Një tufë gjelash (majë plehut) në kohë kolere…

8 Shtator 2022, 19:27Blog TEMA

Një tufë gjelash (majë plehut) në kohë kolere…

Nga Skënder Minxhozi

Po të bësh një xhiro deklaratash, kërcënimesh, replikash të liderëve të përfshirë në konfliktin ukrainas, apo edhe paralajmërimesh të ekspertëve të politikës ndërkombëtare, energjisë, ekonomisë dhe financave, bota ndodhet përballë një dimri të tmerrshëm. Rusia po i mbyll rubinetat e energjisë Evropës, lufta në Ukrainë është futur në batakun e hiçit ku luftohet për fshatra e lumenj të cilëve askush s’jua ka dëgjuar emrin, por që vazhdojnë të mbajnë peng ekonominë botërore. “Lajini rrobat me 30 gradë”, që qeveria shqiptare u kërkoi shtetasve të saj, duket si një paralajmërim i spërkatur me ujë trëndafili, përballë asaj që po ndodh rrotull. Kosova po heq dritat në shtëpitë e Prishtinës, evropianët po fikin ndriçimin e qyteteve e po ulin gradët e ngrohjes nëpër banesa, faturat e energjisë kudo në kontinent janë çmendur dhe po çmendin edhe vetë ata që i paguajnë.

Në këtë cepin tonë modest të gadishullit duket sikur furtunat vijnë vetëm pjesërisht dhe pasojat ndjehen të zbutura dhe dallgët vijnë të dobësuara. Plazhi, vera me vapën, turistët e huaj që enden të hutuar nëpër qytetet e skutat më të humbura të vendit, japin të gjithë përshtypjen e një jete pa luftë, krizë nafte dhe çmimesh.

Iluzioni i normalitetit në të cilin jemi zhytur, sfidon mprehtësinë e krizës që na pret, por realiteti i rrugës është krejt ndryshe. Dyqani i lagjes tashmë është kthyer në një mur virtual pushkatimi, ku çmimet e hardalisura të shokojnë ngapak sa herë endesh mes rafteve të tejmbushura. Lufta është ulur këmbëkryq pikërisht tek ai dyqan ku qëndron i njëjti shitës-komshi, i cili shet të njëjtat gjëra që dje ishin krejt të lira, e sot janë shumë, shumë të shtrenjta.

Vera e ka sfumuar vetëm pjesërisht dhe përkohësisht perden e errët që do vendosë mbi ne dimri. Një sezon i ftohtë e plot shi e përmbytje ku edhe politika hileqare refuzon të mbajë zgjedhje, sepse e di që njerëzit janë më pesimistë në dimër, e më të çelur në verë. Politika, kjo kafshë me shumë fytyra, po e le thuajse me rrjedhje të lirë lumin e dalë nga shtrati të krizës.

Parlamenti i të enjtes është momenti kur të gjithë shqiptarët kanë mundësinë të kuptojnë sesa e shkëputur është politika nga hallet konkrete të njerëzve. Natyrisht që aty flitet me shifra për paratë tona, natyrshëm aty bëhen debate për ujin, dritat dhe integrimin, por është po kaq e natyrshme që tonet e përdorura, mungesa totale e vullnetit për të menduar bashkarisht për krizën e madhe dhe të përbashkët që kemi tek dera – kjo sjellje që duket sikur vjen nga një planet tjetër, ku s’ka as luftë, as lumenj të tharë, as çmime skizofrene, është pikërisht ajo që të dëshpëron më tepër. 

Është e qartë si drita e diellit që grinden për vota, që bëjnë sikur sherrosen e më pas i sheh të përqafuar nëpër foto-mohazhe konferencash a vizitash jashtë vendit. Është prej vitesh e qartë që debatit ekstrem dhe kacafytjeve të sallës plenare të Kuvendit, i korespondon një kafene diku pas shpinës së kryetarit të parlamentit, ku të gjithë janë miq e shokë të mirë, kjo hipokrizi tashmë 30 vjeçare është thelbi i kodit të prishur të politikës shqiptare. Luajnë teatër me ne, nuk punojnë për ne. Kaq është pak por e sigurt pas 30 vitesh që qeverisemi nga të njëjtat fytyra, me të njëjtat premtime të pambajtura që dalin nga të njëjtat korda zëri që na shfaqen edhe në ëndërr.

Të gjithë flasin për problemin, askush për zgjidhjen, të gjithë tregojnë grushtin, askush dorën e shtrirë, të gjithë premtojnë kacafytje dhe përleshje, askush nuk ulet të shohë me qetësi sesi do dalim nga një tunel ku janë futur socialistë e dëmokratë bashkë, të gjithë shohin zgjedhjet, pakkush sheh zgjidhjet.

Doni një shembull sesi të gjithë grinden jo për Hënën, po për gishtin që tregon Hënën? Merrni krizën energjitike. Situata e frikshme që pritet këtë dimër, na gjen me basenin e Drinit në gjendje gjysëm-kritike, me mbi 300 milion euro energji tashmë të importuar dhe me një perspektivë krejt të paqartë për muajt e ardhshëm. E megjithatë kemi prej mbi një dekade një TEC 100 megavat që e kemi paguar 100 milion euro për t’u ndërtuar dhe nja 30 të tjera për ta mirëmbajtur,e që nuk ka prodhuar deri më sot asnjë kilovat energji sepse është me defekt. Pse nuk mjaftoi një dekade e ca që të riparohej  kjo strukturë që sot do na kursente ato anijet-gjenerator që do djegin naftëq e mazut në bregun më turistik të Shqipërisë?!

Në anën tjetër, jemi i vetmi vend në rajon dhe në këtë kontinent, që nuk kemi asnjë park eolik apo solar.  Dhjetra kërkesa për investime  në këtë fushë ndër vite, një lumë fjalësh që  tirren e tirren por asgjë konkrete. Kaloni kufirin drejt Kosovës, Malit të Zi e Greqisë dhe shikojini mullinjtë me erë që prodhojnë energji. Vetëm këtu tek ne nuk i shkon mendja kujt të investojë në këtë drejtim. Vetëm pak orë më parë qeveria vendosi të subvencionojë kostot e instalimit të paneleve diellore për familjet. Vonë, shumë vonë…

Dimri që kemi përpara kërkon një reflektim të thellë në çdo nivel të vendimmarrjes politike e institucionale, në çdo kat të këtij shteti dhe në të gjitha instancat që përfaqësojnë diçka. Sherri për rreckat elektorale është një ngrefosje gjelash majë plehut. Aq më keq sherri mbi baza të interesit personal janë akoma më keq, një shpërdorim pushteti për arsye meskine pushteti. Shihni Berishën e Metën dhe e kuptoni konceptin.

Ky cikël qorr ku po endemi duhet të marrë fund. Sot më shumë se kurrë kriza e ardhshme e nxitur nga lufta në Ukrainë dhe pasojat kaskadë që po prodhon, imponon lënie mënjanë të meskiniteteve. Përplasja personale mes Ramës, Metës e Berishës vjen në momentin më të papërshtatshëm për të gjithë ne. Ajo vjen si luftë për pushtet, kur edhe luftën edhe pushtetin i ka marrë realisht në dorë kriza globale që po troket. Ajo që e pret botën, e bashkë me të Shqipërinë sugjeron që të mos harxhohet më një sasi e hatashme kohe për të gjakosur kundërshtarin, por që koha të përdoret për të menduar e vepruar për ekonominë dhe dhe xhepat e njerëzve. Gjelat dhe plehu le të presin ca. Tani kemi hallin si të kalojmë këtë dimër që do jetë dramatik për të gjithë Evropën e pasur. Imagjinoni si do jetë për shqiptarët e varfër!

11 Komente

 1. S
  Shaqo

  Ore Nero, bira i hiqi nga lusta Berishen e Meten, ti i futne loje duke thene se jane ne lufte ne Ramen, kur Rama eshte ne lufte se si te mbaje ne kembe ekonomine, duke iu gjendur prane qytetareve dhe jo perballe atyre qe mendjen e kane tek lufta. Nuk e ke njohur Ramen, njeh mire vetem kazaninm.

  1. M
   Mire thote

   Mire e Ka Skenderi, që të gjith jane hajdute dhe Turqe muti

  2. E
   Elton

   Mos e cani koken se do na japin para Europa dhe USA me interes te mire.

   1. p
    pordhe me rigon

    po pse te ti jape parate europa she usa qe te pish kafe ti? europa mban me pune miljona refugjate shqiptare qe mentaliteti turkoshak i la pa perspektive , po te ben pjese te saj qe nje dite te behemi dhe ne kafshe shtepie dhe jo xhungle , dhe per cdo kapitull integrimi do te jepen miljona euro qe kafshet e xhungles te zbuten avash avash. SHBA te dha nje shtet te dyte pasi te dha kete qe ke para 100 vitesh, dhe te mbron qe mos te te haje ujku ne xhunglen ku jeton, dhe ti dashke qyl te te paguajne dhe dritat. Ik punoni aty dhe lerini ironite me ha pi ri q.

   2. P
    Pokeristi

    Një analize resle e saktë dhe alarmante pêr të gjithë pushtetarët dhe të gjitha forcat politike,për mbarë popullin. Kjo situatë nuk kalohet duke ngritur sytë nga qielli dhe duke ju lutur zotit. Kjo situatë kërkon dinamizëm, mirëkuptim,harmoni,sakrificë të të gjithëve. Në rast se do të sillemi te tillë do zvogëlojmë pasojat e kesaj situate të rëndë globale Ekonomike.

    1. K
     Kaloshi

     Europa furnizohet dhe eshte e varur nga gazi rus ,por ne nuk di te kemi sjelle gaz nga Rusia o Minxhoz!

     1. G
      Gole

      Skënderi ,thotë se nuk ka kuptim të bësh politikë( propagandë plus retorikë), jashtë interesave ekonomike. Kjo është e drejtë,madje kjo është ajo që kërkojmë nga politika,në rast krize masa për të mbrojtur popullatën nga varfërimi,në rast normaliteti reforma për të pasuruar popullatën! Ajo që ndodh në Shqipëri,nuk ka lidhje fare me politikën, sepse këta që quhen sot politikanë ,nuk dallojnë fare nga komunistët e dikurshëm të cilët kanë ditur të bëjnë vetëm propagandë dhe vrasje,këta i kanë shtuar edhe vjedhjen,dhe talljen. Me këtë kriter duhet të votojmë,jo si deri më sot ,"sa mirë ja dhjeu Rama atij Saliut",e "meriton votën ndonëse është rrotë k*"! Mesa duket nga komentet ,Skënderin nuk e paskemi kuptuar...

      1. S
       S BS

       Thirrje politikanëve?! Pse harxhon fjalë kot, Berisha me kulishat Iliri prej floriri me gjith soj e sorollopin nuk han më dialog dhe vrasje mëndje për kriza në kurriz të popullit, ata janë në luftë me popullin prej 32 vitesh, nuk e kuptoj se si u vini rrotull atyre me thirrje arsyeje, ata kanë hak drurin e përdorur për Hormovasit nga Ali Pasha dhe është pak.

       1. k
        keno

        Nuk ka debatuar Rama me Berishën dhe Metën i dashur Minxhoz. Thjesht i ka lënë të çirren nga mëngjesi deri në darkë duke sulmuar Ramën dhe qeverinë për interesin e bythës së tyre.

        1. D
         Dakord

         Nuk e kuptoj perse shkruan hartime kur si gazetar duhet te shkruash fakte konkrete. Eshte hera e pare qe nga viti 1990 qe nuk kemi frike as nga katastrofat natyrore as nga krizat. Situata eshte e keqe globalisht por per here te pare ne keto 30 vjet nuk ndjehemi te braktisur. Perse nuk thoni nje fjale te mire per arritjet e kesaj qeverisjeje krahas defekteve qe ka? A e kuptoni qe sa me shume ta nxini e te shpifni ju per qeverine, aq me shume ne do e votojme prap?? Kur ju te shkruani 3 te mira e 4 te keqia te kesaj qeverie atehere do fillojme tju lexojme me vemendje. Kjo eshte qeverisja me e mire qe kemi pasur qe nga shpallja e pavaresise dhe sa me shume ta nxini ju kazanet e çorbes aq me gjate do rrije ne pushtet. Juve ju duket sikur e manipuloni kete popull por ne fakt jeni vetem objekt talljeje per te. Ne nuk jemi budallenj. Ne e dime qe ka krize. Ne e masim nivelin e krizes duke e krahasuar me vendet e tjera sepse ska familje shqiptare qe nuk e ka nje anetar apo fis jashte shqiperise. Ne vend qe te gezoheni qe populli ka filluar te kete besim te qeveria e vet, ju vazhdoni shkruani hartime te turpshme.

         1. L
          Lym Tironci

          Mor po ky Adriatik Llapa e ka gje Ver Llapen, se nje hije e ka; dallon.

          Lini një Përgjigje