cilin ishin shkruar katër pyetjet e medha shetitese që Basha po i bën miletit, pasi heponte koken sa andej ketej thoshte , të thella keto more të urur , ç'mendim

keni per keto teza të Lul

Anshtajnit dhe zgerdhihej si shpirt i keq.

Ah Niko Nikoqiri Niko Nikoqiri ai

po gjithe ëndje vazhdonte një bisedë të lënë në mes me Belen e cila u kishte marre nurin krejt motrani e shoqeni të qeverisë.  Tanimë  ajo qe rikthyer në karrigen e saj të papushtuar dhe priste që pas muhabetit Niko të bënte detyren ti bënte një kafe me pak sheqer. Elva Margeriti kishte vetem një frengji per boten , celularin e saj.  Do i jetë keputur gjithë ajo qafë ashtu  kokëposhtë. Nuk thonë kot paç fatin e Nik Çollakut , edepsezi si Odiseu mes Shiles dhe Karibdes ai në Shkup mes Jorides dhe Etildes.

31 Komente

 1. p
  profesori

  Profesor medioker

  1. E
   EMIGRANTI

   Kush e kupton se çfare shkruajti ky piç derri,megjithe respektin e madh qe kam shkrimtaret malsor..

   1. E
    EMIGRANTI

    Kush e kupton se çfare shkruajti ky piç derri,megjithe respektin e madh qe kam shkrimtaret malsor..

    1. T
     Tani

     Loku i Saliu qe qau me te madhe largimin e Gridellima Sumes hajde gallate me Maloke

     1. T
      Tani

      Loku i Saliu qe qau me te madhe largimin e Gridellima Sumes hajde gallate me Maloke

      1. T
       Tani

       Loku i Saliu qe qau me te madhe largimin e Gridellima Sumes hajde gallate me Maloke

       1. T
        Tani

        Loku i Saliu qe qau me te madhe largimin e Gridellima Sumes hajde gallate me Maloke

        1. T
         Tani

         Loku i Saliu qe qau me te madhe largimin e Gridellima Sumes hajde gallate me Maloke

         1. T
          Tani

          Loku i Saliu qe qau me te madhe largimin e Gridellima Sumes hajde gallate me Maloke

          1. T
           Tani

           Loku i Saliu qe qau me te madhe largimin e Gridellima Sumes hajde gallate me Maloke

           1. T
            Tani

            Loku i Saliu qe qau me te madhe largimin e Gridellima Sumes hajde gallate me Maloke

            1. L
             Luarasi

             Kush ta ka mbushur mëndjen se di të bësh hartime të klasës së 9-të

             1. N
              Nari

              Nuk heq dore per qamet nga mendimi per veten,se ke talent per shkrime medemek "humoristike" !! Mire qe nuk e dorezon mandatin e deputetit,sic beri miku jot Mark Marku,i cili nuk e mori fare ate mandat,por te pakten jep doreheqjen nga posti i nenkryetarit te kuvendit ne te cilin je zgjedhur si propozim i PD,sepse zotrote nuk mer pjese as ne mbledhjet e deputeteve te PD zyrtare dhe as ne ato te partise se foltores.Ti vetem mer rrogen e deputetit dhe gjithe perfitimet e tjera,dhe na ben here pas here humor bajat,te cilin dikur i kemi pas thene humor kinez.

              1. N
               Nari

               Nuk heq dore per qamet nga mendimi per veten,se ke talent per shkrime medemek "humoristike" !! Mire qe nuk e dorezon mandatin e deputetit,sic beri miku jot Mark Marku,i cili nuk e mori fare ate mandat,por te pakten jep doreheqjen nga posti i nenkryetarit te kuvendit ne te cilin je zgjedhur si propozim i PD,sepse zotrote nuk mer pjese as ne mbledhjet e deputeteve te PD zyrtare dhe as ne ato te partise se foltores.Ti vetem mer rrogen e deputetit dhe gjithe perfitimet e tjera,dhe na ben here pas here humor bajat,te cilin dikur i kemi pas thene humor kinez.

               1. N
                Nari

                Nuk heq dore per qamet nga mendimi per veten,se ke talent per shkrime medemek "humoristike" !! Mire qe nuk e dorezon mandatin e deputetit,sic beri miku jot Mark Marku,i cili nuk e mori fare ate mandat,por te pakten jep doreheqjen nga posti i nenkryetarit te kuvendit ne te cilin je zgjedhur si propozim i PD,sepse zotrote nuk mer pjese as ne mbledhjet e deputeteve te PD zyrtare dhe as ne ato te partise se foltores.Ti vetem mer rrogen e deputetit dhe gjithe perfitimet e tjera,dhe na ben here pas here humor bajat,te cilin dikur i kemi pas thene humor kinez.

                1. K
                 Kelmendi

                 Nuk na the gje per babo non graden. Apo nuk ta mban prapanica.

                 1. G
                  GONE SHKOLLESHUMI

                  O Gone koqe je dhe koqeqira ke shkruar o Gone shkolleshumi,a te marte muti shalet ishalla.

                  1. X
                   Xha Jaho

                   Po mor rrot po vazhdo sepse paguash nga taksat tona per keto karelliqe! Ju lutem zoti Baze mos i jepni hapsire ketij deliranti sepse po offendon ne palce zgjedhesin shqipetar qe i jep rrogen per debutet dhe jo bejtexhi.

                   1. A
                    Arba

                    Edhe një , mbi dhjet , me ë a pa të dhjetorja për shumësin , se mos s'e di ç'je në të shquarën !? Ndër unët je edhe ti si ca . Spikat . Pikas . S'përkas .

                    1. I
                     Intelektuali

                     Gjeka i Markut eshte shume i sofistikuar !Nuk thote kot populli:Te hyfte vetja ne qejf ! Tani Gjeka shkruan per UFO-t ,se populli nuk arrin ta kuptoje.Fejtonet e tij,qelben nga sarkazma krahinore.

                     1. I
                      Intelektuali

                      Gjeka i Markut eshte shume i sofistikuar !Nuk thote kot populli:Te hyfte vetja ne qejf ! Tani Gjeka shkruan per UFO-t ,se populli nuk arrin ta kuptoje.Fejtonet e tij,qelben nga sarkazma krahinore.

                      1. I
                       Intelektuali

                       Gjeka i Markut eshte shume i sofistikuar !Nuk thote kot populli:Te hyfte vetja ne qejf ! Tani Gjeka shkruan per UFO-t ,se populli nuk arrin ta kuptoje.Fejtonet e tij,qelben nga sarkazma krahinore.

                       1. I
                        Intelektuali

                        Gjeka i Markut eshte shume i sofistikuar !Nuk thote kot populli:Te hyfte vetja ne qejf ! Tani Gjeka shkruan per UFO-t ,se populli nuk arrin ta kuptoje.Fejtonet e tij,qelben nga sarkazma krahinore.

                        1. I
                         Intelektuali

                         Gjeka i Markut eshte shume i sofistikuar !Nuk thote kot populli:Te hyfte vetja ne qejf ! Tani Gjeka shkruan per UFO-t ,se populli nuk arrin ta kuptoje.Fejtonet e tij,qelben nga sarkazma krahinore.

                         1. I
                          Intelektuali

                          Gjeka i Markut eshte shume i sofistikuar !Nuk thote kot populli:Te hyfte vetja ne qejf ! Tani Gjeka shkruan per UFO-t ,se populli nuk arrin ta kuptoje.Fejtonet e tij,qelben nga sarkazma krahinore.

                          1. I
                           Intelektuali

                           Gjeka i Markut eshte shume i sofistikuar !Nuk thote kot populli:Te hyfte vetja ne qejf ! Tani Gjeka shkruan per UFO-t ,se populli nuk arrin ta kuptoje.Fejtonet e tij,qelben nga sarkazma krahinore.

                           1. I
                            Intelektuali

                            Gjeka i Markut eshte shume i sofistikuar !Nuk thote kot populli:Te hyfte vetja ne qejf ! Tani Gjeka shkruan per UFO-t ,se populli nuk arrin ta kuptoje.Fejtonet e tij,qelben nga sarkazma krahinore.

                            1. I
                             Intelektuali

                             Gjeka i Markut eshte shume i sofistikuar !Nuk thote kot populli:Te hyfte vetja ne qejf ! Tani Gjeka shkruan per UFO-t ,se populli nuk arrin ta kuptoje.Fejtonet e tij,qelben nga sarkazma krahinore.

                             1. p
                              ppa

                              Mos shkruaj me, personalisht nuk marr mundimin ta lexoj.

                              1. D
                               Dikush.

                               Koqe kandari qe nuk vlen 2 lek.

                                Lini një Përgjigje