Saliu në 3 mars nuk mori një, por dy goditje vdekjeprurëse

6 Mars 2023, 17:31Blog TEMA

Saliu në 3 mars nuk mori një, por dy goditje vdekjeprurëse

Nga Spartak Ngjela

Gjykata e Apeli Tiranë në datën 3 mars 2023, respektoi ligjin dhe me këtë, e mbajti të paprekur drejtësinë, por njëherësh edhe  historinë e politikës shqiptare, sepse ajo, në vendimin e saj, mbrojti të djathtën dhe shqiptarizmin.

I.

Këta janë të katër elementët që kërkoi të shkelmonte Sali Betisha në datën 3 mars 2023: ligjin, historinë e politikës shqiptare, të djathtën shqiptare dhe shqiptarizmin.

Prandaj na duhet të themi se, Gjykata e Apelit Tiranë, nuk e lejoi që Sali Berisha të niste rrjedhën antishqiptare në Partinë Demokratike dhe në të gjithë të djathtën shqiptare.

Dhe kjo nuk ka qenë një ndërmarrje krejt individuale e Sali Berishës. Kjo kuptohet se ishte një organizim që dilte nga Moska, shkonte në Beograd dhe vinte në Tiranë.

Donin ta shkëpusin të djathtën shqiptare nga shqiptarizmi. Prandaj sot shtypi rus ishte i trishtuar për këtë ngjarje, njëlloj si në vitin 2017 kur politika amerikane e forcës shkallmoi çadrën e Saliut që kishte në dispozicion të saj  dhe 270 oficerë rusë.

II.

Po, a do ta bënte dot Saliu këtë ndërmarrje nëse do ta merrnin me dhunë të djathtën shqiptare?

Duhet të kuptohemi, të gjithë atë luftë që filloi me foltoren e Saliut, e mbante në lëvizje korrupsioni i lartë shqiptar. Ishin krerët e korrupsionit të lartë shtetëror që kërkuan të merrnin me çdo kusht të djathtën shqiptare për ta drejtuar Saliu.

Por, Saliu e kishte të djathtën dhe e la, tani pse bën gjithë këtë zhurmë për të rimarrë me dhunë atë që ka pasur dhe e ka lënë? Ai e la PD-në, sepse humbi zgjedhjet e vitit 2013?

Por, me anë të kësaj lëvizjeje që në 3 mars i doli e dështuar, Saliu donte të krijonte lëvizjen e tij politike djathtas, që, me forcën e të djathtës shqiptare t'i thosh  Uashingtonit  që ai t'ia hiqte dekretin nongrata që i ka vendosur.

Një mendim politik mediokër ishte ky, por kështu të katandis mendërisht gjithmonë një goditje amerikane që e ka akuzën për korrupsion brenda saj. Madje për të gjithë familjen Berisha.

Por, Saliu në fakt, në datën 3 mars, nuk mori një goditje, po dy të tilla: ai humbi përkrahjen popullore që u pa në një numër qesharak protestuesish; dhe nuk e mori dot Partinë Demokratike, sepse gjykata nuk ia pranoi kërkesën joligjore që kishte një vit që e ushqente në të gjithë Shqipërinë.

Po tani?

Tani asgjë. Saliu nuk hyn dot në zgjedhje si PD me kandidatët që ai kërkon t'i nxjerrë fitues.

Atëherë?

Duhet të këtë ngjarje. Të shohim...

13 Komente

 1. i
  i drejti

  o spartak locja a u masturbove se e humbi sala vulen mund te thuash cfar te duash por do mbetesh ne histori si shpifes e llafazan e inatci se nuk arrite ate qe arriti berisha ne jeten e tij ok

  1. t
   tetovari2

   O i "drejti"i shtrembëruar,Taku as që ka ëndërruar të arijë ate që ka arritur Sali udb-a.Pra Sali tradhëtari siç e dinë i madh e i vogël,shkatroi,vodhi, vrau,shiti dhe dogji Shqipërinë!Tung.

   1. L
    Lol

    Kush merret me Spatakun do ti japim nje flete lavderimi…lol

   2. D
    Drejtësia

    Kush eshte e djathta shqiptare, z. Ngjela: Luli?! Paloka?! Noka?! Tritani? Salianji? Grida? Albana? Kush, se e mjeruat edhe veten, edhe te djathten. Mjere jurisprudenca. Mjere mendimi politik! Pa na i thuaj kriteret kush eshte e djathta shqiptare, reale, natyrale. Bej nje analize te jetes se secilit, te kaluares se secilit, te veprimtarise politike te secilit nga keta "te djathtet" qe thua. Sa veshtire e keni te kuptoni se e djathta shqiptare eshte ABSOLUTISHT tjeter gje nga PD-rat e pëgërat e PL-rat. E djthta natyrale shqiptare eshte e trembur, e goditur, e fjetur, por eshte ABSOLUTISHT tjeter gje. Bejeni nje analize emer per emer, se djalli fshihet ne hollesira.

    1. A
     Asd

     Dakort. E djathta nuk jane e gjithe lista qe ke permendur, por e djathte nuk eshte as ekstremisti i majte, komunisti 24 karatsh, dora vete Sali Birisha.

    2. B
     Bah

     Ky vazhdon me histori SPIUNESH ! Po ska faj se SPAÇI e ka lene me pasoja te gjorin!

     1. R
      Rrnofte LEXHENDA !

      Taku ! E djathta eshte tredhur qe ne 1990 Rrofte Bisha !

      1. P
       Perlat Spahiu

       Shqipetar more bythe grisur ,ngele due kakarisur.ashtu sikurse dhe mbas viteve 1960 edhe sot ne 2023 Ruset na i kane fajin.bravo kico ngjala .

       1. P
        Perlat Spahiu

        Shqipetar more bythe grisur ,ngele due kakarisur.ashtu sikurse dhe mbas viteve 1960 edhe sot ne 2023 Ruset na i kane fajin.bravo kico ngjala .

        1. F
         FAZLLIQ-qires i familjes Berisha

         Idjoti,i,e Idjotit,Idjotin,O Idjot,prej Idjot Spurdhjak Spartakeve....

         1. N
          Niko Shpiragu

          Drejtesia: jam dakort me ju qe ata nuk jane e djathat shqiptare. Ata jane vetem interesaxhinj dhe asgje me teper.Por, nga ana tjeter, po ata te vertetet kush jane dhe pse s'dalin ne skene qe te njihen nga populli. Une mendoj se ne fakt ata jane shume te pakte dhe fare pa kurajo. Ata te gjithe shkuan tek PD-ja dhe jane me te paedukuarit e te paditurit. Ata jane te gjithe hajduter dhe s'kane asnje alternative vecse Saliun nga Vicidoli. E djathta shqiptare kane qene disa bejlere dhe agallare te pa shkolle, hajduter dhe vrases. Ata u lidhen me fashizmin dhe luftuan duke bere krime te paharruara ne popull. Ata kane qene kriminela te tille si daja i Alibejt, krimineli me fame Isa Toska. Te gjithe ata si ky hajvani Alibeu militojne ne PD. Nuk ka asnje tjeter nga te djathtet qe nuk eshte perfshire ne PD. Ata jane sahanlepiresa qe u bashkuan me llumin e komunistave antikomunista te tipit Sali e Tritan. Pse nuk krijuan partine e tyre ata? Sepse jane shume te pakte ne numer dhe te diskredituar me kohe ne popull.

          1. E
           Ermir

           Ngjela i djathte? Kete e pretendon ai vete. Mos e mbaj gjarperin prane teje. Saliu e harroi kete. E beri Ngjelen dy here deputet nga PD. Edhe nje here ne fillim fare ne koalicion me partine e legalitetit. E beri edhe minister drejtesie per disa muaj. E beri edhe kandidat per kryetar bashkie te Tiranes...kurse ky i futi pergjuesin dhe e regjistroi. Regjistrimin ia shiti Filip Cakullit. Dhe thote se eshte i djathte. Edi Rama e ktheu ne habitatin e tij te zakonshem. E beri te shfaqet ne ate cka eshte ne te vertete. E paguan dhe Ngjela leh. Ky eshte zanati i tij me i mire. Tani qe Saliu nuk ka fuqi, Spartaku e sulmon dhe cetem vjell vrer per te. Po Spartaku eshte nje hic. Hiqet si njeri i amerikaneve por ata nuk ia varin fare. As ne ambasade nuk e ftojne per festat amerikane. As e permendin emrin e tij. Nuk i ka mbetur gje tjeter vecse te shkruaje ne facebook dhe te dale neper studio televizive ku parashikon te ardhmen qe do ndodhe. Por brockullat e tij nuk vlejne as per kalendat greke. Ja ky eshte Ngjela.

           1. A
            Avokat Ngjela qe nuk ka fituar asnje gjyq.

            O rrjedhur dhe i pjerdhur gjykata ka puine vetem me ligjin nuk shikon se nga cili aspekt i politikes jane Partite, majtas apo djathtas. Nuk ke guxim te thuash qe Gjykatat ne Shqiperi jane politike dhe varen prej koqesh nga Rr, e Elbasanit.

            Lini një Përgjigje