Ngjashmëri fatale me Pablo Escobar

13 Nëntor 2023, 14:57Blog Nga Frrok Çupi

Ngjashmëri fatale me Pablo Escobar

Sigurisht, Sali Berisha do të dorëzohet para Prokurorisë, si edhe bënë të gjithë para tij. Shkelësit e mëdhenj të ligjit duken njësoj, ose të paktën fatalisht të ngjashëm. Pablo Escobar, narkoterroristi kolumbian, e vërtiti Policinë dhe gjykatat nëpër labirinte të pafund…, deri në fund.

Derisa kërkoi ‘armëpushim’, por me kusht: Bisedime me qeverinë!.

‘Qeveria negocioi me Escobarin dhe e bindi që të dorëzohej dhe të ndalonte të gjitha aktivitetet kriminale në këmbim të një dënimi të reduktuar dhe trajtimit preferencial gjatë robërisë së tij’, thuhet në letërsinë e shkruar për të. Kushtet ishin që në kështjellën burg të kishte fushë futbolli, shtëpi kukullash, një bar, ujëvarë dhe xhakuzi.

Dhe një kusht tjetër: Dorëzimi të bëhej në sheshin kryesor të qytetit, ku do të vinin mijëra të devotshëm të Pablo. Dhe kështu u bë.

Vetë Berisha i Tiranës, me sa duket po pret marrëveshje me qeverinë. Edhe sot, një javë para datës 20 Nëntor, pritet që oficeri i Policisë Gjyqësore ta ‘gjejë’ Sali Berishën dhe t’i dorëzojë vendimin e Gjykatës për t’u paraqitur para prokurorit.

Marrëveshja mund të jetë kjo: Berisha të dorëzohet jo në shtëpi, sepse ‘nuk ka shtëpi’, tha e shoqja; por të dorëzohet në Parlament. Njësoj si të dorëzohej në sheshin e qytetit ku merr ‘lavdi’ mes të devotshmëve.

Paolo Escobar e kishte nisur jetën në një periferi të frikshme të vendit, në një varfëri të skajshme. Por mundi të votohej dhe të fitonte besimin e popullit si anëtar alternativ i Dhomës së Përfaqësuesve. Për këtë, përveçse ‘doktor’, ai thërritej edhe ‘senator. Ambicia politike e tij u ndërpre për shkak të ndërhyrjes së qeverisë kolumbiane dhe të Shteteve të Bashkuara.

Hakmarrja e pakufishme e Pablo kundër Amerikës nisi që në ditën kur u njoftua se ‘dosja për krimet e Escobar’ kishte mbërritur nga Shtetet e Bashkuara. Njëfarë kohe ai kërkonte prova nga Amerika, pastaj nisi vrasjen amerikanëve. ‘Kudo që të shikoni amerikanë, i vrisni!’, ishte urdhri Pablo-isn. Edhe të dashurin e mbesës së tij bukuroshe, Marie, duke e ‘përkëdhelur’ e nisi drejt një kurthi të tmerrshëm lart në male, ku i çoi njerëzit e tij që ta vrisnin në mënyrë mizore. Sepse ‘është amerikan…, Niko është amerikan!’, thërrisnin vrasësit e tij teksa e gjurmonin djaloshin.

Ata që i kishte pasur më afër, madje edhe në Partinë e tij Liberale, Pablo i vriste prapa koke. Një taktikë e tij ishte kjo: Niste lojën e futbollit, ky e gjuante topin drejt pyllit dhe u thoshte ‘miqve’ të shënjuar: “Shkoni, merreni!”. Aty vraponin pas topit, të tjerët i gjuanin pas koke. Dhe pastaj u thërriste rojeve: ‘E dua me vete, atje në Medellin ( si psh në Tiranë) e dua!’ njeriun që i kishte thënë mendja se i prishte punë.

Amerika dhe njerëzit e Drejtësisë ishin armiq për vdekje të Pablo Escobar. Në Medellin nuk kishte qenë rasti të ndodhej ambasadori ose ambasadoresha amerikane, por kishte amerikanë të CIA dhe të ligjzbatimit. Për prokurorët dhe gjykatësit kishte lëshuar urdhër të vriteshin kudo ku të kapeshin.

(Ne këtu në Tiranë, na ndodh që edhe në ekrane televizive të lëshohet thirrja: “SPAK është Gaza, vriteni prokurorin!”. Prej shtatë vjetësh Berisha dhe Meta, dy kryetarë shteti, luftuan ‘me heroizëm’ për ta thyer Reformën në Drejtësi’)

Ndërsa Pablo urdhëroi vrasjen e Ministrit të Drejtësisë, Lodrigo Lara- sapo ky deklaroi se ‘Escobarin e pret burgu’. Pablo financoi grupet geurilase për rrethimin e Pallatit të Drejtësisë, ku u vranë edhe 11 magjistratë të Gjykatës së Lartë…

Ditën që bëri marrëveshjen me qeverinë për ‘t’u dorëzua me triumf’, Escobar kishte në mendje, megjithatë, arratisjen. Sa shumë ngjasime!? Sa ngjajnë me njëri- tjetrin këta që bëjnë vepra kriminale dhe pastaj fshihen!?

A po kërkon Sali Berisha marrëveshje me qeverinë dhe SHBA?, kjo është pyetja jonë këtu afër.

18 Komente

 1. v
  viktor

  Ham ham o Frrok se lehja te qeteson...nxirre dufin se karin ke per ti ngrene Doktorit, po vazhdo nxirr dufin se te shoh duke lehur edhe nja dhjete vjete(po sta morri jeten marrazi).

  1. A
   Arbereshi

   doktori? Kriminelit thuaj, mor bole lepires i loqes plak Sali!

   1. T
    Turpi eshte pak...

    viktor, pse je nxehur koqe shume ti per kotorrin nga viçi-doli? Edhe ai do dal si viç ashtu si hyri karaxhiçi qe e beri dobiç, po ti "viktor" mos e merr ne bythe per saliun se nen te qiu.

    1. a
     am

     Të fala doktorit o Zagar

     1. V
      Vranakonti

      Bravo zoti Frrok.Dukesh qe je njeri me horizont te gjere,me dije dhe inteligjence te shkalles se larte. Dukesh qe studion shume dhe ke njohuri. Ky shkrimi juaj jo vetem qe eshte brilant por edhe shume interesant. Krahasimi qe beni Eskobarin me Sali Berishen perputhen. Edhe Berisha kerkon te behet shpend,por çe do se atij i kane rene pendet.

      1. Z
       Zagali

       Pirdh o Viktot pirdh se shfryesh.

      2. D
       DMK

       Po le namë na e bere Saliun si Gjergj Kastriotin. Kush do dalë për doktorin përveç disave që janë pasuruar me atë në pushtet

       1. C
        Centrali Berthamor

        Hahaha. Viktori e ka emrin si dy gishtat e Salës. Që pasi ja futi popullit në dy sytë që nga 91-shi tani i ka mbetur vetë t'ja fusi vetes. Doktori nuk ka k... o Tori. Kishte dikur kur kishte pushtet. Tani e ka pizelino dhe k... i janë futur në bark. Besoj se jo vetëm Frroku por shumica e popullit do ta shohë "hamshorin" tënd Tori të jetojë sa më gjatë. Pas hekurave kuptohet.

        1. I
         Ilir

         Viktor lum ajo familje qe te ka ti rruac rrugac

         1. T
          Trotski

          ka te drejte Komentuesi "Centrali Berthamor" Sali Kerma eshte Tashma Loqe Mi .Mezi e Gjen per te BO Cicin

          1. T
           Tahiri (jo ministri i suksesshem)

           Per te gjetur te ngjashmin e Pablo Escobar duhet Kryeminister qe Ministrin e Brendeshem ta kishte ne mbledhjet e qeverise e naten ne krevatin e Habilajve.

           1. K
            Kiu

            Doli ky mut muti ky spiun i flliqur qe eshte braktise nga gruaja e femijet e tije. Ka pase nje grue zonje qe jeton ne Greqi sot e punon ndersa ky ndyrsine leh si qen

            1. Po ktij kush i ka thene qe duhet te dale perdite ne gazete, me keq se Sali Berisha. Ja pra qe edhe Frroku ka nevoje qe ta shohin perdite. Do mbijetojne shqiptaret edhe po nuk te pane o Frrok

             1. S
              Sllobodanka

              Une ju kam thene o prokurore, gjyqtare e frroker derr-derr derr; se bajraktari i Vicidolit, i biri i Sheqere burrneshes dhe Vuk partizanit nuk zbret kurre nga kali. Edhe mali i Dajtit do te dridhet, lexhenda Sali Vuk Berisha i gjalle nuk lidhet!

              1. T
               Ton

               Na e hiqni kte Cupin se na e shpifi...

               1. P
                Per frrok varremihesin

                O frrok llapaqeni. Sala do DOREZOHET para SPAK . -thua sikur eshte noj gje e papare. Or qyqar Berisha e ka thene -te zbatohet kushtetuta dhe proçedura. Kaq . Nuk ka thene se sdo perballem me drejtesine . Biles po e ben çdo dite , me dokumenta , ne media. Dhe patjeter qe do e beje edhe ne sallen e gjyqit. Ha mut ti me Meron çdo dite por perseri nuk ju dalin parashikimet as ty as mjeros.

                1. i
                 i drejti

                 qe kur ka filluar denoncimi per sali berishen kan kaluar ne orgazem te pa ndalsheme frrok bytha mero kurva spartak prostata idajet bythqiri lorenc lepirja minzhoz gei nikoll leshi fevzi tolla kol kyqi e shume bythlepirsa e bythqir televizionesh sepse po presin ti bien bolet dashit haaaaaaaa e bejne se nuk jane ne gjendje te bejne asnje pune pervec lepirjes se jane te pa afte per gjdo gje haaaaaaaaaaaa,

                 1. D
                  Denari

                  Zhurmë shum zhurmë, asgjë ska për të ndodhur. Nëse do të funksiononin drejtësitë nëpër botë, popujt do të ishin në miqësi me njëri tjetrin. SPAK tek ne, ka pjerdhur para berishës e metës. Si njëri si tjetri, ju la kohë për të tjetërsuar pasurinë, ju dha mundësia e largimit, e njëjtë si me Adriatik Llallën. Bënë sikur e gjykuan, e dënuan, i prenë biletën të klasit parë, dhe çuan me pushime në shtetin fqinjë, sapo ti ngelen dhe dy javë, Llalla do kërkojë amnisti, dhe këthehet në vëndin e punës. Frrok, këta janë plera të gjithë.

                  Lini një Përgjigje