Mos qeshni më me këta të vulës

6 Mars 2023, 18:09Blog TEMA

Mos qeshni më me këta të vulës

Nga Andi Bushati

Që nga momenti kur Gjykata e Apelit dha vendimin skandaloz për ta rikthyer mbrapsht çështjen se kujt i takon realisht PD, duke i hapur rrugën legale të përfaqësimit në zgjedhje minorancës së Alibeaj & Co, shumë opozitarë kanë shpërthyer në akuza, fyerje, tallje për vëllezërit e tyre armiq që po rrëmbejnë një gjë që nuk u takon.

Pavarësisht se gjithçka kanë bërë deri më tani Alibeaj dhe idiotët e dobishëm që e mbështesin është një tradhëti ndaj opozitarizmit të vërtetë; Pavarësisht se ata miratuan përjashtimin arbitrar të Berishës nga PD-ja; Pavarësisht se ata kanë bashkuar votat me Ramën për zgjatjen e mandatit të komisionerëve të vettingut dhe nxjerrjen e Ilir Metës jashtë politikës; Pavarësisht se po punojnë së bashku me rilindjen për një projekt ligj që nuk lë të garojë Partinë e Lirisë (me kryetar Metën); Pavarësisht se shpëtuan mandatin e ministres së jashme Olta Xhaçka në Gjykatën Kushtetuese, pra pavarësisht kësaj rruge kolaboracionizmi të hapur me regjimin, ata as nuk duhen fyer, as nuk duhen tallur e as nuk duhen përqeshur. 

Specie të tilla demokracisë shqiptare i rrinë ngjitur si deputeti pas këpucës që prej 30 vjetësh. Si Berisha, po ashtu dhe Meta, kur kanë qenë në pushtet, për të ardhur tek Rama sot, të gjithë kanë ndjekur të njëjtën taktikë. Ai që pas zgjedhjeve të vitit ‘96, u njoh si fenomeni Sali Rexhepi, me emrin e mjekut socialist të Librazhdit që luante kllounin opozitar në mesin e një parlamenti monist të dalë nga masakra elektorale e zgjedheve të ‘96-ës, u shndërrua në një epidemi ngjitëse. 

Ilir Meta kryeministër përkrahu PDR dhe i lejoi asaj me anë të gjykatave të vidhte siglën e PD-së. Berisha vetë e mbylli mandatin e tij me tre deputetë të rekrutuar, të zgjedhur me vota të majta. Rama e çoi në lartësi të papara pompimin e opozitave fallco teksa bënte sikur zhvillonte debat me një kosh karavidhesh që përfunduan në kuvend pas djegies së mandateve nga PD- LSI. Selami Jenisheri, Majlinda Halili (kërpërata), Kostaq Papa (kaçurelësi i uiskit) u bënë përfaqësues të denjë të Sali Rexhepit. Stafetën e tyre e kanë marrë sot, me të njëjtin zell për shërbim, në këmbim të favoreve (si marrja e vulës) Alibeaj & Co.

Në këtë kuptim, ata as nuk duhen anatemuar, as nuk duhen përqeshur. Nuk janë as të parët, as të fundit që bëjnë politikë me brekushe të rëna poshtë gjunjëve. 

Dhe kjo s’ka aspak lidhje me ndjenjën e mëshirës për ta, por me thelbin e problemit. Pasi mëkati më i madh nuk janë dobësitë njerëzore që të yshtin të shitesh, por forca korruptive që e bën të mundur stimulimin e këtyre veseve. Pra, në hierarkinë e pamoralitetit, sistemi i Edi Ramës, i programuar për të krijuar opozita fallco, si në parlamentin e shkuar edhe në këtë të sotmin, është ku e ku më keq sesa ata që bëhen me vullnet “viktima” të tij. 

Të para në mjedisin tonë demokratik fyerjet, talljet, vënia në lojë e palës më vulnerabël, të japin përshtypjen e një ndeshje mes dy opozitave. Në fakt nuk është kështu. Alibeaj & Co janë efekt kolateral i regjimit të Ramës. 

Prandaj, për askënd që e quan vetën opozitar, nuk mund të shndërrohet në prioritet denigrimi i tyre, para denoncimit të atij që i ka katandisur në atë gjëndje. Në qendër të betejës opozitare duhet të vihet Edi Rama dhe jo ata që i shërbejnë si vegla të përkohëshme të forcimit të regjimit të tij.

34 Komente

 1. M
  MOKRARI

  PO SHUME TE PAGUAGAN KETA TE RITHEMELIMIT O NIPI I HYSNI KAPOS QE AKOMA MBESHTET NJE KOMUNUST SI SALI BERISHEN.

  1. S
   Shtypi i lire

   Shko or fshatar Mokre! Seicili ka mendimet e veta! Keta jane legena bashke me ata gjyqtare qe japin vendime pacavure! Bravo Bushat!

   1. S
    Shefik Ormëni

    Në një gazetë tjetër lexova se ky kërkonte që Alibeajn "t'a kapnin për leckash dhe t'a hedhin në ndonjë kanal". Duket kjo është fytyra e vërtetë e këtij bolsheviku. Urrejtja klasore e injektuar qysh në djep e bënë të deklarojë hapur përdorimin e dhunës kundër një politikani të zgjedhur me votë. Kjo nuk duhet të kalojë pa u ndëshkuar. Mendoj, zoti Alibeaj duhet të kërkojë ndëshkim ligjor për këtë pervers politik dhe shoqëror, t'a çojë para gjykatës dhe të kërkoj ndëshkim ligjor për nxitje dhune ndaj një të zgjedhuri në organin legjislativ. Dhe për më tepër në pozicionin e drejtuesit të grupit parlamentar të partisë më të madhe opozitare.

   2. M
    MOKRARI

    PO SHUME TE PAGUAGAN KETA TE RITHEMELIMIT O NIPI I HYSNI KAPOS QE AKOMA MBESHTET NJE KOMUNUST SI SALI BERISHEN.

    1. L
     Llapaqeni Sa-Hale Breshkani

     E po e ka ne gjak nipcja i Hisniut more vella, po cil tjeter te mneshtesi ky, te gjithe ne nje thes hyjn, Keta hiqen si Dhjermokrat por kur bien per te fjetur dhe kur zgjohen nga gjum keta therrasin: Rroft PPSH-ja! Vari torben ketyre plehrave! Po c'ti besh Temes qe i boton shkrimet e ketyre imbecilve e pederastve si puna e Andush Bibilushit dhe Tockes Lubiut!

    2. A
     Arian

     Tema mire ky qe luan me nervat tona duke na ofenduar por dhe ti qe i jep mundesi botimi tek tema nuk ben mire.mbaje mend ca do ti ndodhi aty tek rogneri ku fshihet do i duket lule ajo e berishes ate dite ne miting pisit

     1. 1
      1

      Une nuk e besoj se ti je idhtar i Berishes ,por paguhesh per te shkruar ne favor te tij dhe te mirkuptoj se ekonomi tregu eshte,por ajo qe nuk kuptoj eshte se dhe sa vjet do hani ne grazhdin e Saliut.Edhe sikur ti bejme mazoleum ai ka bere aq te keqia sa mikrobet do e shkaterojne edhe te balsamosur.Keto leke qe mer ti jane ato qe ka nxjere Zeni nga vdekja e 26 veteve dhe jane te lyera me gjak,ki kujdes se do te zer gjaku

      1. A
       Andi Bushati

       Lexo artikullin o pallosh, me shumë shahet Berishën aty se Rama, analfabet.

      2. T
       Taulant

       Hahaha o Bushat te qifsha trute. Dmth te qifsha Ramen se ai ta ka zaptuar trurin.

       1. N
        Noci

        Sipas ketij vendimi i apelit me tre gjyqtar qenka skandaloz, kurse vendimi i Zhukrit qe kerkoj te mos gjykonte se e kishte mik Berishen por nuk e lane qenka vendim i mire.

        1. E
         Emër

         Ke për tu endur si çifuti në shkretëtirë Bushat, por nuk do të shkosh kurrë atje ku do ti................ . Do të të thahet buza për një pikë ujë...........

         1. E
          EMIGRANTI

          Ha mut andushi gjishit.

          1. T
           Tallavaja

           Njeri i mbushur me mllef dhe urrejtje, pasoje e origjines qe je. Bota o Bushat nuk eshte ashtu sic desheron, predikon e mashtron ti, por eshte sic e duan njerezit. T nuk ke idene e demokracise, por te komandes dhe diktatures , te cilen e njeh mire. Na pershkro ndonje skenar tjeter, se pas 8 vjetesh te tjera, Rama nuk do te jete me ne politike, parashiko dhe jep ide se kush duhet te jete, me qe je gjithollog. Skarlapec, je peshe e lehte.

           1. A
            Agron

            Sali Rexhepit ti hash jashteqitjen

            1. F
             Fatosi-kosove

             JO mo bushat anallisti jo nuk e qane askush nje te qmendur edhe pse ka vite qe ti vuan ta shpetosh nje te mbytur ne krim, je quajtur shume njerez si legen deri para pak ditesh dhe ne fund u bindet edhe tu se legeni i legenave eshte pikrisht ai kryeqenefi qe ti vuan per te e qe amérika e ka shpallur non grata, e sikur tmos kishte kriminel dhe kurva ti sdo meresh me analliza dhe sdo te te njihte askush.

             1. a
              arvanitasi

              Fliqesire e mbetturinave te komunizmit

              1. A
               Andi bushati kryetar i te persekutuarve te bllokut

               eh!more pisi bllokut kur jep mend edhe ti. ka faj ky popull budalla qe te ndegjon dhe nuk te terheq zvarr si familje bashke me komunistin sali

               1. m
                mond

                O Andi, po ti mundohesh të bësh analiza dhe në fund fare bën sikur nuk kupton dhe fajëson Ramën. Po Rama detyrën e tij kryen, opozitën Rama do ta bashkojë? Dhe nqs e ka fajin Rama pse nuk bashkohen ata dhe këtu mbaron historia,jo regjimi,jo sistemi, jo....ujku ti çajë. Mua më duket se Andi ka një rol që me zor kuptohet, shan Ramën dhe vazhdimisht nxit opozitën për rrëmuja, dmth për rumpallë, dhe ata vazhdojnë nën ndikimin e Andit dhe andëve te tjerë në rrugën e tyre pa krye... Kurse Rama .... gjithmonë e më të lehtë e gjen rrugën.

                1. a
                 arrifi

                 Edhe ti o LOQE je pjese e ketyre VULEHUMBURVE.

                 1. F
                  Fatmiri

                  Ky paguhet nga Rama per te percare opoziten.

                  1. P
                   Populli

                   Po pse ju jepni faqe ketyre komunisteve te qelbur. I nipi i kermes ate DNA ka dhe vete. O pjelle e keqe dhe e shemtuar. Mendimet e tua vijne ere si kembe te palara, si hale allaturka. O ndyresire qe jo vetem nuk te rrasin ne ndonje internim o Spac sic bente ai kellira gjyshi jot me kundershtaret e vet po dhe te lejojne te dredgesh zinxhirin ketu nen hundet tona. Ata rropt ku ti kesh o pjelle e keqe.

                   1. P
                    Populli

                    Zoti Andi Bushati, Edi Rama ka plot gjynahe të tjera, te cilat ti nuk i analizon dot, për shkak se urrejtja pathologjike që të është ngjizur si produkt bardh e zi i Bllokut, të ka zënë sytë, shpirtin dhe ndërgjegjen profesionale. Por mëso, nëse mundesh të lexosh apo të kuptosh, se “opozitat” e sotme nuk jane “efekt kolateral i Edi Rames”, sikurse shkruani ju. Opzitat e sotme janë produkt i momentit kur u sajuan në vitin 1990. Me KRITER: - Mënyra si u sajua PD-ja; mënyra si iu caktua lidershipi dhe njerzit që u antarësuan në këtë parti ku gjetën mburojë të gjithë të burgosurit për krime që i dënon çdo regjim, por vetëm të burgosurit e ndërgjegjes nuk gjetën vend në të. - Rrugëtimi politik i PD-së e cila, duke qenë në pushtet, i kostoi Shqipërisë mijëra të vrarë në ’97, përdorimin e tërë Forcave të Armatosura të Shqipërisë për të genociduar popullsinë e disa qyteteve të Jugut të vendit, asgjësimin në Gërdec të një fshati të tërë, pushkatimin me repartin elitë të Shqipërisë, Gardën e Republikës të 100.000 protestuesve më 21 Janar. - Pushkatimi politik që i bëri PD-ja Parlamentarizmit Perëndimor, kur dogji mandatet në grup si parti, çka nuk e ka bërë kurrë asnjë parti e djathtë e perëndimit qëkurse është institucionalizuar demokracia parlamentare. Prandaj, je i lutur të mos e ndysh gazetën TEMA me urrejtjen tënde pathologjike.

                    1. M
                     Mero Baze 1

                     Nje bythqire qe i ndajne grate! Si mundet valle! Me Andin ndodh si ne kohen e komunizmit! Edhe bythqiret martoheshin! Edhe impotentet! Per te mbuluar kete impotence Andi shan e baltos me gjuhen e tij,te poshter dhe berishiste! SI mund te jete i djathte nipi i Hysniut, djalit te kurves dhe djalit te ish kryetarit te sigurimit te shtetit! Po degjoja dhe plakut idiot Kristaq Kumes! Nuk arrij ta kuptoj idiotizmin per servilizem nga keta lloj njerezish!

                     1. T
                      T

                      Andi je nje pederast i ndyre je per gjynaf .

                      1. G
                       Goliku

                       Mirë e ke sh. Hysni! Tani e tutje do të qeshim vetëm me ty.

                       1. M
                        Mos j’u ler , kokër leku !

                        Mero , sa t’ë paguan ky anale-isti që j’a boton shkrimet ? Me gjithatë ripi të gjallë e mos j’u ler kokër leku , se të vjedhura i kanë .

                        1. p
                         paloka

                         Ha mut o Bushat ha se të bën mirë.

                         1. G
                          Genti

                          Nuk rithemelim të PD-së me në krye një figurë të diskredituar dhe të dështuar si Berisha. Ambasadorët e BE-së dhe SHBA-së e kanë braktisur tashmë dhe me qëndrimet e tyre janë shorehur hapur që PD dhe baza e saj të distancohet prej tij. Por PD e rithemelimit po ndjek rrugën e "liderik historik" që do e marrë me vete në varrin e tij politik dhe natyral. Kur ta kuptojnë do jetë vonë. SHBA mbështet grupin e Bashës që mirë apo keq është alternativa e vetme e PD-së.

                          1. U
                           UNE

                           Po te isha une nip i dylberit te Enverit jo s'do dilja ne mexhelis, por do mbytesha ne nje pike uje.

                           1. E
                            Emigranti

                            Si e ke mulin o bushat A sa te lidhur jeni ju niperit e bllokut te vjeter me bllokun e ri Si jane cunat e dajes me cunat e tezes mir ja kalojn

                            1. S
                             SPAK

                             Z mero boto komentet e mija ju lutem!Po si ka mundesi qe i thane andit kur ndahesh nga gruaja ne gjyq! Edhe ne kohen e Enverit bythqiret martoheshin per te mbuluar te verteten! Edhe Andi martohet dhe ta divorcojne prape dhe do te martohet prape, vetem goja e tij e felliqur do te vazhdoje te llomotite!

                             1. A
                              Accidentally_genius

                              I vetmi analist realist qe ka mbetur i pakapur ne shqiperi eshte andi bushati...te gjykosh analizen e bushatit dhe te shash ate do te thote qe je nje peshtire qe ndihesh i lumtur vetem kur jeton ne roberi..sjeni as me pak as me sh por si ajo socialistja e beratit qe qante: vetem mos u zini ju shoku fatos..drita spo ju kerkojme, uje jo buke jo.. vetem ju te jeni mire...pjelle komunizmi..diten qe gjykohwj vula me ka bere pershtypje nje person qe i shkova per vizite..ishte ne krevat me oksigjen se vuan nga mushkuria..nderkohe qe nuk mbushej dot me fryme...me lini te ndjek si po shkon gjyqi thoshte...ishalla se merr berisha thoshte i gjori...e pyeta pse sdo ta marre berisha? Rrezikon seriozisht ramen tha...vdes i lumtur tha ta shoh ramen mbret dhe ps te perjwtshme...kam pas gruan komuniste tha ne kohe te enverit...ngela pa mend..u trondita...jeton nje jetw mizerable...sh te varfer..kisha ndermend ti lija 20 mije leke ne kafe.. nje mut i lashe...kshu jeni dhe ju pjella qe shkruani ketu e rrini gati te komentoni sapo bushati ben nje analize..tuep te keni.. ne djall vafshi... per nje rroge te qelbur qe merrni si patronazhiste apo ne administrate i beni nje dem kaq te madh demokracise dhe pluralizmit

                              1. E
                               Erotica

                               Ma ke nxjerrë pak të madhe hundën i tha gurrëgdhëndëdhit perandori xhuxh , por ai vërtet shëmtak ish . Pa zë , morri shportën me kalema u ngjit në skelë dhe nisi nga " latimi " godimë e lësho pluhur - pa e diutur yçklën e ustasë - , plotfuqia u përçel vrik me lavde . Hunda i pëlqeu më në fund shëmtisë plot lavde saqë ....e mbulonin atë një pashë e ca pëllëmbë mbi dhe , rezatoi më në fund . Por , ja që , Ustai , me urtinë e zanasë nuk e prishi as hundën as gojën . Prishi vetëm qetësinë e Atëliesw .

                              2. F
                               Frrokhanet e Anal-listes 30-vjecare te pushteteve

                               Respekte Andi Bushati : Je ti e Fatos Lubonja te vetmit qe ne keto 30 vite keni qene ne opozite me tere pushtetet ne Shqiperi (krejt e kunderta e Mero Bazes d.m.th.) Per opinione te tilla ka nevoje sot qytetaria se boll po gelojne katunarizmat e rrospije Frrokhaneve qe nderrojne prehera pushtetesh.

                               Lini një Përgjigje