Pse Ramës i interesonte, që vulën e PD ta merrte Berisha

3 Mars 2023, 19:30Blog TEMA

Pse Ramës i interesonte, që vulën e PD ta merrte Berisha

Nga Poli Hoxha

Seancën e kësaj të enjteje në parlament për çështjen “McGonigal” e hapi Enkelejd Alibej, i cili i drejtoi Edi Ramës 30 pyetje pikante dhe të ndërtuara në mënyrë profesionale. Ajo që u pa ndërkohë, ishte Edi Rama në karrigen e kryeministrit që nxinte i gjithi.

Pas Alibeajt, në podium doli Sali Berisha, i cili në stilin e tij të zakonshëm nisi që të paralajmëronte se nëse Rama nuk përgjigjej për akuzat, atëherë Shqipëria do të zhytej në kaos dhe vetëm në kaos. Ndërkohë që kreu i Rithemelimit fliste, Edi Rama, u zhvendos në sallë dhe ul afër Pandeli Majkos. Hija e zezë që i kishte rënë kur dëgjonte pyetjet e Alibeajt, ju zhduk si me magji dhe kamerat e fokusuan duke qeshur me të madhe.

Pas Berishës e mori fjalën vetë. Shmangu si një i pandehur çdo sqarim për komplotin që ka stisur me McGonigal kundër PD-së dhe Lulzim Bashës dhe në shumicën e fjalimit, u morr me Berishën dhe revolucionin.

Pasi fyeu dhe talli si gjithmonë, pjesa e re në fjalën e tij ishte përmendja me iniciale e disa personave, të cilët financojnë revolucionin. Për njërin prej tyre, “Personin Z”, la për të nënkuptuar se bëhej fjalë për djalin e ish- kryeministrit, Zen Berishën. Përtej financimit të revolucionit, kryeministri e lidhi “Z-në”, edhe me rusët. Tha këto dhe iku, duke e lënë “mishin e dhisë” në sallë.

Në daljen e dytë në foltoren e parlamentit, Sali Berisha, nuk u kundërpërgjigj për personat me iniciale që i përmendi kryeministri, por përsëriti sërish paralajmërimin për një destabilizim të vendit.

Pra loja vazhdon. Lojtarët janë të njëjtët; Edi Rama dhe Sali Berisha. Mesazhi për SHBA dhe Perëndimin është i qartë: Në Shqipëri ka vetëm dy pole pa rivalë, të cilët në këtë vend kanë në dorë pushtetin, opozitën, shiun, diellin dhe qametin.

Që të dy nuk e fshehin më, se janë në të njëjtën varkë me vrima gjithandej e cila ka të shkruar: “Mbartës të korrupsionit madhorë dhe minues të demokracisë”.

Duke qenë formalisht dhe zyrtarisht në të njëjtën varkë në oqeanin e drejtësisë shqiptare dhe të SHBA, është e drejta e tyre për të bashkëpunuar me çdo mjet e mënyrë, që të mos mbyten.

Kjo është arsyeja thelbësore se përse edhe vendimin e gjykatës së Apelit për “vulën” e PD, e presin të dy si një komardare shpëtimi.

Po përse Edi Ramës i intereson që vulën, logon dhe simbolet e PD ti ketë “revolucioni” i Sali Berishës?

Nëse e vutë re, Edi Rama në parlament dhe Sali Berisha te shkallët e tij, në sinkron të plotë sulmuan egër Lulzim Bashën duke përmbysur të vërtetën e skandalit “McGonigal”, i cili u sajua dhe u pagua pikërisht për të groposur Bashën nëpërmjet sajimit të “parave ruse”.

Sali Berisha thotë se Edi Rama ka ndërhyrë në gjykatë, që vulën e PD-së ta marrë grupi properëndimor i PD-së. Nëse kjo do të ishte e vërteta dhe jo e kundërta, përse ky kryeministër që kontrollon gjykatat, nuk ndërhyri edhe në gjyqin e parë, kur Agron Zhukri dha vendimin pro Kuvendit të Stadiumit?!

Edi Rama për herë të parë në seancën e kësaj të enjteje për “McGonigal”, nuk ja përmendi Sali Berishës “nongartën”. Kjo sepse de jure, edhe vetë është “nongrata” nga SHBA, ndërkohë që e ka të sigurt që do të bëhet i tillë edhe de fakto, menjëherë pasi të humbasë imunitetin si kryeministër i një vendi anëtarë i NATO.

Ramës i intereson një Sali Berishë “nongrata” dhe me vulë në xhep për të mbajtur në lojë përball Perëndimit jo vetëm veten, por edhe “nongratat”, Vangjush Dako, Tom Doshi dhe Aqif Rakipi, të cilët i ka indirekt ende në kupolën e Rilindjes dhe në grupin parlamentarë.

Edi Ramës gjithashtu i duhet Sali Berisha me vulë dhe si “opozitë zyrtare” në vend, për ta mbajtur vendin në një krizë politike permanente, duke i dërguar mesazhe SHBA, në këto kohë delikate të luftës në Ukraninë. Synimi është që aleatët ta ndajnë mendjen, se pavarësisht korrupsionit dhe shkatërrimit të demokracisë që përfaqësojnë, Shqipëria ka dy faktorë të vetëm; PS-në e Ramës dhe PD-në e Berishës.

Pra ata dhe shqiptarët kanë vetëm dy alternativa, dy të këqija “ligjore”, mes të cilave mund të zgjedhin. Dhe kuptohet, farsën se “e keqja më e mirë” që mund të ruajë stabilitetin është ai, Edi Rama e luan shkëlqyer.

Gjithashtu Edi Ramës i duhet Berisha me vulë, sidomos për hallet e tija fare- fare personale. Vërtet Interpol po heton për “Personin O” që është i vëllai, por kemi edhe personin “Z”, që është djali i “kreut” të opozitës shqiptare. I duhet sidomos si i vetmi investim për të qëndruar në pushtet dhe si e vetmja mënyrë, (dëshpëruese në fakt), për të shpëtuar nga SPAK dhe nga SHBA.

Nuk ka zgjedhje lokale në 14 maj, sepse ato i ka marrë në tavolinë, por edhe sepse realisht nuk i interesojnë, (Vula po), as atij as Sali Berishës. Por ato për pushtetin qendror, po vijnë shpejt.

Tani imagjinon Edi Ramën dhe Sali Berishën së bashku në vitin 2025. Jo sërish në studion e piktorit Ramadan Karanxha si plot 34 vite më parë, janar 1991, por në ndonjë nga strofullat e Saimir Manes apo Shefqet Kastratit duke biseduar për hallet e pushtetit, pasurisë dhe ato personale natyrisht:

Rama: Sali ti gëzojmë vulat e  “pluralizmit” shqiptarë, sa ti kemi ne nuk e rruajmë për “nongrata” e për SPAK!

Dhe Berisha: Ti gëzojmë Edvin bashkë me Sajen, Çetin, “Personin Z” dhe “Personin O”. Kjo ishte loja!

21 Komente

 1. B
  Bravo

  S te dolen parashikimet zoteri dhe pse jam dakort me ty per pjesen Rame

  1. B
   Bubuzhel Berati i punesuari i nongrates Berrishes

   Qenka i dashuruar me Alibeun shoku haaa nxinte Rama thote gogoli se po i bente pyetje Alibeu kur e shikon debatin me zyze ( jo optike) po me syze partiaku gjithmone gabone edhe ky kastraveci te qeshuren e rames e shikonte bardhe e zi haaa cfare media cfare garetarie..

   1. S
    ShBA vuan kusuret e një alabaku.

    Na mbushe mendjen ti!!! Pika që stë bie mu në ..... Nuk e shpall Amerika Ramën non grata,se Rama ka qënë partneri më besnik i aleancës dhe Rama kur të largohet si k/ministër ose shkon në denjë post të lartë në Evropë,ose largohet fare nga politika.

    1. P
     Poseidon

     POLI JE GJIGAND I MBULUAR ME MUT SI LULBASHOVICI I PUTINIT.SI ALIBEU I ISA TOSKES APO BARDHABYTHA E KAVAJES ...................................................................... .

     1. P
      Poseidon

      POLI JE GJIGAND I MBULUAR ME MUT SI LULBASHOVICI I PUTINIT.SI ALIBEU I ISA TOSKES APO BARDHABYTHA E KAVAJES ...................................................................... .

      1. P
       Poseidon

       POLI JE GJIGAND I MBULUAR ME MUT SI LULBASHOVICI I PUTINIT.SI ALIBEU I ISA TOSKES APO BARDHABYTHA E KAVAJES ...................................................................... .

       1. P
        Poseidon

        POLI JE GJIGAND I MBULUAR ME MUT SI LULBASHOVICI I PUTINIT.SI ALIBEU I ISA TOSKES APO BARDHABYTHA E KAVAJES ...................................................................... .

        1. P
         Poseidon

         POLI JE GJIGAND I MBULUAR ME MUT SI LULBASHOVICI I PUTINIT.SI ALIBEU I ISA TOSKES APO BARDHABYTHA E KAVAJES ...................................................................... .

         1. V
          Vicidoli

          Polli apo pordhi ky gazetar legen qe i duket vehtja i zgjuar po ashte nje budalla

          1. n
           nje ish gazetare ne LSI

           O Poli Hoxha..., o pianec ne mbi 18/ore ne 24/ore, sa te ka paguar Lulush Basha me Vella apo me Kunat bashke a *vec e vec*, meqense luajne biznese mbi 35/Milione Euro pa llogaritur ne Banka 20/Milione te tjera Euro. Na thuaj pak ku i gjeten tere keto mbi 55/Milion Euro treshja Luli, Vellai dhe Kunati, cfare roli ka Sali Berisha ne pasurimin me *BUTON* te Lulzim Bashes dhe pastaj merru me Edi Ramen e te tjeret pas Tij. Por Ti pianec gazetar i paguar fuqishem ne Median tende ALFAPRESS.AL nga Lulzim Basha dhe familjaret e Tij, vazhdo te hash MUT vazhdo, duke perfituar nga Ligji *MEDIA ESHTE E LIRE*, Ligji i pisllikut qe mbron shpifesit dhe plehrat e cdo vendi. Pse nuk kruhesh si duhet me Sali Berishen dhe ish Shefin tend Ilir Metaj (Tutorin tend me sakte, qe te ka perdorur per shume vite si zagar ne gazeten e LSI), apo te dhimbset lekura, o pianec i peshtire.

           1. P
            Punetori

            Ja dhe nje anal-ist qe eshte "mbi" te tjeret , me i zgjuari e qe zoteron " te verteten absolute " Na mbushe mendjen or Poli ...! Mjafton qe barazon monstren e Viçidolit , këtë antinjeri , me kryeministrin me te sakte qe ka patur ndonjehere Shqiperia dhe , merret vesh se çfare analisti je ! Na hëngërsh mutin o Poli , bile bile, te qoftë haram ... !

            1. a
             arnautistan,si zgjatim i anadollit

             Edi Rama,duhet te nderroj portretin e malo-beut,qe mban mbi koke(i cili erdhi ne ish vatanin e tij,per ta bere nje turqi te vogel,kur sulltanati u fundos ne Bosfor,e gjithe kjo sipas autobigrafise se malo-beut,shkruar nga vety ai),me portretin e sali e sali islamoist-shpellarit,qe po ja zgjat pa fund qendrimin ne pushtet.

             1. M
              Mara emigrante ne Itali

              O poli koke kaqoli Edi Rames ti merni te ligat dhe i hengshi ate qe sthuhet o byth lepires .Edi ndryshoi shqiperine dhe per kete juve ju vjen inat .Edin e do populli .deri ne 2030 fiton Edi Rama

              1. A
               Arian

               O bythezi ky e keni kete mendje kaqpjellore qe lexoni ne kokat e njerezve

               1. A
                Aron

                Ky gazekari Poli Hoxha eshte teper analfabet funksional. Menyra sesi flet dhe si analizon, dhe njerzit e thjeshte te kafeneve kane me teper nivel te larte. Mos na ulni nivelin me keta llok gazekarash kaqol.

                1. xhemal

                 Poli eshte nje sali i Vogel ,asgje me teper ,,shkruan si njeri i deshperuar

                 1. H
                  Hasan Spahiu.

                  Asnje interes nuk Ka Edi per vulen e PD.I vermi preokupim i tij eshte reformimi demokeatik i PD. Ai eshte i bindur,i vetmi gur prove per kete proces eshte distancimi nga themeluesi i krimit ne PD,sali Berisha .Opoziten as nuk e blen ,as nuk e percakton Edi Rama.Ate e percakton votevesimi i elektoratit.Kryetarin e PD nuk e zgjedh Edi Rama,por statuti i partise dhe antarsia e PD.Mos valle manipulimin dhe zgjedhjen e Lulit Kryetar e bere Edi Rama?Te gjithe e dine ,Edhe vete antarsia e PD,Edhe vete drejtuesit e saj,qe organizator ishte Saliu dhe Salinjte e tij.Ndaj deshtuan ATA qe u vetequajten reformatore.Nuk mund te behet reformimi PA u distancuar nga Saliu.Sido te veje puna,me Saliu ne rradhet e saj,pa u distancuar nga krimi ku eshte zhytur PD ne keto 30 vjet,PD do te deshtoje.Te gjitha qe thone per rolin e Edi Rames Jane vec llogje.

                  1. M
                   MEMEDHETARI

                   Sa i mencur qe qenka ky Pordhi Hoxha,nuk ben vaki... Talent i rralle per te fendezuar te ardhmen e Lulit ... Vecse i them me keqardhje qe me keto shkarravina Edi Rama jo vetem qe nuk shqetesohet,por ne ndonje moment fshin edhe bythen me 'to. Je i vockel ti Pordh,nuk ben dot as sarkazem,as fejton e as pamflet... Meso,bir,meso nga Edi Rama dhe mos harxho "boje" kot...

                   1. F
                    Fieraku

                    O Poli si e ke emrin , Polikron apo Polikseni, po rri rehat e mos shkruaj se nuk te kuptojme vetem kuptuam qe je me nipin e kriminelit famkeq Isa Toska. Nxiu Rama nga pyetjet pikante te nipit te kriminelit, thote Poli,dhe Rames po sipas Polit i erdhi fytyra ne vend kur u ngjit Sala ne foltoren e Kuvendit. O Poli e pe si iu be cereja nipit te kriminelit Isa Toska kur u ngjit Rama ne foltore, u zbardh e tera. O te djefsha shkrimin qe ke bere se letra qe ke pregatitur shkrimin eshte e mire per ne banjo. Rama u beri mutin te gjithe mocionisteve sa late seancen e iket me vrap. Nuk fitoni dot sa here qe te kete zgjedhje me njerezsi ju ne krye te asaj partie degjeneruar qe drejtohet nga njerez te degraduar.

                    1. B
                     Besimtari

                     Bo cfare analize ! Ky Hoxha .P, sikur po na zberthen plsanin qe ky jua ka pergatitur...per ta zbatuar.. Po si nuk na shkoi mendje me pare more gomar.!

                     1. R
                      Rezi

                      Ka akoma palo të tillë gazetarucë? Eh mor Poli! Rama s’ka frikë nga askush se ka bërë punë, ti e të tjerë që jeni zhytur në shpifje e poshtërsira duhet të ruheni! Drejtësia vonon por nuk harron. Kur do mbarojnë vemjet…

                      Lini një Përgjigje