Lutje edhe falenderim për Edi Ramën dhe Shefqet Kastratin

18 Mars 2024, 19:04Blog TEMA
Lutje edhe falenderim për Edi Ramën dhe Shefqet Kastratin

Nga Berat Buzhala

Diteve te fundit jam tuj i percjelle me vemendje te madhe raportimet e mediave liberale ne Amerike, posacerisht The New York Times, per investimet e mundshme ne Shqiperi te dhandrrit te Trumpit, Jared Kushnerit.

Po flitet per nje investim prej mbi 1 miliard dollaresh ne ishullin e Sazanit dhe ne Zvernec ne Vlores. Tashme per kete ka fole vet Jared Kushner dhe Richard Grenell.

E kuptueshme prej liberaleve amerikane me e shiku ne menyre te dyshimte kete iniciatve, por qesharake prej halabakeve shqiptare me u bo pjese e kesaj lufte, e me e kontestu nje mundesi te tille, e cila e ndihmon Shqiperine ekonomikisht, kurse shqiptaret kudo qe jane ekonomikisht dhe politikisht.

Aktualisht Donald Trump eshte shume perpara Joe Bidenit ne sondazhe per president, qe do te thote mundesite jane reale qe ai edhe te rizgjedhet. Eshte njefar sigurie politike kur dhandrri dhe bashkepunetoret e tij me te ngushte investojne ne vendin dhe kombin tend.

Tash une e di qe nuk jane te pakte moralistet dhe puritanet qe kane me lype kime ne vo, qe kane me e trajtu kete teme si ceshtje morale, mirepo interesat kombetare jane me te rendesishme se sa vrojtimet e kota filozofike.

Une cdo dite lexoj shqiptare tuj shkru qysh Serbia po na sfidon neve, sepse Serbia po ka raporte te mira me Kinen, me Rusine, me BE’ne dhe Ameriken. Bile ne Amerike po kane raporte te mira edhe me demokratet edhe me republikanet.

Kurse te njejtit shqiptare e gjykojne Shqiperine politike, kur e njejta provon me e bo senin e njejte.

A ka korrupsione ne raste te tilla?

– Ndoshta edhe ka.

A eshte ne intreresin kombetar te shqiptareve me pase kanal te forte te komunikimit me trumpistet?

– Eshte me shume se cdo gje tjeter.

Shyqyr Zotit qe Shqiperia ka resurse, per me ia terhjeke vemendjen investitoreve te huje, e mandej permes ketij interesimi me u mundu me perfitu edhe politikisht.

Pse me cka mundemi me u faktorizu ne bote? Me retoriken e Albin Kurtit a?

Jane do shqiptare qe presin prej Qeverise se Edi Rames me u shnderru ne gardian te normave morale, ne emer te krejt botes.

Une po them qe shyqyr qe Edi Rama e ka gjete nifar kodi interesant te komunikimit me akteret kryesor boteror, duke e shnderru Shqiperine per here te pare ne njefar kryeqendre rajonale.

Edi Rama eshte i vetmi njeri ne bote qe ka raporte te mira edhe me familjen Soros edhe me familjen Trump. Kjo eshte per liber te Ginisit. Kjo eshte shkathtesi e madhe. Ne Amerike keto dy familje myten me njana tjetren, kurse ne Shqiperi e kane mikun e perbashket. Te dyja keto familje jane me ndikim te jashtezakonshem.

Pra, lutja e jeme eshte qe Edi Rama me e vazhdu saktesisht kete politike te jashtme, sepse paqartesia ne politika te medha kurre nuk ka qene me e rrezikshme.

Ky eshte edhe falenderim i jemi per te dhe – huh – Shefqet Kastratin, ose djalin e tij Musen, qe qysh e lexova ne The New York Times, ish taku me Trumpin.

Ato shkrimet e mia per naftin e Kastratit edhe ma tutje qendrojne, por saktesisht per shkak te atyne shkrimeve, une besoj qe e kam gjithe te drejten e botes, me ia dhane kreditin atje ku e meritojne.

Me depertu te Trump dhe familja e tij, me pase ndikim te ta, eshte patriotizem.

Qe kushedi sa dekada ishulli i Sazanit ka sherby si shtepi per gjarpinj e breshka, e tash befasisht shqiptaret u kujtune me ia terheqe vrejtjen qeverise per vlerat historike te kesaj cope toke.

Vlera ma e madhe e Sazanit eshte kjo qe pritet me e marre. Me sherby si ure lidhese e interesave te Shqiperise dhe shqiptareve me fuqite boterore.

Kur ta udheqesh nje shteti, duhesh me e pase te qarte nje gje: Aty je per interes te shtetit, e jo per parime personale.

Interesi i shtetit shqiptar dhe interesi i shqiptareve jane qe te kene raporte te mira me boten, baza te NATO’s, investime amerikane dhe evropiane, samite rajonale etj.

Kam shume kritika per Edi Ramen dhe oligarkun Kastrati, ama kur po e shoh kryeministrin e Kosoves ne cfare gjendje e ka sjelle Kosoven dhe ekonomine e Kosoves, kam fillu me e rimendu prej fillimit krejt botekuptimin tim mbi shtetin dhe ekonomine.

90 Komente

 1. E
  Evropiani nga Shqipëria

  Dolli prap ky llaveshi serb? Shkruaj shqip or gomar

  1. I
   Iliri

   Nuk ka agje per te mos kuptuar o gomere te (Shkalluar)shkolluar te salehit. Une jam dakort te shkruhet ne gjuhen e njesuar zyrtare, por jo te sulmohet per dialektin, Dialektet jane bukuria e gjuhes ooo gomere te tredhur ne koke! A ka dialekt anglishtja, frengjisht italisht oooo gomere ne erresire !

   1. A
    Agimi

    O ilir,ky Bozhala nuk dine te shkruaj ne asnje dialekt dhe jo me ne gjuhen e njesuar ,si shkruajne gjithe kombet e civilizuara.Edhe dialekti geg ka rregullat e veta ,se ka qen dikur gjuhe zyrtare.Por e keqja nuk eshte se kercen keqe,por kur te duket vetja se je i pari.

   2. S
    Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

    Bejini nje zoom bazurretit te turkoshqipfolesit thjesht nje...azer

    1. S
     Synetqiut gabel

     Mutikaki, Berati është katolik.

    2. P
     Plus

     Ehh, ti po kerkon kime ne vo, or mik. Po ku di Berati te shkruaje shqip? Ai vetem te shkruaje harbutesisht di. Pordhac analfabet qe as receta gatimi nuk ben te shkruaje. Po qe te mbetemi ke sektori i vezeve, me qime a pa qime qofshin, fiton me shume te rruash nje veze se te merresh me Buzhalen

     1. E
      Epirot i Jugut - Ortodoks shqipetar

      E pse të shkruajë shqip? Per ty? Po ti, pi te dije shqip do ta kishe marre vesh. Dhe mos flisni per kosovarët sepse kanë qenë 1000 vjet te pushtuar dhe e ruajten gjuhën shqipe, me gjak e zjarr. Mos jaqani hallin shqipetareve te Dardanisë. Shikoni katunarët ne mes te Tiranës, qe vetem per pordhe flasin tre fjalë shqip e dhjete te huaja

      1. G
       Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

       Shqip ka shkruar.

       1. p
        pilo Lala

        Mos u merrni me veshet apo me hallatin e tij, me gjuhen, por diskuto per ceshtjen qe ai trajton. Nje investim i ketyre permasave ne Sazan, e ngre Shqiperine ne nje nivel shume te larte, e ben komshi ne Turizem me Pulian, bregun e italise, padyshim e ve me lart se greqine, e krahason me Mykonos apo nje ishull tjeter te lyer me te bardhe. Kjo eshte nje hap i ri, krahas gjerave te tjera te domosdoshme ne ate zone, aeroporti, tyneli Llogorase Pashalimani behet objekt i rendesishem i NATO. .

       2. E
        Emri

        Mungon perkthimi

        1. I
         Iliri

         Ti mendon se njeh gjuhen shqipe ?????? O zot , ti njeh si gjune zyrtare gjuhen me lopen, dhine a derrin e shtepise !!!

         1. P
          Pajaziti Z.

          Mos e deshe në Shkinishte përktimin Govno?!

          1. Z
           Zodiaku

           Po ik o gomar se ti problemet nuk i ke me gjuhen por me neuronet e rralluara.

          2. N
           Niku

           Berat, Berat... Nuk fiton Trump prape, mblidhe mendjen. Edhe po fitoi, nuk e ka mendjen te Shqiperia, do ta kete mendjen si te marre hak ndaj te gjitheve qe ju kundervune. Benefiti i Shqiperise nuk qendron qe e ka mire me Trump, por te investimi 1 miliarde dollare i Kushnerit dhe arabeve. As arabet e tij, as Kushneri vete nuk jane te huaj ndaj korrupsionit, babai i Kushnerit ka bere burg per ate gje, e dine te gjithe si luhet loja. Por kur pas 5-6 vjetesh te vijne ne Shqiperi milioneret per te bere plazh apo te blejne prona ne Sazan, korrupsioni do harrohet se kjo ju leverdis te gjitheve, edhe atij biznesit te vogel qe shet sufllaqe ne Vlore, edhe atij biznesit te madh qe i furnizon me ushqime, alkool apo nafte.

           1. B
            Bace u Dhie

            Na bastardhove gjuhen o Loqe ….Nuk shkruhet Gjuha Shqipe me Theks se pastaj ngateron Karin me Kerin e Vozen me Vozitje e Bandashin me Dashin fjale vari Trapin….Me mire ta kishe Bajat Budalla se te shkon me fytyren sikur Ke dale nga bytha e Peles……Analize Tip Kafe Gelbaza …

            1. D
             Drenica

             E të të dhjefsha mu në goj! Qen birë qeni! Çenke një rac e poshtër : italiant i thonë NASDARD

            2. L
             L.Xh

             I nderuar Berat. Rrallë herë të pëlqej shkrimin. Bile, fort rrallë. Sot, ke përmbysë, çdo rezervë timen, në lidhje me formimin tënd, si dhe botkuptimin nacional që ke. Sot, të përkulem me aresyetimin e thjeshtë, që burri që është me karakter, njeh edhe NDJESËN, gjë e cila, nder shqiptarë, është pothuaj zero, pa folur pastaj, ndër ju kosovarët (edhe ju shqiptarë të pastër) që nuk ekziston, veç me u vra e u pre dini, gjë që mundoheni t’na e injektoni edhe neve këtej kufiri. Lutem, mundohu të shkruash shqipen zyrtare, se pak kushi ta kupton këtë shprehje :…….. moralistet dhe puritanet qe kane me lype kime ne vo“……… Asnji shqiptar këtej, nuk e,kupton që kime ti i thua QIMES, dhe vo i thua VEZËS. Të përshëndes.

             1. t
              tetovari2

              L.Xh.ky Berbat,Berat Buzhala mos është kushëriri yt?

              1. J
               Jeto si njeri, jo si kafshë

               Nga cila shpellë ke dalë dhe në cilën shpellë ke futur kokë e trup, o Tetovari2 ? Më ngjan me majmunët e hershëm të shpellave….. Fajin e ka Mero Baze, që të lë ty të botosh pisllëqe që nuk meritojnë të publikohen.

             2. K
              Kreli

              Po mire o palo gazetar, ekonomine e shqiperise e ke pa si e ka katandis rama?! Ke pare qe nuk ka me njerez ne qytete e kryeqytet vetem se korrupsioni dhe abuzimi eshte ne stratosfere?! Pse duhet te gezohen shqiptaret se nje investim lluksi do behet diku, qe te perfitojne perseri oligarket dhe padroni i tyre super oligarku rama?! s paske turp qe qenke shitur krejt

              1. I
               Iliri

               Kreli..Cari.. A gezon kush , a martohet kush.. a ka festa...a ekxiston kush pa ty e salehin tand ! car me zile !

               1. P
                Pikë e zezë!!!

                O koqe kandari, nihilist i ndyre. Pse nuk ke ti breke ne bythe dhe nuk duhen bere gjera luksi ne Shqipëri? Trap zalli. Po kush do punesohet atje more kungulli? Italjanet dhe grekët, apo shqipetarët? Po furnizimet nga do t'i marrin, apo nga .... opo lere fare. Mbetet duke sharë se katunarët derra te Berishës. E çfare ndryshimi ke ti nga ata qe e quajne Ramen si Skenderbe? Ata kakë ti mut. Aty aty jeni. Po rrini ore dhe mos pellisni kot si gomerë. Madje gomerët bejne punë. Ju vetëm pellisni. Rrini ne kafe nga pese gjashte ore, dhe bëni komente si strategë. Strategë koqe kandari.

               2. Y
                Y. H

                Te lumte, kritikues dhe levdues ku dhe kur duhet.

                1. O
                 O Berat ç'e pate fat

                 Megjithëse je ca koqe (duhet t'a kuptosh këtë fjalë shqipe)por idetë i ke të shkëlqyera por hajde mbushi mëndjen patriotëve të shtirur se po ju shitet Sazani,dhe shumica jo që nuk kanë qënë në vënd,por nuk e dinë se ku bije e jo të kenë përfituar ndonjë gjë nga ishulli i leprave....Do zoti edhe realizohen këto projekte se këta patriotët janë mësuar me kioska e qerpiç......Shkrimi do ishte me i kuptueshëm po të shkruaje shqip e jo "kime në vo" që më shumë se gjysma e shqipove nuk e kuptojnë

                 1. t
                  treni

                  Meqenese shqiptaret nuk e dine dhe as e kane vizituar hajde tja falim me tapi Edi Rames dhe Grenell dhe te bejne cte duan. Fundja ne as e dinim qe e kishim apo jo

                 2. R
                  Roni

                  I nderuar Buzhal.Si i lexuar që je duhet t'a dish se këto Koncensione që bën qeveria janë një tradhëti e madhe kundër popullit të vet.A e di ti sesa shqiptarë janë vrarë për atë copë tokë?.Ku e gjeti Rama atë ishull.Ja fali baba apo nëna?.Pse nuk pyet popullin a duhet t'a japim apo jo?Sa për të mirat që i vinë Shqipërisë nga këto Koncensione e kemi parë boll mirë.Ka 34 vjet që çdo pasuri jepet me Koncensione.Cfare ka fituar populli Asnjë cent.Parat i marin politika dhe mafia ndërsa shqiptarët len vendin e tyre , familjet e tyre.Une jam me origjinë nga Vlora dhe më vjen të plas nga Marazi kur mendoj se Sazani do t'a shohim vetëm me dylbi.Apo mendon ti se kanë mundësi shqiptarët të paguajnë resortet e mafias botërore.Ky është një turp i madhë.A e di ti Buzhala që Serb, Rumun, çek, italian, gjerman, Bullgar kanë blerë prona e banesa në bregdet???.A e di që rrugëve të Sarandës dëgjon vetëm gjuhë të huaj??.Do thuash ti edhe Shqiptarët blejnë banesa në Itali e Gjermani.Po mos harro se ato shtete janë miliona e miliona banorë.Po në?????.Jemi apo s,jemi dy milionë.Ne 5 deri 10 vjet s,do ketë më Shqipëri.Prandaj ju gazetaret duhet të jeni të parët që të ngrini zërin.

                  1. D
                   Derra me telefon bejne komente

                   O Ron, o katunar. Per ate cope tokë nuk eshte vrarë asnjeri, sepse e çliroi Enver Hoxha ne 1944. Po kujt Po ja shet mor kar me zile? Po jepet ne perdorim per turizëm elitar ku do punesohen shqipetarë. Eshte njesoj si të vijë Mercedes Benz ne Berat dhe te ndertoje fabrike makinash. Çfare do thush ti koqe kandari, qe ja shtem Beratin Gjermanise? Debil.

                  2. E
                   Ergys Verdho

                   Shqiperia e mjere ka rene ne dore te injoranteve dhe bajgave si qeveritaret qe kemi qe drejtojne popullin dhe gazetaret si ty qe japin opinione. Ti as nuk di te shkruash shqip, si mund te jesh ti GAZETAR? Ti je nje cope idioti, por idiot i teri. Ti as per te prashitur nuk vlen mor hajvan

                   1. Y
                    Y

                    Ma mire vone se kurre,Buzhala nje kritik deri ne extrem kunder EDI Rames,tash me kete shkrim i ka cu sendet ne vendin e tyre. Bravo,kjo tregon zgjuaresi dhe moral!

                    1. l
                     lexues

                     Ti je thjeshte kokrra e bythqirit o Berat

                     1. D
                      Dhipari

                      O ti zoteri, Ny Times po e trajton si afere korruptive ti flet sikur po e mburrin. Nese fiton Trump, Kushner do te duhet te terhiqet nga leket e arabeve. Mos i beni petullat me uje!

                      1. L
                       Lugu gjat

                       Dhe të kundërtën të kishe thënë Berat, ajo në interes të shqiptarëve është. Punët që bëhen hapur,( dhe jo fshehtazi ) janë në të mirën e përbashkët

                       1. s
                        sapa

                        O Berat!Kryeministrit te Kosoves ska burre ne kete planet qe ti thote:je hajdut ose je i korruptuar!Ne shqiperi kjo ndodh vetem ne enderr!

                        1. J
                         Jeni

                         -----BERAT BUXHGALA.......... hajvan veshegjate........

                         1. D
                          Drenica

                          Ia hëngsh ????, klysh i CrnoGorcit ????

                         2. E
                          Evisa

                          Bravo Buzhala, të qënkan zhbllokuar hundët, ke filluar t'a ndjesh erën e lekut. Më në fund na bëre të ditur se e paske kuptuar që morali, sidomos në politikë është veti e budallenjve. Po ti ke ardhur me qindra herë në Shqipëri, nuk të paska rënë rasti t'i takoje zotërinjtë Berisha, Meta dhe sidomos zotin Rama për t'a mësuar këtë të vërtetë të thjeshtë, të cilën zoti Kurti me kokëfortësinë e tij proverbiale nuk do që t'a mësojë? Epo të kesh për analistë njerëz të tillë pa b...., që fluturojnë nga njëri skaj i qëndrimeve politike në skajin tjetër dhe për më tepër t'i marrësh 100% si të vërteta supozimet që thuhen për këtë investim në gazetat amerikane në kohën e fushatës elektorale për president, këtë vetëm zoti Buzhala ka aftësinë për t'a spieguar siç na e bënë të qartë edhe në këtë shkrim. Aaaa, ndryshon puna po të jetë për ironi dhe humor ky shkrim!! Sidomos për humor të shkrinë fare se qeshuri!.....

                          1. S
                           Sufllaqja me qepe

                           Ahahahaha bubuzhelit i duket shqiperia kryeqender rajonale ahahahha. Serbia kreu sulm terrorist ne Banjske te Kosoves. Vrau policin. Shpalli dite zie per nja dy terroriste qr u vrane dhe pergjegjesin qe e pranoi krimin e liroi nga burgu. Nderkohe heq nga regjistrat shqiptaret ne lugine te presheves.

                           1. P
                            Poseidon

                            Hera e pare qe bi dakort ne mendim me Berat Buzhalen. Se ku e shikojne te keqen ne investime ata qe kundeshtojne nuk e di. Se edhe argument kunder nuk dine te artikulojne.

                            1. X
                             Xhejmsi

                             O Roni o rrot kari qe shikon endrra me partizane , shqiptaret jane vrare me njeritjetrin per prona po kurre me pushtusit , po te qe ndryshe skishim pse te himbsnim 2/3 e trojeve tona dhe sa per Sazanin aty do jete i Shqiperise vetem se do ti sjelli vendit te ardhura dhe zhvillim .

                             1. A
                              Aleko

                              Zoterinj moraliste,ende nuk e keni kuptuar se kejo bote eshte e interesave dhe jo e moralit…..? Dhe sa kohe do presim.Po a ka nevoje ky vend per investitori te medhenj??

                              1. S
                               Shqiperia po shitet me pjese

                               e fitove supen per sot o veshllapush.Shqiperia po shitet per skrap me pjese ku vetem shqiptaret nuk do marrin asgje.kete do ta kuptosh pas 10 vitesh kur te endesh ne rruget e saj duke degjuar cdo gjuhe pervec shqipes.ik ha supen se po te ftohet.

                               1. P
                                Pajaziti Z.

                                Respekt Berat. Një shkrim shumë i qëlluar. Edi Rama, pa modesti, është i ardhur nga Zoti për Shqiptar.????????????

                                1. P
                                 Pajaziti Z.

                                 Respekt Berat. Një shkrim shumë i qëlluar. Edi Rama, pa modesti, është i ardhur nga Zoti për Shqiptar.????????????

                                 1. E
                                  ENTSOE

                                  Kjo do te thote SE kur je me kembet ne toke, koka te rri " drejte "!!

                                  1. B
                                   Berisha

                                   Po ik o legen, servil i pushtetit. Po na e spjego perfitimin e shqiptareve dhe do ta mbeshtesim. Po kjo do jete nje molle e ndaluar per shqiptaret. Nese sot qytetaret merrnin ato anijet qe ishin linja ditore dhe vizitonin Ishullun e Sazanit, nsr kjo do jete e pamundur nga rrethimi me drita vezulluese qe do ta beje manjati amerikan. S'do kesh shansin per t'a pare as nga afer, vetem me dylbi. Kjo do behet vetem per boset e droges, per pushtetaret dhe mafiozet. Por uroj qe Zoti nje dite t'i ndeshkoje fuqishem!

                                   1. p
                                    pilo Lala

                                    O Brrish, njeriu po shkoj nje here ta vizitoj, nuk ka nevoje te shkoje perseri. Une kam vizituar muzeun kur isha ne shkolle te mesme, nuk kam vajtur me kurre, as kam ne plan, vec nqse me vjen cupa me kalamaj nga Gjermania ta coj ta shikoje.

                                   2. D
                                    Dumbo

                                    Ginisi apo Penisi?

                                    1. C
                                     Carlito's Way

                                     Rama e tha Vet qe po donte me kriju fondin sovran, ky ish momenti i sproves per nje pasuri kombtare te ketyre permasave, don ta bleje Fondi Sovran vertet por JO ai shqiptar se Rames nuk ia ndjen tu a shperndaje pasurine shqiptareve , por Fondi SAUDIT, se helbete Fondi Saudit Ka leket kurse Dhendri i Trampit eshte sekseri qe do marre nje thele jo te vogel me siguri per vehte, Dikush do te thot po ku jane Leket ,Leket si fillim pjeserisht do i vinte ne dispozicion shteti ne zanafille duke e kriju fondin dhe pastaj duke i tregtu kuota te lira neper sportele bankash do te ftonte shtresen e mesme dhe cilindo nga aktoret ne ekonomi te blinte kuota nje pjese simbolike e aksioneve duhet tu shperndahet falas cdo familjeje shqiptare ne ket menyre e kombinuar ndoshta me nje amnisti fiskale te drejte qeveria do te clironte kapitalin shqiptar nga qendrimi nen dyshek dhe do te bente ate qe duhet me qene arritja ma e madhe e Shqiperise ne kapitalizem , ti baj te gjithe aktore dhe pronare te VENDIT, TASH 35 vjet me vone nga renia e komunizmit cdokush duhet te kete shansin me kontribu ekonomikisht per vendin Jo vec me u Pasuru Kastrati e Samiri, Ka hik koha qe te shohim vec per kocka nga jasht

                                     1. P
                                      Prostituta Kombetare sali

                                      Tu ndjek te Qimin e Pekajve edhe tu u habit me permiresimin ne zoterimin e gjuhes shqipe! Tani lexova, Bzhalen! Habi e madhe, permiresim i jashtezakonshem! Mungon vetem robert papa dhe fevziu te bejne hapin e madh!

                                      1. d
                                       demokrati

                                       Kur te vijne ment sti han as qent.Po nje gje e ka kapur edhe ky llapushi qe i shante Shqiptaret nga nena per nje ndeshje te fituar futbolli.Armiku me i madh i shqiptareve eshte Varferia, aty e shfrytezojne korrupsionjn si mjet presioni fqinjet.Nje Kombi i forte ekonomikisht ka nje ndergjgjje kombetare me te larte.Pas Beratit, eshte radha e matoshit per pendesen e radhes,ndersa per nexhmedin turkoshakun do ta falim vetem kur te rrefehet te Kisha e Gjergj Ksstriotit ne Elbasan.

                                       1. K
                                        Kulla e drenices

                                        Me than te drejten mire ke shkru,,,shkrimi jot brum pat,,, une sapo e kam lexu,,, te lumte dora o berat,,, se n’shqipri di goje hale,,, e n’kosove do nevojtore,,,qe lek po nuk ju fala,,, nuk te bejne gojore,,, qim memmeti e qim peka,,, gazetarja e birnit me dy emra,,, qe nuk tuten cka eshte deka,,, thu kan lind me 7 zemra,, jan simbol i korrupsionit,,, edhe flasin per duar t’pastra,,, edhe ai qe drejton timonin,,,thon ska vjelle ka vec 10 ngastra,,, une po te coj t’fala se sa mire ke shkrujt sot,, t’lumte pena berat buzhala,,, qe te shkruash prap mot

                                        1. P
                                         P

                                         Berat ke thane te verteten,pavaresisht se jane merzitur disa Komentues berishit,Edi Rama punon dhe mendon per Shqiperine, i magjinoni te kishim akoma shemtine e Saliut,jo 10 milion po asnje milion turist nuk do kishim.

                                         1. N
                                          Nord City

                                          Ti je nje llapush dhe skizofren si Albin Kurti i udb-se, te pelqen te jesh provincial per kete pune flet neper portale, shqiperia do jete lider ne europe ne te gjitha drejtimet.

                                          1. D
                                           Detari

                                           lol ky eshte 50% turk 50% serb

                                           1. M
                                            Mutitaqis

                                            Mutikaki, Berat Buzhala është katolik nga familja, ateist nga bindja.

                                           2. A
                                            Alfred

                                            Me logjiken e ketij coban-gazetari, edhe Kosova, mjafton te fale disa "copa" territori edhe bje rehat! Te paskan rehatu edhe ty mor qyq, ta paskan hedhe nje kocke e po lepin!!!...

                                            1. J
                                             Ja ke fut kot

                                             O bubuzhel, ketu te dy familjet zhvasin Shqiperine se kane nje dallkaut qe u bindet te dyve. Kjo nuk eshte fitore pro nenshtrim, o idjot me brire. Pyet njehere Kroacine dhe Greqine se sa ishuj kane shitur tek keto dy familje gjakpires? Hajvan!

                                             1. d
                                              dsa

                                              “Mirenjohje” per Cetin, ku ka parqe kombetare me pronar Ramutin ay eshte edhe investitori hajdut si ky me lart. Parkut tek Liqeni Artificial ne Tirane me ndihmen e Ramutit i shkeputi nje llokem te madhe duke bere pale dhe zhduku gjelberimin duke mjellur beton . Ramuti kete kontrabamdistin e kar-buranteve ja beri peshqesh Kushnerit ne Shazam dhe Zvernec ne tokat e lena trashegim nga babai i tij Kar-sta-qi. Veshllapush Berat Bubuzheli po ja dergojme Cetin per nje vit ne Kosove, we kur t’a shikosh mos ta njohesh

                                              1. L
                                               Likja

                                               O llapushi kosoves, se Berat ta kane vene emrin gabimisht ,truthare ,meso te shkruash shqip, shkruaj ne kosove ,cmutin don ne Shqiperi ,shkoi kullot delet se per ato ke lindur ,dhe nga bjeshket lavdero edin ,kastratin ,veliajn ,hysenbelliun, frangajn e co se ato kusare te japin kocka te lepihesh o derdimen veshgjate....... Shqiperia ka njerez te zgjuar per te shkruajtur dhe per te luajtur ,nuk ka mbetur ta mesojne budallenjte si puna jote o lamashi kosoves, dhe thone pastaj ,se kosovaret jane trashesi......( Jo te gjithe)...kuptohet.

                                               1. L
                                                Likja

                                                O llapushi kosoves, se Berat ta kane vene emrin gabimisht ,truthare ,meso te shkruash shqip, shkruaj ne kosove ,cmutin don ne Shqiperi ,shkoi kullot delet se per ato ke lindur ,dhe nga bjeshket lavdero edin ,kastratin ,veliajn ,hysenbelliun, frangajn e co se ato kusare te japin kocka te lepihesh o derdimen veshgjate....... Shqiperia ka njerez te zgjuar per te shkruajtur dhe per te luajtur ,nuk ka mbetur ta mesojne budallenjte si puna jote o lamashi kosoves, dhe thone pastaj ,se kosovaret jane trashesi......( Jo te gjithe)...kuptohet.

                                                1. V
                                                 V.F.L.P.

                                                 A ke kundërargumente apo gjuan vetëm me gurë ngjyer në racizëm.

                                                2. E
                                                 Edlira

                                                 ... hedh nje pseudogazetar nje mendim idiot "si nje gur ne lume", te hidhemi te gjithe ne, nuk e nxjerrim dot! Mos u merni me analizime z. pseudogazetar, sepse nuk keni kapacitet per tu marre me gazetari. Ja pershembull nje citat nga shkrimi juaj: "... pra, lutja e jeme eshte qe Edi Rama me e vazhdu saktesisht kete politike te jashtme, sepse paqartesia ne politika te medha kurre nuk ka qene me e rrezikshme." A i lexoni idiotesite qe ju prodhon truri zoteri???

                                                 1. N
                                                  Neutrali

                                                  Berat, juve andej ju pëlqen fort nëndialekti, që gegët e këndejshëm mendoj se e kuptojnë me vështirësi edhe për shkak të serbizmave, pa folur për toskët që e kanë edhe më të vështirë. Shkruaj në shqipen letrare, i uruar, ashtu siç bëjnë shumë njerëz të kulturuar aty. S'është se në nëndialekt je duke shprehur diçka që gjuha letrare s'e shpreh dot. Kur shqipja letrare përballon bukur fort letërsinë në gjuhët e mëdha, si të mos përballojë të folmet dialektore. Shkunduni ti dhe të tjerë si ti nga mendësitë provinciale e nga e folmja krahinore, në doni të jeni të lexuar!

                                                  1. E
                                                   Esati

                                                   Krejtesisht jo-etik ky shkrim. Nuk kuptohem me cfare te drejte Berati gjen autoritetin moral ti etiketoje si "halabake" njerez te cilet paskan paturpesine te kene nje mendim tjeter. Ka shume nga keta "halabake" te cilet preokupohen per zhdukjen e parqeve. Ka shume nga ne "halabaket" qe preken nga fakti se pasuria publike po zhbehet dhe po u jepet per dy grosh here arabeve te durresit e here horrave te New York-ut. Dhe mbi te gjitha ne "Halabaket" qe kemi shume me teper arsim se ky Berati arrogant, na preokupon e ardhmja e femijeve te ketij shteti. Ne vizionin e disa "halabakeve" feimjeve u duhet dhene arsim e te behen dikushi. Ne visionin e pashkolle e te paedukuar te Beratit, shqiptaret fare bukur mund te behen kamarjere a sherbetore ne vendin e tyre - ose te qerrohen e te marrin rrugen e emigracionit nese duan te kene nje profesion apo te zhvillojne intelektin e tyre. Dy koncepte krejt te kunderta te ne "halabakeve" qe kemi tru te shohim je larg se hunda jone dhe te ekzaltuarve si autori i shkrimit.

                                                   1. B
                                                    Ben

                                                    Qenke me te vertete I cmendur! Fajin e ka Merua qe boton kete shkrim! Flet per politken dhe zgjedjet be SHBA me mire se ne ketu? Sa perpara eshre Trump o debil?

                                                    1. T
                                                     Tetanozi

                                                     Kush eshte ky?Une e dija se Mister Bin-i ishte anglez.

                                                     1. S
                                                      Schcg

                                                      Ne shqiptarve te jugut sna pelqen te falim ishuj dhe territore te vendit ton , per ti ber qefin atij sharlatanit trampit qe ka pas baben ne burg , ne token e kemi ruajtur me gjak prej mijra vjetesh , se si e keni ju andej nga kosova nuk e di .

                                                      1. S
                                                       Skenderbeu

                                                       O Berat i shpellave fole dhe ti Duke lepire cka ke peshty me pare por pasi nuk te ngoni muti i lepires se bythes se nongrates tani Po lepin bythen e trampisteve se mos kushedi gjen ndonje xhevahir nga jashteeitjet e tyre. Injorant ne Gazetari dhe politike mbete. Aj shendet o doç I Serbise.

                                                       1. s
                                                        shelegura

                                                        Ne ngaterojme ceshtjen qe flet Berati me mos pelqimin si tifos. Berat shkrim ralisht i sakte pak rendesi ka te pelqej apo jo ,bravo.

                                                        1. M
                                                         MARLUX

                                                         Edhe nqs nuk fiton prape Trump, do te fitojme investime nga emra te cilet jane ne rrethe elitare boterore dhe do te sjellin turizem elitar vetem me emrin e tyre ne Shqiperi dhe te sjellin edhe te tjere duke u munduar te bejne konkurence. Aq eshte, sa fillon nje dhe hedhin vallen edhe te tjeret.

                                                         1. V
                                                          Vetem Edi do e coje perpara vendin

                                                          O Berat a e ke degjuar nga inat i sime vjerre do fle me mullixhiun edhe ketu per inat e nga cmira qe kane per EDI RAMEN behet kjo zhurme po kush i pjerth pse grijne lakra ata palaco , ndersa ajo qe thua per Ramen qe e ka mire me Sorros e me Tramp , Rama i ve mu ne maje te atij tere keta palo politikane qe dijne vetem te bejne zhurme po sidomos ata qe jane grumbulluar pas Sali mortjes .

                                                          1. I
                                                           Ilir

                                                           Nuk dua te gjykoj permbajtjen e shkrimit dhe as Beratin por mendoj se ka ardhur koha qe gazetaret ne Kosove te shkruajne ne shqipen zyrtare! ( kurse ti portal i dashur puneso nje redaktor o burr i dheut se na cmende)

                                                           1. X
                                                            Xha Braho

                                                            O ZOT…. SI KTHEJNE KETA NJEREZ… NGA « kritik » NE « puthadorës »… JA PASKAN HEDH DHE KETIJ NDONJI KOCKE, ME U LEPI….

                                                            1. a
                                                             adi

                                                             Se pari urrejtja ndaj Edi Rames qe eshte kriju ne Pjesen e veriut te Shqiperis e sidomos ne Kosove eshte merit gazetave tuaja z. LLAPOQ BOZHA, Fat i kombit jan edhe njehere pjesa e Shqiperis se Jugut qe e perkrah Edi Ramen ???? pershendetje shqiptari nga Kosova!

                                                             1. P
                                                              Peja dhe Gjakova

                                                              Me Trump është taku edhe biznismeni pejan Devolli para 2 viteve.

                                                              1. L
                                                               Liu

                                                               Shkruaj shqip Ooooooo tip.

                                                               1. T
                                                                Triumvirati Vučić-Grenell-Rama

                                                                A nuk po ta len shej në tru fakti se ndërmjetës është Grenell, miku i zemrës i Vučić-it? A nuk po të bon përshtypje fakti se "investimi" po bëhet pararelisht në pronat ushtarake të Serbisë dhe Shqipërisë? Në Beograd do të investoj në vendin ku ishte Gjeneralshtabi i ushtrisë serbe, që siç ua sqaroi Grenell serbëve, është simbolikë e miqësisë së sotme me Serbinë. Çka fiton Shqipëria me këtë investim? Sa fiton financiarisht?

                                                                1. a
                                                                 adi

                                                                 Mu po me intereson se nga Kosova i thojne Kime nga Shqiperia Qime mire deri ketu, tani kam nje pyetje nga Kosova kur mashkulli dhe femra bejne marredhenje sksuale i themi Q….ime nga Shqiperia si i thoni?

                                                                 1. J
                                                                  Jari N

                                                                  Berat Bubuzheli je një Car i madh që merrej me Albinin, Edin, Dhëndërrin e USA, Çet Kastratin, kujdes se do të hyjë ndonjë hu në Bith o teveqel, se nuk tu mbush Rradakja.

                                                                  1. N
                                                                   Na myten

                                                                   Per cfare mundesie flet ky kari?! Aq sa perfitiojme nga 4 hidrocentralet qe i mori Kurum, koncensionet apo nafta aq do perfitojme nga Sazani. Po nuk e diti ky kari i duhet kujtuar qe iu japim para mbrapsht turqve me TVSH dhe naften e bleme sa frengu pulen.

                                                                   1. M
                                                                    Manastiri

                                                                    Synitet te qifshin teteme palaco fanatik budall

                                                                    1. J
                                                                     Jeta

                                                                     Te lumte GAZETAR! Ne si komb shquhemi edhe per mase trapash, si kto albinistat qe po te shajn e mallkojn, te ndjekur nga saliistat e kallam kusuri. Ti bjeri gjithmon drejt e MÇB nga keta lëtyra!

                                                                     1. E
                                                                      Erdogan

                                                                      O Berat cfaredo qe te shkruash je i neveritshem. Mbase jo per te gjithe, por per mua shume shume i neveritshem . Nuk kam cfare te bej, e kom nga shpirti!

                                                                      1. X
                                                                       XHOI

                                                                       BERATI KA SHFAQUR MENDIMIN E TIJ PA SHARE E PA FYER NJERI DHE ASNJI KOMENTUES NUK DUHET TI PERDORE ATO NDAJ TIJ APO NDAJ NJERI TJETRIT. KUSH KA MENDIM TE KUNDERT TA KUNDERSHTOJE ME ARGUMENTA DUKE RESPEKTUAR MENDIMIN E TJETRIT. LIDHUR ME SAZANIN MENDOJ SE ESHTE HERET TE FLASIM E TE NXJERRIM KONKLUZIONE. NE TE GJITHE BOTEN KA INVESTIME TE HUAJA POR ATO DUHET TE JENE TRANSPARENTE, TI KERKOHET MENDIM PUBLIKUT, TE JENE NE HARMONI ME LIGJET DHE INTERESAT KOMBETARE DHE KONTRATA PERKATESE PER INVESTIMIN TI NENESHTROHET NJE DISKUTIMI TE GJERE. KUR TE SHIKOJME AKTIN PER INVESTIMIN ATEHERE MENDIMET TONA DO TE JENE ME TE VLEFSHME.

                                                                       1. E
                                                                        Esati

                                                                        Autori quan "halabake" ata qe kane mendm kunder. Jam dakord qe fyerje nuk duhet te kete, por autori i shkrimit vete perdori fjale fyese dhe kjo nuk eshte korrekte nga ana e tij.

                                                                       2. T
                                                                        Taraboshi

                                                                        Sa turp per te gjith ata qe sdine asgja tjeter pervec te ofendojne.Me shum respekt e dashuri per njeri tjetrin.

                                                                        1. V
                                                                         VLONJATI

                                                                         O VESH LLAPUSH KOSOVE. TI MUT U THUA SHQIPETAREVE "halabake". O TY TE QIFTE KINA MOTREN. SA PER TRAMPIN (trapin) APO DHENDERIN , MJAFTON TE SHIKOSH FQINJET TANE NE ITALI (puglia) SI E KANE MBROJTUR PASURINE , APO GREQI (vetem 5 milje larga Sazanit eshte ishulli Fano apo Othonos) NUK LEJOJNE ASNJE OLIGARK. EDHE SAZANIN E BEJME NE SHQIPTARET , POR NA PENGOJNE RAMA ME SHOKET E VET OLIGARKE

                                                                          1. 1
                                                                           1.000.000 here BRAVO !!!

                                                                           BRAVO !!!!!!

                                                                           1. d
                                                                            dion

                                                                            Bravo Buzhala,nuk eshte se jam me ju por kete shkrim e ke qare,sigurisht qe shpellareve nuk ju pelqen.

                                                                            Lini një Përgjigje