Kronikë e vonuar për fundin e botës!

12 Nëntor 2023, 13:46Blog Nga Agron Gjekmarkaj

Kronikë e vonuar për fundin e botës!

Kronika ka rënë në çoroditje. Ajo nuk di si ti vertisë ngjarjet e shumta. Personazhet galantë që e rrethojnë shfaqen gjithnjë e më trazues.

Gjylameti  shtyn Isufin  me një energji berthamore të pazakonte . Blerina i thotë  “i vogli shtrin viganin” por Cufja duke hapur rrugë me kanun në dorë ja kthen “i shtypuri tiranin”.

Unë i fshehur në oden e grave e të femijeve  kur burrat janë në luftë, dal e shtrihem barkas për të kaluar nën këmbë gardistesh. Krahet me lodhen, gjunjët më vriten, goja më thahet.

Kosta i Gramozit dhe Lindites sebashku me keshilltarin tim Dorin trim me  hedhin një litar nga ana tjeter . Ata me terheqin që në zyrë të futem. Fytyra e Kostaqit ngjan me një  pemë të djegur nga rrufeja.

Po i ngre e mira  peshë mermerit, po ju plas Zoti sytë, po  ju plas. Në mbretërinë e Babos  jemi të gjithë si në bahçen e Pejgamberit more jeziter. Po çi doni more laneter jo komisione jo reforma zgjedhore, i di Babo ato punë. Mos ja thyeni zemren teksa pikellimi i skalitej si fjalët e Perendisë në pllakat e gurta.

Dash Sula i murretyer , i sapo dalë nga baladat , me pluhurin e moteve mbi supe,  më  kraharorin që i dridhet vikat turp turp turp. Zeri i tij si duhi fershellen mbi lisat e atdheut.  Ai ndeshet me Nikun si Muji me Halilin në lugje të verdha. Shamia e ashikut i bie në tokë dikujt i thyhet zemra.

Danja, Cufja dhe Canja bllokojnë dyert, Ben Pellumbi çjerr faqet nga marazi. Laerti kesaj herë qan vetë. Sheh anash askush nuk po i mbledh lotet e tij.

Etilda  një psheretimë leshon tek aty pari kalon. Një pandehmë me ngjyra ylberi e ndjek nga pas.

Ermua ferkon  duart. Urrejtja është fryma e shënjtë që e udheheq. Gjuha e drunjtë kënga e saj e preferuar.

Komandantet vinë. Beteja ndizet. Kryezevendes Lideri në ballë u prin. Si Selam Musai gunen per mbi hedh mbi tela e si luan kapercen mbi bedena.

Lideri në perspektivë Gaz mjekerrziu me zemerim të gjithë desh i perpiu. Supin u vuri kangjellave dhe treqind gardistë u planden per dhe në këmbë asnjë nuk mbet per be.

Bledion Nallbati u ngjit si tarzan, pas tij ay pader Salianj ku këmbet vertiti si jatagan.

U ngjit i fundit për tu mbrojtur krahet Kryezevendes Lideri Muli. Pastaj në dritare Doktori doli e siç di ai foli. Bekoi si Papa njerzinë dhe të uruarit ndien paqen e begatinë.

E enjta erdhi e zezë siç pritej. Bekimet e Pader Salianjit mungonin.

Sajme Korreshi me doren e shendoshë si Osja agzotit i dha flakë barotit. Dhurata Çupi i fshinte djerset. Kryezevendes Lideri Muli, Lideri në perspektivë Gazi dhe Albana u panë në sy nga kabina e regjisë. E meritoi besimin që i dhamë trimi i Lushnjes thanë njëzëri. Sajmja me modesti qendroi edhe kur Ina po e filmonte, edhe kur Doktori me krenari e shikonte.

Elda Hoti u bë flaka e maleve, Nora e dytë. Tymi mjegulloi edhe shikimin e kalter të vetë Margeritit. Bota dukej pa sy si e tillë e verbert.

 

Tao kruspullohej si një kercu pas zjarrit të madh. Zaptiet e tij po çoroditen. Bledi Çuçi herë pas here shihte mjekrren e vet dhe gezohej që ënde flakë nuk i kishte marrë. Lindita kollitej , Eduart Ndreca nga dhimbja drobitej. Mimi di Puccini  ngjante me Nënë Pashakon. Etjen edepsesi me Dalanin.

Shalsi i qeshte vetes gjithë kohes në shënjë respekti. Braçja hungerontë që Babos llaf ti shkonte. 

Xhafa pasi është thirrur nga Babo ndihet më rilindas dhe më pak intelektual i pavarur.

Çyrbja pret ti thotë shkrepe o bekim dhe lemon tyten e maliherit nën shikimin e qashtër të Eni Xakes.

Jorida vajton për nismat e saj që shkuan e vanë dhe në terr lanë dynjanë. Me keputet shpirti për trazimet e saj të çdo stine. Ah Jorush i gjorë revolucioni na la pa gojë.

Dikush po ankohej  se fryma po i merrej por Elisa e qortoi  e i tha besimi tek Babo është kundragazi ynë, te biem

shahit me emrin e tij në gojë. Tezja  e degjoi dhe ënderronte  të zalisej dhe ti njihej si sakrificë. Qendresen e saj Termeti ta shtintë në isopolifoni.

Ogerta ja kapi xanxën dhe filloi të shkruante tekstin “ Tezja jonë shkëmb graniti e zë dushmanin per fyti eeee ! Luftoi pa ju dridhur qerpiku eeee ,  Tym të madh leshoi armiku eeee, aty mbet dhe kurrë nuk iku eeeee”. Ulsiu kumbonte dua një pushkë dua një pushkë. Nikua u kishte hequr shulat.

Djali i mirë Klosi u llafos perseri pas fjalimit zulmëmadh të Fierit per organizaten bazë dhe punen. Ato ishin mendime pa zë kesaj here pat llaf  pa mendime qerratai !Tani e tutje duhet të mesohemi me keto alternime. Damua duhet të marrë shenime dhe Ditmari të shkrehet në lexime. Po Majkua? Ai pret si gjithmonë që fati ti bjerë në peqi si kungulli nga trau. Toni duhet ta kuptojë fati ekziston nuk varet nga të luturat.Dikush e ka pa e kerkur tjetri e kerkon e si vjen. Ja psh unë do doja të isha njeri i aksionit e fundja ç'jam? Një i frikur që nga  skutat sheh historinë ti kalojë nën hundë dhe rreket ti shkepuse asaj ndonjë gjë që njerzise t'ja shesë si punë!

 

46 Komente

 1. N
  Nastradini

  Qenke koqe o Gjekmarkaj. Keq per humorin tend jemi ne. Kesaj i thone fshati deigjet e kurva krihet.

  1. k
   k

   Do preferonim nje prozë për shpellarin non grata.Do kishim të përafërtën e forcës poetike dhe fantazinë therëse të S.Bëvë kur shkruante mbi poezinë e Bodlerit në gazetën e Salunit.Apo per ty keta emra jane te pakuprueshëm ? Eshte e pranueshme duke qene se je statik si ikonat Bizantine para Manierizmit dhe Rilindjes në oborrin e L.Dei Mediçi. Ju këshilloj te shkruani ne gazetat e provincës së topojës se vetëm atje mund te gjesh lexues që te kuptojne dhe pastaj te kryejne harakiri qe janë bashkefshatar me ty.

  2. T
   Tuku

   Je kohe o injorant

   1. L
    Luli

    Po budallë mbete më keq se budallenjë që ngjiten hekurave je Agron!

    1. T
     Tirana

     Ky ka pjerdhur nga deliri

     1. C
      Coli

      O Bole Gomari

      1. A
       Ada

       AS MISH , AS PESHK. KY THJESHT, TA SHPIF.

       1. y
        ylli kaka

        sa shume qe jane shtuar debilat!

        1. H
         Humoristi

         Filoqylsi i dorehequr nga doreheqjet mediton !?Si nenkryetare i kuvendit nuk e di ke dreqin perfaqeson!?Vera e kuqe e “ babos” e turullos!?

         1. L
          Landi

          Kot me pyet, a ka njeri qe e lexon kete? Se une pas nja dy shkrimeve te tilla as qe marr me mundimin. Humor burgu nga nje deputet. Paguhet ky ne fakt, por ka keqkuptuar pagesen. Paguhet per te qene parlamentar dhe jo sharlatan zhgarravinash

          1. B
           Bejtexhiu i fshatit shkruan më mirë se sa ky koqa

           Unë u mundova t'a lexoja,por nuk munda,të vinte pështirë me atë fjalor,me ato krahasime që të bënte për të vjellë,dhe thash si ka mundësi një prof,një dhjeputet të ketë këtë nivel. Dhe më e bukura është se i është mbush mëndja se di të bëj humor..... Të paktën Grida me salianjin t'a këshillojnë...

          2. B
           Bato

           Si smundem ta lexoj kurre nje shkrim te ketij? Hiqet sikur ben letersi, sikur ben politike te larte

           1. Analist

            Mjaft o gjoja njeri nuk ka nge njeri te lexoje marezite e tua

            1. d
             dani lezhe

             Nuk e di a ka njeri qe e lexon akome kete BOLEN e madhe.

             1. s
              sali

              me demek po ben hhumor,na rrofsh bythen profesot

              1. T
               Tironsi i Vorrit Bomit

               Mireserdhet ne boten e kafsheve te Tropjes se Sali NonGrates , akoma se kane vesh se Shqiotaret keto kafshe i kane mbyllur ne kopeshtin zoologjik te Vicidolit ( ne shpella ). Keto e cuan Shiperine 400 vjet mbrapa ne fillim Feudalizem, qeverisje me katunare te Saliut.

               1. T
                Tironsi i Vorrit Bomit

                Mireserdhet ne boten e kafsheve te Tropjes se Sali NonGrates , akoma se kane vesh se Shqiotaret keto kafshe i kane mbyllur ne kopeshtin zoologjik te Vicidolit ( ne shpella ). Keto e cuan Shiperine 400 vjet mbrapa ne fillim Feudalizem, qeverisje me katunare te Saliut.

                1. T
                 Tironsi i Vorrit Bomit

                 Mireserdhet ne boten e kafsheve te Tropjes se Sali NonGrates , akoma se kane vesh se Shqiotaret keto kafshe i kane mbyllur ne kopeshtin zoologjik te Vicidolit ( ne shpella ). Keto e cuan Shiperine 400 vjet mbrapa ne fillim Feudalizem, qeverisje me katunare te Saliut.

                 1. T
                  Tironsi i Vorrit Bomit

                  Mireserdhet ne boten e kafsheve te Tropjes se Sali NonGrates , akoma se kane vesh se Shqiotaret keto kafshe i kane mbyllur ne kopeshtin zoologjik te Vicidolit ( ne shpella ). Keto e cuan Shiperine 400 vjet mbrapa ne fillim Feudalizem, qeverisje me katunare te Saliut.

                  1. T
                   Tironsi i Vorrit Bomit

                   Mireserdhet ne boten e kafsheve te Tropjes se Sali NonGrates , akoma se kane vesh se Shqiotaret keto kafshe i kane mbyllur ne kopeshtin zoologjik te Vicidolit ( ne shpella ). Keto e cuan Shiperine 400 vjet mbrapa ne fillim Feudalizem, qeverisje me katunare te Saliut.

                   1. T
                    Tironsi i Vorrit Bomit

                    Mireserdhet ne boten e kafsheve te Tropjes se Sali NonGrates , akoma se kane vesh se Shqiotaret keto kafshe i kane mbyllur ne kopeshtin zoologjik te Vicidolit ( ne shpella ). Keto e cuan Shiperine 400 vjet mbrapa ne fillim Feudalizem, qeverisje me katunare te Saliut.

                    1. T
                     Tironsi i Vorrit Bomit

                     Mireserdhet ne boten e kafsheve te Tropjes se Sali NonGrates , akoma se kane vesh se Shqiotaret keto kafshe i kane mbyllur ne kopeshtin zoologjik te Vicidolit ( ne shpella ). Keto e cuan Shiperine 400 vjet mbrapa ne fillim Feudalizem, qeverisje me katunare te Saliut.

                     1. T
                      Tironsi i Vorrit Bomit

                      Mireserdhet ne boten e kafsheve te Tropjes se Sali NonGrates , akoma se kane vesh se Shqiotaret keto kafshe i kane mbyllur ne kopeshtin zoologjik te Vicidolit ( ne shpella ). Keto e cuan Shiperine 400 vjet mbrapa ne fillim Feudalizem, qeverisje me katunare te Saliut.

                      1. T
                       Tironsi i Vorrit Bomit

                       Mireserdhet ne boten e kafsheve te Tropjes se Sali NonGrates , akoma se kane vesh se Shqiotaret keto kafshe i kane mbyllur ne kopeshtin zoologjik te Vicidolit ( ne shpella ). Keto e cuan Shiperine 400 vjet mbrapa ne fillim Feudalizem, qeverisje me katunare te Saliut.

                       1. T
                        Tironsi i Vorrit Bomit

                        Mireserdhet ne boten e kafsheve te Tropjes se Sali NonGrates , akoma se kane vesh se Shqiotaret keto kafshe i kane mbyllur ne kopeshtin zoologjik te Vicidolit ( ne shpella ). Keto e cuan Shiperine 400 vjet mbrapa ne fillim Feudalizem, qeverisje me katunare te Saliut.

                        1. T
                         Tironsi i Vorrit Bomit

                         Mireserdhet ne boten e kafsheve te Tropjes se Sali NonGrates , akoma se kane vesh se Shqiotaret keto kafshe i kane mbyllur ne kopeshtin zoologjik te Vicidolit ( ne shpella ). Keto e cuan Shiperine 400 vjet mbrapa ne fillim Feudalizem, qeverisje me katunare te Saliut.

                         1. P
                          Proza eAgronit ne Agoni

                          Mjer Shqiperia per keta “Trina” . Ne per keta kemi shume nevoje .O Sali idioti e ci ke keta BUDALLENJ me ne krye ty. Do dhe autori i shkrimit te bej bejte, po nuk ju afrohesh hic bejtexhinjeve o mavri

                          1. R
                           Rolandshehu40@ gmail.com

                           Shume i pështirë , i palexushem , i shkrete si truri i gjikmarkajt

                           1. t
                            tom

                            Gazete bole qe publikon karlliqe katundaresh qe bejne sikur jane intelektuale duke perdorur metafora e krahasime idiote.

                            1. L
                             Lezha

                             Prap ky loqja , o njerez mblidheni mendjen kur shkoni e votonise gomere si puna e ketij nuk hyjne ne pune , loqe hyjne e loqe dalin .

                             1. M
                              Maloku

                              O gjek, shko te cani edhe mbllacitu si athere... te kujtohet kur haje si kafshe ripertypse?

                              1. E
                               E duam Shqiperine te lire dhe demokratike.

                               Me te drejte komentuesit e lartepermendur e kritikojne Gjekmarkaj sepse me shume meret me humor ne vend qe te ngreje ne parlament problemet qe shqetesojne vendin, te kontriboje te Pd-ja qe kjo force te bashkohet dhe ne krye te saj te dalin te rinj, pra as Berisha dhe as Basha dhe akoma me keq Alibeu. Si demokrat i thjeshte deklaroj se nga Gjekmarkaj kemi pritur me shume kontribut, ne radhe te pare per forcimin e Pd-se. Besoj qe kjo kritike dashamirese ta mare ne konsiderate per te ardhmen. Nuk me vjen mire qe komentuesit e lartepermendur qe kalojne ne ofendime.

                               1. B
                                Bora

                                Pa asnje kuptim dhe vlere…. Per kete paguhet ky si deputet

                                1. L
                                 Lleshi

                                 Një palodeputet karagjoz që shkon në kuvend vetëm për bejte.

                                 1. q
                                  qirjako

                                  E ke gabim !Markagjoni eshte i perzgjedhur si Saliu ne vitet 1990,por po pret momentin ta therrasin perseri se shume u vonuan pas takimit te pare!Ndaj dhe bene kronike ne pazarin e gjose se gjalle,ku kerkush nuk e kupton qe ai merr vetem kestin e radhes!E ç'fare i ka bo Sali Berisha ketij vendi,ligesi qe as per 80 vite nuk rriprohet,ndoshta me nje lufte te trete boterore,ku si zakonisht Gjekmarku do ta lere prozen dhe do te bashkohet si eterit e tij per te rivrare komunistat! Kerkush nuk e ndjen delirin e tij qe duket si kryetar komerative te kohes se monizmit.A e kuptoni qe nga buka e ngjyer ai ha sot pese vafte dhe kudo qe shkon i ftuar ia ve kusht ardhjen e tij!Derri ka zbritun ne qyyey me kollare a e kuptoni ne ç'fare kohe moderne qe jetojme!Huruni orthi eshte parlamentar dhe tirons denbabaden!

                                 2. H
                                  Hasani

                                  Keto nuk i voton populli po kodi zgjedhor qe i vendos me renditje si duan kryekaret e partive.gjithmon do kemi koqe ne parlament,mos u habisni kur te behet deputet dhe lymi tutit.

                                  1. N
                                   Nga Vjena

                                   Si ka mundesi qe keta sufllaqexhijte, atje ku nuk puthin dot, peshtyjne. Si ka mundesi qe marazi t'ju verboje syte e mendjen dhe nje prej figurave me racionale, te qeta dhe me te respektuara ne kete palo Kuvend, e urreni dhe shani kesisoj. Inat kijeni sa te doni, nuk keni pse ofendoni kot se koti pa piken e logjikes. Dhe per ata qe komentojne se gjasme "nuk e kane lexuar", atehere mos komentoni kot kur s'dini per cfare flitet. Inatin dhe vrerin tuaj mos e hidhni kudo qe mundeni. Jave te mbare dhe dashte Zoti, pa inate e zemerata ne zemrat e mendjet e miqve te mi sufllaqexhij!

                                   1. U
                                    UNE

                                    E paguajme per te shkrojtur pallavra. Kryetarja t'ja prese rrogen. Karandash!

                                    1. D
                                     D

                                     O Gjekmut,te gjithe komentusit kuptohet se nuk i lexojn shkrimet tuaja,apriori mendojn se ti je nje berishist,prandaj vjen verdall si pordha neper breke ne shkrimet tuaja,

                                     1. D
                                      D

                                      O Gjekmut,te gjithe komentusit kuptohet se nuk i lexojn shkrimet tuaja,apriori mendojn se ti je nje berishist,prandaj vjen verdall si pordha neper breke ne shkrimet tuaja,

                                      1. D
                                       D

                                       O Gjekmut,te gjithe komentusit kuptohet se nuk i lexojn shkrimet tuaja,apriori mendojn se ti je nje berishist,prandaj vjen verdall si pordha neper breke ne shkrimet tuaja,

                                       1. D
                                        D

                                        O Gjekmut,te gjithe komentusit kuptohet se nuk i lexojn shkrimet tuaja,apriori mendojn se ti je nje berishist,prandaj vjen verdall si pordha neper breke ne shkrimet tuaja,

                                        1. P
                                         Pelion

                                         Boll o Gjeka i Markut Se na nxore zorrët e barkut Sa herë që ty të lexojmë Pordhëtë lumë na shkojnë Je komplet koqe gomari Fjala jote pallmë shpellari Boll me bejte,ironi Se për to t'a ha mundë ti.

                                         1. F
                                          Fan S Noli

                                          AMANI MORE AMANI na i lini deputet të përjetshëm se i duhet Shqipërisë s.p.s. na kujton të kaluarën e largët që po dëshiron të kopiojë.Ai është i vetmi që e mjelë mirë lopën (pa shamat e punë).

                                          1. R
                                           Rroke Noci

                                           A e di vete qe je nje rrote Kari e te duket vetja si shume I ditur...o mortja tju haje hajvan dreqi...

                                           1. u
                                            u shofshin !

                                            Zot ! si e durojne femijet kete ndyresire !!!!!!!!!!!!!!!

                                            Lini një Përgjigje