Për kë punon Albin Kurti?

8 Qershor 2023, 09:34Blog TEMA

Për kë punon Albin Kurti?

Nga Stefano Marcelli

Mund të themi edhe që e kemi thënë (në të vërtetë, e kemi shkruar) se kryeministri Albin Kurti ose është budalla, ose punon në interes të dikujt tjetër, përveçse jo të vendit të tij.

Por ne jemi vetëm gazetarë modestë dhe nuk e kemi zakon t’i japim merita vetes.

Kushdo që e njeh Kurtin betohet se ai nuk është aspak budalla.

Prandaj, për të interpretuar drejt sjelljen e tij, e cila siç deklaroi komandanti i misionit të KFOR-it “rrezikoi të nxiste fillimin e një lufte të re në Ballkan”, mbetet vetëm hipoteza e dytë: për kë do të punonte atëherë kryeministri i Prishtinës?

Ashtu si shumë nga kolegët e tij evropianë të pushtuar nga populizmi sovran, personi në fjalë përgjigjet se punon për popullin e tij dhe se synon të ruajë konsensusin që e solli në qeveri.

E, përkundër akuzave dhe kërcënimeve të rënda që Kurti ka marrë orët e fundit nga përfaqësues të fuqive të mëdha perëndimore si dhe nga mediat më autoritare, duket se populli, ose një pjesë e mirë e tyre, janë me liderin. Madje ai etiketohet si një patriot heroik.

Por nuk është e thënë që populli i njeh racionalisht interesat e veta…

Siç e shpjegoi mirë delegati i Washington-it për Ballkanin Escobar, Gabriel Escobar, nëse Kurti vazhdon të kafshojë dorën që i ofron bukë, ai rrezikon të humbasë fondet e mëdha perëndimore dhe gjithashtu perspektivën për t’u anëtarësuar në NATO dhe BE.

Liberalizimi i vizave gjithashtu mund të rishikohet. Për të mos përmendur mundësinë që Kosova të anëtarësohet në organizata ndërkombëtare dhe të njihet nga vendet e tjera.

Kjo, krahas faktit që Kosova rrezikon të bëhet problemi i parë për stabilitetin e Ballkanit duke ua hequr primatin e destabilizuesve serbëve të urryer.

A do të ishin këto rezultate të dëshirueshme për qytetarët kosovarë?

Prandaj është evidente se Kurti nuk punon në interes të vendit dhe popullit të tij.

Në këto orë po qarkullojnë thashetheme shqetësuese mes Beogradit dhe Prishtinës, si dhe në qarqet diplomatike ndërkombëtare, sipas të cilave kryeministri kosovar është i lidhur me qarqe pro-ruse të aparatit serb.

Mjedise që përdorin nacionalistët ekstremistë për të nxitur tensionin me Kosovën dhe për të tentuar destabilizimin e rajonit.

Kjo do të shpjegonte qëndrimin e vazhdueshëm si pengesë për marrëveshjen me Beogradin dhe gjithashtu distancimin tashmë të hapur të Qeverisë së Prishtinës nga lojaliteti proatlantik dhe pro-evropian.

Nëse do të ishte kështu, Kurti do të ishte duke bërë një lojë shumë të rrezikshme, si për veten dhe për vendin e tij.

Miqtë amerikanë dhe evropianë, të cilëve kosovarët ua detyrojnë pavarësinë, kanë kohë që përpiqen ta shpjegojnë këtë, por tani të lënë përshtypjen se e kanë humbur durimin dhe nuk duan t’i japin më kohë tribunës së Prishtinës.

Një lojë shumë komplekse, edhe sepse komponenti pro-rus i Beogradit nuk duket se përfshin shumicën e elitës serbe, e cila përkundrazi do të ishte në favor të perspektivës evropiane.

Kështu, Kurti do ta vendoste veten në mes të përplasjes së brendshme mes dy komponentëve të pushtetit serb.

Por këto janë vetëm thashetheme, të cilat mund të burojnë veçse nga armiqësia e disa qarqeve ndaj kryeministrit kosovar.

Megjithatë nëse Escobar thotë se rusët përfitojnë më së shumti për këtë, atëherë logjika na çon te lidhjet e Albinit me Rusinë.

Sigurisht, ato kanë meritën e dhënies të një shpjegimi racional, për sjellje që nuk duken aspak racionale.

Ekziston një mundësi tjetër ndërkohë.

Që bëhet fjalë thjesht për një komedi dramatike, në të cilën protagonisti dëshiron t’i tregojë audiencës se, nëse ndonjëherë do të nënshkruajë marrëveshjen me Vuçiçin, do ta bëjë këtë vetëm për shkak se gjendet i detyruar nga forcat perëndimore.

Mbetet për t’u parë: perdja është gati të mbyllet.

Ndërkohë ushtarët turq po rikthehen sërish në rrafshin historik kosovar.

Për serbët, të cilët ende po festojnë humbjen historike të Fushë Kosovës kundër Sulltanatit, kjo nuk është një gjë e mirë.

Imagjinoni më tej për Kosovën, kur çasti i rëndë historik me kthimin e paqruajtëse që mbrojnë serbët dhe familjet e tyre si në vitin 2004-2005, merr jetë dy dekada më vonë.

46 Komente

 1. G
  Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

  Veprimet e Kurtit jane teresisht antishqiptare. Mjere Kosova me udheheqesit e saj!

  1. D
   Dani

   Z Kurti, dhe shume politikane të tjer si në Kosove si në Shqiprie, punone për Turqit, për Ruset, e keshtu me rradhe. Këta nuke rrine dote pa baben, prandaj bëne qmosin që të sjedhin Ushtar Turq dhe të huaje sa më shume në trojet Shqiptare. Kurse lek i vjedhin bashke me Turqit.

   1. R
    Raimond vlonjati

    Ky eshte artikull i nje budallai qe nuk meriton te lexohet , se ka nivel qesharak fare ne analizen e tij deficente

    1. l
     lexues

     Hahahahha Qafsh momen Mondo sa i qut qe je mer rrot kari

     1. R
      Raimond Vlonjati

      I kam ngjare gopit te sateme o rrac mut muti qe ke koken te mbushur me mut qeni. Do na tregoni ju ndyresira te qelbura , ju spiune te neveriteshm te Serbise per ke punon Albin Kurti Ju jeni bij bushtrash qe gjeni kenaqsi duke u zvarritur Ndersa Albini esht bir i ndritur i Kombit Shqiptar qe mbron dinjitetin tone Kombetar ne menyre te shkelqyer

     2. R
      Rrnofte LEXHENDA ! dhe ZAGARET

      Mond Vlonjati duhet te jesh nga kolonazatoret e BISHES.

      1. c
       cika

       Zdravo Mondo-pordho, Sa dinare morre sot nga serbet?

       1. @
        @Rajmind Vlonjati

        O Mondi na e shpjego pak perfitimin ose perfitimet qe ka populli dhe shteti e politika e Kosoves nga ky veprim i Kurtit? Se une nuk shoh asnje, shoh nje acarim te metejshem te marrdhenieve me aleatet qe gjithnje eshte ne dem te Kosoves, nderkohe kur as nuk mbron dot veten ushtarakisht ne rast sulmi sic autori thote, se po te mundej nuk e kishte lene veriun ti ikte nga duart sic i ka ikur.Na ndrico pak mendjen o mendjendritur se une do besoja qe Albini eshte atdhetar nese do te dokumentonte shpernguljen me dhune te shqiptareve nga Mitrovica dhe popullimin e Mitrovices me te denuar serbe nga Serbia, do dokumentonte nderhurjen shkaterruese ne Serbise ne politikat e Kosoves permes perdorjes se minoritetit si bombe me sahat sa here i do qejfi Serbise. Nese ne vend qe te conte UCK ne gjykate te ndihmonte ne zbardhjen e me shume detajeve nga krimet e serbeve, te gjitha keto ti faktonte mire dhe tia dergonte Institucioneve nderkombetare, tani le te rrije me gjuhen perjashta se ate ben, tallet me popullin e Kosoves. Nuk me duket fare e pabesueshme qe mund te jete ne mos vegel e Rusise ne Ballkan me siguri vegel e Serbise njesoj si ky shkaterrimtari qe kemi pasur ketej, ose me sakte shkaterrimtaret nga te gjitha ngjyrat politike

       2. R
        RAIFI

        Nuk po ua kalojnë ju që punoni për grekun jo.Ju veq ia dhat një pjesë të Shqipërisë Agimit të Art,tani pritet të dorëzoni Korçën,Gjirokastrën e Sarandën se Himara veq iku për lesh.Për 30 e ca vite "demokraci"arritje e madhe!Po të kursej nga provat tjera meqenëse mund të kesh marr ndonjë lek nga greku dhe nuk të interesojnë.

        1. "Rajmond vlonjati"

         "RAIFI"! Mos je vllau im ti?

         1. R
          Raimond vlonjati

          Jo, Jam ai qe qi tetem

       3. p
        pjeter

        Ok Garda Pretorjane, mund te mendojme shume gjera per Kurtin e kedo tjeter, por mund te mendohet e njejta gje edhe per artikullishkruedin ne fja ne fjale, pyetet per te njejten arsye, Kush eshte Stefano Marcelli!!!?? Per ke punon!!?? Gazetaria a mundet tu permbahet fakteve e jo te behet me deshire zedhenes i thashethemeve!!?? Vete artikull shkruesi deklaron sipas zerave ne Prishtine e Beograd, cilat jane keto zera?? Une nuk e ve doren ne zjarr per asnje, as per Kurtin, por po shof nje fushate masakruese per te e te pa drejte, e ky portal qendron ne krye! Une shof qe qendromet amerikane kane ndryshuar radikalisht, me ose pa Kurtin ato kane n

        1. G
         Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

         Fushata kunder Kurtit eshte e drejte dhe e aresyeshme. Ai me kryeneqesinë e tij po e dergon Kosoven drejt katastrofes. Kurti nuk eshte per udheheqes sepse eshte psikopat. Ai me cdo kusht duhet larguar. Qendrimet amerikane kane ndryshuar me Kurtin. Para qeverisjes se tij raportet e Kosoves me Ameriken ishin korrekte.

       4. P
        Psikologu

        Albin Kurti punon per ata qe e trajnuan ne kaush

        1. U
         User

         Me perngjason me Mr.Bean.Si i perzgjedhur komik do bente te njejten gje si pagliaco Zelenski,lufte,edhe ne mes te Evropes bile. Po i doli huq.

         1. T
          Trotski

          Ma qarte nuk ka si thuhet.Albin Bin Kurti duhet te shporret sa ma pare !!!! ky delenxhi po i hedh ne Plehra mundin dhe Gjakun e popullit te Kosoves.Ma Anti-shqiptar nuk behet .Edepsezi i Ndyre.

          1. P
           Pablo Escobar-diplomat nga Gjylekari

           Albini punon per ata qe e kane votuar ,punon per shumicen absolute te Kosoves ,punon per ata qe do ta votojne perseri.Nese dikush ka menduar se Kosova eshte Bosna ,Sudani apo Haiti ,atehere ka gabuar rende.Qe besa,Kosova nuk eshte as si Arnautistani ,ku ambasadore me pamje aziatikesh e bejne lemsh sipas deshires momentit.Siq po e shihni ,Albini ua çjerri masken bukur shume hipokriteve.Si e tha dhe poeti ,s'keni pare asgje akoma :))

           1. M
            Mbeshtetesi...nga prapa

            Pablo Escobar,,,i thoni natos dhe kforit te ikin nga kosova,,,pastaj merni ciftet dhe dilni ne mal e luftoni serbin,,,vetem mos na cani Karin te na vini ketej nga shqiperia me kuc e me Mac,,,se kemi hallet tona,,,njehere ju mbajtem e ndihmuam,,tashti ecni perpara si tja u thote mendja,boni shtet dhe mbroheni kosoven me forcat e tuaja,,, po' patet bythe,,,

            1. A
             Ai qe ja rras ketij Mbeshtetesit ... nga mbrapa

             Po ti o mut muti pse flet ne emer te Shqiptareve, apo keshtu t eka mesuar ajo bushtra qe t eka pjelle nga bytha ? Legen i qelbur , Le te iki Nato do shkojme te gjithe atje ne mbrojtje te Kosoves ,

             1. *
              *****

              do luftosh ti sot ashtu sic luftove ti dhe yt ate ne 1997...njesoj do luftoni prap..kok qofte.

              1. c
               cika

               Cfare do i rasesh ti, me bilen e Albinit mo? Shume mire e ka 'mbeshtetesi .. nga prapa': ose dilni zot ose ulni koken e ngrini bythen.

             2. T
              Tironci

              Ta gezosh o Pablo Eskobari i Gjylekarit te Kosoves , Albin Berishen.

              1. I
               Ilir

               Pablo....po beheni antiamerikane edhe ju prej Albinit,qe Ka intervista me figure edhe za,kunder aleances me Amerikes.Kjo quhet MOSMIRENJOHJE,dhe eshte niveli me i ulet per njeriun.Shqiptari nuk e ka zakon MOSMIRNJOHJEN,por mesa duket...ju...harroni vuajtjet tuaja,dhe kush ju ndihmoi.E kaluat lumin...a thua?

              2. S
               Shqiptari

               Albin Kurti punon ne interesin e Kosoves realisht te pa varur e Vetvendosese dhe te atyre qe e kane zgjedhur, pra kosovareve... Po ku di gje ti or Martinella, ju Pepinot edhe ne 1999 rrinit e i qanit hallin Serbeve e binit permbys ne lot para ulerimave te Sinisha Mihajllovicit.

               1. X
                Xha Jahua

                Je i sigurt or kosovar?...jo per gje por me kete Albinin tuaj kam frike se do mbeteni vetem dhe do hani ndonje kar serbi

                1. @
                 @Shqiptari nga Shqiptari

                 "Pepinot" qe thua zotrote kane ca kohe qe kane shtet, e nderrojne si mbreti grate qeverine por prape funksionon dhe nuk kane pasur ndonjehere problemet qe ka Kosova sot, Nuk kane shtete qe nuk i njohin ose jane ne konflikt, dhe jane nje 20 ekonomite me te fuqishme ne bote mes shume gjerave te tjera, keshtu qe coc duhet te dije ndonje gje Italiani qe po perpiqet ta thote. Mua me duket artikull ndergjegjesues qe ka synim per te bere njerez si ti te hapin syte, por mesa duket qenka e vertete, popujt kane ne krye ata qe meritojne (ne rastin tone me te keq antishqiptare, ose me pakta njerez driteshkurter e pa vizion qe nuk shohin dot pertej hundes se tyre, ti gezojme nese nuk jemi te zgjuar mjaftueshem ta kuptojme)

                2. D
                 Dardani i Ri

                 Një analizë shumë profesionale. Respekt! Kurti dhe Berisha janë rreziku më potencial për kombin tonë dhe Ballkanin. Me këta nuk duhet asnjë marveshje as tolerancë. Nëse nuk izolohen këta të dy, kombi është në rrezik.

                 1. z
                  zoi

                  po mos e nda edvin kristo ramen nga keta se i mbetet qejfi.

                  1. Z
                   Zoi

                   Zoi,,,nga ura vajgurore,,,edi rama i doli hakut ktij qoftes albini,,,tasti rama rri e Bo sehir se ca' do boj ky surrat petulla albini...

                  2. U
                   Ujku Plak

                   Askush nuk dilte i gjalle nga Burgjet e Serbis ne ate Kohe, perjashto ata qe pranonin te beheshin Bashkepunetor te UDB.

                   1. A
                    Ari

                    Ja dhe shkaku i vertet!

                   2. A
                    ALBAN DEGA

                    KUSH LUAN ME ZJARRIN DIGJET … - Albin Kurti must go for psychiatric madness! - Albin Kurti e ka gruan norvegjeze dhe e ka gati strehen e ngrohte e te sigurte ne Oslo …. - Cfare kusuresh ka populli i Kosoves te paguaj per kapricot e karshillekun e tij ndaj SHBA-se e Perendimit demokratik !? - Nacionalizmi eshte streha e fundit e te gjithe maskarenjeve dhe aventurierve. - Washingtoni dhe NATO i dhane jo nje po mbi 11 shanse gjate 3 muajve te fundit… - Albin Kurti e ka derdhur kupen… Eshte koha te iki nje minute e me pare ! Albin Kurti duhet te largohet nga posti per aresye psiqike. Eshte cmendur ne rastin me te mire ose po ben argatin e Beogradit si i pickuar prej UDB-se !? SHENIM Para nje jave ne nje bisede konfidenciale me shokun vella timin Agimin dhe me sivellain nga Gjakova GJ. D. u thashe se kam dyshime prej te pakten 5 vjetesh e faktkisht qe ne qe ne shkurt- mars 1999 Albin Kurti ka nenshkruar marreveshje me djallin serb dhe eshte rekrutuar nga UDB-ja gjakatare serbe qysh kur eshte arrestuar prej saj ne vitet 90-te si operativ strategjik me qitje te larget….! Po ate dite pata botuar ne Anglisht ne Twiter dhe Facebook nje mini kronike me titull “Albin Kurti must go!” - Albin Kurti duhet te iki. E fshiva para tri ditesh … me shpresen qe do te ndryshonte qendrim e fshiva me zemer te thyer. Kur lexova deklaraten e tij kryenece dje shkruajta shenimin e dites me siper !

                    1. D
                     Dardan

                     Une kam vene re ne fushatat elektorale se ekstremizmi i "vetevendosjes" se Albin Kurtit perputhej me ekstremizmin e "Listes Serbe" dhe kam pasur dyshim per rekrutim te tij kur ka qene ne burgun serb te Milloshevicit.

                     1. ÇEKIÇI

                      KURTOVIÇI BASHK MË OSMANOVIÇKEN PUNOJNË PER LISTEN SERBE PER SERBINË DHE PER RUSINË IDEOLOGJIA E TYRE KOMUNISTE DHE ORIGJINA FAMILJARE E TYRE ESHTË SERBO SLAVO RUSE

                      1. V
                       Visi

                       Për kë punon Edi Rama

                       1. R
                        Rrnofte LEXHENDA ! Njeriu qe ju solli Lirine..Diel

                        VIS : Per ty por nuk ia vlen

                       2. P
                        Patriota nga halli

                        Si mund te shpjegohet ky patriotizmi kunder Amerikes.Normal qe edhe Amerika mund te kete ndonje faj,por pa Ameriken nuk ka Kosove.A po te dhjere dhe krenare.Kosova nuk ka as ushtri as ekonomi,as nuk njifet nga shume shtete.Kot patriotizma injorantesh qe kane mllef me Ameriken per tjera arsye,dhe pastaj perfundojne me trangull ne vesh

                        1. T
                         TURIEMIGR

                         EUROPA E DONTE KURTIN DHE FUTI NE BURG UDHEHEQESIT E TJERE ,TASHTI TI BEJE DERMAN DHE TI GJEI ZGJIDHJE

                         1. o
                          o

                          Sa bukur punon UDB - agjitacion dhe propagande! Bravo, tash dhe Ismail Qemalin do e quajme tradhetor dhe i shkaterruam shqipet

                          1. J
                           Jimi

                           Cfare shakara te kripura qe bene Ducja !? Albin Kurti i lidhur me ruset !? Gjithashtu edhe Vucic po dihet qe eshte i lidhur koke e kembe me ta ! Keshtu i bie, qe Kurti dhe Vucic te jene aleate dhe jo armiq ! Tani kjo qe po bejne cfare eshte, estrade dhe per kete shqetesohen kaq shume gringot !?"

                           1. A
                            Anadollaket e ballkanit qe nuk i njihnim kush ishi

                            Cna duhet qe vrasim mendjen me kosovaret , jane komb me vete , jane turqit e ballkanit bukshkalet qe kafshojne doren qe i dha lirine . Kane ndertuar 1500 xhami per 10 vjet dhe asnje teater , shkuan me gra e burra ne siri per xhihad , tani i bejne karshillik perendimit dhe atyre qe i ruajne kufijte . Per nje ore te largohet NATO nga kosova , albini dhe otomanet e tjere i ke me cadra refugjati ne lushnje , me rende se heren e pare , pasi kete here asnje shqiptar nuk ka per ti ndihmuar .

                            1. L
                             Lenci

                             Kosova ka 90% te importeve nga Serbia dhe ky patriotizem e Al Bin Kurtit eshte nje fiasko.Kosovaret jane te varur ekonomikisht nga Serbia dhe kjo flet shume Te gjitha te tjerat jane idiotizma te A lBin Kurtit Ai ska as ushtri as armatim dhe as njerez te perballoje Serbine po fshihet mbas trupave te KFOR dhe ato amerikane ne Kosove Tani po merr pergjigjen e merituar nga Amerika dhe BE . Kosova do ti vuaj per nje kohe shume te gjate aventurat e ketij "patriotit"Al Bin Kurti

                             1. m
                              mao

                              DASHTE PERENDIA SHPORRET NJE EDVIN E NA SJELL DHURATE DHE NE NJE ALBIN STEFAN O HAJVAN SHKO HAJ MAKARONAT BEJ TE FALA DUCES IDIOT NOTERIK

                              1. N
                               Na myten

                               Eshte marre vesh qe diten e pare. Si e tha edhe Escobar problemi eshte qe Kosova ka edhe opoziten te dhjere me mut. Do ta bejne Kosoven si Shqiperia me 1997. Do ia presin te gjitha fondet por pasi te firmose ate qe do i vene perpara.

                               1. P
                                Plaku pa dhambe

                                Albini po perpiqet te ushtroje sovranitetin e Kosoves .Serbet duan sherr .Nese fillon konflikti Kosova s’eshte ne gjendje ta mbaroje do te duhet nderhyrja amerikane .Amerikanet dhe Europa jane te zene me ukrainen e s’duan nje konflikt tjeter .

                                1. m
                                 mallkuar dhe jete te gjate Perbindeshit !

                                 Njere Kombi Shqiptar ! Gjithmone ne kohe te veshtira e kane Perfaqesuar Binat dhe Saliajt !

                                 Lini një Përgjigje