Të ishte për Ramën, vula do hipotekohej sot nga Berisha

3 Mars 2023, 20:30Blog TEMA

Të ishte për Ramën, vula do hipotekohej sot nga Berisha

Nga Fitim Zekthi

Nuk po i hyj debatit se cili ka te drejte ne kete historine bajate te vules, por nje gje duhet thene: Vendimi i sotem nuk eshte diktuar nga Rama. Te ishte per Ramen, vula do hipotekohej sot nga Berisha.

Interesi i Rames per vulen nuk ka lidhje me keto zgjedhje. Ne gjendjen ku opozita eshte, zgjedhjet do t’i humbe thelle, cilido te jete ai qe ka vulen. Efekti i kesaj eshte ne plan afatgjate.

Me Berishen ne krye, opozita nuk ka asnje shans te ngrihet, te reformohet, te ofroje dicka te re, te pershtatshme per te prodhuar shprese e per te terhequr elektorat gri. Me cdo variant tjeter pervec Berishes, opozita ka shanse te ofroje nje fytyre te re per te ardhmen.

Per kete arsye, interesi i Rames eshte te favorizoje Berishen si garanci te perjetshme te pushtetit te vet, qe, ne fakt, sot eshte me i rrenuar se kurre ne planin e besueshmerise publike. Vete shtyrja prej nje viti e gjyqit te vules, ndersa i falen shkallen e pare, ka qene nje menyre per ta ndihmuar.

Kjo shtyre e stergjate i dha mundesi Berishes te fitoje kohe dhe te punoje fort, i ndihmuar edhe nga mediat e oligarkise, te marre ne kontroll nje pjese te mire te strukturave dhe vemendjes publike, per ta vene sot gjykaten dhe shoqerine perballe faktit te kryer.

Une nuk e di kush e ka shumicen ne PD, ndonese besoj se shumica nuk eshte me Berishen. Mund te mos jete as me Alibeajn, por eshte e sigurt qe sot ka nje fryme te gjere jo Berishiste ne opozite. Kete na e verteton fakti qe gjysma e elektoratit te djathte nuk doli te votoje ne zgjedhjet e 6 marsit.

Persa i perket strukturave te partise, ato jane pragmatiste dhe shkojne nga i forti. Te vendosur perballe presioneve, faktit te kryer, shume prej drejtuesve te tyre, perfshire ketu edhe deputete, sigurisht pa kuraje politike, jane lekundur.

E megjithate, gjysma e grupit parlamentar, kryesise se vjeter dhe shumica derrmuese e drejtuesve te degeve nuk shkuan tek Berisha. Kjo nuk eshte pak ne kushtet kur fluksi joberishist eshte sot pa kryetar, pa veprimtari politike ne terren dhe thuajse i paperfaqesuar.

Sot, pa pranine e amerikaneve, Berisha do kish marre gjithcka. Fakti qe nuk e mori verteton se ai nuk ka me fuqi te imponohet, me gjithe ndihmen e Rames. Ky eshte, gjithsesi nje lajm i mire ne germadhen ku e ka katandisur opoziten revolucioni vetevrases i nje lideri qe eshre ne lufte me kohen, veten dhe fatin e vet tragjik dhe te pakthyeshem.

32 Komente

 1. L
  Lugu gjat

  Analize brilante. Mjafton fjalia e fundit i ke thene tera

  1. b
   ben.

   Ky zoteria nga postura le shume per te deshiruar, po ti shtosh kesaj, ate qe flet e qe shkruan bindesh qe nuk e ke gabim , vleresimin fillestar. 1. Delenxhi i delenxhinjve te rilindjes. Rama shkon deri ne amerike dhe paguan per te asgjesuar opoziten, dhe nuk ka ne kontroll ca zyra buze lanes ne tirane??? 2. Delenxhi i delenxhinjve te rilindjes, ju keni vlere per ramen deri ne 14 maj. Mbas kesaj date ,ju me 2% te votave nuk do i duheni as dreqit, kuptohet as rames. Do jeni ne nivel shoqate. Po kape ndonje 500 euro nga rama deri ne 14 maj, mire. Ndryshe as bakshish 200 leke te vjetra sa kamarierit per kafe nuk do keni me. Megjise kategoria juaj edhe keto nuk i refuzon

   1. B
    Bureto

    Kjo është e vërteta e kënetës 32 vjeçare berishiste me emrin falso, të deri djeshem PD, ku vetem fjala demokraci nuk kishte vend brenda saj. Uroj ta kenë kuptuar më së fundi të verbërit që i shkojne ende mbrapa, edhe pse ata katandisur sa nje grusht, gje që u pa dhe dje në "protesten revolucionare" të Zombies së tyre. Po gjithsesi, keta duhen konsideruar gjynahqarë. E mira eshte ta kene kuptuar ata, në që në vite, kane gezuar prej Saleh Berishes, privilegje, shpesh te pamerituara dhe qe ata e kanë menduar se duhet t'ia kthejne ato atij me mirenjohje!!! Po kjo e dhënë në kete menyre nuk quhet veçse një mirenjohje perverse (e panatyrshme). Gjithsesi po vazhduan mbas tij, aq sa kohe i ka mbetur dhe atij per të dhene shpirt politikisht (biologjikisht e ka në dore tjeter kush), ky do jete dhe fundi i tyre. Sot eshte momenti per te treguar që jane siç pretendojne, dmth politikane dhe, thënë keshtu, le të ulin koken jo si te zgerlaur, por si mbeshtetes te PD-së, sepse qe si qe, të tillë ka patur dhe ka vetem një, ate qe eshte e njohur prej 32 vitesh si parti elektorale dhe alternative pushteti. Se eshte katandisur në kete derexhe, kane të gjithe pergjegjesi nga Berisha dhe deri tek i fundit prej tyre. Tani kane rastin që t'i hyne nje procesi të thelle, po deshet dhe radikal reformimi, per te ngritur një PD të se ardhmes, duke flakur jashte saj me guxim, çdo mbeturine berishiste, sa fizike aq dhe mendimi, sepse do t'u duhet ta hedhin poshte bashke me Berishen dhe berishizmin. Që keni më së pari guximin dhe pragmatizmin e kundershtareve tuaj, te cilet qysh në vitin 1991, kur e pane keq fundin e tyre, mohuan Enverin dhe enverizmin dhe per të siguruar ekzistencen, "kaperxyen ylberin" dhe brenda nates u gdhine 'socialistë'. Ndaj dhe ju harrojeni togfjalëshin "lider historik", "themelues" i PD (se nuk ishte i tille), ai qe "rrezoi komunizmin" dhe "eterit" e tij, (sepse siç e dini, ai ra vetë), se ai "na futi në NATO" etj etj slogane të tilla, që duke ia atribuuar atij, më së paku jane të paverteta, sepse në fakt ia ka dhene vetë Berisha vetes ato (njëjte si Enveri dhe enveristet). Keni pra rastin qysh neser, të beheni njëhere "burra", te reflektoni dhe me kurajo të 'shkelni' mbi vehte në të mire te demokrateve në të gjithe vendin, shqiptareve në pergjithësi, të cilet mezi presin alternativa të reja qeverisese qeverisese dhe njeherazi per t'i dhene fund tranzicionit raskapites 32 vjeçar.

    1. F
     Fol se ja neser ne pushtet

     Jeni kokrra e Legenit se me kete Rilindja u pastrua nuk ka burge me edhe miljarda per rilindalist edhe karroten hengri populli prej pd se bashes

    2. r
     raul

     Fole si burrat , njerez si ty dhe Roland Bejko jane e ardhmja e pdse dhe koha punon per ju . Perbindeshi i vucidolit sot mori dy goditje vdekjeprurese politike, njera nga pordhesta me e deshtuar ne 32 vjet me braktisje masive nga tere populli i Tiranes dhe tjetra nga gjykata profesioniste qe i dha te drejte Enkeled Alibeaj te drejtoje pdne ne rrugen e re ku eshte futur pdja pas renjes nga kali te Hu Xhintaos 80 vjecar te foltores se vucidolit.

     1. S
      Sllobodanka

      Shume e sakte. Njeri krah i marreveshjes antidemokratike te 21 prillit 2008, u keput nga Drejtesia e re Demokratike e Shqipersie, tani krahu tjeter po e shikon te afert fundin e tij.

      1. R
       Raimond vlonjati

       Sa i zgjuar eshte ky sharlatani mor aman ! hahahahaha Ky eshte i neveriteshme ne cdo aspekt

       1. L
        Latif Dreqi

        Ky eshte budalla komplet...

        1. C
         Coli

         Nuk ka as pozite dhe as opozite por langaraq të shitur tek sionizmi Nuk ka as dhe një analize cfaredo pse Shqiptaret po e braktisin vendin e tyre Sionistet kanë punuar për këtë ditë prej mëse 100 vjetesh Në këtë vazhde, pritet që kurvi i konsumuar Veliaj të zevendesohet nga kurvi gringo i ri Kellici që do t'i krijoje hapesira për frymemarrje kryekurvit Berisha

         1. F
          Fat man

          O Humbes e jo Fitim, ku ka mire per Ramen me nje opozite qe kryetari ka dhene "doreheqje" dhe eshte ne gjyme, zgjohet ku ka vetem per te bere pazare te ndyra per familjen e tij dhe kunatin. Opozite me humbes si Ali-Bardhi e ka kthyer Shqiperine ne nje parti shtet, ku sundon i droguari Ed Brekushexhiu njesoj si ne vendet me diktature.

          1. P
           Peqinsi

           I erdhi goja memecit

           1. B
            Belshak Elbasanlliu

            Plotësoje me ë dhe ç dhe del kryevepër.

             1. S
              Seferi pe Lushnje

              Hera pare qe ky mender profesori flet me realizem

              1. Z
               Zagali

               Iku Saliu shkoi ne pidhin e semes. Ai seshpjti do shtrohet ne psiqiatri i shkalluar dhe Flmur Noka me shoket e tij do t'i shkojn me vazo receli per ngushellim.

               1. L
                Lajmi i Fundit

                Demokrati Fitim Zethi, me fal Zekthi boton tek gazeta e Meros hahaha, mere me mend ti japesh votë ketij robi...

                1. O
                 Oh sa kom qesh

                 Ore gagac emrin e ke Humbes e jo Fitim, Shqiperia sot mbeti pa Opozite, apo me mire me thene ate opozite qe percakton Rama. Ku ka me mire se nje Kryecar Shqupi si Luli qe fle gjume dhe zgjohet vetem per te bere pazare te ndyra ne kurriz te shqiptareve dhe ne favor te familjes se tij e kunatit.

                 1. F
                  Futja pordhes

                  Po cfare ke ore Fitim te ka zene zekthi, me pis dhe legen si ty nuk ke kute gjesh, shpifes pa pagese.

                  1. 7
                   77 vite komunistët në pushtet

                   Si di hipotekohej vula nga Berisha po të ishte për Ramën? Ça janë këto budallëqe? Rama është i qetë po mos të ketë opozitë fare, pra mundësisht po të mos futet fare në zgjedhje, se edhe e korruptuar apo non grata ka frikë ta lëjë të garojë. Se ka 10 vite në pushtet, dhe populli ndoshta po të ketë mundësi voton edhe opzitën Non grata duke qënë se nuk pret më gjë nga Rama.

                   1. B
                    Bujar Kanapari

                    Pra, eshte Amerika qe nderhyri tek Gjykata. Atehere, beni nje test ne popull se sa eshte mbeshtetja amerikane ne Shqiperi se do e merrni pergjigjen. Ka dhe te majte antiamerikan qe e trashegojne kete bindje. Amerika duke dashur te mund Berishen, ka hyre ne konflikt me anetaresine dhe mbeshtetesit e tij.

                    1. H
                     Hamdi Jupe

                     Nje analize e shkelqyer. Edhe une ta kisha bere, nuk do ta kisha bere kaq te mire.

                     1. E
                      Elbasani

                      Faliminderit Prof.Zekthi per kete argumentim perfekt. E djathta eshte me fat per ideollogjine konservatore qe perçoni.

                      1. E
                       Eni

                       Drejte Berisha nuk frymezon...por as Alibeaj nuk ngjit por fare...thjesht ta gezoni Edin...

                       1. E
                        Elbasanasi

                        Fi-FiTimi paske ik per lesh edhe ti (ne mos ta kaner futur emrin edhe ty tek borderoja Endri Fuges). Te zgjatet nje vit dhenia e nje vendimi per Vulen pa te cilen nuk ka regjistrim ne zgjedhje e 3 dite para afatit fundit te regjistrimit te partive ne zgjedhje serish te kthehet ceshtja aty ku ishte dhe kjo kunder asaj "deshires" madhe te Rames qe paskesh qene qe Vulen ta kishte Saliu? Ik vizitohu o Fi-FiTimi se nuk te calon vetem gjuha, por edhe trute.

                        1. S
                         Shqiptari

                         Po per çfare vule flet,or Zekth! Po vulehumburit ka kohe qe i ks humbur vula!

                         1. F
                          FAZLLIQ-qires i familjes Berisha

                          Bravo!Rralle kam lexuar shkrime te tille te Lire te pa varur profesinist.Vetem idjotet dhe tifozet nuk arrijne ta kuptojne pa le imagjinojne se Rama,djali adoptiv 30 vjet i serbit Sali asnjehere nuk i intereson 'ikja' dhe aqe me teper 'vdekja politike' e 'babes' se i vjen radha!Fakti me domethenes eshte bashkimi i '3 Moske DHJEREVE' ne 6 Mars kur per te zhdukur LULIN si i 'penduar' i Amerikes vendosen pa pritur e kujtuar te bejne 'zgjedhje ne ca bashki' si SHKODRA vetem per 1 vit kur ato kishin 3 vjet pa administrate kryetare bashkish ne duar te krrimineleve e Ademeve ..I E GJ I T I M Ë!

                          1. A
                           Amerikoni prej Momli

                           Harrojeni se PS i vjen ndonje e keqe nga ju, se nuk denjon te merret me fshatare si Zekthi and CO. Amerikanet se ju njohin se kush jeni pa i bene arbiter, se e dine sa qejf e keni manipulimin dhe korruptimin e drejtesise. Partia dhe particka PD e shkaterruan sistemin e drejtesise, prandaj Amerikanet nuk besoj e ne sistemin e Drejtesise, ashtu si dhe populli qe nuk ju beson. Perse te perzihet Edi Rama dhe PS kur ju vete shkaterroheni??? Mblidhemi mendje e shikoni te permiresoheni pa juve ju njeh populli e keni Saliun ne bark e ne zemer, ashtu si ka Saliu Enverin.

                           1. L
                            Lilo

                            Po qe ja paska qelluar kesaj radhe!

                            1. S
                             Sali k....i..!

                             Populli e ka nje shprehhe brilant,te humbte vula. Hahahahaha, O Sali o vulehumbur..!

                             1. L
                              Loran shehu

                              Po ik morr fondamentalist turi derr

                              1. F
                               Fadil

                               Ky bir kurve qe dhe shqip mezi flet.Petagogi ky?!

                               1. T
                                Tanguli

                                Te qesh Nuri si pidhi pas qirjes o delexhi rrace muti,karin ke per te mare.

                                Lini një Përgjigje